Proč se Internet Explorer tváří jako Mozilla
Dnes jsem shodou okolností našel v CZilla fóru starší příspěvek Adama Haunera na téma Proč se Internet Explorer ohlašuje jako Mozilla. Přijde mi to jako pěkné shrnutí, na které je potřeba řádně odkázat.
JasnaPaka BlogFirefox, Thunderbird, Mozilla, novinky, tipy, rady... |
Dnes jsem shodou okolností našel v CZilla fóru starší příspěvek Adama Haunera na téma Proč se Internet Explorer ohlašuje jako Mozilla. Přijde mi to jako pěkné shrnutí, na které je potřeba řádně odkázat.
Poklidně si prohlížíte web ve Firefoxu, když tu náhle nastane výpadek proudu. Po opětovném spuštění Firefoxu nejsou vidět záložky. Podobná věc se stává zřídka, ale stát se může. Podle zákona schválnosti v tu chvíli neexistuje žádná záloha a záložky jsou fuč. Co teď?
Vypněte Firefox. Nahlédněte v uživatelském profilu na soubor bookmarks.html. Ten obsahuje standardně záložky, ale teď je nejspíš prázdný. Ve stejném adresáři je většinou záložní soubor bookmarks.bak. Pokud není prázdný a zdá se, že obsahuje záložky, přejmenujte jej na bookmarks.html a znovu spusťte Firefox. Záložky by měly být zpět.
Pokud neuspějete a máte Firefox 1.5, existuje další možnost. V uživatelském profilu existuje adresář bookmarkbackups, kam se každý den ukládá záloha záložek. Postačí tedy poslední záložní soubor, který se zdá v pořádku, přejmenovat na bookmarks.html a přesunout o adresář výše. Vše samořejmě při vypnutém Firefoxu.
Před jakoukoliv výše uvedenou manipulací doporučuji celý profil zazálohovat.
Společnost Altap vydala novou verzi správce souborů Servant Salamander. Verze 2.5 Beta 11 neobsahuje z mého pohledu nic revolučně nového, tedy až na novou ikonku programu, která se po x letech mění. Díky ní budete spuštěného Servanta hledat na liště hodně dlouho :). Snad si časem zvyknu. Pokud hledáte dobrého správce souborů, doporučuji Servanta vyzkoušet. Osobně považuji tenhle prográmek za jeden z nejlepších softů, co jsem kdy používal. Je znát, že autoři jsou perfekcionisti a vyhrajou si i s detaily.
Tak trochu z nudy (čti: něchtělo se do toho, do čeho se mělo) jsem dnes vytvořil dva malé bannery na propagaci balíku SeaMonkey. Pokud máte zájem, můžete si je dát na stránky a pomoci tak s propagací. Link by měl vést na stránku http://www.czilla.cz/produkty/seamonkey/ či http://www.mozilla.org/projects/seamonkey/. To pokud chcete propagovat přímo oficiální projekt.
80x15
88x15
Dle informací z blogu SeaMonkey QA to vypadá, že SeaMonkey (nástupce Mozilla Suite) bude brzy k dispozici ve verzi 1.0. K dispozici jsou release candidate buildy, které, pokud se nevyskytne nějaký problém, budou později prohlášeny za finální (tj. nemusí se jednat o finální buildy). Po více jak jeden a půl roce se tedy uživatelé Mozilla balíku dočkají nové verze tj. verze s novými vlastnostmi (funkcemi). Jako vždy bude k dispozici s mírným odstupem i česká verze.
Stránka pojmenovaná IE-Brouci obsahuje přehled nejčastějších implementačních chyb Internet Exploreru s návody na řešení. Hezký a přehledný web. Druhý tip se týká webu o OOP v PHP5. Přeji hezké čtení.
V průběhu posledních 14 dní přinesla vývojová verze Firefoxu několik zajímavých novinek.
Dnes jsem objevil jednoduchý a zajímavá on-line nástroj pojmenovaný Typetester. Cituji: The Typetester is an online application for comparison of the fonts for the screen.
Tvůrci rozšíření Mozilla Calendar to zas jednou nevychytali. Pro nezasvěcené, rozšíření Mozilla Calendar přidává do aplikací Mozilla jednoduché plánovací funkce jako je správa času a úkolů. Bohužel vývoj tohoto rozšíření je takový... všelijaký. Prakticky od počátku naráží vývojové práce na nedostatek "člověkohodin" (lidí, kteří jsou ochotni pomoci).
Aby toho nebylo málo, celý vývoj byl rozmělněn o další dvě aplikace: Mozilla Sunbird (samostatná aplikace po vzoru Firefoxu) a Lightning (integrace plánovacích funkcí přímo do Thunderbirdu). Celá idea přitom spočívala ve sdílení maximálního množství kódu mezi jednotlivými aplikacemi.
Bohužel ambice vývojářů byly moc velké. Na podzim vyšel Firefox 1.5 a řada uživatelů se začala shánět po verzi Mozilla Calendar pro novou verzi Firefoxu. Odpovědí jím bylo "Sorry, pracujeme na Lightningu, nový Calendar bude později". Před pár dny vyšel Thunderbird 1.5, slibovaný Lightning nikde (prý za pár dní) a uživatelé stále čekají (nebo to už vzdali?) na novou verzi Mozilla Calendar.
Na webu tvůrců už je pár dní k dispozici nejspíše narychlo zkompilovaná verze Mozilla Calendar, která má být kompatibilní s řadou 1.5. Celá věc má bohužel háček. Nese totiž označení "Experimental Nightly". Instalovat či neinstalovat? Funguje to či ne? Přijdu o data či ne?
Uživatelé nadávají na tvůrce kde mohou. Řadu z nich jistě podobná situace nemile překvapila a již používají jiné produkty, kde umí tvůrci tyto záležitosti lépe podchytit. Poučení? Mně z toho plyne následující: Stávající uživatel má cenu zlata. Je chybou ho obětovat pro potencionální budoucí úspěch, který se však nemusí dostavit..
PHP s sebou ve verzi 5.1 přineslo novinku v podobě PHP Data Objects (PDO), což je jednotné rozhraní pro přístup k databázím obdobně jako má Java JDBC. Zajímavý popis tohoto rozhraní v češtině přinesl Michal Molhanec.
Po dohodě se slovenským lokalizátorem programu MozBackup jsem vytvořil slovenský instalátor (exe, 700 kB), který obsahuje slovenskou lokalizaci, kterou tak není nutné instalovat zvlášť. K dispozici je též lokalizovaná ZIP verze. Bližší informace naleznete na samostatné stránce webu Mozilla.sk.
Smyslem života není být šťastný. Smyslem života je něco znamenat, být produktivní, uzpůsobit jej tak, aby to bylo něco výjimečného, že vůbec žiju. Dosáhnout štěstí ve starodávné, vznešené verzi znamená rozvinout všechny své schopnosti. Dosáhnou ho ti, kdož využijí naplno talent, kterým je Bůh nebo náhoda nebo osud obdařil...
Leo Rosten (1908 – 1997)
Řada lidí (včetně mě) má RSS čtečku přímo v prohlížeči. Osobně ve Firefoxu používám Sage. Pokud vstoupím na blog, který mě zaujme, přidám si jej do záložek do složky, kterou pročítá RSS čtečka.
Moc mě však nebaví na blogu či stránce hledat, kdeže je ten odkaz na RSS a zda je vůbec nabízeno. Někdy je formou ikonky (lepší případ), jindy jako nenápadný odkaz v patičce stránky. Hledání mě prostě nebaví.
Pokud je však informace o RSS uvedena v hlavičce HTML stránky, mám ve Firefoxu okamžitý přehled. Jednoduše se zobrazí info na pravé straně adresního řádku (Firefox 1.5) a já si RSS mohu snadno přidat do své čtečky. V Opeře je to podobné a Internet Explorer ve verzi 7.0 to bude umět též.
Pro celou tuto "alchymii" postačí do hlavičky HTML stránky přidat kód podobný následujícímu:
<link rel="alternate" type="application/rss+xml" title="RSS"
href="moje-rss.xml" />
Jeden řádek, který řadě uživatelů zpříjemní život.
V třetím letošním čísle týdeníku Euro můžete nalézt zajímavý článek o softwarových patentech s názvem "Patentová epidemie". Jedná se o pěkný shrnující článek bez zbytečné histerie a zároveň jasně k věci.
Před pár dny jsem slavil narozeniny. Na tom není nic až tak úžasného. Spíš jsem si při té příležitosti vzpomněl na naprosto geniální dort, který jsem dostal loni. Uznejte, podobný tvar musí každého fandu kocoura Garfielda nadchnout :)
Webový prohlížeč Mozilla Firefox obsahujě několik nástrojů pro vývojáře webu – Konzola JavaScriptu a DOM Inspektor. Celou řadu dalších si lze doinstalovat – např. Web Developer Toolbar. Poměrně novým rozšířením v této oblasti je FireBug. Pokud tvoříte webové prezentace, doporučuji vyzkoušet.
Jedním ze způsobů, jak integrovat externí download manager, který nativně nepodporuje Mozilla Firefox/Mozilla Suite, bylo nainstalování rozšíření DownloadWith. Toto rozšíření se však bohužel dále nevyvíjí. Naštěstí je tu náhrada v podobě rozšíření FlashGot. Doporučuji vyzkoušet.
Nejsem zrovna příznivcem smiles ve fórech, ale tenhle se vcelku povedl :). Berte jej prosím z humorné stránky.
Jedna z věcí, kterou si nejspíš nikde nepřečtete a naučí vás až praxe, je ochrana identity softwarového produktu. Představte si situaci, kdy dostanete skvělý nápad na prográmek. Nápad zrealizujete, výsledek je úspěšný a problémy začínají.
Když jsem začal tvořit program MozBackup, mým cílem bylo vytvořit něco, co dosud nebylo a s věcmi jako je ochrana produktu jsem si nelámal moc hlavu. Nejspíš proto, že úspěch, který se dostavil, moc neočekával. Dneska je program k dispozici v 39 jazycích a stáhne se měsíčně 20 – 30 tisíc kopií. Tím se nechci chlubit, pouze konstatuji jako vzorovou ukázku.
První chyba, které jsem se dopustil, bylo porušení ochranné známky cizího produktu. Původní jméno programu bylo totiž Mozilla Backup. Název vznikl vcelku jednoduše. Program slouží k zálohování uživatelských profilů aplikací Mozilla, tak prostě Mozilla Backup. Problém byl, že "Mozilla" je ochranná známka. To mi došlo až zpětně. Program jsem tedy přejmenoval na MozBackup.
V tomto případě bych hlavní problém neviděl ani tak v užití ochranné známky, jako spíš ve faktu, že se produkt podle jména k něčemu "hlásí". Možná vám to bude znít trochu humorně, ale řada lidí považovala Mozilla Backup jako produkt Mozilla Fundation (nyní Corporation). A teď si zkuste představit, že někdo vytvoří produkt nevalné kvality, spojí ho s vaším jménem a uživatelé jej začnou nevědomky považovat za váš produkt. To by se vám jako autorovi asi moc nelíbilo. (P.S: MozBackup je samozřejmě kvalitní produkt :).
Podobná situace asi panovala o programu Windows Commander (nyní Total Commander), který byl nucen se na základě tlaku Microsoftu přejmenovat. Podle mého názoru nevadilo Microsoftu ani tak to jméno, jako spíš fakt, že tento program řada uživatelů považovala za jeho výtvor.
Rada by mohla znít: Pozor na název produktu. Dejte pozor, zda jméno vašeho produktu nemůže budit dojem, že jej vytvořil někdo jiný. Uškodíte sami sobě. Totéž se týká i opačného případu tj. když někdo bude "parazitovat" na jméně vašeho produktu. Nenechte si to líbit, v rámci možností se braňte.
Podobná situace se týká webu. Nedovolte, aby web produktu někdo přebíral, lokalizoval a umísťoval jinde na webu. Bude si tak "hrát na autora programu" a vy na to doplatíte.
Mozilla Corporation vydala novou verzi e-mailového klientu Mozilla Thunderbird. Nová verze 1.5 s sebou sice nepřináší žádnou revoluci, ale i tak v ní naleznete řadu příjemných novinek.
Podobně jako Firefox 1.5 obsahuje nový systém automatických aktualizací. Díky němu nebudete muset při výskytu nové verze Thunderbirdu stahovat kompletní instaláci, ale pouze rozdílovou. Ve výsledku tedy nebudete muset znovu stahovat x MB, ale pouze pár set kB.
Seznam hlavních novinek naleznete na serveru Mozilla.com. Komplexnější přehled novinek nabízí již tradičně web The Rumbling Edge. Osobně mě nejvíce zaujala vylepšená kontrola pravopisu, která umožňuje kontrolu již v průběhu psaní zprávy (ala Microsoft Word). Český slovník na kontrolu pravopisu je bohužel nutné stáhnout samostatně. Důvody jsou čistě licenční, což zamrzí.
Lokalizovanou verzi si můžete stáhnout na serveru CZilla.cz. Ostatní jazykové verze jsou dostupné na ftp.mozilla.org. Na zálohování dat (uživatelských profilů) můžete použít poslední verzi MozBackupu tj. 1.4.3, která je s Thunderbirdem 1.5 kompatibilní.
Několikrát jsem se setkal s dotazem, proč se neustále zvětšuje velikost uživatelského profilu Mozilla Thunderbirdu, když množství pošty je stále stejné a pošta je průběžně mazána.
Odpověď je vcelku jednoduchá. Thunderbird ukládá poštu do formátu MBOX. Jeho vlastností je, že když smažete e-mail, pouze jej označíte jako smazaný, ve složce s poštou nebude vidět, ale fyzicky na disku zůstane. Definitivní odstranění provedete v nabídce Soubor -> Provést údržbu složek, případně v místní nabídce nad konkrétní složkou.