V tomto týdnu se hodně mluví o ACID3 testu, jehož cílem je vytvořit tlak na tvůrce prohlížečů, aby lépe dodržovali webové standardy / doporučení. Přínos tohoto testu je tedy více politický než faktický, protože není prakticky možné vytvořit test, který by ukázal, jak jsou na tom jednotlivé prohlížeče s korektní podporu webových standardů / doporučení. To je ostatně jeden z důvodů, proč nemam ACID testy rád.
V souvislosti se splněním testu Operou a WebKitem (Safari) se řada lidí ptá, kdy tímto testem projde Firefox. Jak dnes v jednom příspěvku zmínil Ian Hixie (autor ACID3 testu), nelze očekávat, že by Firefox 3.0 či Internet Explorer 8.0 tímto testem prošly, protože jejich vývoj je v současné době ve stabilizační fázi, kdy se už více méně nepřidává nová funkcionalita, ale již se jen opravují chyby. Nemůže tak být například do Firefoxu (Gecka) přidána podpora pro stahování fontů, která je součástí tohoto testu.
Čas letí a těžko ho někdo zastaví. Je tomu více jak 10 let, co Netscape 22. ledna 1998 oznámil plán uvolnění zdrojového kódu svého webového prohlížeče / balíku webových aplikací. O měsíc později, 23. února 1998, založil organizaci Mozilla (též označované jako Mozilla.org), která se stala předchůdcem dnešních Mozilla Foundation / Corporation / Messaging. Na pondělí 31. března pak spadá desetileté výročí uvolnění zdrojového kódu. Při té příležitosti tohoto výročí se v pondělí uskuteční další webcast v rámci Mozilla Air, jehož hosty budou Mitchell Bakerová (bývalá CEO Mozilla Corporation), Brendan Eich (tvůrce JavaScriptu), Mike Shaver (technology evangelist) a Chris Hofmann (prakticky již veterán projektu). Webcast bude trvat hodinu a začíná v 19:00 našeho času.
Tento týden se v sídle Mozilla Corporation uskutečnilo setkání tvůrců Firefoxu s bloggery. Celé setkání se točilo hlavně okolo připravovaného Firefoxu 3.0, jeho novinek a nechalo trochu nahlédnout do směrování dalšího vývoje. Kromě představení novinek Firefoxu 3.0 padlo i několik zajímavých informací:
- Firefox v současné době používá přibližně 160 miliónů uživatelů.
- Počet uživatelů nejvíce roste v Rusku a Číně. V Číně za poslední rok vstoupl počet uživatelů 6x.
- 40 – 50% kódu Firefoxu nebylo vytvořeno placenými programátory Mozilla Corporation, ale lidmi z komunity.
- V současné době Mozilla zaměstnává přibližně 150 lidí v 20 zemích.
- Příjmy Mozilla Corporation byly za rok 2006 5 miliónů dolarů za měsíc. Většina z peněz šla z integrovaného vyhledávání.
V souvislosti s integrovaným vyhledávacím polem byla zmíněna zajímavá věc. Lidé z Mozilla Corporation se domnívají, že v souvislosti s lepším vyhledáváním, které přijde s Firefoxem 3.0, a které umožní i snazší prohledávání historie adresního řádku, dojde k poklesu významu vyhledávacího pole v prohlížeči. Lidé jednoduše již jednou navštívené weby snázeji najdou a nebudou je znova vyhledávat. Něco na této myšlence bude a myslím, že bude zajímavé sledovat konkrétní čísla. Osobně si ale myslím, že uvedený rozdíl bude zanedbatelný.
Co se týče dalšího vývoje, tak jak již bylo zmíněno, uvolnění Firefoxu 3.0 je plánováno na červen. První RC verze by se dle tvůrců Fireofxu měla objevit v květnu. V diskusi též padla otázka, z jakého důvodu je Firefox 3.0 opožděn. První datum vydání Firefoxu 3.0 bylo stanoveno na loňské léto (dnes to zní skoro až neuvěřitelně). Dle slov tvůrců je příčinou přepsání velkého množství kódu, který se přepisoval poslední tři roky.
Padl též dotaz, zda Firefox bude dostupný pro iPhone. Dle slov Johna Lillyho, CEO Mozilla Corporaiton, tomu tak nebude. Důvodem jsou prý překážky v licenčních podmínkách Apple. Jak vidno, Apple o konkurenční prohlížeč pro iPhone nestojí. Dále bylo zmíněno, že Firefox pro mobilní zařízení se vyvíjí a již dříve bylo uvedeno, že by měl být dostupný zkraje příštího roku.
Jedním z méně známých projektů postavených na Mozille je multimediální přehrávač Songbird. Vzhledem k tomu, že se jedná o projekt, o kterém toho zatím mnoho nevím, rozhodl jsem se, že si ho pár dní otestuji. Zrovna včera byla uvolněna verze 0.5, která přináší podporu MTP, což je protokol na přenos multimédií mezi desktopem a mobilními multimediálními přehrávači. Mimo této novinky byl vylepšen pohled na knihovnu multimédií, klávesové zkratky pro Mac OS X či práce s RSS. Detailnější informace jsou k dispozici v poznámkách k vydání a samotný Sonbird 0.5 si můžete stáhnout na domovské stránce. Není bez zajímavosti, že dle Wikipedie se na tomto přehrávači podílí i někteří bývalí vývojáři Winampu.
Jednou z novinek Firefoxu 3.0 bude odstranění integrované nápovědy. Ta byla ve vývojových verzích Firefoxu 3.0 nahrazena odkazy na web Mozilla Support, kde uživatelé naleznou nejen standardní nápovědu k programu, ale hlavně celou řadu návodů a tipů, které je již dnes možné lokalizovat do řady jazyků. Nakolik bude tento krok přínosem ukáže až čas, osobně si ale myslím, že je to dobrý krok. Kromě standardní nápovědy, která by byla v programu, bude mít uživatel přístup k více informacím, fóru podpory a chatu. Jedinou Mozilla aplikací, která bude i nadále používat integrovanou nápovědu, bude balík SeaMonkey.
Oficiální server s doplňky Mozilla Add-ons se u příležitosti blížícího vydání Firefoxu 3.0 převlékl do nového vzhledu a přinesl nové funkce. Z nového vzhledu serveru je patrné, že došlo k posílení pozice vyhledávání a kategorizace jednotlivých doplňků. Z pohledu vývojářů doplňků (a nejen jich) došlo ke sjednocení Sanboxu (pískoviště) a veřejných doplňků, resp. uživatelé nyní vidí i dosud nerecenzované a neschválené doplňky. Tyto doplňky jsou jasně označeny a pro jejich instalaci je potřebná registrace na serveru.
Samotná instalace doplňků nyní kontroluje verzi přistupujícího Firefoxu a operačního systém a podle toho nabízí příslušnou verzi doplňku, případně upozorňuje na nutnost aktualizace Firefoxu, pokud je doplněk určen pro jeho novější verzi. Boxíky doporučující instalaci konkrétních doplňků nyní nabízí doplňky relevantní ke kategorii, v které se nyní nacházíte a nové Mozilla Add-ons nabízí též možnost definovat doporučené doplňky i pro konkrétní lokalizaci (např. pro české návštěvníky).
Stránka s detailem konkrétního rozšíření doznala též změn. Tou první je uzamčení diskusí (podpory), které se v dosavadní historii Mozilla Add-ons neosvědčily. Řada autorů doplňků k nim poskytuje podporu u sebe na webu a stránky na Mozilla Add-ons nesledují. Komentáře byly též často nevalné kvality a mnoho uživatelů vzájemně zaměňovala fórum podpory s místem na recenze k doplňku. Namísto toho přibyla pro autory doplňků možnost přidat k doplňku informaci, na jaké webové či e-mailové adrese je k němu poskytována podpora. Došlo též ke změně v zobrazování náhledů k jednotlivým doplňkům a novinkou jsou též dostupné veřejné statistiky stažení jednotlivých doplňků. Můžete tak například vidět, že počet stažení kalendářové rozšíření Lightning za poslední rok překročil hranici 1 500 000.
Z uvedeného výčtu je patrné, že novinek je opravdu hodně. Pokud vás jejich přehled zajímá detailnějí, můžete se začíst do detailnějšího přehledu. Jako jedinou vadu na kráse nového Mozilla Add-ons mi přijde potlačení ostatních aplikací jako Thunderbird, Sunbird či SeaMonkey. Zatímco v předchozí verzi měly své místo v postranní části stránky, nyní jsou skryti ve vysouvací nabídce Ostatní aplikace vpravo nahoře na stránce. To jen kdyby jste je nemohli najít, jako já před chvílí. Celkově ale nové Mozilla Add-ons hodnotím kladně a jak jsem tu již v minulosti zmínil, spolu s jeho integrací s Firefoxem 3.0 (a brzy snad dalšími aplikacemi) význam tohoto serveru poroste. Jen tak dále.
V průběhu dneška došlo k dočasnému odstavení webu Mozilla Support, který aktuálně poskytuje podporu uživatelům. Součástí webu je jak wiki s řadou návodů, tak fórum podpory a chat. Příčinou odstávky jsou technické problémy. Konkrétněji se jedná o výkonnostní problémy, server jednoduše nestíhá. Na odstranění problému se pracuje, ale konkrétní datum obnovení provozu nebylo stanoveno. Prozatím jsou tak uživatelům nabízeny původní stránky podpory.
Včerejší večer byl bohatý na nové verze/aktualizace aplikací Mozilla. Prvně vyšla aktualizace Firefoxu na verzi 2.0.0.13. Ta jako vždy opravuje řadu chyb včetně několika bezpečnostních. Aktualizace na novější verzi je tedy doporučena a uživatelům by měla být v prohlížeči nabídnuta do 48 hodin. Bližší informace jsou dostupné v poznámkách k vydání a jsou též k dispozici ke stažení plné verze.
Firefox 2.0.0.13 však nebylo jediné včerejší vydání. Jako již pravidelně vyšla krátce na to aktualizace SeaMonkey na verzi 1.1.9, která opravuje obdobné chyby jako Firefox 2.0.0.13. Bližší informace jsou dostupné v poznámkách k vydání a SeaMonkey 1.1.9 si můžete stáhnout na ftp.mozilla.org, kde je k dispozici ke stažení i česká verze. A do třetice tu máme Camino 1.6 Beta 3, které přináší aktualizované ikonky pro lišty, rozšířené možnosti pro práci s RSS a lepší integraci s Apple Keychain. Camino 1.6 Beta 3 si můžete můžete stáhnout na vývojářských stránkách Camina.
Patříte mezi fanoušky produktů Mozilla, rádi byste si objednali nějaké tričko z webového obchodu Mozilla Store a odrazuje vás vysoké poštovné? Pak právě vás potěší aktivita uživatele RNA z CZilla fóra, který právě organizuje hromadnou objednávku triček a dalšího zboží z mezinárodní verze obchodu Mozilla Store. Pokud tedy máte o některé zboží zájem, využijte připraveného webového formuláře a objednávejte. V případě dotazů se můžete ve fóru obrátit přímo na uživatele RNA, který vám případné otázky rád zodpoví.
Když už jsme u těch triček. Nedávno vyhlášená soutěž o design oficiálního trička Firefoxu 3.0 se dostala do fáze hlasování. Ve finálním hlasování je celkem 5 návrhů, které byly vybrány z 2000 příhlášek (slušné číslo). Osobně se mi ale z nabídky nelíbí žádné.
Podobně jako každý rok organizuje i letos společnost Google Summer Of Code. Jedná se o projekt, jehož cílem je podpořit zájem studentů o open source projekty. Jednotlivé softwarové projekty vypíší témata, co by rádi, aby studenti zrealizovali, a pokud je projekt úspěšně studentem dokončen, obdrží od společnosti Google finanční odměnu. Podobně jako v minulých letech se i letos projektu účastní projekt Mozilla.
Počínaje dnešním dnem začala běžet týdenní lhůta, kdy se mohou studenti přihlásit. Témata týkající se Mozilly vypsali lidé od Firefoxu, Thunderbirdu, SeaMonkey, Camina, Bugzilly a další. Mezi tématy můžete například nalézt přidání podpory pro nativní kodek QuickTime, napsání rozšíření pro Thunderbird, které bude spolupracovat s kontakty GMailu, implementaci plné podpory iTIP/iMIP v Sunbirdu/Lightningu či například zahrnutí Places v SeaMonkey. Přehled vypsaných témat je pouze orientační a lze si domluvit vlastní téma. Celé Google Summer Of Code pak končí koncem srpna. Nezbývá než doufat, že i letošní bude pro projekt Mozilla úspěšné.
Pro připravovaný MozBackup 1.4.8 hledám nové logo aplikace. Pokud je mezi vámi schopný grafik ochotný pomoci, budu velmi rád. Požadavky na logo nejsou nikterak velké. Potřebuji, aby logo ladilo s aplikací tj. jejím stylem a bylo dostupné ve vektorovém formátu (chci si udělat třičko :). Kdybych byl hodně troufalý, rád bych, aby toto logo bylo stejné stylem jako Firefox, Thunderbird či Sunbird tj. „takové kulaté“, ale je mi jasné, že takové logo se mi nepodaří sehnat. Důležitou podmínkou také je, aby vytvořené logo neporušovalo žádné ochranné známky a to ani ty Mozilla Foundation (např. logo Firefoxu je ochranná známka).
MozBackup je nekomerční projekt, takže se nejedná o placenou záležitost. Odměnou vám může být, že jste přispěli na (snad) užitečný projekt a výsledek vaší práce se dostane k nemalému množství uživatelů. Pokud vás tato výzva zaujala, neváhejte mě kontaktovat.
Firefox 3.0 pomalu finišuje ke své páté, a nejspíš již poslední, betaverzi, která by měla být dostupná příští týden ve čtvrtek. V této betaverzi se mimo jiné dočkáme i další várky úprav vzhledu aplikace. Jedná se už o menší až drobné úpravy, ale přesto si je pojďme shrnout. Ukázky níže jsem pořídil na Windows Vista, ve Windows XP pravděpodobně uvidíte jiné zabarvení ikonek. V Linuxu bude vzhled záležet na aktuálním motivu vzhledu, který je nastaven v GNOME a Mac OS X má vlastní motiv vzhledu, který byl mimo jiné také aktualizován. V ukázkách naleznete pouze novinky a změny od poslední ukázky v tomto blogu.
Korekce vzhled hlavní lišty s velkými ikonami
Korekce vzhledu hlavní lišty s malými ikonami
Nově podbarvený styl lišty s panely
Nové ikonky v dialog Informace o stránce
Ostatní ikony Firefoxu 3.0
Dnes jsem na stránkách agentury Reuters zaregistroval krátký článek o Firefoxu 3.0. Článek by nebyl až tak ničím zajímavý, protože je psán velmi obecně, ale jeden údaj přecijen zaujme. V článku totiž citují Mike Schroepfera z Mozilla Corporation, který mimo jiné říká, že cílem Mozillla Corporation je uvolnit Firefox 3.0 koncem června. Jeho pátá, a nejspíš poslední betaverze, má být dostupná příští týden.
Aplikace na správu času a úkolů Mozilla Sunbird s rozšířením Lightning, které rozšiřuje Thunderbird o obdobnou funkcionalitu, docílily v uplynulém týdnu metu 4 miliónů stažení (2 215 000 Sunbird, 1 841 000 Lightning). Tato čísla zahrnují pouze přímé stažení z webu Mozilla.org, resp. Mozilla Add-ons a nezahrnují tak stažení realizovaná přes automatické aktualizace. Zatímco u Lightningu neexistují statistiky, kolik lidí si stáhlo tu či onu verzi, u Sunbirdu jsou tato čísla k dispozici.
Počty stažení Sunbirdu dle verze
- Sunbird 0.3 – 598 000 stažení
- Sunbird 0.3.1 – 498 000 stažení
- Sunbird 0.5 – 490 000 stažení
- Sunbird 0.7 – 602 000 stažení
Ještě je dobré poznamenat, že Sunbird 0.5 přišel s inkrementálními aktualizacemi, které má např. Firefox či Thunderbird. Skrze ně přešlo z verze 0.5 na 0.7 218 000 uživatelů, takže reálný počet stažení Sunbirdu 0.7 je někde okolo 820 000 tisíc. Uvidíme, jaká čísla přinesou připravované verze 0.8, které jsou v současné době již ve fázi 0.8 RC2.. Mezi hlavní novinky bude patřit podpora práce v offline režimu u vzdálených kalendářů a Lightning přinese též samostatné okno pro úkoly.
Vladimir Vukićević z Mozilla Corporation dnes prezentoval ukázky vyhlazování obrázků ve Firefoxu 3.0, pokud dojde k použití funkce plného zvětšování stránky. Vyhlazování využívá, obdobně jako celá řada věcí ve Firefoxu 3.0, možností grafické knihovny Cairo. V příspěvku Vladimir ukazuje srování vyhlazování ve Firefoxu 3.0 a betaverze Internet Exploreru 8.0. Už od pohledu je patrné, že Firefox 3.0 je na tom v této oblasti podstatně lépe. Ukázka z Firefoxu 3.0 je na obrázcích níže ta první, betaverze IE 8.0 následuje.
Mozilla Labs dneska ústy Michaela Kaplyho uvolnila Operator 0.9. Jedná se o rozšíření pro Firefox, které demonstruje možné praktické využití mikroformátů a dalších sémantických informací umístěných na webových stránkách. Operator je myslím hezká ukázka toho, jak lze s mikroformáty pracovat z pohledu koncového uživatele. Komu by se ostatně nelíbilo, kdyby např. jedním klepnutím myši přidal kontakt umístěný na webové stránce do své databáze kontaktů? Není k tomu ostatně potřeba nic víc, než dnes běžně rozšířené možnosti tvorby webu.
Operator je v podobě rozšíření dostupný na serveru Mozilla Add-ons. Pozor ale na problémy s českou lokalizací, která je ve verzi 0.9 nekompletní (a nejen ta). Autor rozšíření uvádí, že problém vznikl na straně serveru BabelZilla, který tvůrcům a lokalizátorům usnadňuje lokalizace rozšíření do různých jazyků. Problém by měl být vyřešen ve verzi 0.9.1. Pokud si však chcete vyzkoušet Operator již nyní a používáte českou verzi Firefoxu, připravil jsem pro vás instalační balíček s opravenou češtinou (140 kB, xpi).
Jednou z novinek připravovaného Firefoxu 3.0 je i úprava vzhledu a funkčnosti adresního řádku. Ta mimo jiné rozděluje každý nabízený záznam z historie do dvou řádků či například umí vyhledávat v historii adres i na základě konkrétních slov. Ač je tento řádek mocný, určitě se najdou uživatelé, kteří upřednostní starší vzhled a funkčnost adresního řádku. Pokud chcete ve Firefoxu 3.0 docílit vzhledu a funkčnosti adresního řádku Firefoxu 2.0 a starších verzí, nainstalujte si rozšíření Oldbar. Pro srovnání se podívejte na aktuální vzhled adresního řádku Firefoxu 3.0 a na jeho vzhled po instalaci rozšíření Oldbar.
Aktuální vzhled adresního řádku Firefoxu 3.0
Vzhled adresního řádku Firefoxu 3.0 po instalaci rozšíření Oldbar
Po několika odkladech jsem tento víkend dofinalizoval alfa verzi MozBackupu 1.4.8, nástroje na zálohování uživatelských profilů aplikací Mozilla. Oproti verzi 1.4.7 je toho docela dost nového. Namátkou to nejzajímavější:
- Přidána podpora pro Mozilla Sunbird, Flock, Spicebird, Netscape Navigatoru 9.0 a Netscape Messengeru 9.0. Poslední zdva zmiňované již nejsou ze strany tvůrců podporovány, ale přišlo mi škoda již jednou přidanou podporu odebírat. Nově jsem též přidal podporu pro SeaMonkey 2.0, kde jsou uživatelské profily umístěny v jiné cestě než je tomu u starších verzí.
- Podpora pro zálohování a obnovu záloh pro přenosné verze Firefoxu a Thunderbirdu (tzv. Portable verze).
- Přidána možnost automatické zálohy, kdy se programu podstrčí konfigurační soubor, který provede automatickou zálohu. Lze ji tak snadno pomocí
prostředků operačního systému naplánovat.
- Program nyní umí zálohovat soubory z uživatelského profilu aplikaci Mozilla, které nezná. Např. soubory s konfigurací různých rozšíření.
- Nový instalační program postavený na Nullsoft Installeru.
Mimo těchto a dalších novinek jsem realizoval řadu oprav. Detailní přehled jsem uvedl v lokalizovaném přehledu změn. Co se týče dalšího plánu, rád bych brzy uvolnil betaverzi, kterou bude pravděpodobně následovat hned finální verze. Vše tak, aby finální verze byla dříve než vydání Firefoxu 3.0. Pokud mi chcete s testováním MozBackupu 1.4.8 pomocí, stáhněte si prosím instalační program či ZIP verzi a nalezené problémy mi hlašte na e-mail. Díky! Ještě podotýkám, že uvedená verze není vhodná na vaše důležité zálohy!
Jednou z posledních novinek, kterou zbývalo dopracovat pro připravovaný Firefox 3.0, je ukládání záloh záložek do formátu JSON (JavaScript Object Notation). Jedná se o jazykově nezávislý datový formát, který počínaje Firefoxem 3.0 nahradí ukládání záloh záložek. Ty se ve Firefoxu 2.0 ukládají v uživatelském profilu každý den do podadresáře bookmarkbackups a dosud byly ve formátu HTML. Nově tedy budou ukládány do formátu JSON, který má dle slov tvůrců zajistit lepší informační bezztrátovost záloh.
Možnost zazálohovat do formátu HTML zůstane zachována a to s ohledem na možnost importu vyexportovaných záložek do jiných aplikací, které původní HTML formát se záložkami umí importovat. Pokud se ve vývojové verzi Firefoxu 3.0 podíváte do Library (dříve Správce záložek), uvidíte v nabídce Import and Backup volby Export (slouží k exportu do HTML formátu) a Backup (export do formátu JSON). Spolu s nabídkami Import a Restore mi to ale přijde trochu nepřehledné, protože mi příjde, že se tyto volby funkčností v zásadě překrývají.
K nedávno uvolněnému Mozilla Prism 0.9 jsem si k mému překvapení v posledních dnech přečetl řadu ohlasů a to jak v zahraničí, tak u nás. Byl jsem i mile překvapen, že poměrně hodně lidí Mozilla Prism oceňuje a používá na práci s webovými aplikacemi. Dnes si například můžete přečíst krátký pohled na serveru Mozilla Links, kde je představován Mozilla Prism v podobě rozšíření pro Firefox 3.0. Na serveru Lupa.cz pak dnes vyšlo představení Mozilla Prism. V souvislosti s Mozilla Prism v podobě rozšíření pro Firefox 3.0 mě též zaujala možnost zpřístupnit přednastavenou konfiguraci pro chod webové aplikace právě pro Mozilla Prism.
Dnes uvolněný Firefox 3.0 Beta 4 bude mít brzy svého nástupce. Jako předběžné datum uvolnění Firefoxu 3.0 Beta 5 byl stanoven 27. březen. Tato v pořadí již pátá betaverze by měla přinést zbývající funkcionalitu, která ještě chybí. Po této betaverzi budou již pravděpodobně následovat RC verze a finální Firefox 3.0.
Mozilla Corporation včera večer uvolnila Firefox 3.0 Beta 4. Ten oproti předchozí betaverzi přináší hlavně další úpravy na úrovni vzhledu aplikace pro jednotlivé platformy, výrazné vylepšení výkonu JavaScriptového enginu, vylepšení rychlosti odezvy programu a snížení využití paměti programem. Mimo to došlo k úpravám Správce stahování, adresního řádku či integrace s jednotlivými platformami. Novinek je tedy více než dost a bližší informace naleznete v poznámkách k vydání či v recenzi na serveru Mozilla Links.
Zájemci o testování si mohou Firefox 3.0 Beta 4 stáhnout z webu Mozilla.com. Pro zkoušení si doporučuji vytvořit nový uživatelský profil. Jak již bylo dříve oznámeno, je jako další plánována pátá betaverze, jejíž datum vydání nebylo dosud stanoveno. Pravděpodobně se bude jednat o poslední betaverzi, která přinese všechny zbývající funkce plánované pro Firefox 3.0.
V dnešní vývojové verzi Firefoxu 3.0 se objevila nová skrytá stránka. Pokud do prohlížeče zadáte adresu about:robots, zobrazí se vám stránka „vzdávající hold robotům a jejich boji za otevřený web“. Osobně jsem rád, že vývojáře neopouští smysl pro humor :). Detaily vzniku této stránky si můžete pročíst v příslušném záznamu v Bugzille.
Pokud občas přepnete do celoobrazovkového módu zobrazení stránky, který vám skryje hlavní nabídku či stavový řádek, mohli jste ve včerejší vývojové verzi Firefoxu 3.0 zaregistrovat drobnou změnu. Ta spočívá v tom, že se hlavní lišta prohlížeče automaticky skrývá, takže pokud stisknete klávesu F11, zobrazí se vám pouze webové stránka a nic víc. Hlavní lišta je nyní skrývací a zobrazíte ji přejetím kurzoru myši k horní části obrazovky, což způsobí její vyjetí. Pokud by vám tento způsob skrývání nevyhovoval a rádi byste zachovali chování Firefoxu 2.0, přejděte kurzorem myši nad vyjetý toolbar a v místní nabídce odškrtněte volbu Hide Toolbars.
Mozilla Labs dnes uvolnila Prism 0.9. Prism je „webový prohlížeč“ určený speciálně pro chod webových aplikací se snahou o jejich integraci s desktopem. Hlavní novinkou verze 0.9 je dostupnost ve formě rozšíření pro Firefox, takže již není nutné instalovat Prism jako samostatnou aplikaci. Hezké je, že webová aplikace spouštěná tímto rozšířením běží v samostatném procesu, takže i když ukončíte či restartujete Firefox, nebude to mít na chod webové aplikace žádný vliv. Mimo této novinky Prism nově umí automaticky stáhnout ikonku webové aplikace do jejího zástupce či spustit každou webovou aplikaci v rámci samostatného profilu. To se hodí zejména tehdy, když chcete využívat webovou aplikaci pod více účty.
Mimo rozšíření pro Firefox je Prism 0.9 dostupný i jako samostatná aplikace a to konkrétně pro Windows, Linux či Mac OS X. Osobně Prism používám k plné spokojenosti od verze 0.8 na běh Google Calendar a uvažuji o rozšíření na další aplikace. Mohu tedy jen doporučit.
V posledních vývojových verzích SeaMonkey 2.0 se objevila funkce Clear Private Data..., která je v české verzi Firefoxu 2.0 známa jako Vymazat důvěrná data.... Funkce slouží pro rychlé vymazání soukromých dat jako je historie navštívených stránek, historie Správce stahování, cookies apod. Jedná se o další z řady funkcí, který se prvně objevila ve Firefoxu a díky tomu, že SeaMonkey 2.0 využívá obdobně jako Thunderbird společný základ, byla tato funkce snadno zpřístupněna i v tomto balíku. Naleznete ji v nabídce Nástroje.
Včera večer byl uvolněn Flock 1.1. Jedná se po verzi 1.0 o další stabilní milník tohoto „Web 2.0“ prohlížeče postaveného na Firefoxu. Obdobně jako verze 1.0 je i verze 1.1 postavena na Firefoxu 2.0 a nově přináší podporu integrace s webovými službami na právu pošty GMail a Yahoo Mail. Na přání uživatelů byla přidána podpora pro Picasa Web Album a došlo též k úpravám domovské stránky označované jako My World. Flock 1.1 je prozatím dostupný ke stažení pouze v anglické verzi na domovské stránce a uživatelům verze 1.0.9 by měl být v rámci aktualizací programu nabídnut během několika týdnů.
Společnost Microsoft dnes představila Internet Explorer 8.0 Beta 1 a kromě toho, že tato verze umí import dat z Firefoxu, přináší také nově tzv. Microsoft Activities. Jedná se o něco, co velmi připomíná mikroformáty a jejich integraci s prohlížečem, ale jedná se o funkci/specifikaci, která vznikla přímo v Microsoftu. Pomocí nabídky lze díky této funkci snadno přistupovat k zaregistrovaným webovým službám a například tak snadno vyhledávat umístění označeného města na stránce v mapě. Bližší popis je dostupný na stránkách IE.
Něco podobného, ale založeno na mikroformátech, umí rozšíření Operator, které je vyvíjeno v rámci Mozilla Labs. A právě jeho autor, Michael Kaply, již naportoval Microsoft Activities pro Firefox. Podpora je dostupná v rámci doplňku a byla realizována během několika hodin. Jak sám autor uvádí, prozatím doplněk neumí náhledy obdobně jako implementace v IE 8.0, ale pracuje na tom. Uvedená portace však hezky ukazuje, jak mocné dokáží doplňky být.
Vzhledem k tomu, že se rámci připravované čtvrté betaverze Firefoxu 3.0 nepodařilo vyřešit všechny věci blokující uvolnění finální verze, bylo rozhodnuto o přidání páté betaverze. Ta by tak měla přinést již všechny funkce a vlastnosti připravovaného Firefoxu 3.0. Datum uvolnění prozatím nebyl stanoven, ale vzhledem k zmražení vývoje plánovaného na 18. března lze očekávat, že se tak stane koncem března či zkraje dubna. Data jsou přibližná a mohou se změnit.
Nemilá zpráva dnes přišla od tvůrců rozšíření AllPeers, které do Firefoxu přináší (či spíš nyní již přinášelo) službu na sdílení souborů mezi uživateli. Jak dnes tvůrci oznámili, služba jako taková končí. Důvodem je nesplnění očekávání investorů, kteří do projektu vložili své peníze. Jde zejména o to, že se službě nedařilo přilákávat dostatečný počet nových uživatelů. Je to určitě škoda, protože služba jako taková nebyla špatná a získala si široké povědomí nejen mezi uživateli Firefoxu. Bohužel až příliš narazila na nejasný obchodní model, který by ji financoval. Vývojáři AllPeers se určitě ve světe neztratí a zanechali po sobě kus užitečného kódu, který se může hodit i jiným projektům. Tak tedy snad příště.
Přibližně od poloviny února se na ftp.mozilla.org začaly objevovat vývojové verze Mozilly 2.0 (Windows, Linux). Jedná se o pokračování vývoje renderovacího jádra Gecka a platformově závislých věcí, které přijdou na řadu nejdříve příští rok. Vývoj těchto věcí tzv. „pod kapotou“ se stane základem některé z budoucích verzí Firefoxu. Ačkoliv verze nesou označení 4.0a1pre, neznamená to, že se stanou základem Firefoxu 4.0 a ani to neznamená, že příští verzí po Firefoxu 3.0 bude právě 4.0, která bude postaven na Mozille 2.0/Gecku 2.0. Co tyto vývojové verze v současné době obsahují, netuším, ale pravděpodobně již obsahují vývojovou verzi nového JavaScriptového enginu Tamarin.
Jednou z novinek připravovaného Firefoxu 3.0 je nový vzhled ikonek programu. Stává se už takřka tradicí, že autoři s každou novou verzí alespoň trochu upraví jejich vzhled. Protentokrát jsou úpravy výraznější a poprvé se dočkáme různého vzhledu ikonek v závislosti na operačním systému. Nejrazantější změny si všimnou uživatelé Mac OS X, kde je nový celý motiv vzhledu.
Protože s včerejší vývojovou verzí Firefoxu 3.0 přišla další várka nových ikonek a úprava těch existujících, připravil jsem pár ukázek aktuálního vzhledu. Ukázky byly pořízeny na Windows Vista.
Aktuální vzhled ikonek hlavní lišty
Aktuální vzhled ikonek hlavní lišty (malé ikonky)
Vzhled ikonek v dialogu Možnosti
Vzhled ikonek ve Správci doplňků
Nový vzhled ikonky RSS v adresním řádku