Přeskočit navigaci

Tento blog byl již ukončen. Aktuální novinky ze světa Mozilly nyní hledejte na webu Mozilla.cz.

Camino 1.0.6 k dispozici

Logo Camina

Ačkoliv bylo Camino 1.0.5 označeno jako poslední verzi řady 1.0, došlo včera k uvolnění Camina 1.0.6. Důvodem uvolnění je výskyt chyby, která ve verzi 1.0.5 pod Mac OS X 10.2 znemožňovala odesílat přihlašovací formuláře. Kromě opravy uvedené chyby nejsou v této verzi žádné změny a mělo by se tak jednat skutečně o poslední verzi řady 1.0. Camino 1.0.6 je jako vždy k dispozici v anglické verzi či multijazykové.

Umístění profilů SeaMonkey se bude opět měnit

Logo SeaMonkey

Uživatelské profily SeaMonkey tj. místo, kam se ukládají uživatelská data jako záložky či pošta, jsou standardně ve Windows umístěny ve složce Data Aplikací a to konkrétně v podsložce Mozilla. Uvedené umístění je používáno ještě z dob Mozilla Suite a s příchodem SeaMonkey 2.0 se jej vývojáři rozhodli změnit na podsložku Mozilla.org/SeaMonkey. Jak se však nyní zdá, dojde nakonec k další změně a uživatelské profily zůstanou ve složce Mozilla, jen se přesunou do podsložky a to konkrétně do Mozilla/SeaMonkey. Uživatelů se změna umístění profilů téměř nedotkne. Při prvním spuštění SeaMonkey 2.0 dostanou možnost migrace dat ze starého profilu.

Připravován samostatný web SeaMonkey

Logo SeaMonkey

Balík SeaMonkey funguje jako hostující projektu na webu Mozilla Foundation. Jeho domovská stránka je umístěna na webu nadace a odkazy ze zaregistrované domény seamonkey-project.org jsou přesměrovávány na domovskou stránku projektu na webu Mozilla Foundation. Jak však oznámil Robert Kaiser z projektu SeaMonkey, připravuje se nová domovská stránka balíku, která by měla sídlit na již zmíněné adrese seamonkey-project.org. V současné době je k dispozici pracovní verze webu, kterou je možné připomínkovat. Připravována je též nová startovní stránka, která se zobrazuje po nové instalaci anglické verze balíku.

Firefox 3.0 a nové procházení FTP

Logo Firefoxu

Jednou z věcí, která se mi na stávajícím Firefoxu nelíbí, je procházení navštívených FTP serverů. Obsah jednotlivých adresářů je zobrazen v nevzhledném seznamu, kde se narozdíl od klasických souborových managerů nezobrazují nejprve složky, a až následně soubory, ale vše je seřazeno abecedně dohromady. Naštěstí od Firefoxu 3.0 bude vše jinak a procházení FTP serverů dostane novou podobu, která též bude umožňovat řazení dle velikosti souborů či datu poslední změny. Úprava je již součástí vývojových verzí, takže si ji můžete vyzkoušet. Pro vás ostatní jsem připravil menší porovnání. Vlevo je ukázka procházení FTP serveru ve Firefoxu 2.0, vpravo pak nová podoba ve vývojové verzi Firefoxu 3.0.

Vzhled procházení FTP ve Firefoxu 2.0 Vzhled procházení FTP ve Firefoxu 3.0

Thunderbird 1.5.0.13 k dispozici

Logo Thunderbirdu

Mozilla Corporation ve čtvrtek vcelku potichu uvolnila Thunderbirdu 1.5.0.13. Jedná se o pravidelnou bezpečnostní aktualizaci starší řady poštovního klientu, která opravuje několik chyb včetně těch bezpečnostních. Uživatelům, kteří z nějakého důvodu dosud nepřešli na Thunderbird 2.0, je doporučena aktualizace, která jim bude nabídnuta v rámci inkrementálních aktualizací. Na ftp.mozilla.org jsou též k dispozici plné instalátory.

Bezpečnostní aktualizace Bugzilly

Logo Bugzilly

Tvůrci systému na správu chyb Bugzilla uvolnili bezpečnostní aktualizace vývojových řad 3.0, 3.1, 2.22 a 2.20. Verze 3.0.1, 3.1.1, 2.22.3 a 2.20.5 opravují několik bezpečnostních chyb, což znamená, že všichni administrátoři jsou vybízeni k aktualizaci. Verze 3.1.1 je vývojovou verzí, která přidává řadu nových funkcí, ale vývojáři ji prozatím hodnotí jako velmi nestabilní, takže nedoporučují její nasazení do produkčního prostředí. Přehled novinek verze 3.1.1 je k dispozici na samostatné stránce. Tato vývojová verze se v budoucnu stane Bugzillou 3.2, jejíž vydání je předběžně plánováno na 19. února 2008.

Tvůrci SeaMonkey hledají nové ikony oken

Logo SeaMonkey

Stejně jako "šaty dělají člověka", rozhoduje o přijetí aplikace uživatelem i její vzhled. Ten není jen estetickou okrasou, ale pomáhá uživateli například rychleji pochopit jednotlivé funkce a jejich význam. Tvůrci SeaMonkey před časem vyměnili ikonky lišt výchozího motivu vzhledu za nové a nyní by rádi nahradili ikonky oken za nové. Staré ikonky oken totiž ve velké míře stále asociují původní balík Mozilla Suite a s novými ikonkami lišt moc neladí. Z těchto důvodů je hledán grafik, který by pomohl staré ikonky nahradit novými. Při této příležitosti nelze nevzpomenout další palčivý problém SeaMonkey, který souvisí s chybějícími ikonkami v poštovním klientu. Díky této absenci není možné s výchozím motivem vzhledu poznat, zda bylo na daný e-mail již zodpovězeno či zda byl dále přeposlán. Vše z důvodů chybějících ikon.

Firefox 3.0 a integrace stahování souborů s antivirem

Logo Firefoxu

Firefox 3.0 počínaje dnešní vývojovou verzí umí integraci Správce stahování s nainstalovaným antivirem. Uvedená funkce je k dispozici pouze pod Windows a umožňuje po stažení souboru jeho zkontrolování antivirem, zda neobsahuje viry či podobou havěť. Funkce je podporována na všech verzích Windows, které bude Firefox 3.0 podporovat tj. Windows 2000 a vyšší. Podmínkou je, aby antivirus podporoval rozhraní IOfficeAntiVirus (počítám, že každý slušný antivirus). Způsob, jak tuto funkci případně vypnout, jsem v příslušném bugu nenalezl.

Firefox 3.0 a vylepšené doplňování v adresním řádku

Logo Firefoxu

Asi každý z vás ví, že pokud začne uživatel webového prohlížeče zadávat adresu do adresního řádku, snaží se mu prohlížeč nabízet již jednou zadané adresy, které začínají řetězcem, který uživatel již zadal do adresního řádku. Je to šikovná věc, která určitě šetří čas. Počínaje dnešní vývojovou verzí Firefoxu 3.0 došlo k vylepšení tohoto doplňování, takže nyní jsou nabízeny nejenom adresy, který zadaným řetězcem začínají, ale i ty, které jej obsahují. To se hodí, pokud víte, jaký řetězec hledaná URL obsahuje a neznáte přesně její adresu. Druhým vylepšením pak je prohledávání nadpisů stránek. Pokud tedy například zadáte do adresy řetězec "novinky, tipy, rady", pak vám bude pravděpodobně nabídnuta adresa tohoto blogu. Uvedené doplňování je poměrně inteligentní, takže se mi prozatím nestalo, že by mi nabízelo zcestné adresy.

Vylepšené doplňování v adresním řádku

Firefox 3.0 a úpravy stahování souborů ve Windows Vista

Logo Firefoxu

Počínaje zítřejší vývojovou verzí Firefoxu 3.0 jsou jeho součástí změny týkající se stahování souboru. Tou první je změna výchozí složky, kam jsou soubory stahovány, z plochy Windows na složku Downloads (překlad v českých Windows Vista neznám), která je umístěna ve vašem domovském adresáři. Tou druhou je, že stahování nyní respektuje nastavení rodičovské ochrany Windows Vista (funkce Windows Parental Control).

MozBackup 1.4.7 Beta

Logo Mozilly

Po delší době je tu aktualizace programu MozBackup, který slouží na zálohování a obnovu uživatelských profilů aplikací Mozilla. Verze 1.4.7 Beta přináší podporu alfa verzí Firefoxu 3.0 a opravuje chybu v zálohování a obnově RSS účtů Thunderbirdu. Jedná se o verzi primárně určenou pro zájemce o otestování, kteří mohou stahovat instalátor či ZIP verzi. Nalezené chyby prosím hlašte.

Jak ve Firefoxu otevírat kód stránek v externím editoru

Logo Firefoxu

Webový prohlížeč Firefox obsahuje standardně editor, v kterém si můžete prohlédnout HTML kód stránek. Možná by se v tomto případě hodilo lépe označit ho jako prohlížeč s barevným zvýrazňovaným syntaxe, protože to je přesně to, co umí a nic extra více. Pokud potřebujete více možností, můžete si nainstalovavat nějaký doplněk či dát přednost externím editoru, který provážete s Firefoxem. Nahrazení interního prohlížeče kódu externím editorem je snadné. Postačí přejít na konfigurační stránku about:config, zde přepnout předvolbu view_source.editor.external na hodnotu true a následně nastavit v předvolbě view_source.editor.path cestu ke spustitelnému souboru externího editoru. Např. C:\Program Files\PSPad editor\PSPad.exe.

Camino 1.5.1 k dispozici

Logo Camina

Webový prohlížeč Camino, který je založen na Mozille a určen pro Mac OS X, je k dispozici ve verzi 1.5.1. Jedná se o bezpečnostní aktualizaci, která opravuje obdobné bezpečnostní chyby jako Firefoxu 2.0.0.6. Navíc opravuje některé další chyby specifické pro Camino a vylepšuje možnosti blokování webového obsahu. Camino 1.5.1 je jako vždy k dispozici v anglické verzi či v multijazyčné verzi, jejíž součástí je čeština i slovenština.

Firefox 3.0 a nový dialog pro přidávání záložek

Logo Firefoxu

Součástí posledních vývojových verzí Firefoxu 3.0 je nový dialog pro přidávání záložek. Po pravé straně adresního řádku v místech, kde bývá umístěna ikonka informující, že daný web poskytuje RSS, si nyní můžete všimnout ikonky hvězdy. Ta slouží pro přidání stránky do záložek. Pokud na ni klepnete, vyznačí se ikonka žlutě. To, pokud to dobře chápu, zapamatuje stránku a přidá ji do kategorie v záložkách, kde se shromažďují informace o takto označených stránkách. Jedná se tedy o takové rychlé záložky bez kategorizace. Pokud na ikonku dvojklepnete (příp. použijete klávesovou zkratku), zobrazí se nový dialog pro standardní přidání záložky. Ten nově umožňuje každé záložce přiřadit štítky, čímž můžete lépe kategorizovat své záložky. Vše hezky ukazuje následující obrázek. V této souvislosti stojí za zmínku, že nové podoby by se měl dočkat i Správce záložek.

Nabízení aktualizace z Thunderbirdu 1.5 na 2.0 zahájeno

Logo Thunderbirdu

Mozilla Corporation dnes začala uživatelům Thunderbirdu 1.5 nabízet aktualizaci na verzi 2.0. Všem uživatelům starší verze, kteří používají poslední aktualizaci 1.5.0.12, bude automaticky nabídnuta formou automatické aktualizace na verzi 2.0.0.6, kterou je možné odmítnout a používat dále řadu 1.5. Aktualizace je však doporučena, protože řada 1.5 bude podporována pouze do 18. října letošního roku.

Ukázka nové postranní lišty Ukázka nové postranní lišty

Lightning 0.7 a nový Today Pane

Logo Mozilly

Rozšíření Lightning 0.7 obsahuje ve vývojových verzích novou postranní lištu pojmenovanou Today Pane. V okně s poštou tak máte možnost mít rychlý přehled o naplánovaných událostech a úkolech. Spolu s lepší integrací s Thunderbirdem to vypadá, že Lightning 0.7 přinese lepší použitelnost než předchozí verze.

Ukázka nové postranní lišty

Mozilla Store v novém

Logo Mozilly

Obchod s propagačními materiály, Mozilla Store, prošel úpravou. Kromě nového vzhledu webu je k dispozici i 12 nových položek jako nová trička či samolepky. Zejména první zmiňované tričko vypadá zajímavě. Pro Evropana je prozatím bohužel problém s objednávkou, protože v novém je prozatím pouze US verze obchodu, kdežto mezinárodní verze, z které lze objednávat i z České republiky, je prozatím v původní podobě. Lze však očekávat, že i ta se dočká v dohledné době nového vzhledu a obsahu.

Plán vydání Sunbirdu/Lightningu 0.7

Logo Sunbirdu

Dnes se v diskusní skupině mozilla.dev.apps.calendar objevila zmínka o plánu vydání Sunbirdu/Lightningu 0.7. Z něj je patrné, že první RC verze bysme se měli dočkat 17. září s tím, že pokud vše půjde dobře, je vydání verze 0.7 naplánována na 15. října. V souvislosti s debatou o budoucnosti Thunderbirdu začali dostávat vývojáři Lightningu dotazy, zda tyto debaty nepovedou k přehodnocení dalšího vývoje Lightningu. Ti na vzrůstající počty dotazů reagovali prohlášením, že vývoj Lightningu bude probíhat i nadále a že není jakýkkoliv důvod jej ukončovat.

Netscape Navigator 9.0 Beta 3 k dispozici

Logo Netscape

Společnost Netscape (AOL) oznámila uvolnění Netscape Navigatoru 9.0 Beta 3. Tato připravovaná verze prohlížeče založeného na Firefoxu nově obsahuje rozšířenou nastavitelnost předvoleb pro práci s panely a opravu řady chyb. Součástí prohlížeče je též rozšíření pro sledování aktuálního počasí přímo ze stavového řádku. Bližší informace o všech novinkách Netscape Navigatoru 9.0 jsou k dispozici v poznámkách k vydání a stahovat jej můžete z domovské stránky. Jako vždy jsou k dispozici verze pro Windows, Linux a Mac OS X.

Časopis LinuxEXPRES končí

Dnes se ke mně donesla smutná zpráva, časopis LinuxEXPRESS ukončil svou činnost. Časopis nejen o Linuxu, do kterého jsem pravidelně psal sloupky o Mozille a sem tam i nějaký článek, skončil z finančních důvodů. Časopisy s minoritním zaměřením zkrátka nemají na růžích ustláno. Hezky to ostatně sepsal v příspěvku Proč skončil časopis LinuxEXPRES? Ivan Bíbr. Na serveru Root.cz by měl v dohledné době vyjít rozhovor s (nyní již bývalým) šéfredaktorem LinuxEXPRESu Vlastimilem Ottem. Lidí jako je on, těch, kteří mají jasný tah na branku, je bohužel stále málo. Vlastovi tudíž patří speciální poděkování a to nejen za jeho práci na LinuxEXPRESu. Tak zas někde jinde...

Editor pro obrázky ve formátu APNG

Logo Firefoxu

O podpoře grafického formátu APNG ve Firefoxu 3.0 (resp. Gecku 1.9) jsem zde již psal. Jedná se o rozšíření formátu PNG o podporu animací. Oproti animovanému GIFu má několik výhod, mezi nevýhody se pak řadí malá podpora mezi grafickými nástroji a v současné době též nulová podpora v rámci jiných webových prohlížečů. Na webu Mozilla Labs publikoval Justin Dolske zajímavé rozšíření na tvorbu APNG obrázků pro vývojové verze Firefoxu 3.0. Doplněk je dostupný na serveru Mozilla Add-ons.

Aktualizace z Thunderbirdu 1.5 na 2.0 tento týden

Logo Thunderbirdu

Podobně jako byla kdysi nabídnuta automatická aktualizace z Firefoxu 1.5 na 2.0, chystá se na tento týden nabídnutí aktualizace uživatelům Thunderbirdu 1.5. Těm bude nabídnut bezproblémový přechod na Thunderbird 2.0, který bude možné odmítnout a používat dále řadu 1.5. Prozatím je aktualizace nabízena pouze betatesterům. Pro uživatele řady 1.5, kteří z nějakého důvodu nechtějí aktualizovat na verzi 2.0, je připravována verze 1.5.0.13. Bude se jednat o pravidelnou bezpečnostní aktualizaci, která bude dostupná po již zmíněné aktualizaci. Znovu připomínám, že podpora této řady končí 18. října 2007.

XULPlayer

Logo Mozilly

Čas od času narazím na nějakou tu novou aplikaci postavenou na XULRunneru. Dnes jsem kupříkladu náhodou objevil XULPlayer. Jedná se o multimediální přehrávač, který využívá populární MPlayer. Jak sami autoři uvádí, program je v raném stádiu vývoje, takže on něj nelze očekávat velké zázraky. Obsahuje základní funkcionalitu, kterou by neměl každý přehrávač obsahovat a přidává něco málo navíc. Pokud jej chcete vyzkoušet, stáhněte si jej z domovské stránky. Přehrávač je k dispozici pouze pro Windows.

Logo Firefoxu

Firefox 3.0 a upravený Správce stahování

Logo Firefoxu

Počínaje dnešní vývojovou verzí Firefoxu 3.0 bude její součástí upravený Správce stahování. Prozatím se jedná spíše o vzhledové úpravy a úpravy na pozadí, ale již na ukázce níže si můžete všimnout editačního pole v dolní části dialogu, které umožňuje vyhledávat v již stažených souborech. Absence tlačítka pro vymazání historie či informace o cíly stahování není úmyslné, ale jedná se o chybu, která bude opravena. Podoba dialogu ještě není finální a pravděpodobně se dočkáme dalších možností jako jeho umístění do postranní lišty či do stavového řádku.

Ukázka upraveného Správce stahování

Jak předejít ztrátě záložek při zkoušení Firefoxu 3.0

Logo Firefoxu

Uživatel je tvor zvědavý, takže nepřekvapí, že vše nové musí vyzkoušet. Nejinak je tomu i v případě alfa verzí připravovaného Firefoxu 3.0. První věc, na kterou narazí, je zakázání nainstalovaných doplňků z důvodu nekompatibility s novou verzi a jak už to tak u vývojových verzí bývá, narazí zpravidla i na nějaké ty chyby. Zkrátka, používat vývojové verze jen tak bez důvodu (snahu pomoci s testováním apod.) se zkrátka nevyplácí. Říkejte to ale uživatelům. V souvislosti s vývojovými verzemi Firefoxu 3.0 je dobré si dát pozor na jednu záludnost související se záložkami.

Firefox 2.0 a starší verze si ukládají záložky do souboru bookmarks.html do uživatelského profilu. Ve Firefoxu 3.0 je pozadí práce se záložkami a historií založeno na databázové knihovně SQLite, takže se změnil formát ukládání záložek na disk a i jméno souboru. Tím je nyní places.sqlite. Záludnost, o které jsem mluvil výše, je potencionálně dána tím, že pokud nějaký čas používáte Firefox 3.0, a následně se rozhodnete používat opět Firefox 2.0, pravděpodobně se budete po startu divit, kamže se poděly záložky přidané ve Firefoxu 3.0.

Problém souvisí s výše zmíněnou změnou úložiště záložek. Pokud si tedy chcete vývojovou verzi Firefoxu 3.0 vyzkoušet, zkoušejte zásadně na jiném uživatelském profilu než nad tím, kde máte svá data. Předejdete tak řadě problémů. Pokud jste se dostali do situace, kdy potřebujete dostat své záložky z verze 3.0 do 2.0, není vše ztraceno. Přejděte do Správce záložek (v hlavní nabídce Bookmarks -> Organize Bookmarks). V hlavní nabídce otevřeného okna zvolte File -> Export, čímž vyexportujete záložky do staršího HTML formátu. Ten pak při ukončeném Firefoxu můžete nakopírovat zpět do uživatelského profilu.

K-Meleon 1.1.2 k dispozici

Logo Mozilly

Webový prohlížeč K-Meleon, který je podobně jako Firefox založen na renderovacím jádru Gecko, je k dispozici ve verzi 1.1.2. Ta je podobně jako Firefox 2.0.0.6 založena na Gecku 1.8.1.6, takže opravuje stejné bezpečnostní chyby jako Firefox 2.0.0.6. Mimo nich autoři K-Meleonu opravili několik chyb specifických pouze pro K-Meleon. Aktualizace z předchozích verzí je jako vždy doporučena a můžete si ji stáhnout na domovské stránce produktu.

Firefox 3.0 a nová správa zásuvných modulů

Logo Firefoxu

S pojmem zásuvný modul se většina z vás již setkala. Jedná se o soubory, které ve Firefoxu zprostředkovávají spolupráci s externími aplikacemi. Příkladem takových aplikací mohou být Flash, Java či Windows Media Player. Zásuvné moduly jsou ve Firefoxu umístěny v podadresáři plugins ve složce s nainstalovaným Firefoxem, ale jsou též vyhledávány i v některých adresářích v systému. Přehled všech zásuvných modulů, které Firefox vidí, si můžete prohlédnout, když do adresního řádku zadáte adresu about:plugins.

Počínaje dnešní vývojovou verzí Firefoxu 3.0 byl Správce doplňků rozšířen o možnost jejich správy. Jak můžete vidět na obrázku níže, jednotlivé moduly jsou zobrazeny v seznamu a je možnost jednotlivé z nich zakázat. Osobně považuji uvedenou funkci za jedno z nejlepších vylepšení Firefoxu 3.0 a to hned ze dvou důvodů.

Tím prvním je možnost snadno kterýkoliv modul zakázat bez nutnosti mazání souborů modulů na disku. Jak jsem již uvedl, ne všechny jsou umístěny v podadresáři plugins a zablokování konkrétního modulu, který je načten ze systému, je dnes obtížné. Zásuvné moduly též někdy bývají zdrojem problémů se stabilitou programu, takže pokud se jako původce problému vyloučí doplňky, lze tímto způsobem snadno zjistit příčinu například ve Flashi, Javě či jiném zásuvném modulu.

Tím druhým důvodem je bezpečnostní hledisko. Podobně jako dnes Firefox 2.0 umožňuje upozornit uživatele na záškodné doplňky, které si nainstaloval a zakázat je, bude totéž umět s příchodem Firefoxu 3.0 se zásuvnými moduly. To například umožní upozornit uživatele na starou verzi Flashe, která obsahuje závažnou bezpečnostní chybu. Čím více se dnes klade důraz na bezpečnost webových prohlížečů, tím více se stávají zdrojem bezpečnostních problémů právě neaktualizované zásuvné moduly.

Ukázka dialogu správy zásuvných modulů

Gecko 2.0: Nové projekty

Logo Mozily

Přibližně před 14 dny publikoval Brendan Eich ve svém blogu informace o několika zajímavých projektech, na kterých pracuje Mozilla Corporation v souvislosti s renderovacím jádrem Gecko 2.0. To se stane základem některé budoucí verze Firefoxu, pravděpodobně ne hned té následující po Firefoxu 3.0. Nicméně zpět k novým projektům. Ty se točí okolo skriptovacího jádra SpiderMonkey, které v Gecku zajišťuje provádění JavaScriptu. Jedná se tedy o JavaScriptový engine.

Prvním z projektů je ActionMonkey. Jeho cílem je integrovat Tamarin s existujícím JavaScriptovým enginem SpiderMonkey. Pokud vám jméno Tamarin nic moc neříká, pak je to skriptovací engine od společnost Adobe, který je součástí Flashe, a který byl již poměrně dávno uvolněn pod trojlicencí GPL/LGPL/MPL. Tento engine se stane základem SpiderMonkey pro Gecko 2.0. V první části projektu má být integrován do SpiderMonkey jeho garbage collector. Betaverze by měla být k dispozici někdy příští rok. John Resig publikoval výkonostní srovnání existujících skriptovacích enginů a jejich variant pro platformu Mozilla. Bohužel netuším, o jak staré srovnání se jedná.

Druhý projekt dostal označení IronMonkey. Jeho cílem je namapovat Common Intermediate Language z Microsoft .NET na Tamarin a umožnit tak jeho chod pod skriptovacím enginem používaným v aplikacích Mozilla. Tato myšlenka zní velmi zajímavě, JavaScript by pak přestal být jediný skriptovací jazyk, který by šel například při vývoji aplikací Mozilla použít. Díky IronPythonu, IronRuby, o kterých se v této souvislosti nejčastěji mluví, by tak nad skriptovacím enginem Mozilly mohl běžet kód Pythonu či Ruby. V této souvislosti mi jen není jasné, jakým způsobem by byla realizována podpora knihovních funkcí (core API). Počítám, že pro podporu by bylo nutné doinstalovat nějakou tu distribuci ať již Pythonu či Ruby. Uvidíme, informací je prozatím málo.

Posledním projektem, o kterém se zmíním, je ScreamingMonkey. Ten umožní běh JavaScriptového enginu postaveném na Tamarinu i v jiných webových prohlížečích. V této souvislosti se hovoří hlavně o Internet Exploreru. John Resig z Mozilla Corporation se ve svém blogu blížeji rozepisuje nejen o všech uvedených projektech, ale hlavně o tom, jak by měl ScreamingMonkey v reálu fungovat a co bude umožňovat. V souvislosti s Tamarinem dnes John Resig též publikoval krátké shrnutí, proč si Mozilla Corporation zvolila právě Tamarin namísto virtuální stroje projektu Mono či Javy. Příspěvek se opírá o názory Mike Shavera a Brendana Eicha z Mozilla Corporation. Zatímco u Mona je problém velikost jeho virutálního stroje, licenční problémy a celkový nezájem ze strany tvůrců Mona, v případě Javy jsou to opět licenční problémy. Některé části kódu navíc nejsou volně dostupné.

Firefox 3.0 a šoupátko pro změnu velikosti prvků na liště

Logo Firefoxu

V poslední vývojové verzi Firefoxu 3.0 se objevila možnost mít na liště "šoupátko", které má podobu svislé čáry a umožňuje měnit velikost jednoho prvku lišty na úkor druhého. Jeho asi nejčastějším použitím je umístění mezi adresní řádek a vyhledávací pole, kde jeho tažením například můžete rozšířit šířku vyhledávacího pole na úkor adresního řádku. Uvedená funkce byla kdysi k dispozici v rámci rozšíření Resize search box, které však již pro Firefox 2.0 není dostupné. Nyní je uvedená funkce k dispozici standardně v rámci Firefoxu, což jistě řada uživatelů uvítá.

Ukázka nového prvku lišty

Debata nad budoucností Thunderbirdu III

Adam Hauner ve svém dnešním příspěvku detailně shrnuje komentáře řady lidí okolo projektu Mozilla, kteří se vyjadřují o otázce budoucnosti Thunderbirdu. Pokud vás uvedené téma zajímá, doporučuji přečíst.

Thunderbird 3.0 a čtení z Address Booku Mac OS X

Logo Thunderbirdu

Jednou z podmínek pro úspěch produktu je jeho dobrá integrace se systémem nad kterým je provozován. Nejinak je tomu i u aplikací Mozilla, kde se například vývojáři Firefoxu 3.0 snaží o lepší integraci s Mac OS X. Tvůrci Thunderbirdu však nezůstávají o moc pozadu, takže v posledních vývojových verzích Thunderbirdu 3.0 je nyní možné číst kontakty z Address Booku Mac OS X, která v systému zajišťuje správu kontaktů. Návod, jak na to, lze nalézt u příslušného bugu v Bugzille. Prozatím nelze do Address Booku zapisovat, ale třeba se dočkáme i toho.

SeaMonkey a Bug Bounty Program

Logo SeaMonkey

Robert Kaiser z týmu vývojářů SeaMonkey ve svém blogu oznámil Bug Bounty Program. Jeho cílem je částkou 2700 dolarů podpořit vývojáře v implementaci nejvíce potřebných novinek pro SeaMonkey 2.0, které dosud nejsou realizovány. V seznamu tak naleznete například přidání podpory pro RSS do poštovního klientu, začlenění rozšíření Lightning do SeaMonkey či rozchození služby na vyhledávání chybějících zásuvných modulů. Každá ze 7 funkcí je ohodnocena určitou částkou, kterou autor (či autoři) získá po úspěšné implementaci. Robert Kaiser si od své iniciativy (ano, vše jde z jeho peněz) slibuje zvýšení zájmu o SeaMonkey ze stran vývojářů. Není bez zajímavosti, že uvedené peníze Robert získal z Google AdSense na své německé stránce o balíku SeaMonkey.

Firefox 3.0 a podpora správy barev

Logo Firefoxu

Mike Beltzner z Mozilla Corporation zmínil ve svém blogu jednu novinku, která se objevila ve Firefoxu 3.0 Alfa 7. Je jí správa barev (color management), která umožňuje věrnější zobrazení barev u obrázků s uloženým profilem barev (ICC profiles). Tuto informaci s sebou mohou nést například obrázky ve formátech JPEG či PNG. Prozatím je uvedená podpora vypnuta, ale pomocí předvolby gfx.color_management.enabled si ji můžete zapnout.

Firefox 3.0 a nový dialog manipulace s protokoly

Logo Firefoxu

Jednou z novinek Firefoxu 3.0 Alfa 7 je nový dialog pro manipulaci s protokoly. Pokud ve Firefoxu 3.0 klepnete na odkaz, jehož součástí je neznámý protokol, zobrazí se dialog, v kterém dostanete na výběr, jaká aplikace má s daným protokolem manipulovat.

Nový dialog pro manipulaci s protokoly

Něco podobného bylo i ve Firefoxu 2.0, ale zde byl pouze varující dialog, pokud URL obsahovalo protokol registrovaný v systému. Žádná možnost volby, a jak můžete na obrázku vidět, oproti předchozímu dialog žádná sláva.

Starý vzhled dialogu

V této souvislosti jsem si vzpomněl na jednu drobnost a to vylepšení dialogu informujícího o opakovaném posíláním POST dat z formulářů. Ve Firefoxu 2.0 má podobu:

Starý vzhled dialogu

Oproti tomu ve Firefoxu 3.0 je jeho vzhled více srozumitelný i laikovi.

Nový vzhled dialogu

Jak mít v Thunderbirdu rozbalen strom diskusních skupin po startu

Logo Thunterbirdu

Pokud používáte v Thunderbirdu diskusní skupiny, pravděpodobně jste si všimli, že po každém spuštění Thunderbirdu je strom s jednotlivými diskusními skupinami sbalený. Pro přístup k jednotlivým diskusním skupinám tak musíte nejprve strom rozbalit, což mi přijde zbytečné. Pokud chcete mít strom diskusních skupin rozbalený již při startu Thunderbirdu, přejděte na konfigurační stránku about:config a zde změňte hodnotu předvolby news.persist_server_open_state_in_folderpane na hodnotu true. Thunderbird si poté zapamatuje stav účtu diskusních skupin, takže pokud jej při ukončení necháte rozbalený, bude rozbalený i při opětovném spuštění.

Nová stránka podpory Firefoxu v alfa verzi

Logo Firefoxu

Jak jsem tu kdysi zmiňoval, Mozilla Corporation připravuje nové stránky podpory Firefoxu tj. stránky, kde budou moci uživatelé nacházet odpovědi na své otázky. Tyto nové stránky jsou nyní k dispozici v alfa verzi. Prozatím obsahují několik stránek a koordinátor projektu by rád slyšel ohlasy. Stránky jsou prozatím pouze v angličtině, ale do budoucna se počítá i s lokalizovanými verzemi.

Firefox 3.0 Alfa 7

Logo Firefoxu

Mozilla Corporation včera uvolnila Firefox 3.0 Alfa 7. Jedná se o další milník vývoje Firefoxu 3.0, který je primárně určen pro vývojáře a testery. Kromě řady opravených chyb přináší ukončení podpory pro Mac OS X 10.3 (Panther), zvýšení výchozí délky historie na 180 dní, podporu pro plné zvětšování stránek a řadu dalších novinek, které se týkají hlavně renderovacího jádra Gecko. Bližší informace jsou uvedeny v poznámkách k vydání. Co se týče výraznějších změn z hlediska koncového uživatele, tak ty jsou plánovány na další alfa verzi (označované jako M8), která je plánována na 18. září. Ta by měla přinést finální funkcionalitu Firefoxu 3.0 a bude to též první milník vývoje Firefoxu 3.0, který bude dostupný i v lokalizovaných verzích. Firefox 3.0 Alfa 7 můžete stahovat na ftp.mozilla.org.

SeaMonkey 1.1.4 k dispozici

Logo SeaMonkey

S menším zpožděním zaviněném opravou bezpečnostní chyby byl včera uvolněn SeaMonkey 1.1.4. Jedná se o bezpečnostní aktualizaci, která opravuje tři bezpečnostní chyby, takže stávajícím uživatelům balíku je doporučena aktualizace. SeaMonkey 1.1.4 si můžete stáhnout na domovské stránce. Prozatím není k dispozici česká verze, ale pro lokalizaci lze využít samostatný lokalizační balíček (720kB, xpi) z předchozí verze.

Mozilla uvolnila nástroj na testování JavaScriptových enginů prohlížečů

Logo Mozilly

Window Snyder, bezpečnostní expertka Mozilla Corporation, a Mike Shaver včera na konferenci o počítačové bezpečnosti Black Hat v Las Vegas v rámci své přednášky uvolnili nástroj na testování JavaScriptu. Jeho autorem je Jesse Ruderman a slouží ke generování JavaScriptového kódu, který testuje JavaScriptový engine prohlížeče a hlásí potencionální problémy. Je používán pro testování Firefoxu a jak Jesse Ruderman uvádí, bylo díky němu nalezeno přibližně 280 chyb v JavaScriptovém enginu používaném Firefoxem z nichž bylo přibližně 25 hodnoceno jako bezpečnostních. Tento nástroj byl dosud používán interně v Mozilla Corporation, ale nyní jej mohou využívat i jiní tvůrci webových prohlížečů. Tvůrci webového prohlížeče Opera jej hodnotí jako velmi povedený a jak sami uvádějí, podařili se jim díky němu objevit již čtyři chyby způsobující pád Opery a jeden z nalezených problémů může být zneužitelný.

Lightning experimentálně podporuje SeaMonkey 2.0

Logo SeaMonkey

Kalendářové rozšíření Lightning v současné době podporuje pouze Thunderbird. Již několikrát se objevila diskuse, zda by neměl být podporován i Firefox. Vždy však zůstalo pouze u diskuse a reálně Lightning ve Firefoxu neběží. Vývojáři mají omezené lidské zdroje, takže se nesnaží tříštit síly. Vedle Thunderbirdu a Firefoxu tu máme ještě balík SeaMonkey, jehož uživatelé volají po doplňku pro správu času a úkolů. Tím bylo kdysi rozšíření Mozilla Calendar, ale jeho vývoj byl ukončen pro zastaralost a snahu vývojářů zaměřit se více na Lightning a Mozilla Sunbird.

Dnes se v Calendar blogu objevila informace, že vývojovou verzi Lightningu lze nyní provozovat na vývojové verzi SeaMonkey 2.0. Neznamená to však, že by se balík SeaMonkey stal oficiálně podporovaným. Vývojáři Lightningu uvádí, že podpora je pouze experimentální a na vlastní riziko. Chyby, které souvisí pouze s balíkem SeaMonkey nebudou jimi řešeny, takže jejich řešení budou realizovat patrně vývojáři SeaMonkey (pokud budou mít čas). Pokud si chcete vyzkoušet Lightning v SeaMonkey 2.0, můžete si jej stáhnout. Patrně však prozatím narazíte na řadu chyb, které hlavně souvisí s integrací s balíkem.

Mozilla Add-ons zahajuje spolupráci s Facebookem

Logo Mozilly

Server Mozilla Add-ons dnes oznámil spolupráci s Facebookem. Facebook patrně mnohým z vás nic neřekne, ale celosvětově je to jedna z nejpopulárnějších komunitních služeb. Blíže si o ní můžete přečíst článek, který před pár měsíci vyšel na serveru Lupa.cz. Díky uvedené spoluprací budou mít uživatelé Facebooku k dispozici výběr z doplňků Mozilla Add-ons v rámci interní aplikace nazvané Rock Your Firefox, která bude napojena na existující platformu Facebooku. Bez zajímavosti jistě není, že z uvedené spolupráce přitečou Mozilla Corporation nějaké ty peníze podobně, jako například Google platí za výchozí pozici ve vyhledávání Firefoxu.

Flock 0.9.0.2 k dispozici

Logo Flocku

Po vydání Firefoxu 2.0.0.6 a Thunderbirdu 2.0.0.6 došlo k vydání Flocku 0.9.0.2. Ten kromě dvou bezpečnostních chyb opravuje i chybu v inkrementálních aktualizacích a chybu v přístupu ke službě Photobucket. Verzi 0.9.0.2 si můžete volně stáhnout a bude pravděpodobně nabídnuta i v rámci inkrementálních aktualizací.

Thunderbird 2.0.0.6 k dispozici

Logo Thunderbirdu

Po uvolnění Firefoxu 2.0.0.6 Mozilla Corporation vydala Thunderbird 2.0.0.6. Podobně jako Firefox 2.0.0.6 opravuje dvě bezpečnostní chyby, takže aktualizace je uživatelům stávajících verzí doporučena. Bude jim jako vždy nabídnuta skrze inkrementální aktualizace, plné verze včetně té české jsou k dispozici ke stažení na webu Mozilla.com.

Firefox 3.0 a podpora DOM metody showModalDialog()

Logo Firefoxu

Firefox 3.0, resp. jeho renderovací jádro Gecko 1.9, začalo v posledních vývojových verzích podporovat DOM metodu showModalDialog(). Ta umožňuje otevřít na webové stránce modální dialog. Uvedená metoda není zahrnuta v žádném standardu či doporučení a jedná se původem o proprietární rozšíření Internet Exploreru.

Výchozí délka historie Firefoxu 3.0 bude 180 dní

Logo Firefoxu

Webový prohlížeč si standardně pamatuje historii navštívených stránek po nějaký čas. Většinou to bývá pár dní, maximálně měsíc. U delších historií bývá typicky problém, protože čím delší je, tím pomalejší se prohlížeč stává. Z tohoto důvodu je například ve Firefoxu 2.0 nastavena výchozí délka historie na 9 dní.

Firefox 3.0 přichází s Places, které obsahují přepracované pozadí práce se záložkami a historií. Ta je nově založena na databázové knihovně SQLite, která dává oproti existující implementaci historie Firefoxu 2.0 nové možnosti. Jednou z výhod je, že práce s delší historií je hodně svižná. To vývojářům umožnilo, aby nyní bez obav zvýšili výchozí délku historie navštívených stránek na 180 dní.

SeaMonkey 1.1.4 brzy

Logo SeaMonkey

Po včerejším vydání Firefoxu 2.0.0.6 řada lidí očekávala současné uvolnění SeaMonkey 1.1.4. Nestalo se tak a to nikoliv z důvodu, že by balík SeaMonkey nebyl postižen stejnou chybou, kvůli které byl urychleně uvolněn Firefox 2.0.0.6, ale příčinou je jiná bezpečnostní chyba, která dosud nebyla opravena. Jedná se o chybu, kterou před pár týdny publikoval Thor Larholm, a která umožňovala z webového prohlížeče Internet Explorer (či Safari pro Windows) podstrčit záškodný kód Firefoxu, Thunderbirdu a potencionálně i jiným aplikacím. Zatímco verze 2.0.0.5 Firefoxu a Thunderbirdu uvedený problém řeší, tvůrci balíku SeaMonkey jej ve verzi 1.1.3 překvapivě nevyřešili (ač vyšel ve stejný čas).

Potencionální zneužití může nastat tehdy, pokud používáte Internet Explorer jako webový prohlížeč a zároveň máte nastaven poštovní klient SeaMonkey jako výchozí. V takovém případě je možné klepnutím na záškodný odkaz začínající "mailto:" dojít ke spuštění vloženého kódu. Pokud však nepoužíváte Internet Explorer, nemusí vás uvedená chyba trápit.