Přeskočit navigaci

Tento blog byl již ukončen. Aktuální novinky ze světa Mozilly nyní hledejte na webu Mozilla.cz.

Google Toolbar a vzhled nového panelu

Logo Firefoxu

Jednou z vlastností poslední betaverze Google Toolbaru je vzhled nově otevřeného panelu. Firefox standardně v nově otevřeném panelu zobrazuje prázdnou stránku, narozdíl například od Google Chrome či Internet Exploreru. Google Toolbar prázdnou stránku nahrazuje vlastní stránkou, která vychází ze stejné stránky z Google Chrome a obsahuje tak náhledy nejčastěji otevíraných stránek či naposledy přidané záložky. Neobsahuje však například rychlé prohledávání historie navštívených stránek.

Mozilla Messaging připravuje nový web

Logo Thunderbirdu

Od doby vzniku Mozilla Messaging, která zastřešuje vývoj Thunderbirdu, má tato nadace více méně provizorní web, který naleznete na adrese MozillaMessaging.com. Nejedná se prozatím o nic moc reprezentativního a ani není určen pro koncové uživatele. Již delší dobu se však připravuje web nový, který vychází z vzhledu Mozilla.com, a jehož aktuální pracovní verzi naleznete na adrese kinkora.mozillamessaging.com. Posun k lepšímu je více než patrný. Kdy tento vzhled nahradí původní vzhledu webu Mozilla Messaging, není dosud známo.

PostBox, poštovní klient postavený na Thunderbirdu v neveřejné betaverzi

Logo Thunderbirdu

Loni v září jsem prvně mluvil o PostBoxu, připravovaném poštovním klientu postaveném na Thunderbirdu. Na tomto klientu je zajímavé mimo jiné to, že jako hlavní vývojář u něj figuruje Scott McGregor, bývalý hlavní vývojář Thunderbirdu. Včera večer mi dorazil e-mail o dostupnosti neveřejné betaverze, takže jsem měl možnost si PostBox vyzkoušet.

Jak jsem již zmínil, PostBox vychází z Thunderbirdu, což ale na první pohled nemusí být patrné. Vzhled je totiž odlišný a postranní lišta se složkami má též jinou podobu, než kterou známe z Thunderbirdu.

Vzhled PostBoxu

Jak je z prvního obrázku patrné, PostBox obsahuje možnost prohlížet zprávy v panelech tj. funkci, se kteoru příjde například připravovaný Thunderbirdu 3. PostBox však narozdíl od něj či třeba SpiceBirdu neobsahuje integrované rozšířní Lightning, které se stará o správu kalendáře a úkolů. Zato přináší zajímavé panely s databází příloh, obrázků, odkazů a e-mailových adres, které se ve spravované poště vyskytují. PostBox si totiž přijatou poštu indexuje, což přináší zajímavé možnosti. Osobně se mi asi nejvíce zalíbila možnost si u konkrétního kontaktu rychle zobrazit všechnu poštu. Není však problém totéž udělat s přílohami či odkazy.

Část postranní lišty, která je označená „Favorite Topics“, není v zásadě nic jiného než štítky známé z Thunderbirdu 2. V tomto případě fungují automaticky jako složky, takže klepnutím na konkrétní „štítek“ zobrazíte všechny zprávy, které mají konkrétní štítek přiřazeny. Patrně nejzajímavější funkcí související se správou pošty je podpora pro konverzace, kdy můžete přehledně v jednom okně vidět celou historii komunikace s konkrétním člověkem.

Konverzace v PostBoxu

Ačkoliv PostBox neobsahuje integrovaný Lightning, obsahuje jednoduchou správu úkolů (TODO). Přidání nového úkolu je dostupné přímo z hlavní lišty PostBoxu a umožňuje zadat pouze nadpis úkolů a jeho popis. Ve složce s poštou se pak tváří jako e-mail, jen má nastaven speciální příznak. PostBox hodně sází na vyhledávání, což dokazuje i upravené vyhledávací pole v pravém horním rohu, které je rozklikávací a uživatel má možnost využít detailnější vyhledávání.

Rozšířené vyhledávání v PostBoxu

Pod tlačítkem Promote na hlavní liště se skrývá možnost poslat zprávu do Twitteru, FriendFeed či si otevřít okno Facebooku. Myšlenka zajímavá, ale dle mě patří něco takového spíše do webového prohlížeče než poštovního klienta. Co ale určitě zaujme nejednoho uživatele Thunderbirdu je možnost ke kontaktu přiřadit více e-mailových adres či fotku. Ani jedno z toho v současné době Thunderbird neumí, což vadí nejednomu uživateli.

Závěrem

Kdybych měl PostBox ve stručnosti ohodnotit, pak jednoduše konstatuji, že se mi líbí. Nepřináší sice nic revolučního, ale určitě je to poštovní klient, který má řadě uživatelům co nabídnout. Jak jsem již na začátku zmínil, v současné době je k dispozici verze 1.0 Beta 4 ve formě neveřejné betaverze. „K dispozici“ je pro Windows a Mac OS X tj. verze pro Linux není dostupná. K samotnému PostBoxu se určitě ještě vrátím a rozepíšu se o dalších novinkách, na které narazím.

Mozilla podpoří vývoj kodeku OGG Theora

Logo Mozilly

Christopher Blizzard z Mozilla Corporation dnes oznámil, že Mozilla podpoří další rozvoj video kodeku OGG Theora částkou 100 000 dolarů, kterou věnuje nadaci Wikimedia Foundation. OGG Theora je svobodný video kodek, jehož nativní podpora je součástí připravovaného Firefoxu 3.1. Pokud tak webový vývojář vloží do stránky video v tomto formátu skrze tag <video> ze specifikace HTML5, uživateli se video přehraje aniž by musel mít nainstalovaný kodek. Nevýhodou prozatím je, že jak uvedený tag, tak uvedený formát v současné době nepodporují všechny prohlížeče.

Bude Firefox součástí Windows?

Logo Firefoxu

Je to více jak rok, co si norská společnost Opera Software stěžovala u Evropské komise na Microsoft za jeho údajné zneužití dominantního postavení na trhu. Trnem v oku jí byla integrace Internet Exploreru, který je nedílnou součástí Windows již více jak 10 let. Dle jejich tehdejší tiskové zprávy požadovala od EU dvě věci: odstranění Internet Exploreru z Windows a donucení Microsoftu k respektování standardů (či spíš doporučení?).

Ponechme nyní stranou, zda je podobná stížnost oprávněná a proč přichází „tak pozdě“. Faktem nyní je, že Evropská komise Operu Software vyslyšela a tvrdí, že integrace Internet Exploreru porušuje evropské antimonopolní zákony. Microsoft má dva měsíce, aby se k připomínkám Evropské komise vyjádřil, a pak se uvidí. Navíc ve čtvrtletní zprávě pro U.S Security and Exchange Commission připustil, že Evropská komise může ve finále požadovat, aby se s Windows povinně distribuovali i další prohlížeče jako je třeba Firefox, Google Chrome či Safari.

Mobilní Firefox pro Windows Mobile příští týden

Logo Firefoxu

Mobilní verze Firefoxu, vyvíjená pod kódovým označením Fennec, bude brzy dostupná pro zařízení s Windows Mobile. Jak padlo na posledním setkání vývojářů, verze pro Windows Mobile by měla být dostupná v průběhu příštího týdne. V poznámkách též zmiňují, že by měla být zaměřena na zařízení HTC Touch Pro, což je patrně myšleno tak, že je na tomto zařízení primárně testována. Windows Mobile tak bude po Maemu druhou platformou, pro kterou bude mobilní Firefox dostupný. Stále též platí, že Fennec je plánován i pro Symbian.

Firefox 3.1 a úprava tlačítka pro otevření nového panelu

Logo Firefoxu

Pokud sledujete novinky v připravovaném Firefoxu 3.1 pečlivě, pravděpodobně jste zaregistrovali tlačítko pro otevření nového panelu, které se nově objevilo po pravé straně lišty s panely. Navíc ze sady dostupných tlačítek pro lišty zmizelo tlačítko se stejnou funkčností. V posledních vývojových verzích Firefoxu 3.1 však došlo k určitým změnám. Tlačítko pro otevření nového panelu na liště s panely zůstalo, ale nově je umístěno ihned za posledním panelem a nikoliv na pravé straně lišty s panely, jak tomu bylo doposud.

Samozřejmě pokud máte otevřeno více panelu a ty rolují mimo obrazovku, zůstává tlačítko po pravé straně viditelné části lišty. Tlačítko tak má nově stejné umístění, jako má například v Internet Exploreru 7. Druhou změnou pak je navrácení samostatného tlačítka pro otevření nového panelu do sady tlačítek dostupných pro lišty. Tato úprava je patrně poslední, která se do Firefoxu 3.1 dostala. Nyní se budou „jen“ opravovat chyby.

Tlačítko pro otevření nového panelu ve Firefoxu 3.1

Pomozte otestovat český Firefox 3.1

Logo Firefoxu

Přemýšleli jste někdy, jak se snadno zapojit do nějakého projektu? A proč ne zrovna do projektu Mozilla? Jak asi řada z vás ví, brzy by měla být dostupná třetí betaverze Firefoxu 3.1, po které bude následovat několik RC verzí, a následně vyjde finální Firefox 3.1. K vývoji Firefoxu 3.1, či konkrétně jeho českého překladu, můžete přispět i vy. Jednoduše si nainstalujete poslední vývojovou verzi (hledejte v názvu souboru cs – doporučuji ZIP verzi) a zkoušejte ji používat. Pakliže narazíte v překladu na překlep, nepřeložený text či jinou nesrovnalost, nahlašte ji do Bugzilly. Pokud s touto webovou aplikací nejste kamarádi, můžete nahlásit chybu v překladu i zde v komentářích.

Jak nejlépe testovat? Protože vývojové verze Firefoxu bývají nekompatibilní s řadou existujících doplňků, doporučuji si pro účely testování vytvořit nový uživatelský profil a vývojovou verzi Firefoxu 3.1 provozovat na něm. Máte přitom možnost pomocí snadného návodu mít spuštěny dvě verze Firefoxu najednou. Můžete tak vedle vaší stávající verze Firefoxu provozovat další verzi. Když už máte spuštěnu vývojovou verzi Firefoxu 3.1, není nic snazšího než ji používat, procházet dialogy a hledat nesrovnalosti.

Výsledky nabídnutí aktualizace z Firefoxu 2 na 3

Logo Firefoxu

Před pár dny byla uživatelům v rámci automatických aktualizací prohlížeče nabídnuta aktualizace z Firefoxu 2 na 3. Jednalo se o třetí a zároveň poslední nabídku. V souvislosti s poslední nabídkou aktualizace bylo uveřejněno pár zajímavých čísel. Tak například poslední nabídku přechodu na Firefox 3 v rámci automatických aktualizací využilo prozatím 1,5 miliónů uživatelů. Naproti tomu 14 miliónů uživatelů stále zůstává u Firefoxu 2 a přibližně polovina z nich používá jeho poslední verzi. Počet uživatelů, kteří provozují Windows 95/98/ME/NT a nemohou tak přejít (Firefox 3 již tyto systémy nepodporuje), je prý minimální.

Thunderbird 3 bude mít třetí betaverzi

Logo Thunderbirdu

Vývoj Thunderbirdu 3 probíhá již nějaký ten měsíc a na únor je plánováno uvolnění druhé betaverze. Aby toho nebylo málo, připravili si na nás vývojáři třetí betaverzi. Datum jejího vydání nebylo dosud stanoveno, ale předběžně se počítá s rozmezím konce března až konce dubna. Prakticky to znamená, že se finální verze Thunderbirdu 3 dočkáme tak v červnu (osobní odhad).

Jaká je maximální velikost složky v Thunderbirdu

Logo Thunderbirdu

Jednotlivé složky s poštou Thunderbirdu jsou na disk ukládány ve formátu MBOX. To samo o sobě není tak zajímavé a uživatele to nemusí vůbec zajímat. Co však některé může zajímat, je maximální velikost složky s poštou. Poštovní složka Thunderbirdu může mít maximální velikost 4 GB, pokud není velikost více omezena operačním systémem, resp. souborovým systémem.

V této souvislosti je důležité vědět, že samotným smazáním e-mailu neprovedete jeho fyzické smazání, ale pouze jej označíte jako smazaný a ve složce nebude vidět. K faktickému smazání pošty ve složce dochází až tehdy, když v nabídce (ať již nad složkou či v hlavní nabídce Soubor) zvolíte volbu Provést údržbu složky. Díky této vlastnosti máte možnost před provedením údržby smazaný e-mail snadno obnovit. Nevýhodou je, že ačkoliv e-maily ze složky mažete, bez použití zmíněné volby velikost poštovní složky stále narůstá.

Archivace pošty v Thunderbirdu 3

Logo Thunderbirdu

V posledních vývojových verzích Thunderbirdu 3 se můžete začít setkávat s funkcí pro archivaci pošty. Funkce je prozatím dostupná pouze pod hlavní nabídkou Message či po stisknutí klávesy A nad označenou zprávou a provede přesunutí pošty do samostatné složky Archives, resp. do příslušné podsložky, která odpovídá roku a měsíci přijetí zprávy. Prozatím se zdá, že funkce funguje pouze na IMAP účet, u POP3 účtu zjevně z důvodů nějaké chyby dosud nefunguje. Taktéž jsem zatím nenalezl možnost, jak uvedenou funkci zautomatizovat a provádět tak automatickou archivaci starší pošty než určený počet dní. Uvidíme, zda se něčeho takového do budoucna dočkáme.

Přehled souborů v profilech aplikací Mozilla

Logo Mozilly

Po pár měsících jsem provedl aktualizaci přehledu souborů v uživatelských profilech aplikací Mozilla. Přehled je aktualizován o nové soubory, s kterými se můžete setkat u Firefoxu 3.1, Thunderbirdu 3.0 či SeaMonkey 2.0. Pokud tedy budete chtít provést zálohu konkrétních dat aplikace, nahlédněte do přehledu a zjistěte si, které soubory budete potřebovat zazálohovat. Pro všechny je tu pochopitelně i aplikace MozBackup, která za vás vše provede sama, a která bude brzy k dispozici v nové verzi.

Thunderbird 3 má nového správce hesel

Logo Thunderbirdu

Počínaje dnešní vývojovou verzí Thunderbirdu 3 se stává jeho součástí nový Správce hesel. Naleznete jej v nastavení programu v sekci Privacy a jedná se o stejného Správce hesel, s kterým se můžete setkávat ve Firefoxu 3. Mimo Thunderbird 3 je nově součástí i připravovaného SeaMonkey 2. Z pohledu koncového uživatele neznamená nový Správce hesel prakticky žádnou změnu. Za zmínku snad jen stojí, že jeho nová podoba obsahuje pole pro vyhledávání a na disku se do uživatelského profilu hesla nově ukládají do souboru signons.sqlite (namísto dřívějších souborů s příponou *.s). Pro jejich korektní zálohu nezapomínejte zálohovat i soubor key3.db, který je pro obnovu hesel nutný.

Správce hesel Thunderbirdu 3

Ve Firefoxu dojde k upravení otevírání do panelu

Logo Firefoxu

Jednou z často používaných funkcí Firefoxu je možnost otevřít odkaz na stránce v novém panelu. Funkce je dostupná pomocí prostředního tlačítka myši stisknutého nad odkazem či pomocí volby v místní nabídce. Nově otevřený panel je pak umístěn na konci lišty s panely tj. za všemi otevřenými panely. A zde by právě mělo dojít ke změně a nově by se takto otevřené panely měly otevírat hned napravo od aktuálně vybraného panelu. Změna bude zahrnuta do aktuální vývojové verze Firefoxu (trunk) a měla by se stát součástí Firefoxu, který vyjde po verzi 3.1. Zda se uvedená změna chování zahrne i do Firefoxu 3.1 nebylo dosud rozhodnouto.

Obdobně jako je plánovaná úprava chování ve Firefoxu funguje nyní otevírání odkazu do nového panelu v Internet Exploreru či v Google Chrome. Opera má pak stejné chování jako aktuální verze Firefoxu a připravovaný Internet Explorer 8 navíc hlavičky panelů otevřených z aktuálního panelu zabarvuje do skupin.

Firefox 3.1 Beta 3 se opozdí

Logo Firefoxu

Podle původní plánů měl být Firefox 3.1 Beta 3 uvolněn přesně za 14 dní tj. 26. ledna, ale dle aktuálních poznámek vývojářů se vydání odkládá minimálně o týden. Důvodem je větší množství nedořešených chyb, které se týkají hlavně podpory JavaScriptu. Nové datum vydání je předběžně stanoveno na 1. února. Na konec února je pak plánováno uvolnění dalšího milníku vývoje Firefoxu pro mobilní zařízení, který by měl mimo platformy Maemo nově podporovat i Windows Mobile.

Google již nebude výchozím vyhledávačem v ruském Firefoxu

Logo Firefoxu

Firefox s sebou distribuuje několik vyhledávacích modulů, které umožňují uživateli snadno vyhledávat přímo z prostředí prohlížeče. V české verzi naleznete například vyhledávací moduly pro Google, Seznam, Jyxo či třeba Wikipedii. Jako výchozí je nastaven vyhledávač Google, který za tuto pozici platí nemalé částky, které jsou hlavním zdrojem příjmu Mozilla Corporation/Foundation. Pozice Google není tak úplně exkluzivní, protože například v některých asijských lokalizacích je jako výchozí vyhledávač Yahoo.

Ve Firefoxu 3.1 se dočkají změny výchozího vyhledávače ruští uživatelé, protože ruská jazyková verze Firefoxu bude obsahovat jako výchozí vyhledávač Yandex. Jedná se o nejpopulárnější ruský vyhledávač, který má v Rusku pozici obdobné té, jakou má u nás Seznam.cz. Vyhledávač Google ale z ruské jazykové verze Firefoxu nezmizí úplně a bude v seznamu dostupných vyhledávacích modulů na druhém místě. Změna na pozici výchozího vyhledávače je výsledkem několikaměsíční diskuse mezi Mozillou, Yandexem a uživateli, kteří si přáli jako výchozí právě Yandex. Lze předpokládat, že Yandex bude za svou výchozí pozici platit, stejně jako tak činí Google.

Novinky ve vývoji Google Chrome

Logo Google Chrome

Vývojáři webového prohlížeče Google Chrome pro nás připravili nový vývojový milník svého prohlížeče, který přináší několik nových vlastností. Hned tou první je podpora historie ve formulářových polích na webových stránkách. Funkci, kterou řada uživatelů považuje za samozřejmost, Google Chrome dosud neměl. Prozatím nefunguje vše úplně korektně (např. nejde vymazat konkrétní položku historie), ale to se jistě do finální verze dořeší.

Druhou významnou novinkou je podpora pro plné zvětšování stránek, které obsahuje například Firefox 3. Do třetice přibyla funkce pro rolování stránky skrze prostřední tlačítko (tzv. autoscroll). Mimo to došlo k aktualizaci renderovacího jádra WebKit, které přináší některé novinky a samozřejmě i řadu oprav, přibyla možnost importu záložek z Google Toolbaru, možnost otevřít stránku v novém profilu či podpora skriptů ala Greasemonkey. Bližší informace o novinkách jsou dostupné v poznámkách k vydání.

Popisovaná vývojová verze Google Chrome je distribuována skrze DEV kanál aktualizací, na který se můžete přepnout pomocí samostatného nástroje, a pak provést aktualizaci stejným způsobem, jako když aktualizujete stabilní verzi Google Chrome. Připomínám, že popisovaná verze je vývojová, takže není primárně určena koncovým uživatelům, kteří by měli počkat na stabilní verzi.

Uživatelům Firefoxu 2 nabídnuta aktualizace na Firefox 3

Logo Firefoxu

V průběhu dnešního dne byla zbývajícím uživatelům Firefoxu 2 nabídnuta v rámci automatických aktualizací prohlížeče aktualizace na Firefox 3. Jedná se o celkově třetí a zároveň poslední nabídku. Aktualizace byla nabídnuta uživatelům verze 2.0.0.20 a provede upgrade na verzi 3.0.5. Aktualizace je vzhledem k ukončení podpory Firefoxu 2 silně doporučena, ale lze ji odmítnout. Pokud budete chtít přejít na Firefox 3 kdykoliv později, budete si muset stáhnout instalační balíček a Firefox 3 nainstalovat ručně. Vaše data jako záložky či historie zůstanou při této aktualizaci zachovány.

Firefox 2 a nabídka aktualizace na Firefox 3

Podpora Thunderbirdu 2 pokračuje

Logo Thunderbirdu

S ukončením podpory Firefoxu 2 se řada uživatelů ptala, jak to bude s další podporou Thunderbirdu 2. Ten je totiž obdobně jako Firefox 2 založen na renderovacím jádře Gecko 1.8.1, jehož podpora by měla správně s ukončením Firefoxu 2 skončit. Vzhledem k tomu, že na Gecku 1.8.1 je stále založen jak Thunderbird 2, tak například i SeaMonkey 1.1, je podpora Gecka 1.8.1 prodloužena. Thunderbird 2 by měl být plně podporován ještě půl roku po vydání Thunderbirdu 3, který je plánován nejdříve na březen. Pravidelné aktualizace pak budou vydávány přibližně každé dva měsíce. Na ukončení podpory Firefoxu 2 se nic nemění.

Jak odebírat předpověď počasí skrze kalendář či RSS

Logo Mozilla Sunbird

Na Internetu lze nalézt řadu zajímavých veřejných kalendářů, které můžete ve svém oblíbeném programu na správu kalendářů odebírat. Na serveru Weather Underground kupříkladu naleznete veřejný kalendář s předpovědí počasí dostupný skrze protokol ICal či RSS. Postačí si tak zvolit ze seznamu českých měst (či slovenských) nejbližší město, přejít na stránku detailu a zkopírovat ze stránky odkaz pod zeleným tlačítkem ICal vpravo nahoře. Hned vedle je pak dostupná předpověď počasí i skrze RSS. Pokud navíc používáte Mozilla Sunbird či Lightning, máte možnost si k odebíranému kalendáři s počasím přidat i ikonky.

Ukázka odběru předpovědi počasí skrze ICal

Google Chrome a otevření okna v novém profilu

Logo Google Chrome

Pokud si stáhnete aktuální vývojovou verzi Google Chrome (resp. Chromium), můžete si v hlavní nabídce všimnout nové volby New window in profile. Jak již pojmenování funkce napovídá, umožňuje tato volba otevřít nové okno Google Chrome v jiném uživatelském profilu, případně nový profil rovnou vytvořit. Uvedenou funkci bude možné využít na běh webových aplikací, kdy každá poběží v samostatném prostoru (vlastní cookies, hesla apod.) obdobně, jako to má například Mozilla Prism.

Otevřít okno Google Chrome v novém profilu

Jak ve Firefoxu provést zálohu záložek

Logo Firefoxu

U Firefoxu existuje hned několik způsobů, jak můžete snadno provést zálohu záložek (oblíbených). Ten nejčastější provedete skrze dialog Knihovna stránek, který naleznete v nabídce Záložky. V zobrazeném dialogu klepnete v jeho horní části na tlačítko Importovat a zálohovat. Rozbalí se vám nabídka, v které zvolíte volbu Zálohovat. Následně budete vyzvání k uložení zálohy na disk a po potvrzení je vše hotovo.

Záloha záložek ve Firefoxu 3

Obnovení záložek pak provedete pod stejným tlačítkem, jen namísto zálohování zvolíte volbu Obnovit -> Zvolit soubor, vyberete soubor se zálohou z disku a potvrdíte. Vaše záložky budou rázem obnoveny.

Firefox 3.1 a vylepšená práce se štítky

Logo Firefoxu

Počínaje Firefoxem 3 je možnost přiřazovat k záložkám štítky. Štítek je krátká textová informace, pomocí které můžete záložky kategorizovat do více skupin. Platí totiž, že ke každé záložce můžete přiřadit více štítků. Jedná se tak o mocný nástroj na kategorizaci, a následné vyhledávání. Ve Firefoxu 3.1 bylo přiřazování štítků k záložkám vylepšeno o našeptávač, který vám na základě již napsaného názvu štítku nabízí odpovídající štítky, které jste přiřadili dříve jiným záložkám.

Našeptávání u přiřazování štítků

Podíl Firefoxu v USA vzrostl za loňský rok o 25 %

Logo Firefoxu

Máme začátek ledna a na webu společnosti Net Applications jsou k dispozici pravidelné statistiky (prozatím neověřené) tržního podílu webových prohlížečů v USA. Z nich je patrné, že Firefox za prosinec poskočil téměř o půl procenta na 21,34 %. Dařilo se též Safari, které poskočilo hned o 0,8 % na téměř 8 %. Zde vzrůstající podíl téměř věrně kopíruje přibývající podíl Maců v USA, který pomalu atakuje 10 %. Z dalších webových prohlížečů stojí za zmínku Google Chrome, který s podílem 1,04 % poprvé přeskočil podíl 1 %.

Asa Dotzler z Mozilla Corporation se o nárůstu podílu Firefoxu v uplynulém roce rozepsal ve svém blogu. Jak píše, jeho podíl vzrostl v USA o více jak 4,5 %, což je meziroční nárůst přibližně 25 %. Slušně též vyrostl podíl Safari, které sice za uplynulý rok získalo „jen“ o 2,3 % větší podíl na trhu, ale v jeho případě to dělá hned 40 % nárůst oproti předchozímu roku. Dlouhodobě pak klesá podíl Internet Exploreru, který ztratil za rok hned 8 %.

Wired.com: Firefox 3 mezi 6 novými webovými technologiemi

Logo Firefoxu

Server Wired.com sestavil seznam 6 nových webových technologií roku 2008, které byste si neměli nechat ujít. Mimo autentizační metody jako OpenID či specifikaci HTML5 v seznamu naleznete Firefox 3 a Google Chrome. Firefox 3 se do seznamu dostal za snadnější vyhledávání, zrychlení běhu webových aplikací či za zvýšení bezpečnosti. Je též zmíněno rozšíření Ubiquity, jehož vývojáři však nespí na vavřínech a včera uvolnili první ukázku verze 0.2.