Přeskočit navigaci

Tento blog byl již ukončen. Aktuální novinky ze světa Mozilly nyní hledejte na webu Mozilla.cz.

Přehled nadcházejících verzí Firefoxu

Logo Firefoxu

Koncem minulého týdne neplánovaně vyšel Firefox 3.0.8. V nadcházejících dvou měsících nás čeká hned několik nových verzí, takže si to pojďme lehce shrnout. Na 14. dubna je plánováno vydání poslední betaverze Firefoxu 3.5. Firefox 3.5 Beta 4 přinese několik drobných vylepšení a hlavně opravy. O týden později, 21. dubna, vyjde Firefox 3.0.9. Tato pravidelná aktualizace přinese opravy pro Firefox 3. Na 28. dubna je plánováno nabídnutí aktualizace uživatelům Firefoxu 2.0.0.20, kterých je stále okolo 7 miliónů. Těm bude naposledy nabídnut Firefox 3 (konkrétně verze 3.0.9). Mno a na konec je tu Firefox 3.0.10, který je plánován na 21. května. Stále též platí, že finální verze Firefoxu 3.5 je plánována na konec května či červen.

Weave 0.3, synchronizace instalací Firefoxu a Fennecu

Logo Firefoxu

Mozilla Labs dnes uvolnila Weave 0.3. Jedná se o rozšíření, které umožňuje snadnou synchronizaci dat instalací Firefoxu a Fennecu (Firefoxu pro mobilní zařízení). Můžete tak snadno synchronizovat své záložky, historii či hesla. Výhodou nové verze je propojení s Fennecem, takže máte nyní možnost synchronizovat svůj desktopový prohlížeč s tím mobilním. To vše zabezpečeně prostřednictvím serverů Mozilly. Novou verzi rozšíření si můžete stáhnout z webu Mozilla Add-ons (rozšíření je určeno pro Firefox 3.5).

Schéma Weave

Vývoj Sunbirdu skončí s jeho příští betaverzí

Logo Sunbirdu

V průběhu února bylo oznámeno, že vývoj Mozilla Sunbirdu bude z důvodů nedostatku vývojářů ukončen. Nadále tak bude pokračovat pouze vývoj rozšíření Lightning, které ze Sunbirdu vzešlo, a které je dostupné pro Thunderbird. Původní informace vyzněly tak, že poslední verzí Sunbirdu bude 1.0. Jak ale bylo nyní oznámeno, vývojáři mluvili o příštím milníku vývoje, kterým má být verze 1.0 Beta 1. Její vydání je v současné době v menším časovém skluzu, ale měla by vyjít brzy. Po této verzi bude vydáván pouze Lightning a vývoj Sunbirdu bude ukončen. Jedinou možností, jak zajistit další vývoj, by bylo nalézt další vývojáře, kteří by v projektu pokračovali. Prozatím o to ale nikdo neprojevil zájem.

Nástupce Firefoxu 3.5 zkraje příštího roku

Logo Firefoxu

Firefox 3.5 ještě nebyl vydán, ale již se začíná v reálnějších obrysech mluvit o jeho nástupci. Ten nese na úrovni vývojových verzích označení 3.6, ale obecně je označován jako Firefox.next, protože nebylo dosud stanoveno, jakou verzi ponese (osobně očekávám 4.0). V Mozilla Wiki začíná vznikat dokument, který v obecných rysech popisuje cíle, ke kterým bude tato verze směřovat.

Firefox.next se plánuje zaměřit hlavně na výkon, lepší organizaci dat uživatele, podporu webových aplikací či přinést lepší integraci s jednotlivými podporovanými systémy. Potěšující je, že chtějí vývojáři zrychlit start prohlížeče, vylepšit odezvu grafického rozhraní či zkrátit čas, který musí uživatelé vynaložit, aby dokončili to, co chtějí.

Mluví se též o snaže smazávat rozdíly mezi webem a desktopem, o což se dnes snaží projekty jako Mozilla Prism. Jak bylo ostatně zmíněno dříve, jeho funkce budou zahrnuty v této verzi, což též platí pro Ubiquity či lehké motivy vzhledu označované jako Personas. Další oblastí, na kterou se chtějí vývojáři zaměřit, je těsnější integrace s podporovanými systémy. Plánuje se tak nový motiv vzhledu pro Windows s běžícím Aerem, podpora novinek Windows 7 a uživatele Mac OS X může zaujmout plánovaná podpora pro Keychain či spolupráce se systémovým slovníkem na kontrolu pravopisu.

O zbývajících věcech prozatím není mnoho známo. Již delší dobu se hovoří o snahách vylepšit podporu pro doplňky (například přidat možnost instalace doplňků bez restartu prohlížeče) či vylepšit podporu pro dohledávání chybějících zásuvných modulů. Na to si však budeme muset ještě chvíli počkat. Nicméně je jisté, že budoucí verze Firefoxu ponese kódové označení Namaroka po parku, který můžete nalézt na Madagaskaru. Datum vydání je předběžně plánováno na kraj příštího roku, ale jak se též dále uvádí, Firefox bude vydán teprve tehdy, až bude hotov.

Jak si do Firefoxu doplnit funkce Internet Exploreru 8

Logo Firefoxu

Internet Explorer 8 přišel s novými funkcemi jako jsou akcelerátory či webslices. Jak už to tak u podobných novinek bývá, vždy se rychle najde někdo, kdo uvedené funkce „naportuje“ pro Firefox ve formě rozšíření. A tak se stalo i tentokrát, že jakmile se uvedené funkce v první veřejné verzi Internet Exploreru objevily, během pár dní byly dostupné i pro Firefox.

Pokud tak například chcete používat akcelerátory ve Firefoxu, můžete si nainstalovat rozšíření IE8 Activities (Accelerators) for Firefox, případně rozšíření KallOut – Accelerators for Firefox. Pro doplnění podpory pro Webslices si můžete nainstalovat rozšíření WebChunks. Pokud byste rádi převlékli Firefox do vzhledu Internet Exploreru 8, můžete si nainstalovat motiv vzhledu Ie8fox.

Bleskové vydání Firefoxu 3.0.8

Logo Firefoxu

Dnes večer vyšel Firefox 3.0.8. Jedná se o neplánovanou verzi, která reaguje na uveřejněnou bezpečnostní chybu, která mohla být zneužívána, a kterou tato verze opravuje. Spolu s ní byla opravena další bezpečnostní chyba, která byla objevena nedávno v rámci akce CanSecWest 2009. Na uveřejněnou chybu, která mohla ohrozit uživatele, tak Mozilla zareagovala opravou do dvou dnů od objevení, což je pěkný výsledek. Bližší informace jsou dostupné v poznámkách k vydání a nová verze je jako vždy distribuována v rámci automatických aktualizací prohlížeče, případně si ji lze stáhnout. Další plánovanou aktualizací bude Firefox 3.0.9, který by měl vyjít v půlce dubna.

Firefox 3.6 a vylepšená postranní lišta historie

Logo Firefoxu

V posledních vývojových verzích Firefoxu 3.6 se můžete setkat s lepším členěním historie v postranní liště. Možná si ještě pamatujete, že starší verze Firefoxu měly ve výchozím nastavení omezenu délku historie navštívených stránek jen na několik dní. Tomu odpovídalo o členění postranní lišty historie, kde se navštívené stránky členily do složek dle dnů s tím, že poslední volba byla Starší než 6 dnů.

Ve Firefoxu 3 došlo k podstatnému zrychlení práce s historií a ta se nově ukládá po 90 dní. Z toho je patrné, že podobné členění ztrácí trochu význam. Ve Firefoxu 3.6 je nově členění realizováno lépe, jak si ostatně můžete všimnout na následujícím obrázku.

Ukázka grafického prvku keyhole

Vyšel Postbox 1.0 Beta 10 s vylepšenými podpisy

Logo PostBoxu

Poštovní klient Postbox, který je založen na Thunderbirdu, vyšel již v desáté betaverzi. Ta mimo několika oprav přináší podporu migrace ze SeaMonkey 2, ale hlavně vylepšenou podporu pro podpisy e-mailů. V okně nové poštovní zprávy je k dispozici nová postranní lišta pro správu a snadné přidávání podpisů e-mailů. Jedná se o poměrně užitečnou funkci, pokud používáte několik podpisů a chcete vkládat konkrétní podpis v závislosti na kontextu. Podpisy jsou přitom spravovatelné a editovatelné (včetně HTML podoby) přímo v programu a není tak nutné nastavovat cestu k podpisu na soubor na disku. Pro představu se můžete podívat na následující obrázek. Bližší informace o aktuální verzi Postboxu naleznete v poznámkách k vydání a verzi pro Windows či Mac OS X si lze stáhnout na domovské stránce. Existujícím uživatelům se Postbox nabídne v rámci automatických aktualizací.

Ukázka Spicebirdu

Představuje se Taskfox: integrace Ubiquity do Firefoxu

Logo Firefoxu

Experimentální rozšíření Ubiquity z dílny Mozilla Labs si za uplynulé měsíce získalo velkou popularitu a aktuálně jej používá přes 200 000 uživatelů. Díky své popularitě se některé z jeho konceptů objeví v příští verzi Firefoxu. Celý projekt má označení Taskfox a nejedná se o čistou integraci Ubiquity, jak jej známe. Na rozdíl od Ubiquity musí totiž být Taskfox snadno pochopitelný, dostupný pro všechny uživatele a samozřejmě musí uživateli pomoci v jednom kroku provést to, na co by jinak musel udělat pomocí několika kroků.

Taskfox je aktuálně vyvíjen samostatně a až bude v rozumné fázi, začlení se do vývojových verzí Firefoxu. Prozatím existuje několik konceptů, jak by mohla integrace vypadat. Jedná se o prvotní nástřely, které nemusí mít s finální realizací mnoho společného. Z prvních návrhů je patrné, že se autoři snaží koncepty z Ubiquity začlenit do existujícího grafického rozhaní Firefoxu. Osobně se mi z prezentovaných návrhů jako nejvhodnější jeví integrace do adresního řádku.

Ukázka možné integrace Taskfoxu

Neplánovaně vyjde Firefox 3.0.8

Logo Firefoxu

Zkraje příštího týdne by měl neplánovaně vyjít Firefox 3.0.8. Důvodem tohoto vydání je objevená bezpečnostní chyba, kterou její autor nenahlásil vývojářům, ale informace o ní volně publikoval. Chyba je již opravena a je k dispozici testovací verze Firefoxu 3.0.8, který vyjde pouze s opravou této jediné chyby. Původně plánovaný Firefox 3.0.8, který byl plánován na půlku dubna, ponese verzi 3.0.9. Na jeho vydání se nic nemění.

Jak ve Firefoxu na doplňky, které nejdou odinstalovat

Logo Firefoxu

Doplňky, jako jsou rozšíření či motivy vzhledu, lze ve Firefoxu snadno odinstalovat ve Správci doplňků. Může se však stát, že odinstalace doplňku nebude dostupná či z nějakého důvodu nepůjde. Jedním z příkladů, o kterých jsem nedávno psal, je Microsoft .NET Framework Assistant, který z Firefoxu nejde odinstalovat standardní cestou, protože tlačítko Odinstalovat je ve Správci doplňků zakázáno. Jak jsem si nedávno přečetl, tato rozšíření jsou do Firefoxu zaregistrována skrze registry Windows.

Jedná se o oficiální způsob, kterým vývojáři Firefoxu dávají vývojářům třetích stran možnost do Firefoxu přidat automaticky rozšíření. Vývojářům postačí uvést cestu k rozšíření jako klíč v registrech v cestě HKEY_CURRENT_USER\Software\Mozilla\Firefox\Extensions (příp. HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Mozilla\Firefox\Extensions). Pokud se tedy setkáte s rozšířením, které nejde standardní cestou ze Správci doplňků odinstalovat, podívejte se v registrech do uvedené cesty a odpovídající klíč smažte.

Firefox a podpora Windows 7

Logo Firefoxu

Jak asi mnozí víte, příští verzí operačního systému od Microsoftu budou Windows 7. Ty jsou již nějaký týden ve veřejné betaverzi a jistě se najde pár uživatelů, kteří je již používají jako svůj výchozí operační systém. Pokud navíc používají Firefox, pak pravděpodobně zjistili, že pod nimi funguje vcelku bez problémů. Windows 7 navíc přináší některé novinky jako systémová podpora gest, tzv. jump list, zobrazování náhledů panelů u položek na hlavním panelu a několik dalších novinek. Vývojáři už pomalu přehled novinek, co by stálo za to začlenit, shromažďují v Bugzille a některé z nich se patrně dočkají brzké realizace.

Ve Firefoxu 3.5 se ještě objeví novinky

Logo Firefoxu

Ačkoliv bylo dříve avizováno, že Firefox 3.5 je z hlediska nových funkcí pro koncové uživatele hotov a nic již nebude přidáváno, nakonec je tomu trochu jinak. Vzhledem k časovému skluzu ve vývoji, který je zapříčiněn zejména dolaďováním výkonu a kvality vykonávání JavaScriptu, vznikl prostor pro přidání několika novinek. Mezi ně se zařadí úprava předvoleb Soukromí (ukázka), úprava dialogu pro vymazání historie (ukázka), drobné úpravy zrychlující práci se záložkami a historií či již dříve probíraná rychlejší obnova panelů při startu. Všechny popisované novinky by měly být součástí připravované čtvrté betaverze, která je plánována na 14. dubna.

Thunderbird 3 Beta 3 vyjde začátkem května

Logo Thunderbirdu

Téměř před měsícem vyšla druhá betaverze Thunderbirdu 3, která přinesla novinky jako možnost archivace pošty, nového Správce aktivit či podporu pro vytváření nových nástrojových lišt. Příští verzí by měla být Beta 3, která přinese nové možnosti vyhledávání, interaktivní stavový řádek či snadnější vytváření nových poštovních účtů. Aktuálně je vydání třetí betaverze plánováno na 5. května. Mělo by se jednat o poslední betaverzi a dá se očekávat, že spolu s Thunderbirdem 3 Beta 3 vyjde i první betaverze SeaMonkey 2.

Jak na instalaci a správů doplňků Firefoxu

Logo Firefoxu

Jednou z populárních funkcí Firefoxu je bezesporu možnost si rozšířit jeho funkčnost pomocí doplňků. Pod doplňky jsou myšlena rozšíření, motivy vzhledu či třeba zásuvné moduly. Pro ty z vás, kteří neví, kde si mohou doplňky stáhnout a jak je nainstalovat, jsem přeložil článek na stránkách podpory Firefoxu, kde se vše potřebné dozvíte. Mimo jiné si v něm můžete přečíst, jakým způsobem si změnit vzhled aplikace či jak spravovat zásuvné moduly.

Experimentální doplňky na Mozilla Add-ons bez registrace

Logo Mozilly

Mozilla Add-ons, oficiální server s doplňky pro aplikace Mozilla, dozná začátkem dubna drobné změny v přístupu k experimentálním doplňkům. Pod tento pojem jsou zahrnuty doplňky, které jejich autoři nahráli na web Mozilla Add-ons, ale dosud je nikdo z editorů nezkontroloval. Jsou tedy bez jakékoliv záruky a nemusí u nich fungovat vše tak, jak má. Tyto doplňky je aktuálně možné instalovat pouze po registraci, což řadu lidí odradí. Nově by takto označené doplňky měly být dostupné i pro neregistrované uživatele, kteří před jejich instalací budou muset odsouhlasit, že jsou si vědomi rizik, které jejích používání může znamenat.

Firefox 3.6 a "rychlejší" obnova panelů po startu

Logo Firefoxu

Ne, v nadpisu příspěvku skutečně není chyba. Firefoxem 3.6 je aktuálně nazývána vývojová verze další verze Firefoxu tj. verze, která příjde po aktuálně dokončované verzi 3.5. No a právě do této verze se dostala jedna pro někoho zajímavá, i když ne tolik viditelná, novinka. Při obnově relace (otevírání panelů) se nově prioritněji otevírají ty panely, které budou viditelné. Jinak řečeno, v případě obnovy více panelů budou ty, které budou odrolované mimo obrazovku, donačteny až po otevření viditelných panelů. Opticky se tak zrychlí obnova relace. Je možné, že se uvedená funkčnost objeví i v připravovaném Firefoxu 3.5.

Uvolněn SeaMonkey 1.1.15

Logo SeaMonkey

Projekt SeaMonkey dnes uvolnil SeaMonkey 1.1.15. Jedná se o pravidelnou aktualizaci, která opravuje obdobné chyby jako včera uvolněný Thunderbird 2.0.0.21 a chyby, které byly opraveny na vývojové větvi renderovacího jádra Firefoxu 2 (Gecko 1.8.1), kterou balík stále využívá. Bližší informace naleznete v poznámkách k vydání a novou verzi si můžete volně stáhnout. Pokud vás zajímá, co přinese příští verze SeaMonkey vyvíjená jako SeaMonkey 2.0, přečtěte si článek s přehledem hlavních novinek, který minulý týden vyšel na serveru Root.cz.

Vyšel Thunderbird 2.0.0.21

Logo Thunderbirdu

Poštovní klient Thunderbird vyšel ve verzi 2.0.0.21. Jedná se o pravidelnou bezpečnostní aktualizaci, která opravuje řadu chyb včetně několika bezpečnostních. Bližší informace jsou dostupné v poznámkách k vydání a na blogu The Rumbling Edge. Aktualizace na novou verzi se jako vždy nabídne existujícím uživatelům v rámci automatických aktualizací, případně si ji lze stáhnout v podobě instalačních balíčků.

Fennec 1.0 Beta 1 (mobilní Firefox)

Logo Fennecu

Firefox pro mobilní zařízení, který je vyvíjen pod kódovým označením Fennec, vyšel ve verzi 1.0 Beta. První betaverze přináší zejména celkové zlepšení výkonu. Fennec by měl oproti předchozím betaverzím nabíhat rychleji a být při práci svižnější. Nově je aktivována podpora pro zásuvné moduly, setkáte se se zrychleným JavaScriptem projektu Tracemonkey a došlo též na vylepšení možností záložek.

Bližší informace jsou dostupné v poznámkách k vydání. První betaverze je dostupná pro platformu Maemo, ale v poznámkách k vydání jsou též dostupné odkazy na verze, které si můžete vyzkoušet ve Windows či v Linuxu. Brzy by měla být dostupná i první alfa verze Fennecu pro Windows Mobile (dostupný první milník) a pracuje se též na verzi pro Symbian.

Pro ty, co se chtějí s Fennecem seznámit, připravil Madhava Enros, autor uživatelského rozhraní Fennecu, jeho krátké představení.

Thunderbird 3 již v 55 jazycích

Logo Thunderbirdu

Firefox 3.5 je nyní překládán do 70 jazyků, což je oproti verzi 3.0 opět nárůst. Dnes se na Thunderbird Localization blogu objevil příspěvek o podobném úspěchu u Thunderbirdu. Thunderbird 3 je aktuálně překládán do 54 jazyků a brzy se k nim přidá překlad do bengálštiny. Pozitivní je informace, že jen v průběhu posledního půlroku přibylo 10 nových lokalizací. Oproti Thunderbirdu 2 je to dokonce nárůst o 17 jazyků.

Přehled novinek Firefoxu 3.5

Logo Firefoxu

Dnes mi na serveru Root.cz vyšel článek o novinkách Firefoxu 3.5. Naleznete v něm přehled hlavních novinek z pohledu koncového uživatele. Firefox 3.5 je dnes z hlediska funkcí pro koncové uživatele hotový produkt a již se řeší pouze opravy. Příští měsíc vyjde čtvrtá betaverze, kterou bude následovat několik RC verzí a verze finální. Její vydání je očekáváno někdy v květnu či červnu, ačkoliv konkrétní datum nebylo prozatím stanoveno.

Návrhy nového vzhledu Mozilla.org

Logo Mozilly

Web Mozilla.org byl od odjakživa domovskou stránkou projektu Mozilla. Jeho úplně první vzhled si můžete prohlédnout ve webovém archivu. Před pár lety vznikl web Mozilla.com, který je zaměřen na koncové uživatele, kteří zde naleznou vše potřebné. Z webu Mozilla.org se tak stal web s neurčitou směsicí obsahu, která se nashromáždila za uplynulé roky. Nyní se však pracuje na přeměně na komunitní web, ke kterému se vybírá nový vzhled. Na stránce redesign Mozilla.org jsou uveřejněny návrhy nového vzhledu, které si můžete prohlédnout a vyjádřit se k nim.

Firefox je překládán do 70 jazyků

Logo Firefoxu

Počet lokalizací Firefoxu pomalu roste. Zatímco Firefox 3 je v současné době dostupný v 62 oficiálně podporovaných lokalizacích, poslední betaverze Firefoxu 3.1/3.5 je dostupná již v 64 jazycích. To však není pro Firefox 3.1/3.5 konečné číslo, protože aktuálně je Firefox překládán do 70 jazyků a další budou pravděpodobně přibývat. Ač se zdá, že je 70 jazyků slušné číslo, je stále co dohánět. Konkurenční Internet Explorer 7 je dostupný v 77 jazycích.

Vyšel Spicebird 0.7.1

Logo Spicebirdu

Společnost Synovel dnes uvolnila Spicebird 0.7.1. Jedná se o minoritní verzi, která hlavně opravuje chyby, ale přináší též i některé drobné novinky. Tak například byly přidány některé nové předvolby pro chat, v hlavní nabídce aplikace si můžete všimnout nových ikonek a podpora pro protokoly ICQ/AIM již funguje i na Windows. Zaujala mě též podpora pro proprietární přílohy generované Microsoft Outlook (žeby řešení problému se soubory winmail.dat?).

Bližší informace o nové verzi si můžete přečíst v poznámkách k vydání a novou verzi si můžete stáhnout na domovské stránce. Spolu s dalšími jazyky je k dispozici i česká verze. Lokalizované varianty jsou prozatím dostupné pouze pro Linux, ale není problém si pro Windows stáhnout anglickou verzi a provést její lokalizaci pomocí samostatného lokalizačního balíčku.

Víte, kolik lidí používá vývojové verze Firefoxu?

Logo Firefoxu

Řada uživatelů pomáhá průběžně testovat vývojové verze Firefoxu. Pak je tu řada uživatelů, kteří používají vývojové verze tzv. z nedočkavosti. Víte ale kolik jich je? V zápiscích z porad vývojářů se pravidelně objevují aktuální čísla. Tak například nyní již předposlední betaverzi (Firefox 3.1 Beta 2) používalo zkraje týdne 380 tisíc uživatelů. Dalších 10 tisíc používá každý den vydávané noční vývojové verze Firefoxu 3.1/3.5 a v případě vývojové verze Firefoxu, která příjde po verzi 3.5, je to taktéž přibližně 10 tisíc. To nejsou špatná čísla.

Vyšel Firefox 3.1 Beta 3

Logo Firefoxu

Mozilla Corporation dnes večer uvolnila Firefox 3.1 Beta 3. Jedná se již o pátý milník vývoje, který oproti předchozí betaverzi přináší hlavně opravy chyb. Uživatelé mohou z novinek zaregistrovat pouze možnost konfigurace našeptávání v adresním řádku, zbytek vylepšení je schován „pod kapotou“. Firefox 3.1 Beta 3 je k dispozici v 64 jazycích včetně češtiny a jako vždy je určen primárně pro vývojáře a testery. Na příští měsíc je plánována v pořadí již čtvrtá betaverze, která již ponese označení Firefox 3.5.

Jak minimalizovat Firefox či Thunderbird do systray

Logo Mozilly

Velká část uživatelů ráda minimalizuje některé aplikace do oznamovací oblasti (systray) ve Windows. Aplikace Firefox či Thunderbird tuto funkci implicitně neumožňují, ale jsou zde k dispozici rozšíření, díky kterým je to možné. Po řadu let bylo doporučovaným rozšířením MinimizeToTray, které je však bohužel již nějaký čas nevyvíjeno, takže už není k dispozici oficiální verze například pro Firefox 3 či Thunderbird 2/3. Naštěstí je tu povedený „nástupce“ v podobě rozšíření MinTrayR, které je kompatibilní s poslednímí verzemi Firefoxu a Thunderbirdu a navíc podporuje i Songbird či Flock. Jeho autor slibuje do budoucna podporu například pro SeaMonkey, Songbird a jiné platformy než Windows.

Vyšel Songbird 1.1 a nová betaverze PostBoxu 1.0

Logo Mozilly

Dnes a včera se sešly tři nové verze aplikací Mozilla, o kterých by stálo napsat pár slov. Tou první je uvolněný Songbird 1.1. Tento multimediální přehrávač přináší v nové verzi podporu pro dotahování obalů přehrávaných alb, automatickou aktualizaci knihovny s hudbou či lepší řazení skladeb. Novinek je samozřejmě více a jejich detailnější přehled naleznete v poznámkách k vydání.

Druhou novinkou je v pořadí již devátá betaverze PostBoxu 1.0. Tento poštovní klient, který je postaven na Thunderbirdu, v nové betaverzi převážně opravuje chyby předchozích verzí. Neobsahuje tedy žádnou novou viditelnou funkcionalitu. No a do třetice je tu editor webových stránek KompoZer, který ve verzi 0.8 Alfa 1 vyšel již před nějakým časem, ale nově je též k dispozici verze pro Mac OS X.

Firefox 3.5 Beta 4 plánován na 14. dubna

Logo Firefoxu

Firefox 3.5 pomalu míří ke své třetí betaverzi, která ještě ponese označení 3.1. Ta by měla s největší pravděpodobností vyjít tento čtvrtek. Již dříve avizovaná čtvrtá betaverze by pak měla podle posledních plánů vyjít 14. dubna. Firefox 3.5 je již nyní prakticky hotový produkt potřebné kvality. Zbývají pouze dořešit zbývající problémy s JavaScriptem. Zejména kvůli nim byla přidána již zmíněná čtvrtá betaverze. Brzy by též mělo dojít na první významnější novinky ve vývojí příští verze Firefoxu, která je nyní označována jako 3.6.

Koncept nového panelu z dílny Mozilla Labs

Logo Firefoxu

Mozilla Labs na nás doslova chrlí zajímavé projekty a koncepty. Tentokrát přichází s návrhem na řešení nového panelu. Když ve Firefoxu otevřete nový panel, zobrazí se vám povětšinou prázdná stránka. V ostatních prohlížečích se na stránce nového panelu buď zobrazují informace, co by mohl uživatel dělat dále či se zobrazí náhledy nejčastěji navštěvovaných stránek.

Koncept Mozilla Labs, který je dostupný v rámci samostatného rozšíření pojmenovaného About:Tab, přichází se stránkou, která po pravé straně zobrazuje náhledy nejnavštěvovanějších stránek ve formě náhledu. Po jejich levé straně jsou navíc zobrazeny odkazy na články/příspěvky na stránce. Nejedná se přitom o nic jiného než o zobrazení nadpisů z RSS, které stránka nabízí.

Po levé straně stránky se pak nabízí akce dle kontextu. Pokud máte například ve schránce uložen text, nabídne se jeho vyhledání ve výchozím vyhledávači. Máte ve schránce uloženu adresu? Nabídne se vám její zobrazení na mapě. Cílem About:Tab je prezentovat koncept nového panelu jako stránku, kterou nebude nutné konfigurovat, bude se snažit uživateli na základě kontextu usnadňovat jeho práci a bude nenásilná. Uvidíme, zda a v jaké podobě se tento koncept objeví v nějaké budoucí verzi Firefoxu. Pokud jste uživateli Firefoxu 3.1, máte možnosti si koncept vyzkoušet a říci svůj názor.

Ukázka konceptu About:Tab

Přehled nejzajímavějších novinek SeaMonkey 2

Logo SeaMonkey

Dnes mi na serveru Root.cz vyšel článek o novinkách v připravovaném SeaMonkey 2. Běžný uživatel, který vývoj detailněji nesleduje, mohl v poslední době nabýt dojmu, že se okolo SeaMonkey vlastně nic neděje. Ono se ano nelze co divit, protože od vydání verze 1.1 již uplynulo více jak 2 roky, což je u software dlouhá doba. V článku jsem se pokusil shrnout nejdůležitější novinky z pohledu koncového uživatele verze 1.1. Přeji příjemné čtení.

Nové přeložené články na stránkach podpory Firefoxu

Logo Firefoxu

Na stránkách oficiální podpory Firefoxu, které jsou k dispozici v češtině, začínají kromě lokalizované nápovědy přibývat i lokalizace jednotlivých článků. Za posledních pár dní přibyly 4 nově přeložené články, které se vám mohou hodit.

Několik dalších článků je rozpřeložených a do překladu dalších se můžete zapojit i vy!

Jak je to se zájmem Flocku o Google Chrome

Logo Flocku

V týdnu se na základě příspěvku na serveru TechCrunch objevily diskuse, zda Flock náhodou neplánuje přechod na Google Chrome. Za těch několik dní, které od uveřejnění uvedeného příspěvků uběhly, se objevilo několik zajímavých diskusí, které jistě stojí za zmínku.

Tak například Erwan Loisant, bývalý vývojář Flocku, ve svém blogu zmínil, že v době, kdy ještě na Flocku pracoval, byl jeden vývojář vyčleněn na experimenty s Google Chrome v souvislosti s možností případného přechodu. Jak dále uvádí, osobně nevidí moc výhod, ale třeba prý lidé ve Flocku vidí výhody, které on sám ne. Zamýšlí se též nad myšlenkou, zda by nebylo pro Flock lepší spíše dělat samostatné doplňky než plnohodnotný prohlížeč.

Matthew Willis, bývalý vývojář Ligtningu a Sunbirdu, nyní vývojář na Flocku, napsal u sebe na Twitteru několik příspěvků, kde se snaží vyvrátit informace o přechodu na Google Chrome. Říká, že ve Flocku na Google Chrome skutečně dívali (dívají?) a že je to součástí normálního výzkumu, kdy se dívají na jednotlivé technologie a možnosti, které by mohly Flocku přinést. Stejně tak se prý dívají budoucí vývoj u Mozilly. Přechod vývoje na Google Chrome každopádně vyvrátil.

Stejný člověk pak u sebe na blogu napsal příspěvek o možnosti placených rozšíření. Byla to v zásadě reakce na příspěvek Erwana Loisanta, který hovořil o tom, že by bylo lepší distribuovat Flock jako rozšíření (sadu rozšíření). Z pohledu Matthewa se nejedná o dobrý nápad, protože neexistuje moc případů placených doplňků pro aplikace Mozilla. Uživatelé aplikací Mozilla jednoduše předpokládají, že doplněk je dostupný zdarma. Nedovede si tedy představit fungující obchodní model pro Flock. Na podobnou notu pak napsal též příspěvek Daniel Glazman.

Vývojáři Firefoxu opravují bezpečnostní chyby rychleji

Logo Firefoxu

Secunia, která se zabývá IT bezpečností, uveřejnila souhrnný report za rok 2008 (PDF). V něm se mimo jiné zaměřila i na oblast webových prohlížečů. Dle této zprávy bylo ve Firefoxu za rok 2008 nalezeno 115 chyb, které byly označeny jako bezpečnostní, u Internet Exploreru to bylo 31, u Safari 32 a Opery 30. Velký rozdíl v počtu chyb u Firefoxu a ostatních prohlížečů je dán otevřeností, s jakou Mozilla uveřejňuje informace o chybách.

Velkou většinu z nich totiž objeví sami vývojáři a oddělení kvality a narozdíl od jiných tvůrců o takto objevených chybách při vydání pravidelně informuje. Jak se píše v Mozilla Security blogu, podobně zveřejněné statistiky nejsou zrovna šťastné, protože defakto nutí vývojáře, aby tyto informace v rámci "dobré" prezentace zamlčovali, což rozhodně není cílem.

Ve zprávě se též můžete dočíst, že z veřejně prezentovaných bezpečnostních chyb, tj. takových chyb, kdy objevitel chybu místo korektního nahlášení rovnou prezentuje, vychází Firefox k Internet Exploreru lépe v poměru 3:6. Samotný poměr je nic neříkající, v závažnosti i rychlosti oprav je na tom však Firefox podstatně lépe. Tři méně závažné chyby dokonce Microsoft neopravil ani po více jak 250 dnech. Velkým problémem pak zůstávají ActiveX komponenty.

Již tradičně jsou ve zprávě zmíněny problémy související se zásuvnými moduly (pluginy) jako jsou Flash, Java či Adobe Reader. Velká část uživatelů totiž má nainstalovány verze, u nichž je znám vážný bezpečnostní problém. Osobně si myslím, že chyby v zásuvných modulech jsou dnes větším rizikem než chyby ve webových prohlížečích. Užitečným nástrojem na kontrolu nainstalovaných aplikací, které jsou často zneužívány, je ve zprávě zmíněný Secunia Online Software Inspector. Bez nutnosti cokoliv instalovat snadno zjistíte, zda máte prohlížeč, Flash, Javu a další často používané aplikace aktuální.

PostBox 1.0 Beta 8

Logo Mozilly

Vývojáři PostBoxu, poštovního klientu postaveném na Thunderbirdu, se skutečně činí. Tři týdny po uvolnění sedmé betaverze, která byla zároveň první veřejnou verzí, uvolnili osmou betaverzi. Ta přináší vylepšení konverzací, integraci Flickeru v okně pro psaní nové zprávy, podporu pro rychlé založení poštovního účtu pro příjem pošty z Hotmailu či řadu vylepšení pro platformu Mac OS X. Přehled novinek jednotlivých verzí naleznete v poznámkách k vydání a PostBox 1.0 Beta 8 si můžete stáhnout na domovské stránce.

Vyšel Firefox 3.0.7

Logo Firefoxu

Mozilla Corporation včera večer uvolnila Firefox 3.0.7. Jedná se o pravidelnou bezpečnostní aktualizaci, která jako vždy přináší řadu oprav včetně několika bezpečnostních. Nová aktualizace je navíc oficiálně k dispozici v třech nových lokalizacích. Jedná se o estonštinu, kannadštinu a telugštinu. Bližší informace jsou dostupné v českých poznámkách k vydání. Firefox 3.0.7 se již nabízí uživatelům v rámci automatických aktualizací prohlížeče či jej lze volně stáhnout. Další aktualizace, Firefox 3.0.8, je aktuálně plánována na duben.

Firefox 3.1 bude přejmenován na 3.5

Logo Firefoxu

V souvislosti s připravovanou třetí betaverzí Firefoxu 3.1 se na několika místech diskutovalo, zda by se verze připravovaného Firefoxu neměla přejmenovat z 3.1 na 3.5. Důvodem má být vyjádření množství změn, které se od verze 3 udály. Původně se totiž mělo ve verzi 3.1 objevit více méně jen to, co se do verze 3 nestihlo, ale nakonec došlo k přidání řady dalších věcí, s kterými se původně nepočítalo. Příkladem může být například funkce anonymního prohlížení, jejíž význam vzrostl po uvolnění Google Chrome loni v září. V zápisu z dnešního setkání vývojářů si lze přečíst, že připravovaná verze Firefoxu skutečně ponese verzi 3.5. Přejmenování z 3.1 na 3.5 proběhne ale až po vydání třetí betaverze, která stále ponese verzi 3.1.

Bude Flock založen na Google Chrome?

Logo Flocku

Server TechCrunch přinesl informace o údajných plánech vývojářů Flocku opustit vývoj prohlížeče postaveném na Firefoxu a jako základ začít používat Google Chrome. Dle zdrojů TechCrunch stojí za tímto krokem nespokojenost vývojářů Flocku s podporou ze strany Mozilly a názor, že vývoj založený na Google Chrome půjde snadněji.

V příspěvku je též vyjádření CEO Flock Inc. Shawna Hardina, který dementoval informaci, že příští verze bude založená na Google Chrome s tím, že plánovaný Flock 2.1 se stále aktivně vyvíjí a je založen na Firefoxu. Ve svém vyjádření ale příspěvek TechCrunch vyloženě nedementoval a pouze konstatoval, že lidé od Flocku neustále sledují dění na trhu a přemýšlí, co by bylo pro uživatele Flocku nejlepší. Řada zajímavých věcí se prý objevila v posledních měsících a lidé od Flocku je sledují. Žeby narážka na Google Chrome?

Abych řekl pravdu, uvedené snahy (pokud jsou) moc nechápu. Přechod z Firefoxu na Google Chrome by totiž pro vývojáře znamenal zahození velké části práce a celý vývoj by mohl začít defakto nanovo. Flocku se nedaří, to je patrně viditelné každému. Startup, do kterého investoři údajně investovali 30 miliónů dolarů, má mizivý podíl na trhu a jen zlomek uživatelů, které by potřeboval pro rozumný příjem z integrovaného vyhledávání.

„Web 2.0 prohlížeč“ svým konceptem jednoduše netáhne. Údajně špatnou podporu ze strany Mozilly nedokáži zhodnotit. Vlastně ani nevím, co si pod tím vývojáři Flocku představují. Nedávno jsem v této souvislosti četl příspěvek, který se točil okolo licencování zdrojového kódu Flocku, který nemůže být fakticky z licenčních důvodů zahrnut zpět do projektu Mozilla. Autor příspěvku tehdy tvrdil, že je to defakto úmysl. Více viditelné jsou pak problémy s lokalizacemi Flocku, které vývojáři Flock nezvládají vydávat.

Vyšel SeaMonkey 2 Alfa 3

Logo SeaMonkey

Projekt SeaMonkey dnes uvolnil třetí alfa verzi SeaMonkey 2. Nová verze přináší zrychlenou práci s historií, novou práci s historií, upravitelné lišty, podporu pro obnovu relací a řadu dalších novinek. Detailní přehled přináší blog SeaMonkey Trunk Tracker a brzy se též můžete těšit na český článek shrnující hlavní novinky. SeaMonkey 2 Alfa 3 si můžete volně stáhnout a k dispozici je i český lokalizační balíček. Další verzí by měla být již beta, u které dosud nebylo stanoveno datum vydání.

Firefox v USA stále roste

Logo Firefoxu

Na webu společnosti Net Applications se objevily statistiky podílů webových prohlížečů v USA za únor. Z nich můžete vyčíst, že si Firefox opět polepšil o 0,2 % na 21,73 %, mírně povyrostl podíl Google Chrome a naopak výrazně ztratilo Safari (pokles o 0,3 % na 7,98 %). Ztráta Safari téměř věrně kopíruje ztrátu podílu Mac OS X na trhu operačních systémů. U statistiky podílu jednotlivých verzí prohlížečů je potěšující zjištění, že zbývající uživatelé Firefoxu 2, který již není podporován, postupně přechází na Firefox 3. Aktuálně používá v USA Firefox 2 ještě 2,28 % uživatelů, což je oproti lednu pokles o více jak půlprocento.