Přeskočit navigaci

Tento blog byl již ukončen. Aktuální novinky ze světa Mozilly nyní hledejte na webu Mozilla.cz.

Firefox 3.0 a JavaScript 1.8

Logo Firefoxu

Jednou zatím příliš nezmiňovanou novinkou, která přijde s Firefoxem 3.0, je podpora JavaScriptu 1.8. Ten přináší některá vylepšení, i když pravda není tak výraznou inovací jako byl JavaScript 1.7, který je součástí Firefoxu 2.0. Pokud vás zajímají novinky, které budou v JavaScriptu 1.8 obsaženy, můžete nahlédnout do Bugzilly, shlédnout vytvářený přehledový článek na Mozilla Developer Center či si přečíst příspěvek od Johna Resiga, který shrnuje, jaké novinky jsou již ve vývojové verzi Firefoxu 3.0 implementovány.

Sunbird/Lightning 0.5 RC1 k dispozici

Logo Sunbirdu

Dnešní den je ve znamení vydávání, takže aby toho nebylo moc, jsou k dispozici Sunbird 0.5 RC1 a Lightning 0.5 RC1. Jak je již z popisu patrné, nejedná se o finální verze, ale o RC verze, které, pokud nebudou nalezeny závažné chyby, budou prohlášeny za finální. Nové verze přinesou vylepšené uživatelské rozhraní, možnost snadného importu ze Sunbirdu 0.2, iCal.app či Evolution a v neposlední řadě též vylepšení výkonu a použitelnosti. Lightning 0.5 navíc přinese lepší integraci s Thunderbirdem (tisk, akce zpět/vpřed a kopírovat/vložit) a podporu pro posílání a přijímání pozvánek skrze iMIP/iTIP. Pokud chcete pomoci s testováním, můžete si uvedené verze stáhnout z ftp.mozilla.org: Sunbird 0.5 RC1 a Lightning 0.5 RC1. Koncovým uživatelům je však doporučeno počkat na finální verze.

Thunderbird 1.5.0.12 k dispozici

Logo Thunderbirdu

V rámci dnešního vydání Firefoxu 2.0.0.4/1.5.0.12 a SeaMonkey 1.1.2/1.0.9 tak trochu zapadla informace o dostupnosti Thunderbirdu 1.5.0.12. Tato verze je určena pro uživatele Thunderbirdu 1.5, kteří prozatím z nějakého důvodu nechtějí či nemohou přejít na verzi 2.0. Aktualizace obsahuje několik oprav včetně oprav dvou bezpečnostních chyb, jejichž závažnost byla ohodnocena jako střední. Uživatelům je aktualizace samozřejmě doporučena a byla/bude jim nabídnuta v rámci automatických aktualizací programu. K dispozici jsou i plné instalátory včetně české verze a další podpora Thunderbirdu 1.5 bude probíhat až do 18. října 2007.

Uvolněn SeaMonkey 1.1.2 a 1.0.9

Logo SeaMonkey

Projekt SeaMonkey uvolnil pravidelnou aktualizaci svého balíku webových aplikací. SeaMonkey 1.1.2 přináší obdobné aktualizace jako již uvolněný Firefox 2.0.0.4 včetně opravy obdobných bezpečnostních chyb. Aktualizace na novější verzi je tudíž doporučena. Aktualizovanou verzi si můžete volně stáhnout a to včetně české verze. Současně se SeaMonkey 1.1.2 vyšel i SeaMonkey 1.0.9, což je poslední aktualizace řady 1.0.x. Uživatelům této starší řady je silně doporučen přechod na SeaMonkey 1.1, protože tato starší řada již nebude dále podporována. SeaMonkey 1.0.9 je k dispozici ke stažení na ftp.mozilla.org.

Uvolněn Firefox 2.0.0.4 a 1.5.0.12

Logo Firefoxu

Mozilla Corporation uvolnila Firefox 2.0.0.4 a 1.5.0.12. Jedná se o pravidelné bezpečnostní aktualizace, které opravují řadu chyb včetně několika bezpečnostních. Firefox 2.0.0.4 přináší opravu přibližně 120 chyb včetně 5 bezpečnostních. Firefox 1.5.0.12 je pak poslední bezpečnostní aktualizací řady 1.5. Detailní přehled oprav není k dispozici, ale seznam bezpečnostních oprav je totožný jako v případě Firefoxu 2.0.0.4. U obou verzí jsou aktualizace doporučeny a měly by se uživatelům automaticky nabídnout do 48 hodin. Pokud máte zájem o plné instalační balíčky, můžete si je též stáhnout a to včetně českých verzí: Firefox 2.0.0.4 a Firefox 1.5.0.12. Co se týče dlouho odkládaného nabídnutí aktualizace z Firefoxu 1.5 na 2.0 uživatelům starší verze, mělo by se tak stát během několika týdnů.

Problematické aktualizace některých doplňků pro Firefox

Logo Firefoxu

Christopher Soghoian ve svém blogu popsal způsob, jakým mohou být uživatelům nainstalovaných doplňků ve Firefoxu nabídnuty aktualizace se záškodným kódem. Způsob zneužití předpokládá, že aktualizační kanál, kterým Firefox pravidelně kontroluje aktualizace doplňků, je nezabezpečený tj. namísto zabezpečeného protokolu https:// je použit pouze http://. Celé je to tedy o tom, zda je komunikace odposlechnutelná či nikoliv. Pokud instalujete doplňky ze serveru Mozilla Add-ons, nemusíte se ničeho obávat, protože zde je komunikace zabezpečena. U jiných zdrojů tomu tak být nemusí, takže zde záleží na tom, jak zdroji doplňku důvěřujete a jakým způsobem má zabezpečen aktualizační kanál.

Christopher vyjmenoval některé doplňky, které jsou takto zneužitelné. Jedná se většinou o různé lišty a ne zrovna od malých hráčů:

  • Google Toolbar
  • Google Browser Sync
  • Yahoo Toolbar
  • Del.icio.us Extension
  • Facebook Toolbar
  • AOL Toolbar
  • Ask.com Toolbar
  • LinkedIn Browser Toolbar
  • Netcraft Anti-Phishing Toolbar
  • PhishTank SiteChecker

Proti uvedení v tomto seznamu se ohradila společnost Yahoo, jejíž rozšíření Del.icio.us je hostováno na Mozilla Add-ons a aktualizace jsou tudíž zabezpečeny. Na vše pak reagovala Window Snyder, bezpečnostní expertka Mozilla Corporation, která uvedla, že jsou zvažovány způsoby, jakým způsobem podobným věcem zamezit na úrovni Firefoxu a jak vylepšit aktualizační mechanismus Firefoxu 3.0.

Nová správa pádů ve Firefoxu 3.0 Alfa 5

Logo Firefoxu

Pokud používáte noční verze Firefoxu 3.0 pod Windows či Mac OS X, pak jste mohli všimnout, pokud jste měli štěstí, že obsahuje novou aplikaci na správu pádů. Jedná se tedy o aplikaci, která se spustí, když Firefox spadne a nabídne možnost odeslání informací o pádu vývojářům. Ve Firefoxu 2.0 a starších verzích se o tuto obsluhu starala aplikace TalkBack, která však byla komerčním produktem externí firmy a nemohla se tak svobodně používat. Vývojáři Flocku, Songbirdu a dalších aplikací postavených na Mozille tak měli smůlu.

Tomu již nyní bude konec, protože jak jsem zde již několikrát psal, Mozilla Corporation se společností Google vytvořili aplikaci Breakpad, která je šířena pod BSD licencí. Tato aplikace nahradí ve Firefoxu 3.0 Talkback. Firefox 3.0 Alfa 5, který by měl vyjít koncem tohoto týdne, bude mít Breakpad standardně aktivován pod Mac OS X a v 50% případů pro Windows. Druhá polovina uživatelů bude mít stále nainstalován Talkback s tím, že cílem je porovnání funkčnosti obou systémů. Pod Linuxem bude Breakpad k dispozici během několika týdnů. Hlášení odeslaná pomocí Breakpadu můžete procházet pomocí provizorního webového rozhraní. Do budoucna bude Breakpad integrován do dalších aplikací jako například poštovní klient Thunderbird.

Ukázka Breakpadu ve Windows

Mozilla obdarovala Participatory Culture Foundation

Logo Mozilly

Mozilla v rámci svého komunity programu finančně podporuje různé projekty, které mají nějakou (byť i vzdálenou) příbuznost s projektem Mozilla. V minulosti tak byl realizován příspěvek Creative Commons a nyní bylo přispěno nadaci Participatory Culture částkou 100 000 dolarů. Tato nadace je například tvůrcem Democracy Playeru (brzy bude přejmenován na Miro), který slouží k přehrávání internetových TV či videí. Není bez zajímavosti, že je to další z řady aplikací postavených na XULRunneru. Činnost nadace Participatory Culture má společné cíle jako projekt Mozilla, které byly specifikovány v Mozilla manifestu.

SeaMonkey 2.0 v noční verzi

Logo Seamonkey

Připravovaný SeaMonkey 2.0, který byl dosud vyvíjen jako experimentální verze, byl nyní překlopen do nočních verzí. Tato verze, která nese označení SuiteRunner, nově využívá tzv. toolkit, který využívají jako společný základ Firefox, Thunderbird a řada dalších aplikací. To nyní a do budoucna umožní vývojářům SeaMonkey sdílet více kódu s dalšími aplikacemi a využívat již napsané věci namísto toho, aby je byli nucení sami psát a udržovat. Koncoví uživatelé již nyní mohou oproti SeaMonkey 1.1 nalézt několik novinek:

O novém instalátoru jsem zde ještě nehovořil. První verze nového instalátoru pro Windows je k dispozici od dnešní noci a je založena na Nullsoft Installeru, na kterém jsou již založeny instalace Firefoxu, Thunderbirdu či například Sunbirdu. Nový instalátor tedy vypadá obdobně a zatím je oproti předchozí verzi skromnější na možnosti. Kromě standardní instalace poskytuje i volitelnou, kde je prozatím možno volit pouze z (ne)instalace DOM Inspektoru. Připravil jsem několik ukázek.

Ukázka instalátoru SeaMonkey 2.0 Ukázka instalátoru SeaMonkey 2.0 Ukázka instalátoru SeaMonkey 2.0

SeaMonkey 2.0 obsahuje v nočních verzích zatím řadu chyb. Pokud chcete pomoci s jejich vyladěním, stáhněte si noční verzi a můžete začít testovat. Koncovým uživatelům to však nedoporučuji.

Jak spustit průvodce importu v Thunderbirdu

Logo Thunderbirdu

Thunderbird obsahuje podobně jako Firefox nástroj na import dat. Ten v Thunderbirdu umí importovat poštu, kontakty apod. z poštovních klientů Outlook (Express) a SeaMonkey. Narozdíl od Firefoxu, kde lze tento nástroj spustit i později v hlavní nabídce pod Soubor -> Importovat, se tento nástroj v Thunderbirdu spouští pouze při prvním spuštění po čerstvé instalaci. Pokud si přejete provést spuštění někdy později, musíte přes příkazovou řádku. Konkrétně se jedná o parametr -migration, takže provedete spuštění thunderbird.exe -migration.

Jak na uložená hledání v Thunderbirdu 2.0

Logo Thunderbirdu

Jednou z užitečných funkcí, které Thunderbird obsahuje, a kterou malé procento uživatelů používá, jsou uložená hledání (známé též jako virtuální složky). Oč jde? Asi každý uživatel čas od času vyhledává v uložené poště nějaké poštovní zprávy. Je přitom jedno, zda vyhledává přes funkci Rychlé vyhledávání na Liště pošty či pomocí volby Hledat ve zprávách v místní nabídce složek či poštovních účtů. Většina vyhledávání je jednorázových, ale občas se hodí mít možnost si vyhledávání uložit pro pozdější použití. A k tomu právě slouží uložená hledání. Pokud si vyhledávání uložíte, uloží se jako nová složka v cílovém umístění, která bude označena ikonkou lupy. Jinak se tato složka bude tvářit jako jakákoliv jiná, jen obsažené poštovní zprávy v ní fyzicky nebudou uloženy, ale budou dle vyhledávacích kritérií vyhledány v jiných složkách.

Dosti teorie, čas na ukázku. Řekněme, že si přejete uložit vyhledání všech poštovních zpráv, které v předmětu obsahují slůvko "Firefox" v některé složce. Klepněte tedy nad danou složkou pravým tlačítkem a v místní nabídce zvolte Hledat ve zprávách. Otevře se vám dialog, kde jednoduše provede nastavení pravidel a klepnete na tlačítko Hledat. Po dokončení vyhledávání klepněte v dolní části na tlačítko Uložit hledání jako složku.

Vyhledávání ve zprávách Vytvoření složky uloženého vyhledávání

Otevře se nový dialog, ve kterém zadáte jméno složky uloženého hledání a místo, kde se má vytvořit. Pod tlačítkem Vybrat... můžete zvolit, jaké složky se mají při vyhledávání prohledávat. To pro případ, že nechcete vyhledávat pouze v jedné složce či v celém poštovním účtu. Poté jen klepněte na tlačítko OK. Tím se vytvoří složka uloženého vyhledávání pod názvem, který jste si určili. Uvedená složka je pouze virtuální, takže ji můžete kdykoliv odstranit a pošta, kterou "obsahuje", zůstane zachována.

Možností, jak vytvořit složku uloženého hledání je samozřejmě více. Další možností je již zmíněné Rychlé vyhledávání, které v nabídce obsahuje taktéž volbu Uložit hledání jako složku či pomocí volby v nabídce Pohledy na zprávy.

Příští verzí Flocku bude 0.9

Logo Flocku

Webový prohlížeč Flock je aktuálně k dispozici ve verzi 0.7.13, která je založena na kódu Firefoxu 1.5. Firefoxu 1.5 už pomalu odzvonilo, takže asi není překvapením, že tvůrci Flocku připravují novou verzi, která bude založena na Firefoxu 2.0. Zatímco doposud hovořili o verzi 0.8, nyní oznámili, že příští verze bude 0.9 a bude se jednat o poslední vývojovou verzi před vydáním 1.0. Co se týče časového plánu, tak verze 0.9 by měla být vydána v průběhu následujících šesti týdnů.

Určení maximální šířky ouška panelu ve Firefoxu 3.0

Logo Firefoxu

Od Firefoxu 2.0 mohou uživatelé určit, jaká může být minimální šířka ouška panelu. Od většího množství panelů jsou totiž ouška díky své malé velikosti nečitelné a uživatel tak neví, na jaký panel vlastně přepíná. Tento problém řeší předvolba browser.tabs.tabMinWidth na konfigurační stránce about:config, která slouží k nastavování minimální šířky. Pokud se všechny panely na lištu panelů nevejdou, aktivuje se skrolování. Počínaje dnešní vývojovou verzí Firefoxu 3.0 může uživatel nastavit i pravý opak tj. jaká může být maximální šířka ouška panelu. Slouží k tomu předvolba browser.tabs.tabMaxWidth, jejíž výchozí hodnota je 250.

Minimo 0.2 na OLPC notebooku

Logo Mozilly

Webový prohlížeč Minimo, který je založen na Mozille a primárně určen pro mobilní zařízení, běží nyní i na OLPC notebooku. Na tzv. 100 dolarovém notebooku, který je primárně určen pro rozvojové země, je tak k dispozici další webový prohlížeč. Uvedená verze Minima 0.2 prozatím není k dispozici, ale dle slov autorů portu zatím funguje velmi dobře. Návod na portaci bude k dispozici brzy.

Mozilla a spolupráce s SWT

Logo Mozilly

SWT (Standard Widget Toolkit) je toolkit pro tvorbu grafického rozhraní v jazyce Java, jenž je řadou vývojářů preferován před Swingem, který je součástí JDK (Java Development Kit). Důvodem řady z nich je zejména rychlejší odezva vytvořeného grafického rozhraní a lepší splýváním s grafickým rozhraním operačního systému. Tento toolkit například používá platforma Eclipse. SWT obsahuje komponentu Browser, která slouží pro zobrazení webové stránky. Standardně se k zobrazení použije prohlížeč operačního systému, takže pod Windows je to Internet Explorer. Od SWT 3.3 M6 je možné využít k zobrazování i renderovací jádro Gecko. Pro korektní funkčnost je potřeba mít nainstalovaný XULRunner 1.8.1.2 či vyšší. Přidána byla též podpora JavaXPCOM, což vývojářům umožní pracovat s řadou rozhraní platformy Mozilla. Ve FAQ je uvedeno jak na to.

K-Meleon 1.1 k dispozici

Logo Mozilly

Webový prohlížeč K-Meleon, který je založen na Mozille, je k dispozici ve verzi 1.1. Nová verze je založena na renderovacím jádru Gecko 1.8.1.4 tj. stejným, jaké bude obsahovat Firefox 2.0.0.4 a přináší plnou podporu lokalizací, novou správu relací, vylepšenou správu cookies a hesel či upravení vzhledu řady dialogů. Přehled změn je k dispozici v poznámkách k vydání a dostupný je i detailní přehled změn. Nová verze je k dispozici ke stažení pro Windows v angličtině a 4 dalších jazycích. Čeština k dispozici není. Pokud se vám Firefox zdá příliš systémově náročný či potřebujete prohlížeč postavený na Mozille pro slabší počítač, doporučuji K-Meleon vyzkoušet.

Nová sekce o Firefoxu na CyberNet News

Logo Firefoxu

Na serveru CyberNet News se objevila nová sekce o Firefoxu, která obsahuje řadu pěkně zpracovaných návodů a tipů pro Firefox. Návody jsou vskutku ukázkově přehledné a řada z nich též obsahuje návod v podobě videa.

Nově zpracovaný Správce stahování ve Firefoxu 3.0

Logo Firefoxu

Počínaje dnešní vývojovou verzí Firefoxu 3.0 bude k dispozici "nový" Správce stahování. Pokud jej budete zkoumat, pravděpodobně si nevšimnete žádných změn. Ty se totiž udály na pozadí, které bylo přepsáno a nyní je založeno na databázové knihovně SQLite. Nevýhodou existující implementace bylo, že se Správce stahování se s delší historií stával pomalejší a pomalejší, což by nová implementace měla vyřešit. Druhou výhodou by měla být větší "blbuvzdornost", takže by již nemělo docházet k problémům s poškozením souboru s historií stahování. Pokud budete uvedený soubor v uživatelském profilu hledat, pak již nehledejte downloads.rdf, ale downloads.sqlite.

Příští verze SeaMonkey bude 2.0

Logo SeaMonkey

O příští verzi SeaMonkey se dosud hovořilo jako o SeaMonkey 1.5. V uplynulých dnech však bylo rozhodnuto, že příští verzí bude SeaMonkey 2.0. Jedná se pouze o změnu verze, žádné jiné změny oproti původnímu plánu. Verze 2.0 podle vývojářů lépe vystihuje počet změn, se kterými SeaMonkey 2.0 přijde. Tato verze bude nově obsahovat Správce doplňků, nový nástroj na import a řadu změn na pozadí, o kterých jsem zde již psal.

Nová možnost importu v SeaMonkey 1.5

Logo SeaMonkey

Ve vývojové verzi SeaMonkey 1.5 označované jako SuiteRunner se nově objevil nástroj, která umožňuje importovat data ze SeaMonkey 1.0/1.x, Mozilla Suite a Thunderbirdu obdobně, jako to umí již poměrně dlouho Firefox a Thunderbird. Pokud se tedy například v budoucnu rozhodnete přejít z Thunderbirdu na SeaMonkey, budete mít usnadněnou práci. Možnost importu z Firefoxu prozatím není podporována, ale je dost možné, že do finální verze bude k dispozici. Pokud je vám divné, proč bude SeaMonkey provádět import ze starších verzí produktu, pak je to dáno tím, že počínaje verzí 1.5 budou data balíku uložena v cestě %data_aplikací%/Mozilla.org/SeaMonkey/ namísto dosavadní %data_aplikací%/mozilla/.

Import v SeaMonkey Import v SeaMonkey Import v SeaMonkey Import v SeaMonkey

Firefox 3.0 a návrh úpravy adresního řádku

Logo Firefoxu

O tom, že adresní řádek ve Firefoxu projde pravděpodobně úpravou, jsem tu již psal. Po dnešním příspěvku Gervase Markhama z Mozilla Foundation je již vcelku jasné, kudy budou úpravy směřovat. Na základě diskuse budou pravděpodobně realizovány dvě změny. První spočívá v odstranění favicon z adresního řádku. Důvodem je, aby webová stránka touto ikonkou nemohla uživatele mást a samotný adresní řádek byl mimo dosah autora webové stránky. Ikonka tedy bude odstraněna či nahrazena nějakou obecnou. Favicon na jednotlivých panelech ale pravděpodobně zůstane zachována. Druhou plánovanou změnou je zvýraznění domény aktuálně navštívené stránky a naopak zmenšení viditelnosti zbytku URL. Pro bližší představu se můžete podívat na obrázek a důvody této změny jsou k nalezení v Mozilla Wiki. Tato změna se opětovně točí okolo snahy o zvýšení bezpečnosti. Do budoucna nejspíš přijdou i další změny.

Places plně aktivovány ve Firefoxu 3.0

Logo Firefoxu

Počínaje dnešním vývojovou verzí Firefoxu 3.0 jsou plně aktivovány Places. Doposud byly aktivovány Places pouze u historie, nyní se dostalo i na záložky. Pokud jste o Places dosud neslyšeli, pak se ve stručnosti jedná o přepracovanou práci se záložkami a historii prohlížeče. Prozatím se jedná hlavně o pozadí, které je nyní založeno na databázové knihovně SQLite. Výsledek by měl být spolehlivější a rychlejší než stávající implementace. Do vydání Firefoxu 3.0 by mělo dojít i k úpravám práce se záložkami a historií vzhledem k uživateli. Jednou z možných novinek může být i podpora štítkování (tagů) záložek.

Mozilla Corporation oceněna na World Information Society Award 2007

Logo Mozilly

V rámci Mezinárodního dne telekomunikací udělovala Mezinárodního telekomunikační unie (ITU) ceny World Information Society Award 2007. Jedním ze tří ocenění se stala společnost Mozilla Corporation, která získala cenu za svůj přínos ve vývoji webových technologií a aplikací. Cenu převzala prezidentka Mozilla Corporation Mitchell Bakerová, která ve svém proslovu poděkovala svěm přispěvatelům projektu a uživatelům. O získání ocenění Mozilla Corporation vydala tiskovou zprávu.

Rozhovor s Tristanem Nitotem z Mozilla Europe

Logo Mozilly

Server LaFrecha.net před časem přinesl rozhovorem s Tristanem Nitotem. Tristan je prezidentem neziskové organizace Mozilla Europe, která se snaží o propagaci aplikací Mozilla v Evropě. Rozhovor se točí okolo Mozilla Europe, současnosti aplikací Mozilla, jejich budoucnosti a open-source obecně. Rozhovor byl pořízen ještě před vydáním Thunderbirdu 2.0.

Diskuse nad budoucností XULRunneru

Logo Mozilly

Pokud sledujete dění okolo aplikací Mozilla, pak vám nejspíš v poslední době neunikly vzrušené debaty na téma XULRunner a budoucnost platformy Mozilla jako takové. Pokud hovořím o platformě, mám na mysli technologie Mozilla jako je XUL, Gecko, Necko a řadu dalších. Zkrátka to, na čem jsou následně vystavěny aplikace jako Firefox, Thunderbird, Flock a další.

Tyto produkty jsou samostatné aplikace, které si s sebou nesou vše potřebné z platformy. Pokud tedy máte nainstalován Firefox a Thunderbird, máte na disku vlastně zčásti 2x to samé. Již v dobách Mozilla Suite vznikla idea mít části, které aplikace používají společně separátně s možností, aby je mohly jednotlivé aplikace sdílet. Vzniklo Gecko Runtime Environment (GRE), které přišlo s Mozilla Suite 1.4. Idea pěkná, ale nedotažená, takže výsledek byl dodáván pouze s verzí pro Windows. Byla zde celá řada problémů.

V březnu 2005 přišel Benjamin Smedberg s vizí, jak uvedené problémy vyřešit a fakticky tak vznikl XULRunner. XULRunner není nic jiného než běhové prostředí (runtime), který zapouzdřuje platformu Mozilla a umožňuje nad ní stavět aplikace. XULRunner si lze též představit jako JRE či Microsoft .NET. Zkrátka takový "framework" pro chod aplikací Mozilla, který je sdílený. XULRunner je v současné době ve vývoji, ale již nad ním běží aplikace jako Songbird či IRC klient ChatZilla. První aplikací Mozilla Corporation/Foundation, kteří XULRunner vyvíjí, se stane (měl stát?) Firefox 3.0. Ten by se zároveň stal formou distribuce XULRunneru, i když ten by byl k dispozici i samostatně.

Celý poprask poslední doby se točí okolo vyjádření Mozilla Corporation, že XULRunner, pokud se do Firefoxu 3.0 stihne začlenit, bude "soukromý". To znamená, že si jej ponese Firefox a ostatní aplikace jej nebudou moci využívat. Jednoduše řečeno, každá aplikace, která bude postavena na XULRunneru si s sebou ponese vlastní instalaci XULRunneru (v zásadě tedy stav, jaký je dnes), což je tak trochu proti původní idee. Mitchell Bakerová, prezidentka Mozilla Corporation, na toto téma sepsala dva příspěvky, které nebyly zrovna dobře napsány a vyvolaly dojem, že se Mozilla Corporation/Foundation chce zaměřit pouze na Firefox a XULRunner pouští tzv. k ledu.

Kromě výše uvedené "privátní" instalace XULRunneru ve Firefoxu 3.0 bylo též uvedeno, že XULRunner 1.9 nebude možná vůbec oficiálně vydán. To pochopitelně vzbudilo velké pozdvižení u řady vývojářů, kteří na XULRunneru již dnes staví. Po řadě místy až emocionálních příspěvků přišlo vyjádření Benjamina Smedberga, který XULRunner zastřešuje. Ve svém příspěvku konstatuje, že vývoj XULRunneru bude pokračovat. Pokud bude součástí Firefoxu 3.0, bude též vydána samostatná verze XULRunneru. V opačném případě rád přijme soukromé verze od přispěvatelů obdobně, jako je tomu nyní u XULRunneru 1.8.1. Tím se usnadní vývoj nad XULRunnerem pro řadu vývojářů.

Při té příležitosti Daniel Glazman, autor editor NVU, prohlásil, že by uvítal větší zviditělnění XULRunneru v podobě nějaké stránky, loga apod. Pozitivem uvedených diskusí je též vznik uskupení Mozpad, které zastřešuje lidi a organizace, které staví na platformě Mozilla. Jejich snahou je podpora platformy Mozilla do budoucna.

Další odkazy:

Jaké jazykové verze Firefoxu se nejvíce stahují

Logo Firefoxu

John Lilly z Mozilla Corporation ve svém blogu zveřejnil aktuální statistiky zastoupení jednotlivých jazykových verzí Firefoxu. Ačkoliv nebylo zveřejněno o jaká data se jedná tj. zda jsou získána z aktualizací, z verzí stahovaných z ftp serverů apod., je určitě zajímavé zjištění, že anglická verze se pomalu stává minoritní. Americká angličtina (en-US) se včera poprvé dostala pod hranici 50%. Spolu s britskou angličtinou (4%) si stále drží mírnou převahu, ale je zde trend posilování podílu lokalizovaných verzí. Největší podíl má němčina (13%) následovaná francouzštinou (7%), španělštinou (4%) či polštinou (4%). Roste též podíl minoritních lokalizací.

Stává se Firefox nabubřelý?

Logo Firefoxu

Na serveru Wired.com vyšlo zamyšlení, zda se Firefox nestává s přibývajícími verzemi více těžkopádný, plný nepotřebných funkcí a zda se tak trochu nevzdaluje své původní idee malého a jednoduchého prohlížeče. Osobně s autorem příspěvku nesouhlasím, ale pokud máte trochu času, příspěvek si přečtěte a zkuste se nad ním zamyslet. Když se tak zamýšlím nad tím, co z mé vlastní zkušenosti uživatelům na Firefoxu nejvíce vadí, pak to není velké množství funkcí. Řada lidí by naopak ráda viděla řadu dalších funkcí jako možnost efektivnějšího blokování reklamy, rozšíření možností funkce prohlížení v panelech a řadu dalších. Ovšem co člověk, to názor.

Loga Firefoxu a Thunderbirdu ve vektoru

Logo Firefoxu

Poměrně náhodou jsem dnes narazil na počin Jamese Powella, který překreslil loga Firefoxu a Thunderbirdu do vektoru. Jak vypadá výsledek si můžete prohlédnout na obrázku a výsledek si též můžete stáhnout. K dispozici je ve formátu dfx, který otevřete v Adobe Illustrator či AutoCADu.

Uživatelé Firefoxu 2.0 svědomitě instalují aktualizace

Logo Firefoxu

Server Secunia.com, který se zabývá počítačovou bezpečností, uveřejnil statistiky nástroje Secunia Software Inspector. Pomocí něho si mohou uživatelé od loňského podzimu zkontrolovat, zda mají nainstalovány poslední aktualizace k systému a nainstalovaným programům. Uživatel nemusí nic instalovat, jen spustí jednoduchý test přímo z webové stránky. Pro jeho chod je potřeba nainstalovaná Java.

Od spuštění nástroje uživatelé provedli 350 000 testů v rámci níž bylo otestováno 4,9 miliónů instalací populárních programu. 1,4 miliónu z nich nemělo nainstalováno některou z bezpečnostních aktualizací. Nástroj Secunia Software Inspector samozřejmě testuje i nainstalované webové prohlížeče a zde je pozitivní zjištění, že nejlépe dopadl Firefox 2.0. Díky inkrementálním aktualizacím, které jsou součástí Firefoxu od verze 1.5, byla snížena náročnost instalací aktualizací a informovaní o jejich dostupnosti. Z výstupů nástroje Secunia Software Inspector tak vyplynulo, že pouze 5,19% instalací Firefoxu 2.0 nemá nainstalovánu některou z bezpečnostních aktualizací. V pořadí následuje Internet Explorer 7.0 (5,4%), Internet Explorer 6.0 (9.61%) a Opera 9.x (11.96%).

Server Secunia však považuje uvedená čísla za vcelku potěšující. Dokazuje to prý, že uživatelé neberou otázku bezpečnosti u webových prohlížečů na lehkou váhu. Daleko horší je prý situace u multimediálních přehrávačů jako QuickTime 7 či Winamp 5, kde nemá nainstalovánu některou z bezpečnostních aktualizací 26,96% instalací. Vzhledem k tomu, že tyto přehrávače bývají často integrovány s webovým prohlížečem, je uvedené číslo znepokojující.

Nativní vzhled formulářů ve Firefoxu pod Mac OS X

Logo Firefoxu

V rámci přizpůsobování vzhledu Firefoxu jednotlivým platformám se uživatelé Mac OS X dočkali nativního vzhledu formulářů na webových stránkách, který je nyní ve stylu Aqua Mac OS X. Prozatím je tato vlastnost k dispozici pouze v experimentální verzi a pouze pro architekturu Intel. Do budoucna však bude podporována i architektura PowerPC. Pokud máte zájem, můžete si experimentální verzi stáhnout (9,5 MB) a vyzkoušet. Pakliže se vám ji nechce stahovat, můžete si na následujících obrázcích porovnat vzhled "před" a "po" (za screenshoty děkuji Martinu Hassmanovi). Tento nativní vzhled by měl být součástí připravovaného Firefoxu 3.0.

Firefox 2.0 pro Mac OS X

Vzhled formulářů ve Firefoxu 2.0 pod Mac OS X

Experimentální verze Firefoxu pro Mac OS X

Vzhled formulářů v experimentální verzi Firefoxu pod Mac OS X

Návrh na změnu minimálních požadavků pro běh Firefoxu v Linuxu

Logo Firefoxu

Mike Connor, jeden z vývojářů Firefoxu, sepsal dokument s návrhem nových minimálních nároků pro běh budoucích verzí Firefoxu v Linuxu. Dokument se netýká minimálních požadavků na hardware, ale minimálních verzí knihoven, které pro svůj chod budete potřebovat, pokud budete chtít používat Firefox v Linuxu. Udržování stávajících minimálních nároků s sebou totiž nese nutnost obcházení řady chyb ve starších verzích knihoven, což zesložituje vývoj. Nově navržené nároky již většina dnešních distribucí splňuje. Problém však může nastat zejména u enterprise verzí, kde mají jednotlivé verze delší podporu.

Počínaje Firefoxem 3.0 se mění minimální požadavky na systém i u zbývajících oficiálně podporovaných platforem. Jak jsem tu již zmínil, Firefox 3.0 nebude podporovat Windows 98/ME a uživatelé Mac OS X budou muset mít minimálně verzi 10.3.9 svého operačního systému namísto dosavadní minimální verze 10.2.

Výsledky ankety Czech Open Source 2007

Server Root.cz uveřejnil výsledky ankety Czech Open Source 2007. Absolutním vítězem se stal projekt Česká Wikipedie, v kategorii projekt roku udíleném porotou zvítězil lokalizační projekt CZilla, který lokalizuje aplikace Mozilla do češtiny. Má maličkost se v kategorii Osobnost roku umístila na 4. místě, což mě příjemně potěšilo Za hlasy v anketě děkuji.

Milimail

Logo Thunderbirdu

Pod názvem Milimail se skrývá projekt, jehož cílem je do Thunderbirdu začlenit některé enterprise vlastnosti jako protokoly X400 či XSMTP. Za projektem stojí francouzské ministerstvo obrany a British Telecom. Jedná se o open-source projekt a funkcionalita bude dostupná ve formě rozšíření do Thunderbirdu. Jeden z hlavních vývojářů Thunderbirdu, David Bienvenu, doufá, že se některá funkcionalita později dostane i do zdrojového kódu Thunderbirdu.

Co přinese Bugzilla 3.2

Logo Bugzilly

Bugzilla 3.0 vyšla před pár dny a jak už tomu tak bývá, pomalu se pracuje na nové verzi, kterou by měla být Bugzilla 3.2. Její vydání je plánováno na podzim letošního roku s tím, že vývoj bude zmražen na přelomu srpna a září. A co je do nové verze plánováno? Zajímavě se jeví podpora databázového serveru Oracle, čímž by se rozšířila podpora databázových systému na tři (aktuálně je podporováno MySQL a PostgreSQL). Mezi další plánované novinky se řadí podpora různých AJAXových vychytávek, možnost konfigurace stavů chyb a workflow, podpora pro mobilní zařízení či snaha o vylepšení použitelnosti. Připravovaných novinek je celá řada a přehled těch hlavních lze nalézt v plánu vývoje.

Automatické potvrzování dialogů HTTP autentizací ve Firefoxu

Logo Firefoxu

Řada webových aplikací je zabezpečena tzv. HTTP autentizací. To v praxi znamená, že při prvním pokusu o přístup k této aplikaci se zobrazí dialog, kde jste vyžádáni k zadání přihlašovacího jména a hesla. Ve Firefoxu si můžete zadané přihlašovací údaje uložit a prohlížeč je tak za vás příště předvyplní. Někomu však může připadat otravné neustále tento dialog s předvyplněnými údaji odklepávat. Pokud se řadíte mezi tyto uživatele, doporučuji vaší pozornosti rozšíření AutoAuth. Toto rozšíření v případě, že se zobrazí dialog HTTP autentizace a Firefox údaje předvyplní, automaticky odklepne tlačítko OK.

Otevřen obchod s propagačními předměty SeaMonkey

Logo SeaMonkey

Jak asi víte, Mozilla Corporation provozuje obchod, kde si můžete zakoupit propagační předměty s tématikou Firefoxu či Thunderbirdu. Robert Kaiser z projektu SeaMonkey oznámil dostupnost obchodu s propagačními předměty balíku SeaMonkey. Obchod je dostupný na adrese http://www.cafepress.com/SeaMonkeySuite a můžete si z něj objednat trička, hrníček, podložku pod myš či kšiltovku. Vše samozřejmě s motivem balíku SeaMonkey. Potěšitelné je, že všechno zboží si můžete objedat i k nám.

Jak ve Firefoxu zrušit hlavní heslo

Logo Firefoxu

Firefox umožňuje zabezpečit uložená hesla a nainstalované certifikáty tzv. hlavním heslem. Pokud jej nastavíte, nikdo nemůže manipulovat s vašimi hesly, dokud nezadá správné hlavní heslo. Jak už to však u hesel občas bývá, zadáte složitější heslo a zapomenete jej. Jak v takovém případě postupovat? Jednoduše do adresního řádku prohlížeče zadejte adresu chrome://pippki/content/resetpassword.xul. Místo webové stránky se vám zobrazí roztáhlý dialog, kde v pravé dolní části naleznete tlačítko Obnovit. Klepněte na něj a vaše hlavní heslo bude zrušeno. Nutno však podotknout, že za cenu ztráty uložených hesel či certifikátů.

Developer Days v červnu v Paříži

Logo Mozilly

Developer Days jsou schůzky (minikonference) aktivních vývojářů na projektech Mozilla, které kdysi pořádal Netscape/AOL a nyní je obnovila Mozilla Corporation/Foundation. Po úspěšných setkáních v Mountain View a v Bostonu, se uskuteční třetí setkání 23. června v Paříži. Obsah setkání prozatím nebyl přesně stanoven, ale zúčastní se jej celá řada vývojářů jak z Evropy, tak z Ameriky. Bližší informace o setkání jsou k dispozici na Mozilla Wiki.

Nová kniha o programování Firefoxu

Ukázka obalu kniny

Nakladatelství O'Reilly vydalo knihu Programming Firefox s podtitulem Building Rich Internet Applications with XUL. Autorem knihy je Kenneth Feldt a samotná kniha je úvodem do technologií, na kterých je Firefox postaven. Dozvíte se v ní o XUL, RDF, XBL, XPCOM stejně tak, jako o nástrojích, které se mohou při vývoji hodit. Pokud vás kniha zaujala, můžete nahlédnout do jejího obsahu. Kniha je, jak jinak, dostupná v angličtině třeba na britském Amazonu za 27 liber. Kniha je určena jak pro potencionální vývojáře Firefoxu či produktů na jeho technologiích, tak pro vývojáře doplňků.

Vyšla Bugzilla 3.0

Logo Bugzilly

Populární bug-trackingový systém Bugzilla, který používají pro správu chyb projekty jako Mozilla, KDE či například openSUSE, je k dispozici ve verzi 3.0. Nová verze Bugzilly přináší podporu pro vlastní editační pole pro evidované chyby, vylepšenou výkonnost podpory mod_perl, přidané rozhraní XML-RPC či možnost zakládat a modifikovat chyby skrze e-mail. Bližší informace o novinkách jsou uvedeny v detailním popisu. K dispozici jsou též poznámky k vydání a testovací instalace. Novou verzi můžete stahovat v anglické verzi na domovské stránce. U příležitosti vydání Bugzilly 3.0 též končí podpora Bugzilly 2.18, takže pokud tuto verzi (či starší) používáte, aktualizujte na verzi 3.0.

K-Meleon 1.1 RC2 k dispozici

Logo Mozilly

Webový prohlížeč K-Meleon, který je založen na renderovacím jádru Gecko z webového prohlížeče Firefox, je k dispozici ve verzi 1.1 RC2. Nová verze je založena na renderovacím jádru Gecko 1.8.1 tj. stejné verzi, jako je k dispozici ve Firefox 2.0. Přehled novinek není k dispozici a vzhledem k tomu, že se neřadím k uživatelům K-Meleonu, nedokáži odhadnout, co tato verze přináší nového. Verze 1.1RC2 je k dispozici ke stažení (6 MB) pro Windows a to pouze v anglickém jazyce.

Nový web Mozilla QA komunity

Logo Mozilly

Včera byl oznámen nový web Mozilla QA, který je k dispozici na adrese quality.mozilla.org. Nový web je prozatím ve vývoji, takže některé věci na něm nemusí fungovat korektně. Provizornost se týká i designu, který by měl být do budoucna nový a unikátní. Nový web prozatím nabízí diskusní fórum, dokumentaci a kalendář akcí. Na novou adresu bude přesunut i aktuální QA blog.

Diskuse o vylepšení podpory aplikací Mozilla

Logo Mozilly

V rámci Mozilla Corporation proběhla první ze série debat o možnostech vylepšení podpory koncových uživatelů. Aktuální stav je takový, že podpora je poněkud roztříštěná. Hlavní část podpory přitom zajišťuje server MozillaZine.org, kde je možné nalézt fórum či bázi znalostí. Tam mohou uživatelé nalézt odpovědi na své dotazy. Další možností jsou pak diskusní skupiny či Mozilla IRC. Na prvním meetingu se tak diskutovalo o tom, jakým způsobem existující podporu vylepšit tak, aby byla co nejvíce přehledná koncovým uživatelům. Diskutovalo se tak o možnostech začlenění multimediálního obsahu či o podpoře pro jiné jazyky. Aktuální podpora Mozilla Corporation je totiž k dispozici pouze v angličtině a o lokální podporu se většinou starají jednotlivé lokalizační týmy. Z právě proběhlého setkání je je k dispozici i záznam. Další setkání na toto téma je plánováno na zítra a bude zaměřené na uživatelské fórum podpory.

Yahoo hledá vývojáře pro rozšíření Firebug

Logo Mozilly

Firebug je mocné rozšíření pro Firefox, které do něj integruje nástroj na vývoj a ladění webových aplikací. Společnost Yahoo nyní hledá vývojáře, kterého by zafinancovala na práci na uvedeném rozšíření, které vyvíjí Joe Hewitt. Tento člověk by se stal součástí Yahoo User Interface týmu, ale pracoval by na uvedeném rozšíření.

Rozhovor s prezidentkou Mozilla Corporation o budoucnosti Firefoxu

Logo Firefoxu

Server APC Magazine přinesl rozsáhlý rozhovor s o budoucnosti Firefoxu s prezidentkou Mozilla Corporation Mitchell Bakerovou. V rozhovoru se mimo jiné můžete dočíst, jaký je vztah Mozilla Corporation k technologiím jako Flash či Microsoft Silverlight, jak je to s možností příchodu Firefoxu na mobilní zařízení či informace o tom, co můžeme očekávat s příchodem Firefoxu 3.0.

Jak na spolupráci Lightningu s Google Calendar

Logo Thunderbird

Řada uživatelů používá jako kalendářovou aplikaci Google Calendar. Je to pohodlný a rychlý způsob přístupu ke kalendáři ať už jste kdekoliv. Nějaký čas existuje způsob, jakým můžete z Lightningu či Sunbird s touto službou pracovat. Jak na to?

O možnosti přístupu jsem zde již několikráte psal. Řešením je instalace doplňku Provider for Google Calendar. Nainstalujte si tedy do Thunderbirdu rozšíření Lightning (pokud dosud nemáte) a uvedený doplněk. Poté se přihlašte do aplikace Google Calendar. V pravém horním rohu stránky klepněte na odkaz Settings, v zobrazených předvolbách zvolte panel Calendars a v zobrazeném seznamu kalendářů zvolte ten, s kterým chcete v Lightningu pracovat. Na nově zobrazené stránce dole vedle Private Address: zkopírujte odkaz, který se skrývá za oranžovým tlačítkem s nápisem XML. Následně přepněte do Ligtningu.

V něm v navigaci vpravo zvolte panel Kalendáře a klepněte na tlačítko Nový pro vytvoření nového kalendáře. V prvním okně průvodce zvolte V síti a klepněte na tlačítko Další. Na druhé stránce průvodce zvolte volbu Google Calendar a do editačního pole Adresa vložte adresu zkopírovanou z Google Calendar (adresu odkazu, nikoliv adresu obrázku). Klepněte na tlačítko Další, v třetím okně průvodce zadejte jméno nového kalendáře a klepněte na tlačítko Další. Poté budete dialogem dotázání na vaše přihlašovací údaje do aplikace Google Calendar. Zadejte je, klepněte na tlačítko OK a ukončete průvodce klepnutím na tlačítko Dokončit.

Toť vše a můžete začít používat vámi nově vytvořený kalendář. Jeho data budou automaticky synchronizována mezi aplikací Google Calandar a Lightningem. Doplněk v současné době podporuje i upozornění, což je základ pro spokojenou práci s ním. Pokud používáte namísto Lightningu Mozilla Sunbird, pak vás jistě potěším, že uvedený návod je prakticky ekvivalentní i pro něj.

Jak aktualizovat Firefox či Thunderbird

Logo Firefoxu

Častým dotazem uživatelů téměř po každé aktualizaci Firefoxu či Thunderbirdu je, jak přejít (aktualizovat) na novou verzi. Možná jsem teď někomu způsobil lehké pousmátí, ale je nutné si uvědomit, že ne každý je technicky zdatný a jeho doménou je IT. Jak tedy na to?

Obecně se k aktualizaci můžete dostat dvojím způsobem. První, implicitně nastavené, jsou tzv. bezpečnostní aktualizace, které se vám například ve Firefoxu automaticky nabídnou či spíš potichu stáhnou a vám se zobrazí dialog, kde jste vyzvání k restartu Firefoxu. Při opětovném spuštění je aktualizace nainstalována a vše pracuje jak má. Tento způsob aktualizací je vcelku bezproblémový. Pokud se přesto vyskytne problém, je vám nabídnuto stažení celého instalačního balíčku, který se při dalším spuštění Firefoxu nainstaluje. Pokud nepomůže ani to, doporučuji postupovat podle následujícího návodu.

Druhým způsob aktualizací spočívá ve stažení plného instalačního balíčku z webu a jeho instalace. Zde se často uživatelé ptají, zda je potřeba předchozí instalaci např. Firefoxu odinstalovávat. V zásadě to nutné není, ale osobně to doporučuji. Nejprve tedy předchozí verzi odinstalujte, a až teprve následně nainstalujte novou verzi. Ušetříte si tak potencionální problémy a udržíte pořádek v systému. V souvislosti s odinstalací aplikace Mozilla je též častý dotaz, zda uživatel odinstalací přijde o svá data (záložky, pošta, kontakty apod.). Odpověď zní ne. Všechna tato data jsou uložena v uživatelském profilu, který zůstane odinstalací nedotčen. Po nainstalování nové verze tato data aplikace Mozilla najde a použije.

V souvislosti s aktualizacemi je též dobré upozornit, že viry či spyware v neudržovaném systému Windows můžou v rámci aktualizací nadrobit pěknou neplechu. Jsou známy případy, kdy tyto faktory způsobily ztrátu některých dat jako například záložek v průběhu aktualizace. Zde není chyba na straně aplikace Mozilla.

Posledním častým dotazem je, jak je to v rámci aktualizací s doplňky (rozšíření a motivy vzhledu). Odpověď je poměrně jednoduchá. Pokud instalujete tzv. minoritní aktualizaci (např. z Firefoxu 2.0.0.2 na 2.0.0.3), doplňky vám budou fungovat i po nainstalování aktualizace. Při hlavní (major) aktualizaci, kdy uživatelé přechází například z Firefoxu 1.5 na 2.0, se mohou některé nekompatibilní doplňky zakázat. To nastane tehdy, pokud autor uvedeného doplňku dosud neprovedl jeho aktualizaci pro novou verzi. S tímto se můžete setkat zejména krátce po vydání nové hlavní verze. Pokud se chcete tomuto případu vyhnout, doporučuji si dopředu ověřit, zda jsou vámi používané doplňky dostupné i pro novou verzi. Nejsnáze to zjistíte jejich vyhledáním na serveru Mozilla Add-ons. Pakliže doplněk není k dispozici pro novou verzi aplikace, můžete kontrolu kompatibility vypnout (ovšem na vlastní riziko).

Detailnější informace o počtech stažení Firefoxu 2.0

Logo Firefoxu

Pokud sem zde hovořil o počtech stažení Firefoxu, uváděl jsem vždy pouze globální čísla. Na webu Mozilla Corporation jsou nyní "skrytě" k dispozici detailní čísla o počtech stažení Firefoxu 2.0. Naleznete tam pro každý den informaci o tom, kolik kopií bylo staženo (bez inkrementálních aktualizací), kolik byly stahovány verze pro jednotlivé platformy či jakými prohlížeči bylo stahování prováděno. Data jsou k dispozici ve formátu CSV, což je činí lehce nepřehlednými.

Mozilla a eBay: Snadný přístup k aukcím

Logo Firefoxu

Před více jak měsícem jsem zde psal o nové spolupráci spolupráci Mozilla (Corporation, Foundation) s provozovatelem aukčního portálu eBay. Uvedená spolupráce má první hmatatelný výstup v podobě Firefox Companion for eBay, který je též označován jako Mozilla Firefox eBay Edition. Nejedná se však o speciální edici Firefoxu, jak by se z druhého názvu dalo usuzovat, ale o doplněk pro Firefox, který usnadňuje přístup k informacím o aukcích na portálu eBay. Prozatím se jedná o betaverzi, ke které můžete zasílat připomínky.

Aktualizace: K dispozici je přecijen i instalační balíček označený jako Mozilla Firefox eBay Edition. Je na stejné adrese a je nabídnut uživatelům, kteří na výše odkazovanou stránku přistoupí z jiného prohlížeče než Firefoxu.

Zamyšlení nad budoucností Bugzilly

Logo Bugzilly

Dnes jsem si přečetl zajímavé zamyšlení nad budoucností bug-trackingového systému Bugzilla, který používá řada projektu jako Mozilla na správu chyb. Autor (nejspíš jeden z vývojářů) se v něm zamýšlí nad největší slabinou projektu a tou je, z jeho pohledu, jazyk, v kterém je Bugzilla napsána. Celá Bugzilla, jejíž velikost zdrojového kódu je cca. 80 000 řádek, je napsána v Perlu. Jedná se o mocný jazyk, který však již dnes nehraje takovou roli jako před pár lety. Vývojáři dnes dávají přednost jazykům jako Python, Ruby či třeba PHP. Autor příspěvku uvádí několik bodů, proč je vývoj aplikace podobného rozsahu v Perlu obtížnější, než v případě jiných jazyků. Pokud si projekt chce zachovat životaschopnost, musí dle autora během pár let přejít na jiný jazyk a to buď celým přepsáním či postoupnou portací.

Flock 0.7.13 a Flock 0.8 Developer Preview

Logo Flocku

Vývojáři Flocku pro nás na dnešek připravili dvě nové verze webového prohlížeče Flock. Uvolněná verze 0.7.13 je aktualizací aktuální stabilní řady produktu a přináší opravu interakce se službami Photobucket/MacAfee. Uvedenou verzi můžete stáhnout v řadě jazyků včetně slovenštiny. Tato verze by měla být nabídnuta stávajícím uživatelům v rámci inkrementálních aktualizací prohlížeče.

Druhou uvolněnou verzí je Flock 0.8.0 Developer Preview, což je vývojový milník další hlavní verze tohoto prohlížeče, která bude založena na Firefoxu 2.0. Bude tedy obsahovat tytéž novinky, s kterými přišel Firefox 2.0 a navíc řadu dalších, které jsou detailně popsány v poznámkách k verzi. Tato verze je k dispozici pro vývojáře a testery a to pouze v anglické verzi.

Diskuse o legálnosti Swiftfoxu

Logo Firefoxu

Poměrně náhodou jsem narazil na web GetSwiftfox.org, kde jeho autor vybízí k bojkotování webového prohlížeče Swiftfox. Swiftox jsou optimalizované podoby Firefoxu pro jednotlivé procesory pro Linux. Autor webu se domnívá, že Swiftfox porušuje licenci MPL tím, že neposkytuje všechny potřebné soubory pro provedení nezávislé kompilace. Problematika se týká grafiky a případných souborů přidaných navíc. Okolo tohoto tématu se strhla diskuse ve fóře podpory Swiftfoxu. V Bugzille je pak vyjádření Gervase Markhama z Mozilla Foundation, který konstatuje, že dle dostupných informací je licenčně vše v pořádku. Licence MPL totiž umožňuje mixování otevřeného a uzavřeného kódu.

Camino 1.5 nejspíš již tento měsíc

Logo Camina

Webový prohlížeč Camino, který je určen pro platformu Mac OS X, bude nejspíš uvolněn tento měsíc. Během 14 dní by měla být k dispozici RC verze, finální pak nejspíš koncem měsíce. Zajímavá změna nastala u verze. Zatímco doposud se hovořilo o Caminu 1.1, nakonec se bude jednat o verzi 1.5. Dle vývojářů to lépe vystihuje množství novinek, které nová verze přinese.

Netscape 9 přejmenován na Netscape Navigator 9

Logo Netscape

Připravovaný webový prohlížeč od Netscape, který byl dosud znám pod jménem Netscape 9, byl přejmenován na Netscape Navigator 9. Důvodem je snaha zabránit kolizi jména s jinými produkty Netscape. Toto zdůvodnění se mi zdá poněkud divné, zvlášť, když pro řadu lidí je Netscape synonymum pro prohlížeč, ale budiž. Netscape tak s novou verzí reinkarnuje název, který používal ve verzích 1.0 až 4.08. Uvidíme, zda mu to přinese aspoň trochu štěstí.