Přeskočit navigaci

Tento blog byl již ukončen. Aktuální novinky ze světa Mozilly nyní hledejte na webu Mozilla.cz.

Google u GMailu nedoporučuje Internet Explorer 6

Logo Firefoxu

Server Computerworld informuje, že společnost Google začala u GMailu zobrazovat uživatelům přistupujících z Internet Exploreru 6 hlášení o možnosti „získání rychlejšího GMailu“. Po klepnutí na hlášení se uživateli zobrazí stránka, která jej informuje, že s prohlížeči Firefox 3 a Google Chrome uživatel získá výrazně rychlejší funkčnost GMailu. Minulý týden se uvedené hlášení zobrazovalo i uživatelům Internet Exploreru 7, ale nyní se tak již neděje.

Rychlost GMailu je hodně závislá na rychlosti připojení a rychlosti vykonávání JavaScriptu v prohlížeči. Starší verze Internet Exploreru skutečně neoplývají rychlým JavaScriptem a i když například připravovaný Internet Explorer 8 přináší výrazné vylepšení rychlosti, na konkurenční prohlížeče stále nestačí. Poslední srovnání rychlosti jednotlivých JavaScriptovým enginů jsem si dělal v říjnu. Brzy udělám opětovné srovnání, abych viděl, jak tvůrci pokročili.

PF 2009

Logo Mozilly

Konec roku se nezadržitelně blíží a nastává pomalu čas bilancovat. Musím říci, že pro tento blog byl uplynulý rok úspěšný. Podařilo se udržet laťku více jak jednoho příspěvku denně (v průměru), snažil jsem se pracovat na kvalitě příspěvků, což je možná důvod vyššího počtu pravidelných čtenářů oproti loňskému roku. Rád bych tímto všem čtenářům poděkoval za jejich přízeň a popřál vše nej do nového roku, který, jak pevně doufám, bude ještě úspěšnější než ten letošní.

A co jste v uplynulém roce nejvíce četli? Zde je přehled 10 nejčtenějších příspěvků.

 1. Jak počeštit Firefox Portable
 2. Co dělat, když ve Firefoxu nejde přehrávat video
 3. Co je uživatelský profil u aplikací Mozilla
 4. Jak na stahování videí ze služeb typu YouTube
 5. Co je about:config?
 6. Co když se v Thunderbirdu zobrazuje jako příloha soubor winmail.dat
 7. Jak přenést poštu Thunderbirdu na jiné PC
 8. Český slovník na kontrolu pravopisu pro Firefox/Thunderbird 2.0
 9. Jak je to s rychlostí JavaScriptu ve Firefoxu 3.0
 10. Synchronizace Sunbirdu/Lightningu s mobilními zařízeními

Vyšel Thunderbird 2.0.0.19

Logo Thunderbirdu

Mozilla Corporation včera uvolnila Thunderbird 2.0.0.19. Jedná se o pravidelnou aktualizaci, která opravuje řadu chyb včetně několika bezpečnostních. Aktualizace je uživatelům jako vždy doporučena a měla by se jim nabídnout v rámci automatických aktualizací poštovního klientu, případně si lze stáhnout instalační balíček. Co se týče podpory Thunderbirdu 2, tak ačkoliv podpora Firefoxu 2 skončila, podpora Thunderbirdu 2 pokračuje dále.

Mozilla Prism se možná stane součástí budoucí verze Firefoxu

Logo Firefoxu

Pokud by se měly vyjmenovat dva nejúspěšnější projekty Mozilla Labs, určitě by to byly Ubiquity a Prism. Druhý zmiňovaný se navíc pravděpodobně dočká integrace s budoucí verzí Firefoxu. Aktuálně je přitom Mozilla Prism dostupný jako samostatná aplikace či jako rozšíření pro Firefox. V Mozilla Wiki můžete nalézt stránku se sebranými požadavky, které by měla integrovaná funkce splňovat.

Mimo věcí točících se okolo API se řeší i otázka, jakým způsobem uživatelům funkci zpřístupnit. Řadě z nich totiž dnes zůstává skryto i hodně relativně běžných funkcí, o kterých buď nevědí nebo jednoduše netuší, k čemu jim jsou dobré. Funkce ekvivalentní k Mozilla Prism dnes obsahují například Google Chrome či Safari, která však dle Mozilla Labs běžným uživatelům příliš neřeknou.

Firefox 3.1 a rozšířená konfigurace našeptávání v adresním řádku

Logo Firefoxu

Většina z vás je zvyklá, že se při zadávání adresy do adresního řádku prohlížeče automaticky doplňují relevantní adresy z historie. Počínaje Firefoxem 3 se nenabízí adresy pouze z historie, ale implicitně i adresy stránek, které jsou umístěny v záložkách. V nastavení Firefoxu 3.1 se můžete nově setkat s volbou, kde lze specifikovat, co se má v adresním řádku nabízet. Pokud vám tedy vadí, že se nabízí i stránky ze záložek, můžete jednoduchým přepnutím říci, aby se nabízely stránky pouze z historie.

Předvolba v dialogu Možnosti

Jak ve Firefoxu na kontrolu pravopisu

Logo Firefoxu

Firefox již nějakou tu verzi obsahuje integrovanou kontrolu pravopisu, která umožňuje kontrolovat text psaný do formulářových polí. Bohužel je tato funkce pro hodně uživatelů skryta, protože součástí instalace není z licenčních důvodů český slovník na kontrolu pravopisu. Připravil jsem proto menšího průvodce uvedenou funkcí

Instalace slovníku

Dříve než budete moci kontrolu pravopisu začít používat, budete muset nainstalovat slovník pro kontrolu pravopisu. Nejčastěji budete instalovat ten český, který si můžete stáhnout na serveru Mozilla Add-ons. Slovník se instalujte jako libovolné jiné rozšíření a jeho součástí je jak klasický český slovník, tak slovník na kontrolu českého textu psaného bez diakritiky (tzv. "cesky"). Nainstalovat si ale můžete i jiné slovníky.

Instalace slovníku z Mozilla Add-ons

Práce s kontrolou pravopisu

Kontrola pravopisu se po instalaci slovníku provádí automaticky v každé víceřádkové textové oblasti na stránce. Pokud v ní začnete psát a uděláte překlep, neznámé slovo se vám automaticky podtečkuje. V místní nabídce pod pravým tlačítkem myši nad slovem pak máte dostupné možné korekce tj. nabídky oprav.

V místní nabídce ale naleznete i další zajímavé volby. Hned tou první je Přidat do slovníku, kterou využijete tehdy, když budete chtít neznámé slovo přidat do slovníku. Zaškrtávací volba Kontrolovat pravopis je implicitně zaškrtnuta a značí, že kontrola pravopisu se bude provádět. Máte však možnost pomocí této volby kontrolu pravopisu dočastně či úplně vypnout.

Poslední zajímavou volbou je položka Jazyky, pod kterou je skryt seznam nainstalovaných slovníků, mezi kterými můžete přepínat. Součástí nabídky je i volba na přidání nového slovníku, která vás přesměruje na seznam dostupných slovníků na serveru Mozilla Add-ons.

Místní nabídka nad víceřádkovými textovým polem

Automatické přepínání jazyků

Možná to znáte. V jednom fóru píšete česky, v jiném anglicky a neustálé přepínání slovníků na ten správný vás nebaví. V takovém případě se vám může hodit rozšíření Dictionary Switcher, kterému můžete říci, aby za vás pro konkrétní stránku automaticky nastavilo požadovaný slovník na kontrolu pravopisu. Rozšíření umožňuje i automatické zapnutí odpovídajícího slovníku na základě psaného textu. Šikovná věc.

Pro pokročilé

Možná vás může zajímat, kam se ukládají slova, která si přidáte do slovníku. Ty se ukládají do tzv. uživatelského slovníku, který naleznete v uživatelském profilu v souboru persdict.dat.

Jak již bylo zmíněno, kontrola pravopisu je implicitně aktivní pouze ve víceřádkových textových polích. Pokud chcete rozšířit kontrolu pravopisu i na jednořádková textová pole, musíte na konfigurační stránce about:config přepnout předvolbu layout.spellcheckDefault na hodnotu 2.

Vyšel K-Meleon 1.5.2

Logo Mozilly

Webový prohlížeč K-Meleon, který je založen na Mozille a dostupný pro Windows, vyšel ve verzi 1.5.2. Nová verze je založena na renderovacím jádře Gecko 1.8.1.19 tj. stejném jádře, jaké bylo základem Firefoxu 2.0.0.19. Co konkrétně uvedená verze opravuje či přidává není známo, ale lze předpokládat, že opravuje obdobné chyby jako ty, které opravil již zmíněný Firefox 2.0.0.19. K-Meleon 1.5.2 je k dispozici v 6 jazycích mezi kterými čeština chybí. Novou verzi si lze stáhnout na domovské stránce.

Flock 2.0.3, Camino 2.0 Beta 1

Logo Mozilly

Okolí letošních Vánoc je bohaté na nové verze Mozilla produktů. Nejprve byla vydána druhá alfa verze mobilního Firefoxu a nyní se na řadu hlásí další projekty. Vývojáři Flocku například uvolnili Flock 2.0.3. Jedná se o vydání, které opravuje stejné chyby jako nedávno uvolnění Firefox 3.0.5 a navíc několik chyb souvisejících s integrací služeb. Došlo též na aktualizaci instalované verze Flashe, který je součástí instalace. Flock 2.0.3 je jako vždy nabízen v rámci automatických aktualizací či je dostupný na domovské stránce projektu. Stále však chybí lokalizované verze.

Dalším projektem, který uvolnil novou verzi, je Camino. Tento webový prohlížeč pro Mac OS X vyšel před Vánoci ve verzi 2.0 Beta 1. Mezi hlavní novinky patří možnost přeskupovat pořadí panelů na liště s panely či nová možnost blokovat Flash na webových stránkách. Bližší informace jsou dostupné v poznámkách k vydání a vývojovou verzi si lze stáhnout na domovské stránce.

Kde v Thunderbirdu hledat about:config

Logo Thunderbirdu

Produkty Mozilla obsahují kromě standardní konfigurace pomocí přehledného dialogu i skrytou konfigurační stránku about:config, kde můžete nastavit řadu předvoleb, které byste ve standardní konfiguraci marně hledali. Platí však, že drtivá většina uživatelů se bez uvedené skryté stránky obejde a je tak určena spíš pokročilým uživatelům. Ti by před úpravami na uvedené stránce měli dobře vědět, co dělají, protože jinak si mohou nadělat problémy.

V případě Firefoxu, Flocku či SeaMonkey platí, že se na uvedenou stránku dostanete zadáním about:config do adresního řádku. V případě Thunderbirdu je to však trochu jinak. Pokud si chcete uvedenou konfigurační stránku zobrazit, zvolte v hlavní nabídce Nástroje -> Možnosti. V zobrazeném dialogu přejděte do sekce Rozšířené, kde na panelu Obecné naleznete tlačítko Editor předvoleb. Po klepnutí na tlačítko se vám zobrazí konfigurační stránka about:config.

Dialog Možnosti se zvýrazněným tlačítkem editoru předvoleb

Uvedená stránka se chová stejně jako je tomu u Firefoxu či SeaMonkey a detailní popis práce s ní je uveden v samostatném příspěvku. Omylem přidanou předvolbu lze také snadno odstranit.

Stránka about:config v Thunderbirdu

Je znám vítěz soutěže Impact Firefox

Logo Firefoxu

Marketingová soutěž Impact Firefox dospěla do svého finále a v uplynulých dnech byl oznámen vítěz. Vítězem se stala práce Fox For All, jejímž cílem je propagovat Firefox jako prohlížeč s velkými možnostmi úprav pomocí doplňků. Připomínám, že cílem soutěže bylo vymyslet strategii, jak u Firefoxu udržet co možná nejvíce uživatelů, kteří si Firefox stáhnou na vyzkoušení. Vítěz soutěže získal nejenom 3 000 dolarů, ale též možnost uvedenou kampaň zrealizovat.

XiTi: Tržní podíl Firefoxu v Evropě je 31 %

Logo Firefoxu

Francouzská společnost XiTi Monitor uveřejnila pravidelné statistiky tržního podílu webových prohlížečů v Evropě (tentokrát za listopad). Firefox si v nich uchovává stabilní podíl 31 %, zatímco Internet Explorer poprvé klesl pod 60 % (konkrétně 59,5 %). Na dalších místech se umístila Opera (5,1 %), Safari (2,5 %) a Google Chrome (1,1 %). Celkově se však dá říci, že tržní podíl jednotlivých prohlížečů je více méně konstantní a ani příchod Google Chrome v tomto ohledu mnoho nezměnil.

Aktuální tržní podíl webových prohlížečů v Evropě

Fennec (mobilní Firefox) je tu v druhé alfa verzi

Logo Firefoxu

Vývojáři Mozilla Corporation pro nás připravili malé předvánoční překvapení v podobě uvolnění druhé alfa verze mobilní verze Firefoxu, která je vyvíjena pod kódovým označením Fennec. Oproti první alfa verzi, která byla zaměřena převážně na nové funkce, přináší druhá alfa verze zejména opravy chyb a vylepšení výkonu. Uživatelé tak mohou zaregistrovat rychlejší práci s panely, rychlejší změnu velikosti stránky či lepší odezvu prohlížeče při načítání stránky.

Druhá alfa verze Fennecu je opět dostupná pouze pro mobilní zařízení běžící na platformě Maemo. Slibované verze pro Windows Mobile jsme se nedočkali a aktuálně je plánována do další alfa verze. Jak jsem již zmínil dříve, pracuje se též na podpoře Symbianu. Pokud vlastníte zařízení běžící na Maemo, můžete si Fennec nainstalovat. Pro vás ostatní jsou stejně jako u předchozí alfa verze dostupné zkušební verze pro Windows, Linux a Mac OS X. A ještě několik ukázek pro ty, co si nechtějí Fennec instalovat.

Okno Fennecu po spuštění

Fennec se zobrazenou domovskou stránkou tohoto blogu

Správce doplňků ve Fennecu

Nastavení Fennecu

Jak ve Firefoxu spravovat vyhledávací moduly

Logo Firefoxu

Jednou z nejpoužívanějších funkcí Firefoxu je integrované vyhledávání na webu. Naleznete jej v podobě samostatného editačního pole vpravo na hlavní liště, hned vedle adresního řádku, kam zadáváte webovou adresu, kterou chcete navštívit. V čisté instalaci Firefoxu je vyhledávání realizováno pomocí vyhledávače Google, ale nic vám nebrání v tom, abyste vyhledávali v jiném vyhledávači či webu. O tom si něco málo povíme.

Vyhledávací pole

Volba jiného vyhledávače

Jak již bylo zmíněno, vyhledávání v Google je sice výchozí, ale nic vám nebrání provést změnu a vyhledávat pomocí něčeho jiného. Klepnutím na ikonku po levé straně vyhledávacího pole se vám rozbalí seznam dostupných vyhledávačů, který zahrnuje Seznam, Jyxo či třeba Wikipedii.

Seznam vyhledávacích modulů

Uvedené vyhledávače jsou distribuovány s Firefoxem jako výchozí. Jednoduchým zvolením položky v nabídce provedete výběr a příště již budete vyhledávat pomocí zvoleného vyhledávače.

Přidání nového vyhledávače

Pokud vám žádný z nabízených vyhledávačů nevyhovuje, máte možnost si přidat vlastní. Řadu z nich naleznete na serveru Mozilla Add-ons, ty české pak na CZilla.cz. Klepnutím na odkaz typu "přidat" na konkrétní stránce zobrazíte dialog, kde potvrdíte, že skutečně chcete provést instalaci. Pokud jej chcete automaticky nastavit jako výchozí (vybraný), zaškrtněte v dialogu volbu Nastavit jako výchozí.

Souboru, který si takto nainstalujete, se říká vyhledávací modul a zajišťuje samotné propojení prohlížeče s vyhledávačem.

Dialog potvrzující instalaci vyhledávacího modulu

Vyhledávací modul může nabízet i konkrétní web. Zda jej nabízí, poznáte jednoduše pomocí zabarvení výběrového tlačítka u vyhledávacího pole, které je v případě dostupnosti vyhledávání zabarveno do modra.

Výběrové tlačítko značící, že web poskytuje vyhledávací modul

V takovém případě je po rozbalení nabídky dostupných vyhledávačů nabízena volba na instalaci.

Seznam vyhledávacích modulů s nabídkou instalace

Správa vyhledávacích modulů

Nainstalované vyhledávací moduly lze spravovat pomocí dialogu Správce vyhledávacích modulů, který je dostupný jako poslední položka v nabídce nainstalovaných vyhledávacích modulů.

Dialog Správce vyhledávacích modulů

V zobrazeném dialogu máte možnost seznam nainstalovaných zásuvných modulů přeskupovat pomocí tlačítek po pravé straně, přiřazovat klíčová slova (viz dále) či nainstalované vyhledávací moduly odstraňovat.

Jak si můžete všimnout, v dolní části dialogu je dostupné tlačítko Obnovit výchozí, které se povolí, když začnete odstraňovat vyhledávací moduly, které byly součástí instalace Firefoxu. Jak už možná tušíte, pomocí tohoto tlačítka provede obnovení výchozích vyhledávacích modulů. Pokud jste dříve nainstalovali nějaký vyhledávací modul, uvedenou volbou jej neodstraníte.

Význam klíčových slov

V předchozím odstavci jsem zmínil klíčová slova, která můžete ke konkrétním vyhledávacím modulům přiřadit. Pokud tak pomocí tlačítko Upravit klíčové slovo učiníte, můžete pomocí konkrétního vyhledávače snadno vyhledávat přímo skrze adresní řádek prohlížeče.

Řekněme třeba, že k vyhledávači Seznam.cz přiřadíte jako klíčové slovo znak "s". Pokud následně do adresního řádku místo adresy webové stránky zadáte frázi "s firefox", provede se vyhledání slova "firefox" ve vyhledávači Seznam.cz.

Jedná se o šikovnou pomůcku, když často měníte vyhledávač a nechce se vám jej přepínat ve vyhledávacím poli.

Thunderbird 3 a automatické skrývání lišty s panely

Logo Thunderbirdu

Jednou z novinek připravovaného Thunderbirdu 3 je prohlížení v panelech, které umožňuje otevírat zprávy do panelů namísto samostatných oken. Díky této funkci je navíc dostupná nová forma integrace s Lightningem. Jestliže panely nebudete používat a zbytečně vám zobrazená lišta překáží, máte možnost si ji vypnout na konfigurační stránce about:config. Zde jednoduše nastavte předvolbu mail.tabs.autoHide na hodnotu true.

Vymazání historie prohlížení ve Firefoxu 3.1 nově

Logo Firefoxu

Jednou z novinek, které si můžete všimnout v připravovaném Firefoxu 3.1, je nové provedení dialogu na odstranění soukromých dat souvisejících s prohlížením webu. Funkce Vymazat důvěrná data obsahuje nově možnost volby délky historie, kterou chcete odstranit. Můžete tak snadno odstranit historii za poslední den či několik hodin.

Dialog vymazání historie prohlížení

Loga produktů Mozilla ve vánočním pojetí

Pomalu se blíží Vánoce a při té příležitosti vytvořil Ken Saunders, autor webu Access Firefox, loga produktů Mozilla ve vánočním pojetí. Můžete si tak volně stáhnout logo Firefoxu či Thunderbirdu v podobě ozdoby na stromeček či vánočně laděné pozadí na plochu. Animovaná loga jsou vytvořena ve formátu APNG, takže jejich animovanou verzi uvidíte pouze ve Firefoxu 3 a vyšším či Opeře 9.5 a vyšší.

Vánoční loga

Vyšel mimořádně Firefox 2.0.0.20

Logo Firefoxu

Mozilla Corporation včera mimořádně uvolnila Firefox 2.0.0.20. Ačkoliv měl být Firefox 2.0.0.19 poslední uvolněnou verzí Firefoxu 2.0, nakonec musela být vydáná další verze. Důvodem je absence jedné bezpečnostní opravy, která měla být zahrnuta ve Firefoxu 2.0.0.19, ale jednoduše se na ní pozapomnělo. Ve Firefoxu 2.0.0.20 by mělo být vše v pořádku a podpora Firefoxu 2.0 tak definitivně končí.

Firefox 3.0.5, 2.0.0.19 a SeaMonkey 1.1.14

Logo Firefoxu

Mozilla Corporation včera večer uvolnila Firefox 3.0.5. Jedná se o pravidelnou aktualizaci, která opravuje řadu chyb včetně několika bezpečnostních. Mezi novinky patří 5 nových lokalizací a odstranění licenčního ujednání, které bylo nahrazena lištou informující uživatele o jejich právech. Bližší informace o vydání naleznete v českých poznámkách k vydání. Nová aktualizace se jako vždy nabízí v rámci automatických aktualizací prohlížeče či si ji můžete stáhnout.

Spolu s Firefoxem 3.0.5 vyšla i poslední verze Firefoxu 2. Firefox 2.0.0.19 je poslední aktualizací verze 2, která již neobsahuje ochranu proti podvodným stránkám a uživatelům je silně doporučena aktualizace na Firefox 3. Tu můžete provést stažením instalačního balíčku Firefoxu 3 z Internetu či v lednu, kdy bude uživatelům Firefoxu 2 naposledy nabídnuta aktualizace na Firefox 3 v rámci automatických aktualizací prohlížeče. Aktualizace na Firefox 2.0.0.19 se nabízí v rámci automatických aktualizací prohlížeče či si ji můžete volně stáhnout.

Do třetice tu máme SeaMonkey 1.1.14, který obdobně jako Firefox 2 opravuje chyby včetně několika bezpečnostních. Bližší informace jsou dostupné v poznámkách k vydání a novou verzi si můžete stáhnout z domovské stránky. Česká verze není prozatím k dispozici.

Aktualizace: Česká verze SeaMonkey 1.1.14 je nyní k dispozici.

Firefox je prý nebezpečnou aplikací

Logo Firefoxu

Společnost Bit9 uveřejnila zprávu, ve které tvrdí, že Firefox patří mezi 12 aplikací nejvíce náchylných na bezpečnostní chyby. Svá tvrzení zakládá na 10 chybách za rok 2008, které umožnily spustit zákeřný kód či se jednalo o chyby v nástrojích (patrně doplňcích?) třetích stran. Po přečtení uvedené zprávy jsem se nemohl zbavit dojmu, že zpráva je spíše PR uvedené společnosti než reálným hodnocením bezpečnosti konkrétních aplikací.

Jak si dnes můžete přečíst v Mozilla Security Blogu, uvedená zpráva trpí řadou nedostatků. Osobně jsem neviděl data, na jejichž základě byla zpráva (nebo spíše tisková zpráva?) sestavena, ale osobně mě zaujalo, že zpráva vůbec nezmiňuje, zda byly uvedené chyby opraveny a jak rychle. Většinu bezpečnostních chyb nalezených v produktech Mozilla si totiž naleznou vývojáři sami a již v den, kdy informaci o nalezené bezpečnostní chybě zveřejní, existuje oprava. Ta se navíc díky automatickým aktualizacím Firefoxu dostane rychle přímo k uživatelům. Snaha o bezmyšlenkovité počítání chyb mi příjde jako trochu divné kupecké počty.

Přepínání panelů s náhledy zpět ve Firefoxu 3.2

Logo Firefoxu

Ne, v nadpisu skutečně není chyba. Ačkoliv ještě nebyl vydán Firefox 3.1, začíná se pomalu pracovat na vývoji další verze Firefoxu, která je aktuálně označována jako Firefox 3.2. V posledních vývojových verzích se můžete opět setkat s přepínáním panelů s náhledy stránek tj. funkcí, která byla plánována do Firefoxu 3.1, ale nakonec byla odstraněna. Mezi současnou verzí, co je obsažena ve Firefoxu 3.2 a tou, co byla součástí verze 3.1, jsem nezaznamenal žádný rozdíl. Snad jen jsem si všiml, že při větším množství otevřených stránek, jejichž náhledy s nevejdou na jednu stránku, se v dolní části stránky s náhledy zobrazuje stránkování. Pravděpodobně se na uvedené funkci bude ještě pracovat.

Přepínání panelů s náhledy

Komunitní průzkumy Mozilly nyní v češtině

Logo Firefoxu

Komunitní průzkumy Mozilly, jejichž hlavním cílem je pomocí dotazníků získat zpětnou vazbu od uživatelů, jsou nyní k dispozici i v češtině. Spolu s dalšími 14 lokalizacemi je přeložen i dotazník Firefox ve vaší zemi, ve kterém můžete zodpovědět, jaká je vaše oblíbená funkce Firefoxu, jak často Firefox používáte či odpovědět na otázku, proč si myslíte, že uživatelé Firefox používají. Dotazník můžete vyplňovat do 26. prosince a jeho výsledky poslouží k dalšími zlepšování Firefoxu.

Firefox 3.1 Beta 2 využívá na Linuxu méně paměti

Logo Firefoxu

V souvislosti s vydáním druhé betaverze Firefoxu 3.1 nebylo příliš zmiňováno výrazné snížení pamětových nároků u linuxové verze. Těch bylo dosaženo převážně optimalizací práce s fonty a mezipaměti pro obrázky. O kolik bude Firefox 3.1 méně paměťově náročnější oproti Firefoxu 3.0 lze těžko uvést v konkrétním čísle, ale v některých testech dosahuje Firefox 3.1 o 36 % lepších výsledků než Firefox 3.0. Uvidíme, jak dobře si povede finální verze.

Připravuje se podpora Fennecu pro Symbian

Logo Firefoxu

Verze Firefoxu pro mobilní zařízení, která je vyvíjena pod kódovým označením Fennec, je ve své první alfa verzi k dispozici pouze pro platformu Maemo. Pokud tedy máte k dispozici mobilní zařízení, které pohání tato platforma, máte možnost si ho vyzkoušet. Uvedená platforma není však u mobilních zařízení tolik rozšířená a nejčastěji se lze setkat se zařízeními, které pohání Symbian či Windows Mobile.

Zatímco druhý zmiňovaný byl již delší čas uváděn jako plánovaná podpororovaná platforma, o Symbianu se nemluvilo. Jak ale bylo nyní oznámeno, na podpoře se již nějaký čas pracuje. První neveřejná verze bude na konci ledna s tím, že plnohodnotné verze se dočkáme nejdříve v dubnu. Do vývoje se samozřejmě můžete zapojit i vy. Co se týče dalších platforem jako iPhone, RIM či Android, tak pro ně není aktuálně podpora plánována a to buď z technických nebo licenčních důvodů.

Šéfka bezpečnosti v Mozilla Corporation končí

Logo Firefoxu

V Mozilla Security blogu se objevila informace, že bezpečnostní expertka Mozilla Corporation, Window Snyder, ke konci roku odchází. Důvodem jejího odchodu není nespokojenost s její prací, ale jak sama uvádí, dostala nabídku, kterou nelze odmítnout. Detaily o svém budoucím působišti nesdělila, ale proslýchá se, že by měla být součástí nějaké nové začínající společnosti.

Google Chrome již není v betaverzi

Logo Google Chrome

Webový prohlížeč Google Chrome již není v betaverzi. Jak bylo dnes oznámeno, po 14 malých verzích vyšla první verze Google Chrome, která již není nazývána betaverzí. Jak tvůrci uvádí, v uplynulých 100 dnech zapracovali na stabilitě, rychlosti a přidali některé nové funkce jako například Správce záložek. Do budoucna pak plánují funkce jako automatické doplňování z historie dat zadaných do formulářů, podporu RSS či podporu pro rozšíření. Google Chrome v současné době používá přibližně 10 miliónu uživatelů a jeho tržní podíl v USA se pohybuje pod 1 %.

Vyšel SeaMonkey 2.0 Alfa 2 s podporou RSS

Logo SeaMonkey

Balík webových aplikací SeaMonkey včera vyšel ve verzi 2.0 Alfa 2. Z pohledu uživatele je hlavní novinkou podpora RSS, která byla jednou z nejžádanějších funkcí. V poštovním klientu SeaMonkey se tak můžete setkat s možností vytvoření účtu pro odebírání RSS zdrojů. V prohlížeči je pak v adresním řádku k dispozici ikonka RSS, když navštívená stránka nabízí RSS zdroj. Oproti Firefoxu ale není podporována integrace s jinými desktopovými či webovými RSS čtečkami a je tak možné nabízený RSS zdroj přidat pouze do čtečky, kterou obsahuje SeaMonkey.

Podpora RSS v poštovním klientu SeaMonkey

Druhou významnější novinkou je nová místní nabídka nad lištami aplikace, která umožňuje rychle upravit velikost a styl tlačítek. V současné době se nejedná o plnohodnotnou funkci na úpravu rozestavení tlačítek na lištách jako je tomu ve Firefoxu, ale uvedená funkce je pro SeaMonkey 2.0 v plánu.

Místní nabídka nad lištami

Mimo novinek specifických pro SeaMonkey 2.0 balík přináší též novinky obsažené v Thunderbirdu 3.0 Beta 1 a připravované renderovací jádro Gecko 1.9.1, které přináší zrychlený JavaScript, podporu pro přehrávání videa ze specifikace HTML5 či řadu novinek v podpoře CSS.

SeaMonkey 2.0 Alfa 2 je k dispozici ke stažení pouze v anglické verzi, ale jsou též k dispozici lokalizační balíčky včetně toho českého. Stejně jako u všech vývojových verzí platí, že nejsou primárně určeny pro koncové uživatele.

Marketingový projekt Impact Firefox je ve fázi hlasování

Logo Firefoxu

Marketingový projekt Impact Firefox jsem zmiňoval koncem září. Jedná se o novou snahu Mozilla Corporation o zvýšení počtu uživatelů, kteří si Firefox stáhnou a budou jej i nadále používat jako svůj výchozí prohlížeč. Jak tomu totiž při podobném zkoušení nového prohlížeče bývá, ne každý u něj po vyzkoušení zůstane. Do projektu Impact Firefox mohl každý přihlásit své návrhy, z kterých bylo několik vybráno a jejich autoři své myšlenky detailněji rozpracovali. Nyní máte možnost v hlasování rozhodnout, které z nich vám příjdou zajímavé, a které se tak následně zrealizují.

Zajímavé prototypy funkcí pro Thunderbird

Logo Thunderbirdu

U příležitosti dnešního vydání Thunderbirdu 3.0 Beta 1 napsal David Ascher, ředitel Mozilla Messaging, příspěvek o prototypech funkcí pro Thunderbird. Prototypy jsou experimentální funkce, které se mohou v nějaké formě objevit v koncovém produktu či se mohou zavrhnout jako neužitečné. David ve svém příspěvku shrnuje hned několik prototypů, z nichž se patrně některé z nich dostanou již do Thunderbirdu 3.0.

Jedním z nich je autoconfig, což je funkce na automatickou konfiguraci vytvářeného poštovního účtu. Jedná se o snahu, aby vytváření nového poštovního účtu bylo co nejjednodušší, protože zejména netechničtí uživatelé s ním mají problémy. Druhým experimentem je rozšíření glodabook, které představuje jiný pohled na kontakty. Ty jsou navíc integrovány do panelu namísto klasického okna.

Velmi zajímavě se jeví podpora konverzací, kterou patrně znají uživatelé GMailu a jedná se u Thunderbirdu o jednu z nejžádanějších funkcí. Není bez zajímavosti, že vývojové verze Thunderbirdu 3.0 již technicky konverzace zvládají, chybí jen odpovídající grafické rozhraní. Poslední zajímavým experimentem jsou pak úpravy ve vyhledávání a to jak ve zprávách, tak v kontaktech.

Z výčtu je patrné, že se máme na co těšit. Uvidíme, které z prototypů a v jaké formě se dostanou již do Thunderbirdu 3.0. Jak David Ascher ve svém příspěvku uvádí, Thunderbird 3.0 Beta 1 není z hlediska funkcionality zdaleka finální.

Vyšel Mozilla Thunderbird 3.0 Beta 1

Logo Thunderbirdu

Po včerejším uvolnění druhé betaverze Firefoxu 3.1 jsme se dnes dočkali uvolnění první betaverze Thunderbirdu 3.0. V ní se můžete setkat s prohlížením zpráv v panelech, vylepšenou prací s protokolem IMAP, upraveným dialogem kontaktu a dalšími novinkami zahrnující například podporu fulltextového vyhledávání Windows Vista či vylepšený import z jiných poštovních klientů. Bližší informace naleznete v poznámkách k vydání a Thunderbird 3.0 Beta 1 si můžete volně stáhnout včetně české verze. Druhá betaverze Thunderbird 3.0 je plánována na leden či únor příštího roku.

Vyšel Firefox 3.1 Beta 2

Logo Firefoxu

Mozilla Corporation včera večer uvolnila druhou betaverzi Firefoxu 3.1. Ta je k dispozici v 54 jazycích a jako hlavní novinky přináší mód anonymního prohlížení webu bez zaznamenávání vaší činnosti a vylepšení rychlosti JavaScriptového enginu označované jako TraceMonkey. Bližší informace jsou dostupné v poznámkách k vydání a novou verzi si můžete volně stáhnout. Podotýkám, že se jedná o betaverzi, takže není primárně určena pro koncové uživatele.

Co se týče budoucnosti, tak jak již jsem nedávno zmínil, na leden je plánována třetí betaverze, která však již nepřinese žádné novinky. Bude se tedy jednat o verzi opravující existující chyby, kterou by mělo následovat několik RC verzi a finální verze Firefoxu 3.1, jejíž vydání je plánováno na únor či březen příštího roku.

Rozhovor s vývojářem Firebugu a nové verze

Logo Firefoxu

Na serveru Zdroják.cz dnes vyšel rozhovor s Janem Odvárkem, vývojářem populárního rozšíření Firebug, které do Firefoxu přidává mocný nástroj pro webové vývojáře a bývalým vývojářem AllPeers. Velká část rozhovoru se točí okolo vývoje Firebugu a rozšířením samotném. To se navíc minulý týden dočkalo dvou nových vývojových verzí (1.3 Beta 5 a 1.4 Alfa 8). Vývojové verze si můžete stáhnout na stránce ke stažení a průběžný vývoj můžete sledovat v blogu vývojářů.

Práce s historií v SeaMonkey 2 postavena na Places

Logo SeaMonkey

Do vývojových verzí SeaMonkey 2 se dostala podpora Places. Jak mnozí víte, jako Places se označuje nově zpracovaná správa záložek a historie, která je součástí Firefoxu od verze 3. Součástí Seamonkey 2 je nově historie prohlížení postavená Places, takže se uživatelé mohou setkat s inteligentnějším vyhledáváním v adresním řádku, který vyhledává v nadpisech stránek i v libovolné části URL či zrychlením práce s velkou historií prohlížení (SeaMonkey 2 si ji nyní implicitně pamatuje 180 dní).

Oproti Firefoxu 3 není používán nový dialog, který slouží ke správě jak záložek, tak historie, ale vše je postaveno nad stejným grafickým rozhraním jako v SeaMonkey 1.1. Co se týče záložek, tak těch se změna prozatím netýká a dojde na ně patrně později.

Objeven trojan napadající instalace Firefoxu

Logo Firefoxu

Tvůrce bezpečnostního software BitDefender uveřejnil informaci o novém trojanu, který napadá instalace Firefoxu. Do systému se dostává jinou cestou než skrze Firefox, k němu se pak nakopíruje a maskuje se za rozšíření Greasemonkey. Záškodná činnost pak spočívá v odposlouchávání hesel, která uživatel na webu zadává a jejich posíláním do Internetu. Trojan nezneužívá žádnou bezpečnostní chybu Firefoxu, ač jsem si tuto chybnou informaci na českém internetu již přečetl. Ochranou proti němu je řádně zabezpečený systém s bezpečnostním software.

Zahájeno nabízení aktualizace z Firefoxu 2 na 3

Ve středu jsem hovořil o plánovaném nabídnutí automatické aktualizace na Firefox 3 uživatelům Firefoxu 2. Včera pozdě večer se tak skutečně stalo a všem jeho uživatelům se do dvou dnů objeví okno vyzývající k instalaci aktualizace na Firefox 3. Uvedená aktualizace je silně doporučena, protože podpora Firefoxu 2 končí 16. prosince spolu s vydáním Firefoxu 2.0.0.19, který bude poslední verzí této řady. V této verzi bude navíc již deaktivována ochrana proti podvodným stránkám.

Dle nedávno zveřejněných statistik společnosti Net Applications měl Firefox 2 v USA mezi webovými prohlížeči zastoupení necelých 5 %. Samotné ukončení podpory je pak dáno politikou Mozilla Corporation, která podporuje předchozí verze Firefoxu ještě půl roku po příchodu nové verze.

Okno nabídnutí aktualizace z Firefoxu 2 na 3

Otevřen Mozilla Comunity Store

Logo Mozilly

Mozilla dnes oznámila otevření Mozilla Community Store. Jedná se o nový internetový obchod, který byl otevřen společně se Zazzle.com a umožňuje si nechat vyrobit tričko s motivem aplikace Mozilla dle vlastního návrhu. Jednoduše si zvolíte návrh z galerie či nahrajete vlastní. Impulzem ke spuštění služby byla letošní soutěž o design trička Firefoxu 3, ke kterému se sešla řada zajímavých návrhů, ale použit byl jen jeden. Chcete-li si nechat vyrobit osobité tričko s motivem Firefoxu, Thunderbirdu či třeba SeaMonkey a zároveň podpořit projekt Mozilla, máte jedinečnou šanci. Do 25. prosince navíc platí sleva 20 % při uplatnění kódu "MOZILLAMERCH" při objednávce.

Flock s podporou OpenID

Logo Flocku

OpenID myslím nemá smysl dlouze představovat. Systém na decentralizovanou správu identit dnes již podporuje řada velkých hráčů na trhu a má vzrůstající popularitu. Se zajímavou novinkou v uplynulých dnech přišli vývojáři Flocku, kteří představili rozšíření, které přináší podporu OpenID přímo na úroveň prohlížeče. Přidané tlačítko na liště samo rozpozná, že navštívená stránka OpenID podporuje a umožní snadno ověřit vaší identitu. Blížeji o rozšíření referuje server Mozilla Links.

Plánovaná vydání aplikací Mozilla na prosinec

Logo Mozilly

Letošní prosinec bude bohatý na nové verze aplikací Mozilla. Pokud bysme to měli vzít chronologicky, pak hned zítra je na uživatele Firefoxu 2 přichystáno opětovné nabídnutí aktualizace na Firefox 3. Poprvé jim byla nabídnuta v srpnu a pravděpodobně poslední je plánována na leden, kdy již nebude Firefox 2 podporován. Hned v pátek 5. prosince bysme se mohli dočkat druhé betaverze Firefoxu 3.1, která přinese poslední novinky plánované do finální verze.

Někdy v první polovině prosince se pravděpodobně dočkáme první betaverze Thunderbirdu 3, kterou bude následovat druhá alfa verze balíku SeaMonkey. Na 16. prosince je pak plánováno vydání Firefoxu 3.0.5 a 2.0.0.19, které přinesou pravidelné bezpečnostní opravy a opravy související se stabilitou produktů. U Firefoxu 2.0.0.19 se navíc bude jednat o poslední aktualizaci a vydáním této verze podpora verze 2 skončí. U uvedené verze bude navíc již vypnuta ochrana proti podvodným stránkám.

Google Chrome v nové verzi

Logo Google Chrome

Webový prohlížeč Google Chrome vyšel v nové verzi. Ta nese označení 0.4.154.29 a nepřináší žádné nové funkce. Cílem vydání je oprava bezpečnostní chyby v Google Gears a oprava jedné chyby způsobující časté pády prohlížeče při přetahování panelů pod Windows Vista. Aktualizace Google Chrome na nejnovější verzi by měla být uživatelům nabídnuta do 48 hodin.

Vyšel Songbird 1.0

Logo Songbirdu

Multimediální přehrávač Songbird, který je postaven na Mozille, vyšel ve verzi 1.0. Autoři ve svém blogu zmiňují řadu novinek, které uvedený přehrávač obsahuje a vylepšení ve výkonu, kterých za posledních několik měsíců dosáhli. Vzhledem k tomu, že nepatřím mezi jeho uživatele a ani vývoj aktivně nesleduji, nebudu jeho funkce blížeji rozepisovat. Nejlépe uděláte sami, když si Songbird stáhnete a vyzkoušíte.

Osobně se zastavím u dvou věcí, které mě na Songbirdu zarazily. Tou první je, z hlediska mých potřeb, absence nějaké významnější inovace. Jednoduše mi chybí funkce, kvůli které bych byl ochoten opustil svůj multimediální přehrávač. Naopak mě napadá hned několik důvodů, proč bych Songbird nezvolil. Tou druhou věcí, která mě zaráží, je přístup k lokalizacím. Ta česká je prozatím na první pohled nedotažená, ale osobně mi daleko více vadí fakt, že jakkoliv se lokalizátor bude snažit, nemůže lokalizovat všechny části aplikace, protože nemá skrze rozhraní pro lokalizátory dostupné kompletní řetězce na překlad. Výsledkem je pak zajímavá kombinace české a anglické lokalizace. Jiné lokalizace na tom nejsou o moc lépe.

Google Chrome a plánovaná podpora pro rozšíření

Logo Google Chrome

Server Ajaxian.com přinesl informace o návrhu podpory rozšíření v Google Chrome. Různě rozsáhlou podporu pro doplňky dnes mají prakticky všechny webové prohlížeče s tím, že nejdále je na tom asi Firefox a ostatní webové prohlížeče postavené na Mozille. Řada lidí očekává, že popularita Google Chrome vzroste právě s výraznější podporou doplňků. Zmiňovaný dokument obsahuje několik zajímavých bodů, které by měly doplňky pro Google Chrome zahrnovat. Jedná se například o:

 • Vývoj a používání doplňků by mělo být obdobné jako vývoj a používání webových stránek.
 • V Google Chrome by měl být pouze jediný systém na správu doplňků, který by měl zahrnout i zásuvné moduly.
 • Nové verze Google Chrome by neměly zakazovat doplňky funkční ve starší verzi, ale měly by být s nimi kompatibilní.
 • Doplňky by měly běžet v samostatném procesu (pokud je to možné) a neměly by shazovat prohlížeč či ho jinak negativně ovlivňovat.

Detailní popis spolu s dalšími body naleznete v již zmíněném dokumentu. Minimálně poslední dva mnou zmíněné body představují problém při používání doplňků ve Firefoxu, kde s každou jeho novou verzí uživatelé řeší problémy s jejich nekompatibilitou s novou verzí. Nekvalitně napsaný doplněk pak může výrazně ovlivnit stabilitu a chování prohlížeče.

Tržní podíl Firefoxu v USA vzrostl na téměř 21 %

Logo Firefoxu

Jako každý měsíc zveřejnila společnost Net Applications tržní podíly webových prohlížečů. Zatímco minulý měsíc Firefox atakoval 20 %, tento měsíc se jeho podíl vyšplhal na necelých 21 % (konkrétně 20,78 %). Zajímavý vzestup zaznamenal i webový prohlížeč Safari, který poskočil na 7,13 % oproti 6,57 % z minulého měsíce. Nejvýznamnější sestup pak zaznamenal Internet Explorer, jehož podíl poprvé spadl pod 70 % (konkrétně 69,77 %). Jako vždy nutno podotknout, že zveřejněné statistiky jsou platné spíše pro USA než Evropu. U nás má dle Navrcholu Firefox podíl téměř 33 %.