Konec roku se pomalu blíží a mně nezbývá nic jiného, než všem popřát vše nejlepší do dalšího roku, který jistě přinese mnoho zajímavého. Zároveň bych vám rád poděkoval za vaši přízeň, protože co zde píšu, píšu pro vás. I v novém roce vám budu přinášet novinky z dění okolo produktů Mozilla a pokusím se to dělat tak, jak nejlépe dovedu.
Klidného prožití Silvestra přeje JP.
Každé rozšíření pro aplikace Mozilla si s sebou nese informaci, pro jaké konkrétní aplikace je určeno. Díky tomu například nelze rozšíření určené pro Firefox omylem nainstalovat do Thunderbirdu. Webový prohlížeč Flock je postaven na Firefoxu a v základu je s ním shodný. Toho si všimla řada tvůrců rozšíření, takže rozšíření, které vyvíjí pro Firefox, poskytují též pro Flock. Většina rozšíření pro Firefox však pro Flock není.
Moc se to neví, ale tvůrci Flocku na to mysleli. Pokud vezmete rozšíření, které je pouze pro Firefox a pokusíte se ho ve Flocku nainstalovat, dostanete varování, že rozšíření je pro Firefox a zda si jej přejete skutečně nainstalovat. Pokud řeknete, že ano, rozšíření se normálně nainstaluje a ve valné většině bude funkční.
Poznámka: U motivů vzhledu podobný postup není možný.
Tento postup je samozřejmě na vlastní riziko. Pokud se vám Flock po nainstalování rozšíření začne chovat divně, rozšíření jednoduše odinstalujte.
Nedávno jsem zde hovořil o Google Toolbaru 3.0 Beta, který byl uvolněn pro Firefox. Na serveru Linux.com dnes vyšel článek podrobně popisující novinky, které tato verze přináší. Jeho autor mimo jiné popisuje, že lišta od Googlu je bez problémů provozovatelná i pod webovým prohlížečem Flock (ačkoliv není oficiálně podporován).
Práce na SeaMonkey 1.1 zdárně vrcholí a k dispozici je již RC verze. Finální verze, pokud vše půjde dobře, by mohla být k dispozici již zkraje ledna. Balík SeaMonkey 1.1 měl být vydán již dříve. Jednou z věcí, která zdržela vydání, byla diskuse, zda vydat SeaMonkey 1.1 přesto, že obsahuje poštovního klienta "postaveného" betaverzi Thunderbirdu 2.0. Podstatná část kódu je totiž s Thunderbirdem sdílena a jeho verze 2.0 je ve vývoji. To je dáno rozdílným vývojovým cyklem Firefoxu a Thunderbirdu. K uživatelům SeaMonkey se tak dostane něco, co není plně finální. Názory se různí. Někdo říká, že vydávat produkt s částí, která není finální není dobré, druzí tvrdí, že Thunderbird 2.0 Beta 1 je dostatečně funkční a stabilní.
Rok 2006 byl bohatý na události okolo Firefoxu. Firefox Extension Guru's Blog v posledním příspěvku shrnuje rok 2006 z pohledu Firefoxu a přináší menší nahlédnutí do toho, co nás čeká příští rok.
Mozilla Thunderbird umí pracovat s RSS. Pokud však chcete provést integraci Firefoxu 2.0 s Thunderbirdem, narazíte na problém – jednoduše to nebude fungovat. Příčinou je několik chyb Thunderbirdu. Chris Ilias ve svém blogu ukazuje, že existuje způsob, jakým integraci trochu domluvit.
Mozilla Firefox je bezpečný webový prohlížeč, ale i bezpečná věc se může stát potencionálně nebezpečnou v rukách nezodpovědného uživatele. Jesse Ruderman před nedávnem sepsal bezpečnostní tipy pro uživatele Firefoxu. Jedná se o přehled vcelku základních pravidel, které nikoho nepřekvapí a několika tipů navíc.
Mezi základní rady patří:
- Mějte ve Firefoxu nastavenu automatickou instalaci aktualizací.
- Mějte zásuvné moduly Flashe, Quicktime, Adobe Readeru a Shockwave vždy aktuální. (já bych přidal ještě Javu)
- Stahujte a instalujte doplňky jen z bezpečných zdrojů.
- Kontrolujte si informace zobrazené v adresním řádku.
- Používejte antivirus.
Vánoce tu jsou již za dva dny. Pokud si chcete jejich atmosféru navodit i ve Firefoxu, nainstalujte si motiv vzhledu X-Mas (případně X-Mas Lite) či si plochu ozdobte tématickým pozadím – první, druhé či třetí. Přeji vám poklidné prožití svátků.
Populární rozšíření AllPeers pro Firefox, které do něj přidává výměnou síť založenou na BitTorrentu, se dočkalo od uvedení betaverze prvního významného vylepšení. Nová verze 0.54.1 s sebou přináší podporu pro chatování, vylepšené sdílení či lepší přehled nad tím, co se stahuje či co je stahováno. Nová verze je určena pouze pro Firefox 2.0 a je k dispozici na serveru Mozilla Add-ons.
Swiftfox, populární optimalizované buildu Firefoxu pro Linux, jsou nyní k dispozici ve verzi 2.0.0.1. Ta oproti verzi 2.0 přináší totéž, co Firefox 2.0.0.1. Pokud používáte Linux a Swiftfox jste ještě nezkoušeli, zvolte optimalizovanou verzi pro váš procesor a vyzkoušejte.
Webový prohlížeč Flock, který je postaven na Firefoxu, je nyní k dispozici ve verzi 0.7.9.1. Ta s sebou přináší stejné opravy jako vydaný Firefox 1.5.0.9 (včetně bezpečnostních oprav) a podporu pro nový Blogger. K dispozici ke stažení jsou verze pro Windows, Linux a Mac OS X. Všechny jsou pouze v angličtině. Uživatelům starší verze by měla být nabídnuta inkrementální aktualizace v průběhu dnešního dne.
Monitoring návštěvnosti Navrcholu.cz tento týden vydal tiskovou zprávu o podílu prohlížečů na trhu. Z něj vyplývá, že narozdíl od jiných končin světa u nás podíl Firefoxu poklesl. Zatímco v květnu měl dle Navrcholu Firefox podíl 19,5%, nyní je to 17,7%. Celkové zastoupení prohlížečů postavených na renderovacím jádru Gecko je pak 19%. Dle stejných statistik poklesl i podíl zastoupení webového prohlížeče Opera. Příčinou je dle analytika Adama Haunera vzrůstající počet nových uživatelů, jejiž počet na podzim tradičně roste, a kteří se prvně setkají nejprve s Internet Explorerem.
O zveřejněných statistikách si můžete též přečíst článek na serveru Lupa.cz.
Balík webových aplikací SeaMonkey je nyní k dispozici ve verzi 1.0.7, která s sebou přináší obdobné opravy jako Firefox 1.5.0.9. Jako vždy je k dispozici v anglické verzi na ftp.mozilla.org. Pro lokalizaci můžete použít samostatný lokalizační balíček či si počkat na lokalizované verze, které budou nejspíš do Vánoc.
Ačkoliv je oficiální vydání Firefoxu 2.0.0.1/1.5.0.9 a Thunderbirdu 1.5.0.9 naplánováno na dnešek v 19 hodin našeho času, na ftp.mozilla.org jsou již nové verze k dispozici. Jako vždy tyto verze opravují pouze chyby a nepřidávají novou funkcionalitu. Vzhledem k tomu, že Firefox 2.0.0.1 je první aktualizací Firefoxu 2.0, je
seznam změn delší (necelých 200 oprav). Případné bezpečnostní opravy prozatím nejsou známy, ale jak již bylo řečeno dříve, Thunderbird by měl opravovat vážnou chybu.
Inkrementální aktualizace by měly být dostupné dnes v noci s tím, že datum nabídnutí aktualizace na Firefox 2.0 uživatelům verze 1.5 nebylo dosud stanoveno. V průběhu dneška či zítřka se očekává též uvolnění SeaMonkey 1.0.7. Flock 0.7.9 by měl být k dispozici zítra. Další pravidelná aktualizace (Firefox 2.0.0.2/1.5.0.10) je plánována na přelom ledna a února 2007.
Minimo, webový prohlížeč pro mobilní zařízení založený na Mozille, má před sebou poměrně nejistou budoucnost. Doug Turner, hlavní vývojář, ve svém blogu uveřejnil příspěvek, kde konstatuje, že již nemá mnoho času na vývoj a do budoucna to prý nebude lepší. Hovoří též o situaci na trhu s mobilními zařízeními, kde ne vždy rozhoduje přání koncového uživatele.
Berte s humorem :-)
Zdroj: Fishki.net
Pokud používáte Linux, pravděpodobně dáte při instalaci Firefoxu 2.0 přednost balíčku z vaší oblíbené distribuce. Ta za vás vyřeší všechny závislosti a doinstaluje všechny balíčky, které Firefox vyžaduje. Pokud ve vaší distribuci balíčky Firefoxu 2.0 nejsou, sáhnete nejspíš po binární verzi přímo od Mozilla Corporation. To s sebou občas může přinést některé problémy. Jak na instalaci této verze popisuje ve svém blogu Marek Nožka. Návod je primárně určen pro distribuci Debian.
Jedna z novinek Firefoxu 3.0, Places, budou počínaje zítřejším nočním buildem opět zapnuty. Přesněji řečeno, budou zapnuty částečně. Prozatím bude aktivní pouze historie postavená na MozStorage a záložky postavené na stejném pozadí budou aktivovány později. Zde zbývá dořešit ještě několik problémů. Další změnou je, že záložky a historie budou ukládány do uživatelského profilu do souboru places.sqlite namísto původního bookmarks_history.sqlite.
XUL Explorer je aplikace postavená na XULRunneru, která dává začínajícím tvůrcům pro platformu Mozilla možnost vyzkoušet si jednotlivé fragmenty kódu (snippety) napsané v XULu a JavaScriptu. Aplikace obsahuje ukázky kódu, ale uživatel si může vytvořit vlastní kód a snadno zobrazit výsledek. Pro snadné ladění je v nástroji zabudovaná i Chybová konzola. Prozatím je program k dispozici ke stažení pouze pro Windows (5.6 MB), ale brzy by měl být dostupný i pro Linux a Mac OS X.
Pod názvem iMacros se skrývá zajímavé rozšíření pro Firefox, které vám umožní nahrávat vaše akce v prohlížeči a kdykoliv je znovu provést. Rozšíření prozatím není tak mocné, jako verze pro Internet Explorer, ale autoři slibují, že to brzy doženou. iMacros můžete stahovat na serveru Mozilla Add-ons. Za vyzkoušení určitě stojí.
Před rokem uspořádal server Spread Firefox kampaň Firefox Flicks, jejíž cílem bylo vytvořit 30 sekundové video na propagaci Firefoxu. Akce byla velmi úspěšná a sešlo se okolo 300 videí. První čtyři z nich se nyní objevují v TV v San Francisku a Bostonu a budou se na obrazovce objevovat po dalších 6 týdnů. Nikdo z vás nejspíš nebude mít možnost se na propagační videa podívat v TV a tak dáte přednost možnosti podívat se na ně on-line a případně si je stáhnout. Potřebovat budete přehrávač QuickTime.
Společnost Google uvolnila Google Toolbar 3.0 Beta pro Firefox. Z novinek umožňuje sdílení záložek mezi více počítači, přidávat vlastní tlačítka na lištu či sdílení webových stránek. Pro bližší informace o novinkách nahlédněte do detailnějšího přehledu novinek. Lišta je k dispozici v češtině pro Firefox 1.5 či vyšší.
Původní datum vydání Firefoxu 1.5.0.9/2.0.0.1 a Thunderbirdu 1.5.0.9 bylo stanoveno na zítra tj. 14. prosince, ale uvolnění se odkládá na příští týden. Nové předpokládané datum vydání je 19. prosince. Odloženo tak bude pravděpodobně i vydání aktualizace webového prohlížeče Flock.
Po dlouhém čekání a několika odkladech je k dispozici první betaverze Thunderbirdu 2.0. Oproti alpha verzi došlo k vylepšením existujících funkcí a těch, které se objevily již v alpha verzi. Z viditelných novinek oproti alpha verzi je zde pouze nový motiv vzhledu. Přehled novinek oproti verzi 1.5 naleznete v poznámkách k vydání a detailní přehled novinek před časem přinesl server The Rumbling Edge. Tato betaverze je určena primárně k testování a není proto vhodná pro koncové uživatele. Ke stažení je k dispozici na ftp.mozilla.org a to pouze v angličtině. Další verzí bude Beta 2, která je plánována na leden 2007.
Když se někdy rozhodnete vytvořit rozšíření pro aplikace Mozilla, první po čem sáhnete, je nějaký tutoriál, který vám vysvětlí základy. Pokud do vrhnete do samotné tvorby, budete se často potýkat s problémem, jak udělat to či ono. Většinou se přitom jedná o neustále se opakující věci typu "jak přečíst nastavení", "jak vyvolat dialog" apod. Na serveru Mozilla Developer Center začala proto vznikat sekce se snippety (ukázky kódu), které autorům pomohou řešit základní úlohy.
Webový prohlížeč Flock, který je založen na Firefoxu, se dočká nejspíš v pondělí 18. prosince aktualizace na verzi 0.7.9. Ta bude obsahovat stejné aktualizace jako připravovaný Firefox 1.5.0.9, ale přinese též podporu pro Blogger Beta a některá další vylepšení. Datum vydání je stanoveno jako přibližné a může se měnit v závislosti na datu vydání Firefoxu 1.5.0.9.
RC verze by měla být k dispozici ještě dnes.
Firefox od verze 2.0 obsahuje správu relací. Ta umožňuje po nenadálém výpadku obnovit naposledy otevřené panely, formulářová data apod. Pokud se však něco pokazí a vy se dostanete do situace, kdy je vám vždy po spouštění nabízeno obnovení relace (ačkoliv se jedná o několikáté spuštění po pádu), existuje snadné řešení. V tomto případě se totiž nejspíš poškodil soubor sessionstore.js z vašeho uživatelského profilu. Jednoduše tedy přejděte do profilu a při ukončeném Firefoxu odstraňte uvedený soubor.
Ačkoliv to nebylo původně v plánu, vyjde spolu s Firefoxem 1.5.0.9 a 2.0.0.1 i Thunderbird 1.5.0.9. Důvodem je objevení dosud nespecifikované vážné chyby. Vydání se očekává 14. prosince, ale může se o pár dní opozdit.
Od dnešního nočního buildu Firefoxu 3.0 je jeho součástí (či spíše součástí renderovacího jádra Gecko 1.9) sada změn, která nesou označení Reflow Refactoring. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších změn v renderovacím jádře Gecko za poslední roky. Cílem těchto změn je zjednodušení kódu, oprava řady chyb souvisejících s inkrementálním vykreslováním a usnadnění přidávání nových vlastností jako například inline-block. Změny se dotýkají i populárního (leč značně přeceňovaného) ACID 2 testu, který se nyní vykresluje korektně. Doposud tomu tak bylo pouze v experimentální verzi Firefoxu.
V poslední době se objevily dva výsledky "měření" podílu webových prohlížečů na trhu. První pochází od společnosti Net Applications. Ve statistikách této společnosti podíl Firefoxu pomalu roste a za listopad 2006 měl podíl 13.5%. Ještě loni v prosinci byl podle stejné statistiky podíl 9.6%. Svůj podíl získal na úkor Internet Exploreru (překvapivě) a nic na tom nemění ani vydání verze 7.0. Díky dostupnosti této verze přes Windows Update je její podíl na trhu již 8.8% oproti Firefoxu 2.0, který má prozatím podíl pouze 3.6%. Důvodem je nejspíš fakt, že Firefox 2.0 není zatím uživatelům verze 1.5 poskytován přes inkrementální aktualizace. Bližší informace o této statistice si můžete přečíst v článku na DigiWebu.
Druhá statistika pochází od francouzské společnosti XiTi Monitor. Ta svůj přehled zveřejňuje poměrně pravidelně, ale řekněme, že nemá tak velkou váhu. Jejich statistiky (myšleno ty pro ne-francouzské země) trpí celkem velkými výchylkami, což je nejspíš dáno malým objemem statistických dat pro jednotlivé země. Podle obrázku níže by měl být podíl Firefoxu u nás 26.7%, což se mi osobně zdá jako nadhodnocené číslo. Globální statistika za celou Evropu říká, že podíl Firefoxu činí 23.2%, což už je reálnější číslo, ale i přesto bych čekal o pár procent níže.
Zdroj obrázku: XiTi Monitor.
Asi vás zaujme značný rozdíl mezi oběma statistikami. Ten je dán zejména tím, že první statistika se týká převážně USA, druhá Evropy, kde je podíl Firefoxu větší. XiTi Monitor též zveřejňuje statistiky podílu prohlížečů v USA, kde má dle ní Firefox podíl 14.5%. Důležitý je však fakt, že podíl Firefoxu se nadále zvětšuje.
Ode dnešního dne je k dispozici Gran Paradiso Alpha 1. Gran Paradiso je hora, ale též kódové označení pro vývojovou verzi Firefoxu 3.0. Gran Paradiso Alpha 1 však není ani tak "Firefox 3.0 Alpha 1", jako spíš první milník vývoje renderovacího jádra Gecko. Spíše by se tedy hodilo říci "Gecko 1.9 Alpha 1". Oproti Firefoxu 2.0 zde nenaleznete žádné novinky pro koncové uživatele. Jedná se čistě o testovací verzi renderovacího jádra Gecko 1.9.
To z novinek obsahuje grafickou knihovnu Cairo, která bude od Firefoxu 3.0 používána na renderování grafiky a textu, uživatele Mac OS X zaujmou
Cocoa Widgets a "pod kapotou" je upravený model správy vláken či upravené obhospodařování událostí v DOMu. Některých vylepšení se dočkala i podpora SVG.
Vzhledem k tomu, že se jedná o vývojovou verzi, není určena pro koncové uživatele, ale pouze pro vývojáře. Uživatelé mohou na některých českých webech narazit na chybu s chybně renderovaným tučným textem. Chyba je známa a bude opravena v další alpha verzi, která je plánována za 6-8 týdnů, či v pozdějších fázích vývoje. Uvedená verze též neobsahuje zdaleka všechny novinky, s kterými přijde finální verze Gecko 1.9. Tato verze například neprojde populárním ACID 2 testem.
Gran Paradiso Alpha 1 je k dispozici na ftp.mozilla.org pro Windows, Linux a Mac OS X a je pouze v angličtině. Důležitou poznámkou je, že tato verze již nepodporuje Windows 95/98/ME.
V rámci usnadnění přechodu z Internet Exploreru na Firefox byl vždy k dispozici motiv vzhledu ve stylu Internet Exploreru. Jak si však řada lidí všimla, dva motivy, které byly k dispozici pro starší verze Firefoxu, již nejsou k dispozici pro verzi 2.0. Naštěstí začala vznikat náhrada, která je již k dispozici. Jedná se o motiv vzhledu Looks Familiar, které se snaží uzpůsobit vzhled ve stylu Internet Exploreru 6.0 pro Windows XP. Dle slov autora bude vývoj tohoto motivu pokračovat.
Lidé občas nemají co na práci. Jak jinak si vysvětlit, že někoho napadne zkusit nainstalovat 200 rozšíření do Firefoxu 2.0. A výsledek pokusu? Firefox startuje 6 minut, sebere si 150 – 200 MB paměti a je vzhledem k množství nainstalovaných rozšíření v zásadě nepoužitelný.
Ukázka:
Dnes vyšlo 12. číslo časopisu LinuxExpres. Kromě řady zajímavého čtení o Linuxu tam naleznete i mnou sepsaný článek o novinkách ve Firefoxu 2.0. Kromě přehledu novinek v něm naleznete i několik tipů, jak si Firefox 2.0 upravit dle svého. Doufám, že se článek bude líbit.
Dost často zde uvádím nějaký ten tip, jak pomocí konfiguračního souboru userChrome.css upravit grafické rozhraní Firefoxu či jiné aplikace Mozilla. Většinou se to týká hlavního okna aplikace, ale obdobným způsobem lze upravit i libovolný dialog. Nejedná se přitom o nic složitého a vystačíte si pouze s DOM Inspektorem (a CSS samozřejmě).
Otevřete si okno DOM Inspektoru (Nástroje -> DOM Inspektor). Ve Firefoxu či jiné aplikaci Mozilla otevřete dialog, který chcete upravovat – např. dialog Možnosti. V okně DOM Inspektoru v hlavní nabídce zvolte Soubor -> Prozkoumat okno a v podnabídce zvolte otevřený dialog. Pokud si budete rozbalovat strom DOMu a klepat na jednotlivé položky, budou vám v dialogu poblikávat jeho části, které odpovídají zvolené položce. Získáte tak jednotlivé id a class prvků, které chcete modifikovat
Podstatná informace se skrývá v adresním řádku okna DOM Inspektoru. Zde je cesta k dialogu, pomocí které řeknete, který dialog se vlastně snažíte modifikovat. V mém případě se jedná o chrome://browser/content/preferences/preferences.xul. Jako základ do konfiguračního souboru userChrome.css napíšeme následující konstrukci:
@-moz-document url("adresa chrome") { }
Pomocí této konstrukce sdělujete, k jakému dialogu budou prováděny změny. V mém případě tedy bude mít konstrukce tvar:
@-moz-document
url("chrome://browser/content/preferences/preferences.xul") {
/* můj kód pro úpravu dialogu */
}
Zbytek je ekvivalentní k jakékoliv úpravě skrze userChrome.css. Jako ukázku mohu zrušit nabídku v dialogu Možnosti. Ano, je to nesmyslné, ale toto je čistě ukázkový příklad. Výsledný kód bude mít podobu:
@-moz-document
url("chrome://browser/content/preferences/preferences.xul") {
#BrowserPreferences > .chromeclass-toolbar {
display:none;
}
}
Snadné, že?
Nedávno jsem tu hovořil o nepřesných informacích o tom, kdo vlastně Firefox vydává. Dalším z častých omylů, které si můžete na mnoha místech přečíst, je konstatování, že Firefox je šířen pod svobodnou licencí. Tak tomu však není.
Firefox, jako instalační program, který si pro svoji platformu stáhnete z webu Mozilla Corporation či odjinud, je šířen pod klasickou EULA. Ta vám dává právo produkt libovolně instalovat. Je jedno, zda si jej nainstalujete doma či v prací, je jedno, zda ho nainstalujete jednou či pětkrát. To vše můžete, protože Firefox je zdarma. Co však nemůžete, je modifikace instalačního balíčku a jeho další distribuce pod názvem "Firefox". Typicky taková modifikace zahrnuje přidání nějakých rozšíření, vyhledávacích modulů apod. To můžete udělat, ale jen pro interní použití tj. nesmíte takto modifikovanou verzi dále distribuovat.
Jak to je tedy s tou svobodou? Rozdíl spočívá v rozlišování zdrojového kódů a binární verze, která vznikne jeho kompilací. Zdrojový kód Firefoxu je šířen pod trojlicencí MPL/GPL/LGPL. Nebudu detailně rozebírat jednotlivé licence, protože na to se necítím dostatečně znalý, ale dovolím si prohlásit, že se jedná o svobodné licencování. Tyto licence se však vztahují pouze na zdrojový kód. Můžete si jej stáhnout a zkompilovat si vlastní prohlížeč, ale pod vlastním názvem a s jiným logem.
Jméno "Mozilla Firefox", stejně jako logo, jsou totiž ochranným známkami Mozilla Foundation (Mozilla Corporation je její dceřinná organizace). Z tohoto důvodu nemůžete toto jméno a logo volně používat. Pokud si tedy budete kompilovat vlastní verzi, musíte si ji pojmenovat jinak a použít vlastní logo (nebo "modrou planetku", která je výchozí). Takto vytvořenou binární verzi můžete volně licencovat (dle licencí zdrojového kódu) s libovolnými modifikacemi.
Shrnutí: Firefox, jako binární verze od Mozilla Corporation, je šířen pod nesvobodnou licencí (EULA). To, co je šířeno pod svobodnou licencí, jsou jeho zdrojové kódy. Firefox tedy není šířen pod MPL či pod trojlicencí MPL/GPL/LGPL.
Odkazy: