Včera se dostala do alfa verze nová podoba Firefox Support. Ta nově obsahuje přibližně 80 stránek s informacemi pro uživatele, které jim umožní vyřešit jejich problémy s Firefoxem či poskytne tipy. Během několika týdnů by měly být stránky rozšířeny i o webové fórum a online chat. V současné době je obsah pouze v angličtině, ale do budoucna se počítá i s lokalizacemi. Více informací o o nové podpoře Firefoxu přináší nový Mozilla Suport blog.
Součástí připravovaného Firefoxu 3.0 by měl být nový motiv vzhledu pro Mac OS X, který by měl více splynout se standardním vzhledem OS. Po nativním vzhledu formulářů se jedná o další věc, kdy se Firefox 3.0 snaží příbližit zvyklostem této platformy. Aktuální návrh vzhledu si můžete prohlédnout na screenshotu. Návrh mi přijde hodně podobný se vzhledem Safari, jen netuším, zda je to dáno "okopírováním vzhledu" či prostě tím, že podobný vzhled má většina aplikací Mac OS X.
Na Mozilla Wiki se objevily zajímavé grafy statistik pádů Firefoxu 2.0.0.6 a 2.0.0.7. Z nich je například patrné, že za půlku pádů mohou externí záležitosti jako doplňky či zásuvné moduly. Asi nikoho nepřekvapí, že v nich hraje prim Flash, který je příčinou hned 34% externích pádů. Mezi dalšími externími příčinami hrají významnou roli chyby operačních systémů (18%), QuickTime (17%) a nainstalované doplňky (11%). Poměrně překvapivé pro mě je, že Java může jen za cca. 3% pádů.
O tom, že tvůrci SeaMonkey hledají nové ikony oken pro SeaMonkey, jsem zde psal přibližně před měsícem. Nyní Robert Kaiser ve svém blogu zveřejnil návrhy nových ikon. Názory na jejich vzhled se různí. Osobně mi přijdou, při vší úctě k autorovi, takové amatérské. Ovšem posuďte sami.
Asi z důvodu finišující okurkové sezóny se na serveru SlashDot objevila informace, že Firefox 3.0 bude donášet Googlu informace o tom, jaké URL adresy uživatelé navštíví. A jak něco napíše SlashDot, okamžitě se najde řada magazínů a blogů, co uvedenou informaci tupě opíší, něco uberou, něco přidají a "senzace" je na světě. Ostatně, viděli jste Troškovu trilogii Slunce seno a tamní šíření drbu po vesnici? Počítám, že ano :).
Celé se to má pochopitelně jinak. Firefox od verze 2.0 obsahuje ochranu proti podvodným stránkám. Ta kontroluje adresy navštívených webových stránek proti lokální databázi podvodných stránek. Pokud náhodou navštívíte podvodnou stránku, zobrazí se vám varování. Uvedená databáze je ve výchozí konfiguraci pravidelně stahována z webových stránek společnosti Google podobně, jako když si váš antivirus pravidelně stahuje aktualizace databáze virů.
V nastavení prohlížeče pak máte možnost přepnout ověřování navštěvovaných webových stránek z lokální databáze umístěné v uživatelském profilu na online ověřování. V takovém případě se před každým navštívením webové stránky provede volání vzdáleného serveru, kterému se anonymně pošle URL stránky a on vrátí informaci, zda se jedná o podvodnou stránku či nikoliv. Ve výchozí instalaci Firefoxu, pokud si online ověřování aktivujete, je tímto poskytovatelem společnost Google. Uvedené rozhraní prohlížeče je ale navrženo obecně, takže libovolný poskytovatel dat o podvodných stránkách může nabídnout integraci s Firefoxem. Nutno podotknout, že v současné době mi není znám nikdo, kdo by uvedenou funkci mimo společnosti Google poskytoval. Na principu online ověřování funguje standardně Internet Explorer 7.0.
Pokud se tedy vrátím k uvedené dezinformaci, co vypustil SlashDot, tak není pravda, že by Firefox od verze 3.0 začal něco někam posílat. Ve zprávičce na SlashDotu hovoří o verzi 3.0, ale výše popsaná detekce podvodných stránek je tu od verze 2.0, ve verzi 3.0 byla jen vylepšena o detekci malware, ale princip fungování zůstal stejný. Zkrátka, nic se nikam bez vašeho vědomí neposílá :). A kdo je u nás vítězem o bezhlavé opsání bludu? ABCLinuxu a Cdr.cz.
Webový prohlížeč Flock, který je postaven na Firefoxu, je k dispozici ve verzi 0.9.1.2. Ačkoliv se nikde neobjevilo oficiální oznámení a odkaz na poznámky k vydání je neplatný, jedná se nejspíš o aktualizaci řešící prevenci před bezpečnostní chybou QuickTime podobně, jako Firefox 2.0.0.7. Verze 0.9.1.2 prozatím není nabízena v rámci inkrementálních aktualizací a lze ji tak stáhnout pouze na domovské stránce. Pokud se vám zdá, že vám unikla verze 0.9.1.1, pak se vám to zdá správně. Uvedená verze byla z nějakého důvodu přeskočena.
Před nedávnem jsem zde psal o soutěži o nový splash screen pro Netscape Navigator 9. Tato soutěž má již svého vítěze, který byl vybrán ze 14 návrhů. Bez zajímavosti není informace, že zveřejnění jednotlivých návrhů a oznámení vítěze dělil jeden den. Tomu říkám rychlost :) Vítězem je návrh Maria Herberta, který vychází z designu starších verzí Netscape.
Jednou z častých výtek směrem k Firefoxu jsou jeho zvýšené paměťové nároky. O nejčastějších příčinách a způsobu řešení jsem zde již psal. Vývojáři Firefoxu se však snaží, aby Firefox 3.0 byl v tomto směru lepší než předchůdci a proto se snaží hledat úniky paměti i v kódu prohlížeče. Jesse Ruderman ve svém blogu publikoval krátké info o posledních pracech. Jednotlivé body většinou běžnému uživateli nic neřeknou, takže jen informace, že se v tomto směru něco děje :).
Na závěr je též zmiňováno, jakým způsobem může každý při hledání leaků pomoci. Kromě pomocných nástrojů jsou též zmiňovány nové screencasty Davida Barona z Mozilla Corporation, na kterých ukazuje, jakým způsobem hledat memory leaky. Pokud chcete pomoci s jejich hledáním, můžete též nahlédnout do mnou sepsaných návodů (druhý návod), kde ukazuji, jak některé z nich odhalovat.
PCWorld informuje o vážné bezpečnostní chybě v Adobe Readeru, která umožňuje kompromitovat uživatelům počítač pouhým spuštěním PDF souboru. Za objevením chyby stojí Petko Petkov, objevitel nedávno zmiňované bezpečnostní chyby v QuickTime. Detaily chyby autor nezveřejnil, uvedl jen, že chybou je postižen Adobe Reader 7, 8.0 i 8.1 na Windows XP s Internet Explorerem 7.0. Více informací nezveřejnil, takže není jasné, jaké další konfigurace jsou postiženy. Uvedl jen, že Windows Vista se uvedený problém netýká.
Společnost Adobe existenci chyby potvrdila. Oznámení chyby je dostupné v blogu autora včetně demonstrativního videa (ukázka níže). Pokud nepoužíváte Adobe Reader a myslíte si, že jste "v klidu", pak vás nejspíš zklamu. Jak autor v komentářích po svým příspěvkem uvádí, chyba se vyskytuje například i v populárním Foxit Readeru, i když zde není tolik závažná. Problém se může týkat i dalších prohlížečů PDF souborů.
Robert Kaiser z týmu vývojářů balíku SeaMonkey ve svém blogu informuje o novém dialogu informací o stránce, který se počínaje dneškem stává součástí vývojových verzí SeaMonkey 2.0. Pokud tento dialog, který je na obrázcích níže, připadá povědomý, pak vězte, že jste jej viděli ve Firefoxu 3.0. Jedná se totiž o novinku, která byla vytvořena v rámci loňského Google Summer Of Code. Balík SeaMonkey ji nyní z Firefoxu převzal a jak Robert Kaiser poznamenal, jedná se o první místo v balíku, které nyní umí rozpoznat dostupné RSS zdroje na stránce. Sám doufá, že se v budoucnu najde někdo, kdo do balíku přidá plnohodnotnou RSS čtečku.
Co se týče nového dialogu informací o stránce, není jistě bez zajímavosti, že se jedná o první funkci, která byla plně implementována v rámci bug bounty programu, kdy vývojář dostane za implementaci předem určenou finanční částku. V souvislosti se SeaMonkey je tu ještě další menší novinka a tou je nová startovní stránka, a kterou se můžete setkat při prvním spuštění anglické verze balíku. To samozřejmě za předpokladu, že máte nastavenu výchozí domovskou stránku.
O podpoře prohlížení v panelech se v souvislosti s Thunderbirdem diskutuje již delší čas. Původně jsme se ji měli této funkce dočkat v Thunderbirdu 2.0, nakonec bude obsažena v Thunderbirdu 3.0. Pokud však máte zájem o podporu prohlížení v panelech v Thunderbirdu 2.0, máte možnost. Myk Melez, autor původního kódu pro podporu této funkce, ve svém blogu zveřejnil upravenou verzi Thunderbirdu 2.0.0.6 s podporou uvedené funkce.
Mozilla Corporation dnes uvolnila Firefox 3.0 Alfa 8 pod jeho kódovým označením Gran Paradiso. Nová verze přináší celou řadu novinek. Přehled těch hlavních:
Ačkoliv bylo původně slibováno, že tato verze bude jako první poskytována i v lokalizovaných verzích, nakonec tomu tak není. Neplatí také, že by tato verze měla být po stránce funkcí hotova, jak o tom píše plán vydávání vývojových milníků, ale dočkáme se ještě nových funkcí. Další plánovanou verzí je Firefox 3.0 Alfa 9 jehož datum vydání ještě nebylo stanoveno, ale prozatím to vypadá někdy na konec října letošního roku.
Populární systém na správu chyb Bugzilla je dostupný ve verzi 3.0.2. Tato verze opravuje kritickou chybu, která umožňovala přes webovou službu vytvářet uživatelské účty bez patřičných oprávnění. Chyba se vyskytuje v Bugzille 2.23.3 či vyšší verzi. Aktualizace uživatelům těchto verzí je tedy silně doporučena. Mimo to tato verze řeší problém při provozu s Perlem verze 5.9.5. Bugzilla 3.0.2 je k dispozici ke stažení na domovské stránce.
Součástí dnešní vývojové verze Firefoxu 3.0 je "první verze" nového správce Places. Ten nahradí stávajícího Správce záložek a Správce historie. Budete tak moci spravovat z jediného místa záložky, historii prohlížení a pravděpodobně i historii stahování. Návrhy na finální podobu jsou veřejně dostupné a pokud vás zajímá aktuální vzhled dialogu, přidávám jeden screenshot.
Mozilla Corporation včera uvolnila Firefox 2.0.0.7. Jedná se o neplánovanou bezpečnostní aktualizaci, která je prevencí před nedávno objevenou bezpečnostní chybu v přehrávači QuickTime, která umožňuje spustit výchozí prohlížeč a provést záškodný kód. Chyba postihuje i Internet Explorer a pravděpodobně i jiné prohlížeče pod Microsoft Windows. Jedná se však o chybu QuickTime, nikoliv prohlížečů. Aktualizace je již dostupná v rámci inkrementálních aktualizací a lze si i stáhnout plné instalátory pro Windows, Linux a Mac OS X. Další plánovanou aktualizací bude Firefox 2.0.0.8, který je plánován na 4. října letošního roku.
Jednou z novinek Firefoxu 3.0, resp. jeho renderovacího jádra Gecko, je podpora grafického formátu APNG, který vznikl jako rozšíření existujícího formátu PNG o možnost animace. Toto rozšíření bylo později standardizační skupinou zamítnuto, ačkoliv se mnozí podivovali nad důvody, které vedly řadu hlasujících k hlasování proti. Pro někoho je pak potěšující, že na serveru OperaWatch se včera objevila informace, že poslední vývojová verze Opery 9.5 taktéž přidala podporu APNG. Uvidíme, zda se tedy nakonec dočká APNG nějakého většího rozšíření.
Vydání Firefoxu 3.0 Alfa 8 je za dveřmi a ač je v plánu vydání vývojových verzí Firefoxu 3.0 stále uvedeno, že tato verze bude již obsahovat všechnu funkcionalitu finální verze, nebude tomu tak. Jeden z vývojářů Firefoxu, Mike Connor, se ve svém blogu rozepisuje, na jaké věci se ještě uživatelé mohou těšit. Asi největší novinkou bude z hlediska uživatele nově upravený Správce doplňků, který bude nově úzce svázán se serverem Mozilla Add-ons. Zajímavě též vypadá připravovaný nový způsob upozorňování, který bude například umožňovat snadno odvolat provedená rozhodnutí či přidání vyhledávání do správy hesel.
Mimo to zbývá dopracovat Places, kde se dočkáme nového správce integrujícího správu záložek, historie navštívených stránek a historie stahování. Nově budou zpracovány i postranní lišty. Novinek bude ještě dost, takže je nač se těšit.
Mozilla Corporation dnes formou tiskové zprávy informovala, že po nedávných debatách (druhý příspěvek) o budoucnosti Thunderbirdu se zakládá nová organizace, která bude podorganizací Mozilla Foundation podobně, jako je dnes Mozilla Corporation. Jméno nové organizace prozatím nebylo stanoveno, ale prezidentka Mozilla Corporation Mitchell Bakerová ve svém příspěvku v blogu uvádí pracovní název MailCo. Finální jméno bude pravděpodobně jiné.
Celý projekt povede David Ascher, který má zkušenosti jako CTO společnosti ActiveState, jako člen Python Foundation a i v samotném projektu Mozilla. Nově vzniklá společnost dostane do začátku 3 milióny dolarů a v případě potřeby další finance. Prvotním cílem organizace bude vybudovat malý tým lidí, kteří se budou starat o další rozvoj Thunderbirdu a provedou převod Thunderbird pod nově vzniklou nadaci. To vše si samozřejmě vyžádá určitý čas tj. nebude to ze dne na den. Budoucnost Thunderbirdu tedy vypadá optimisticky.
V průběhu víkendu jsem provedl migraci vytváření instalačních programů MozBackupu z Inno Setupu, v kterém byly vytvářeny doteď, na NullSoft Installer. Důvodem byla snaha o automatizaci vytváření instalačních programů a ZIP verzí. MozBackup je aktuálně dostupný ve čtyřech verzích, pro které je vytvářen instalátor a ZIP verzi. Jedná se o angličtinu, němčinu, češtinu a slovenštinu. U Inno Setupu to znamená udržovat 4 verze skriptů na vytváření instalačních programů. Neumožňuje totiž vytvářet instalátory na základě parametrů přijímaných z příkazové řádky, což znemožňuje automatizaci.
Vzhledem k tomu, že mi vydání nové verze MozBackupu zabere poměrně času (kterého mam málo), provedl jsem menší automatizaci. Jednotlivé balíčky nově vytvářím pomocí skriptu ve Windows PowerShellu a instalační program jsem byl nucen překlopit do NullSoft Installeru, který mi umožňuje spouštět skript na vytváření instalačních programů s parametry. Výsledek je dostupný níže, takže pokud máte čas, pomozte mi jej otestovat, zda je vše v pořádku.
Mimo nového instalační programu tato zkušební verze opravuje chybu znemožňující ukládat zálohy přímo na síťové disky a opravuje též chybu zarovnání programu při spuštění na dual monitoru.
Justin Scott, jeden ze správců serveru Mozilla Add-ons, publikoval ve svém blogu přehled nejpopulárnějších doplňků, které jsou v rámci serveru dostupné. V počtu stažení kraluje doplněk FlashGot následovaný NoScriptem a motivem vzhledu Noia 2.0 (eXtreme). Zajímavější je ale přehled doplňku, které jsou nejvíce používány. Tyto informace jsou zjišťovány z jednotlivých instalací Firefoxu, které se pravidelně dotazují serveru Mozilla Add-ons, zda pro nainstalované doplňky neexistuje novější verze.
Není to tak dávno, co vyšel Flock 0.9 a již včera byl uvolněn Flock 0.9.1. Tato verze nepřínáší ani tak nové funkce jako řadu oprav. Těch je něco přes 200 a týkají se prakticky všech částí prohlížeče. Detailní informace jsou uvedeny v poznámkách k vydání. Flock 0.9.1 je k dispozici ke stažení ve verzích pro Windows, Linux a Mac OS X. Dostupná je pouze anglická verze. Uvedená verze by měla být poslední před uvolněním finální verze 1.0, která by měla být dostupná koncem tohoto roku.
Další pravidelná aktualizace Firefoxu 2.0 tj. verze 2.0.0.7 byla plánována na začátek října. Nyní však bylo rozhodnuto, že příští verze nejspíš vyjde již z kraje příštího týdne. Nebude se však jednat o pravidelnou aktualizaci (tou nyní bude Firefox 2.0.0.8), ale o vydání, které bude opravovat pouze bezpečnostní chyby. Důvody tohoto vydání nebyly uvedeny, ale pravděpodobně souvisí s bezpečnostní chybou QuickTime, která může ohrozit uživatele Firefoxu. Firefox 2.0.0.7 je již k dispozici v RC verzi, která je určena pro vývojáře a testery. V původně udávaném datu pro Firefox 2.0.0.7 tj. 4. října vyjde Firefox 2.0.0.8, který bude další pravidelnou aktualizací řady 2.0.
V Mozilla Security blogu se objevila informace o bezpečnostní chybě QuickTime, která může být zneužitelná skrze Firefox. Ta vychází z jedné rok staré bezpečnostní chyby v QuickTime, kterou společnost Apple neopravila. Petko D. Petkov, objevitel uvedené bezpečnostní chyby, ji tedy trochu rozvinul a výsledkem je chyba s velkou závažností, která umožňuje při přehrávání upraveného souboru v QuickTime otevřít stránku ve Firefoxu v lokálním kontextu. Na jednoduché ukázce je pak ukázáno spuštění kalkulačky Windows.
Uvedená chyba je zneužitelná pomocí Firefoxu tehdy, pokud jej máte nastaven jako výchozí prohlížeč. Chyba lze zneužít i v Internet Exploreru a potencionálně i v jiném webovém prohlížeči (netestováno). Rozchází se informace o tom, na jakých systémech je uvedený problém zneužitelný. Zatímco v Mozilla Security blogu je uváděno, že chyba je reprodukovatelná pouze na Windows, sám autor uvádí, že chyba je zneužitelná na jakémkoliv systému s přehrávačem QuickTime (tedy Windows a Mac OS X). Ačkoliv se jedná o bezpečnostní chybu QuickTime, pracují vývojáři Firefoxu na opravě, která znemožní uvedenou chybu v QuickTime (a podobné chyby v jiných aplikacích) zneužít pomocí Firefoxu. Úprava by měla být dostupná v rámci Firefoxu 2.0.0.7.
O rozšířeních pro aplikace Mozilla zde moc nepíši. Výjimkou však bývá Lightning či AllPeers, který je vyvíjen v Praze. A právě druhý jmenovaný byl nyní uvolněn ve verzi 0.70. Pokud jste o AllPeers náhodou nikdy neslyšeli, pak vězte, že se jedná o doplněk pro Firefox, který do něj přidává podporu P2P sítě založené na protokolu bittorent. A čím že je nová verze zajímavá? Osobně nepatřím k uživatelům tohoto doplňku, takže nedokáži říci, co vše je nového, ale jedna hlavní novinka tu je. Verze 0.70 totiž do Firefoxu přidává možnost stahování souborů skrze bittorent protokol z jakéhokoliv webu. Po FoxTorrentu a několika dalších více či méně zdařilých pokusech o přidání podpory bittorentu do Firefoxu tu máme silného hráče. Nová verze je jako vždy k dispozici na Mozilla Add-ons a zájemcům rozhodně doporučuji vyzkoušet.
V souvislosti s vydáním verze 0.7 se na serveru InternetNews.com objevil článek o AllPeers, ve kterém se k několika věcem vyjadřuje Matthew Gertner z AllPeers (stejnojmenná společnost vyvíjející doplněk). Mimo jiné se v něm dozvíte, proč AllPeers neumožňuje vytváření vlastních torrent trackerů (kombinace legálních a technických důvodů) či vyhledávat v těch existujících. Zajímavý je zejména závěr článku, kde Matthew konstatuje, že jednoho dne bude AllPeers dostupné i pro Internet Explorer, ačkoliv sám prý vidí další potenciál růstu v komunitě uživatelů Firefoxu. Doplněk pro Internet Explorer by měl být dostupný formou XULRunneru s rozhraním pro Internet Explorer. Případné časové plány pro tuto verzi nebyly zveřejněny.
Populární rozšíření Lightning, které Thunderbird obohacuje o kalendářové funkce, bylo dle autorů staženo již více jak miliónkrát. Bez zajímavosti není ani informace, že 3/4 stažení (cca. 780 000) bylo realizováno za poslední půlrok. Sunbird, který je oproti Lightningu na světě přecejen déle, byl stažen jíž více jak 1,4 miliónkrát.
O organizaci Mozila Europe jste již možná slyšeli. Jedná se o pobočku Mozilla Foundation, jejíž cílem je podporovat projekt Mozilla v Evropě. Většina uživatelů, co již o Mozilla Europe slyšelo, si však vybaví pouze web lokalizovaný do mnoha jazyků a o dalších aktivitách ticho po pěšině. Přiznám se, že ani já nevím o žádných dalších hmatatelných aktivitách, které by byly vidět navenek. Toho si je patrně vědomo více lidí a tak je na příští týden naplánováno setkání správní rady Mozilla Europe, kde se bude řešit poslání Mozilla Europe dnes a do budoucna.
Na základě ohlasů na vývojové verze Netscape Navigatoru 9 bylo zjištěno, že si uživatelé přejí návrat splash screenu (titulního okna aplikace), který se zobrazuje při spouštění aplikace. Firefox, na kterém je Netscape Navigator 9 založen, jej neobsahuje, ale můžete se s ním například setkat u balíku SeaMonkey. Tvůrci Netscape Navigatoru proto vyhlašují soutěž o nový splash screen. Své návrhy můžete do 20. září posílat ve formátu PNG na e-mailovou adresu browser@newnetscape.com s tím, že vítězný návrh bude odměněn a použit ve finální verzi Netscape Navigatoru 9. Několik návrhu je již ke shlédnutí v Netscape fóru.
Tvůrci webového prohlížeče Camino pro Mac OS X, které je založeno na Mozille, uvažují o přechodu na WebKit. Podobné úvahy se z jejich strany objevily již dříve, ale doposud to byly pouze náznaky v rámci různých prezentací. Důvody, které je k těmto úvahám vedou? WebKit je dle nich rychlý, je standardně dodáván s operačním systémem a má s ním lepší integraci. Vše samozřejmě není tak růžové, takže jsou zde dle nich i nevýhody. Mezi ně se řadí nepravidelné vydávání nových verzí, nedostupnost některých funkcí, které jsou dostupné v Caminu a prozatím nedostatečná kompatibilita WebKitu s řadou webů. Z těchto důvodů se v dohledné době změna nechystá, což ovšem neznamená, že by se za nějaký čas nemohlo k přechodu dojít.
Vývojová verze Firefoxu 3.0 od dnešního dne obsahuje nové funkce na zálohování a obnovu záložek. Pokud ve Správci záložek zvolíte v hlavní nabídce položku File, naleznete v ní nově položky Backup a Restore. Zatímco volba Backup prakticky kopíruje funkci exportu záložek, která již v nabídce je, volba Restore nově umožňuje snadno obnovit zálohy záložek, které jsou umístěny v podadresáři bookmarkbackups v uživatelském profilu. To je užitečné zejména pro méně zkušené uživatele, kteří se chtějí vrátit ke starší verzi záložek a nemusí tak ručně manipulovat s uživatelským profilem. Do budoucna jsem zvědav, co se stane s volbami Import a Export, které se s nově přidanými volbami ve větší míře překrývají. Uvidíme.
Na serveru SpreadFirefox je objevila informace, že Firefox v pátek pokořil hranici 400 miliónů stažení od vydání verze 1.0. Jak jsem tu již několikrát uváděl, do uvedených statistik nejsou započítávány inkrementální aktualizace.
Dnes jsem si všiml odkazu na zajímavé srovnání podpory CSS v poštovních klientech. Taková dobrá podpora CSS v poštovním klientu je dnes nutná zejména pro korektní zobrazení zpráv ve formátu HTML. V uvedeném srovnání byly kromě webových rozhraní porovnávány poštovní klienti Outlook Express/2003/2007, AOL 9, Lotus Notes, Mac Mail, Eudora a Thunderbird. Vítězem rozsáhlého porovnávání se pak stal Thunderbird následován Mac Mailem. Celkově testy vyzněly méně pozitivně. Tvůrci některých poštovních klientů by prý měli na vylepšení podpory hodně CSS zapracovat.
Server Mozilla Links přinesl rozhovor s Dougem Turnerem, hlavním vývojářem Minima. Rozhovor se točí, jak jinak, okolo technologiích Mozilla na mobilních zařízeních. Doug hovoří o projektu Minimo, důvodech, proč již na něj nemá tolik času a i o budoucnosti Mozilly na mobilních zařízeních. Zajímavá je hlavně informace o Mozille 2.0 jako o "vstupní bráně" Mozilly pro větší zaměření na mobilní zařízení.
Firefox bude s příchodem verze 3.0 podporovat EV certifikáty (Extended Validation Certificates). Jedná se o speciální typ certifikátu pro komunikaci na webu, pro jehož získání musí žadatel podstoupit hlubší zkoumání certifikační autoritou. Mělo by se tedy jednat o bezpečnější typ certifikátu. Webový prohlížeč by pak měl uživatele jasněji informovat, že právě navštívený web je zabezpečen EV certifikátem namísto běžného SSL certifikátu a umožnit mu zobrazit detailní informace.
V současné době má speciální podporu EV certifikátů pouze Internet Explorer 7.0, kterému při příchodu na stránku identifikující se EV certifikátem zezelená adresní řádek a zobrazí vedle něj odkaz na detaily k certifikátu. Užití obyčejného certifikátu je místo toho symbolizováno ikonkou zámku zobrazujícího se po pravé straně adresního řádku.
Co se týče podpory ve Firefoxu, ta je v současné době dostupná pouze formou rozšíření od společnosti VeriSign. Počínaje Firefoxem 3.0 bude implementována podpora EV certifikátů přímo v prohlížeči. Pokud používáte vývojové verze Firefoxu 3.0, pravděpodobně jste si všimli nového způsobu zobrazování informace o zabezpečení webové stránky. Klasické zežloutnutí adresního řádku při návštěvě zabezpečeného webu zůstalo. Ovšem ikonka zámku, kterou se šlo z adresního řádku dostat na detaily o certifikátu, byla nahrazena místem u favicon webu, které umožňuje získat základní informace o zabezpečení spojení s možností přechodu na detaily o certifikátu.
V současné době ještě není úplně hotova podpora pro tento nový typ certifikátů, ale vše by mělo být hotovo do Firefoxu 3.0. Podporu EV certifikátů by měla přinést i Opera 9.5. V první alfa verzí je dle seznamu změn podpora částečná. Prozatím bez zobrazení detailních informací uživateli.
V posledních vývojových verzích Firefoxu 3.0 je v rámci dialogu Možnosti k dispozici nová sekce Applications, která nahrazuje Správu typů souborů a
sekci Kanály z Firefoxu 2.0. Tato část předvoleb nyní umožňuje jednotně nastavit, jaká aplikace bude manipulovat s konkrétním obsahem, který prohlížeč neumožňuje zobrazit či s ním provést další akci. Vše souvisí s novým dialogem pro manipulaci s protokoly, díky kterému můžete zvolit, jaká aplikace bude manipulovat s obsahem, který Firefox nezná.
Je tu i další zajímavost. Tato nová manipulace s jednotlivými protokoly umožňuje podobně jako v případě RSS ve Firefoxu 2.0 podporu webových aplikací. Nyní je tedy možné, abyste si například protokol mailto provázali z webovou službou typu GMail. Jedná se tedy podobně jako u podpory webových aplikací v offline režimu o další funkci Firefoxu 3.0, která se snaží smazat rozdíly mezi desktopovými a webovými aplikacemi. Prozatím mají tyto novinky řadu nedodělků, které se budou muset před vydáním finální verze doladit, ale rozhodně se máme na co těšit.
Součástí poslední vývojové verze Firefoxu 3.0 je podpora navazování stahovaných souborů. Funkce, která umožňuje navazovat nekompletně stažené soubory z předchozích spuštění prohlížeče, byla uživateli hodně žádána. Prozatím je tato funkce lehce nestabilní, ale do finální verze by se měly nedostatky vychytat. Co se týče implementace, není jistě bez zajímavosti, že uvedenou podporu napsal jeden student v rámci Google Summer Of Code 2007.
Mark Finkle ve svém blogu píše, že dalším potencionálním místem, kde by se mohly uskutečnit Mozila Developer Days, je Praha. Po Mountain View, Bostonu, Tokiu či Paříži by se Praha stala dalším místem, kde by se sešli vývojáři nad otázkami okolo vývoje na platformě Mozilla. Orientační datum konání bylo stanoveno na polovinu listopadu.
Řada z vás asi zná WYSIWYG editor Nvu, který je založen na Mozille, a který pod společností Linspire vyvíjel Daniel Glazman. Tento editor stále představuje jednoduchý nástroj na tvorbu webu pro laiky, ale v současné době již není výyíjen. Daniel Glazman sice loni ohlašoval nový editor, který by měl být podstatně lepší než Nvu, ale celý projekt je dle mého názoru na mrtvém bodě a žádnou aktivitu jsem okolo něj v poslední době nezaregistroval. Řadu uživatelů tak jistě potěší, že je editor Nvu stále vyvíjen a to jiným vývojářem pod jménem KompoZer.
Po více jak roce vyšla jeho nová verze 0.7.10.
Ta podobně jako předchozí verze opravuje řadu chyb, které se v Nvu 1.0 vyskytly a vylepšuje editor CSS stylů. KompoZer 0.7.10 je k dispozici ke stažení na domovské stránce editoru a to ve verzích pro Windows (zip verze) a Linux (rpm a deb). Pozitivní je též zjištění, že autor hodlá editor i nadále rozvíjet. Další vývoj řady 0.7 se ponese ve znamení vylepšování editoru CSS stylů, verze 0.8 přinese vylepšenou správu webu a na verzi 0.9 je plánováno vylepšení generovaného HTML kódu.
Je tomu skoro rok, co jsem zde mluvil o projektu Penelope. Pod tímto názvem se skrývá nově připravovaná verze poštovního klientu Eudora, který má být založen na Thunderbirdu. Dlouho bylo ticho po pěšině, ale nyní je k dispozici první betaverze. Nedalo mi to, abych ji nevyzkoušel. Již poznámky k vydání dávají tušit, že tato verze je hlavně snahou tvůrců upravit uživatelské rozhraní Thunderbirdu dle stylu starších verzí Eudory.
Nikoho tak nepřekvapí jiný vzhled, rozvržení hlavní nabídky či klávesové zkratky. Co se týče zajímavých novinek z pohledu uživatele Thunderbirdu, zaujmout může úprava lišt, kam je možné umístit tlačítko libovolnou položku z hlavní nabídky či odkaz na kontakt, po jehož stisknutí se otevře okno nové zprávy s předvyplněným kontaktem. Více zajímavostí jsem bohužel neobjevil. Mimo viditelných funkcí tak byl ještě vylepšen import ze starších verzí Eudory, což je věc, která se promítne i do Thunderbirdu. Eudora 8.0.0 Beta 1 je založena na Thunderbirdu 2.0.0.6 a je k dispozici ve verzi pro Windows či Mac. Pokud se Eudoru rozhodnete vyzkoušet, pak si dejte pozor na jednu záludnost. Eudora totiž pro uživatelské profily používá stejné umístění jako Thunderbird, takže si pro účely testování nezapomeňte vytvořit nový uživatelský profil.
Počínaje dnešní vývojovou verzí Firefoxu 3.0 dochází k jedné podstatné změně související s instalací a aktualizací doplňků. Ty od nynějška nebude možné standardně nainstalovat, pokud doplněk umožňuje nezabezpečenou aktualizaci (http), díky níž může potencionálně dojít ke kompromitaci počítače uživatele. Již nainstalované doplňky, které neposkytují zabezpečené aktualizace, budou zakázány.
Uživatelů, kteří instalují doplňky ze serveru Mozilla Add-ons se tato změna nedotkne, protože aktualizace z tohoto serveru jsou přenášeny zabezpečeně skrze SSL. Autoři doplňků, kteří aktualizace pro své doplňky neposkytují skrze oficiální server, budou muset poskytovat aktualizace na zabezpečené adrese s platným SSL certifikátem. Další možnost bude spočívat ve využití digitálního podpisu. Uživatel bude moci uvedené restrikce vypnout a to pomocí předvolby extensions.checkUpdateSecurity (nemusí existovat) na konfigurační stránce about:config.
Dnes jsem uvolnil MozBackup 1.4.7. Vzhledem k tomu, že se v betaverzi nevyskytly žádné chyby, které by bránily vydání, je tato verze shodná s betaverzí. Ta přinesla podporu posledních alfa verzí Firefoxu 3.0, opravení chyby související se zálohováním RSS účtu Thunderbirdu a byl přidán upozorňující dialog před zahájení obnovy profilu. MozBackup 1.4.7 je jako vždy k dispozici ve formě instalačního programu či ZIP verze.
Firefox obsahuje ve výchozí konfiguraci předdefinovaný seznam serverů, z kterých lze instalovat doplňky. Asi nikoho nepřekvapí, že v uvedeném seznamu je uveden pouze oficiální server s doplňky Mozilla Add-ons. Pokud chcete instalovat z jiného serveru, zobrazí se vám po klepnutí na odkaz s instalací doplňku upozorňující lišta, že instalace z uvedeného serveru není povolena. Na liště je též umístěno tlačítko pro přechod do dialogu, kde můžete instalaci doplňků z uvedeného webu povolit.
Ačkoliv je tento postup jednoduchý, pro řadu uživatelů představuje problém. S příchodem Firefoxu 3.0 by se však instalace z neoficiálních serverů měla zjednodušit. Pokud se ve Firefoxu 3.0 pokusíte instalovat doplněk z neznámého serveru, zobrazí se vám opět upozorňující lišta, která vám oznámí, že instalace z uvedeného serveru není povolena. Zároveň však bude obsahovat tlačítko, které instalaci z uvedeného serveru na jedno klepnutí povolí.
Počínaje zítřejší vývojovou verzí Firefoxu 3.0 bude možné ukládat vyhledávání, které realizujete ve Správci záložek. V praxi se bude jednat o obdobu uložených hledání z Thunderbirdu. Jednoduše provedete hledání a výsledek uložíte jako složku. Vše jen s tím rozdílem, že v Thunderbirdu prohledáváte zprávy, ve Firefoxu to jsou záložky.
V dnešní vývojové verzi Firefoxu 3.0 je obsažena jedna novinka týkající se dotazování uživatele. Pokud ve Firefoxu 2.0 přejdete na stránku s přihlašovacím formulářem, kterou jste dosud nenavštívili a pokusíte se přihlásit, budete Firefoxem dotázání, zda si má heslo zapamatovat a příště jej do formuláře doplnit. Dotazováni jste přitom klasickým modálním dialogem. Počínaje Firefoxem 3.0 bude tento dialog zrušen a nahrazen vysouvací lištou, takže dotaz na uložení hesla nebude blokovat vaši další práci.
Firefox od verze 2.0 obsahuje ochranu proti phishingu, která proti pravidelně stahované lokální databázi či on-line ověřuje, že se nesnažíte navštívit stránku, která má cíl od vás získat citlivé údaje jako hesla či čísla kreditních karet. Firefox 3.0 bude navíc obsahovat ochranu proti malware, což je pojem, který zastřešuje viry, spyware, adware apod. V čem bude ochrana konkrétně spočívat?
Prvně je dobré říci, že rozhodně ne v tom, že by Firefox začal sloužit jako antivirus či jiný bezpečnostní software. Firefox 3.0 bude jednoduše oproti databázi stránek, které jsou známé jako distributoři malware, ověřovat, zda stránka, kterou chcete navštívit, není v této databázi. V takovém případě zobrazí výstražné varování a zamezí na web přístup. Pokud si uvedenou funkci chcete vyzkoušet, nainstalujte si poslední vývojovou verzi Firefoxu 3.0 a navštivte testovací stránku.