Přeskočit navigaci

Tento blog byl již ukončen. Aktuální novinky ze světa Mozilly nyní hledejte na webu Mozilla.cz.

Podpora pro profily barev bude ve Firefoxu 3.0 vypnuta

Logo Firefoxu

Jednou z novinek Firefoxu 3.0 je podpora profilů barev, která výstupním zařízením (např. monitoru) umožňují věrněji zobrazovat barvy na výstupu. Tyto profily jsou uloženy jak na úrovni operačního systému, tak je může nést například konkrétní obrázek. Firefox 3.0 obsahuje podporu pro oba zmíněné případy, narozdíl například od Safari, který bere ohled pouze na profily barev umístěné přímo v obrázcích. Tato podpora se ale v současné době podepisuje na výkonu při renderování obrázků, takže bylo rozhodnuto, že podpora pro profily barev bude standardně vypnuta. Druhým důvodem pro vypnutí je absence podpory ze strany zásuvných modulů, což v některých případech způsobuje nevěrné zobrazení výstupu. Pokud si budete chtít podporu aktivovat, budete na to moci použít například doplněk Color Management.

Spicebird 0.7 Beta v půlce června

Logo Mozilly

Tvůrci Spicebirdu, „malého Outlooku“ postaveného na Mozille, o kterém jste si mohli přečíst článek na serveru Root.cz, oznámili, že další plánovaná verze 0.7 vyjde v betaverzi přibližně v půlce června. Z původně plánované funkcionality by tato verze měla obsahovat vše kromě prohlížení poštovních zpráv v panelech. Tato funkce prý chce dle slov tvůrců ještě nějaký čas na doladění, takže se jí dočkáme až v následující verzi. Verze 0.7 má přinést převážně vyladění existující funkcionality, doplnění chybějících dialogů, výrazné vylepšení IM a z novinek má být podpora pro blogování přímo z poštovního klientu.

MozBackup 1.4.8 Beta

Logo Mozilly

Dnes jsem dal dohromady betaverzi MozBackupu 1.4.8. Oproti alfa verzi nejsou žádné nové funkce, betaverze tedy obsahuje čistě opravy chyb. Opět je tak dostupné vytváření zaheslovaných záloh, byla opravena chyba zapříčiňující problémy s některými asijskými jazyky a došlo k drobným korekcím v anglickém lokalizačním souboru. Pokud se nevyskytnou nějaké problémy, zbývá do finální verze vyřešit pouze otázku nového loga aplikace, na čemž již pracuji. Zájemci o testování MozBackupu 1.4.8 Beta si jej mohou stáhnout na serveru SourceForge a případné chyby mi prosím hlašte na e-mail.

Thunderbird a spolupráce s Windows Desktop Search

Logo Thunderbirdu

Součástí Windows Vista je nástroj Windows Desktop Search, který indexuje obsah lokálního disku a umí v něm vyhledávat. Výhodou tohoto způsobu vyhledávání je to, že tento nástroj rozumí řadě datovým formátům, takže vám umožní vyhledávat informace obsažené v dokumentech nezávisle na jejich formátu. Jedinou podmínkou je, že vyhledávací nástroj musí daný datový formát znát. Co se týče Windows Desktop Search, tak ten standardně neumí prohledávat složky s poštou Thunderbirdu. V rámci letošního Google Summer Of Code je projekt na tvorbu pluginu pro spolupráci s Windows Search Desktop, ale na výsledky si budeme muset ještě nějaký ten čas počkat. Pokud se vám čekat nechce, můžete vyzkoušet doplněk, který možnosti Windows Desktop Search rozšíří právě o možnost prohledávat poštovní složky Thunderbirdu. Jen zamrzí, že projekt zřejmě již není dále vyvíjen.

Mozilla a Google Summer Of Code 2008

Logo Mozilly

Jak jsem tu již psal, společnost Google i letos pořádá Summer Of Code. Jedná se o akci, jejíž cílem je více zapojit studenty do open source projektů. Pokud student realizuje vypsané téma u zvoleného projektu, dostane od společnosti Google finanční odměnu. Letošní témata již byla zadána, takže se můžeme podívat, jaká témata budou realizována v rámci projektu Mozilla. V seznamu je celkem 11 témat, mezi kterými je možné nalézet například integraci Thunderbirdu s vyhledáváním Windows Vista, tvorbu rozšíření pro Thunderbirdu, které přinese podporu pro Google Contacts, podporu prohlašování skrze OpenID do Bugzilly či nové vyhledávání pro stránky Mozilla Support. Letošní Google Summer Of Code končí na konci srpna.

XiTi Monitor: Firefox v Evropě stále roste

Logo Firefoxu

Francouzské společnosti XiTi Monitor uveřejnila pravidelné statistiky podílu webových prohlížečů v Evropě (a nejen zde), z kterých vyplývá, že si Firefox stále polepšuje. Zatímco před rokem byl podíl Firefoxu v Evropě 24,3%, nyní je to 28,8% (údaj za březen). Oproti únoru si Firefox polepšil o 0,3%, oproti začátku roku o 0,8%. Rychlost nárůstu v posledních měsících již není tak masivní, ale trend je stále rostoucí. Bude zajímavé sledovat, jak se statistikami zahýbe vydání Firefoxu 3.0. Není bez zajímavosti, že nárůst zaznamenala i Opera spolu se Safari. Naopak se stále pomalu propadá Internet Explorer, který je ale stále nejpoužívanější a v současné době drží 65% trhu.

Web Mozilla Links v novém

Logo Mozilly

Populární a dnes nejspíš nejkvalitnější web zaměřený na novinky okolo Mozilly, Mozilla Links, se dočkal redesignu. Původní vzhled doznal příjemné změny a celý web je nyní pěkně přehledný. Pokud tento web ještě neznáte a vládnete angličtinou, doporučuji jeho pravidelnou návštěvu, protože se v dnešní době jedná o nejlepší anglicky psaný informační zdroj. Pár let nazpět by se něco podobného dalo říci o serveru MozillaZine, ale ten je v současné době v silném útlumu a nebýt diskusního fóra a wiki, byl by prakticky mrtvý.

Mimochodem, u příležitosti vydání Firefoxu 3.0 se dočká redesignu i web Mozilla.com a pozadu by neměl zůstat ani Mozilla Developer Center, který slouží jako zdroj informaci pro vývojáře.

Jak ve Firefoxu 3.0 vypnout kontrolu stahovaných souborů antivirem

Logo Firefoxu

Jednou z novinek Firefoxu 3.0 je automatická kontrola stahovaných souborů antivirem po stažení, pokud je antivir nainstalován. Jedná se o zajímavou funkci, která se pochopitelně týká pouze uživatelů Windows. Ačkoliv se jedná o rozumnou funkci, může některým uživatelům nevyhovovat menší prodleva, kdy po stažení souboru provádí antivir kontrolu staženého souboru. Pokud patříte mezi tuto část uživatelů, pak právě pro vás je určena předvolba Browser.download.manager.scanWhenDone, která má výchozi hodnotu true, ale po přepnutí na hodnotu false vypne kontrolu stahovaných souborů antivirem. Předvolba je standardně dostupná na konfigurační stránce about:config.

Jak v Thunderbirdu naplánovat pozdější odeslání e-mailu

Logo Thunderbirdu

Pokud napíšete v Thunderbirdu nový e-mail, máte možnost jej okamžitě odeslat či se rozhodnout, že jej odešlete později. V tomto případě se e-mail umístí do složky Pošta k odeslání a vy jej můžete kdykoliv později odeslat volbou Odeslat neodeslané zprávy v místní nabídce, případně jste vždy dotázání při spuštění Thunderbirdu. Thunderbird standardně neobsahuje možnost říci, že se e-mail má odeslat v konkrétní den a konkrétní čas. Existuje však rozšíření Send Later Extension, které pod volbu Odeslat později umístí dialog, v kterém můžete nadefinovat, kdy přesně se má e-mail automaticky odeslat. Pokud v tu chvíli Thunderbird neběží, odešle se automaticky při nejbližším spuštění.

Stav kompatibility doplňků s Firefoxem 3.0

Logo Firefoxu

Alex Povli sepsal pár slov o aktuálním stavu kompatibility doplňků s Firefoxem 3.0. Doplňky nahrávané na server Mozilla Add-ons ještě nemohou být kompatibilní přímo s Firefoxem 3.0, ale prozatím jen s verzemi označenými 3.0pre. Změna nastane s příchodem první RC verze Firefoxu, která má být dostupná koncem dubna či začátkem května. S Firefoxem 3.0 Beta 5 a výše je aktuálně kompatibilních cca. 60% doplňků z 95% nejrozšířenějších. Nejrozšířenější doplňky, které v současné době ještě nejsou kompatibilní, jsou evidovány v Bugzille a je dostupná i stránka s přehledem kompatibility těch nejpoužívanějších. Z něj je patrné, že v současné době není kompatibilní například doplněk Tab Mix Plus, Firebug či motiv vzhledu Noia 2.0 (eXtreme). Konkrétně Firebug v současné době blokuje vydání Firefoxu 3.0, takže dokud nebude tento doplněk kompatibilní s Firefoxem 3.0, tak do té doby nevyjde.

Nová podoba skryté stránky about:mozilla ve Firefoxu 3.0

Logo Firefoxu

Firefox obsahuje řadu „skrytých“ stránek začínající textem about:, které poskytují řadu užitečných informací, případně jsou to jen takové „legrácky“. Asi nejznámější je konfigurační stránka about:config, která se zobrazí, když do adresního řádku zadáte adresu about:config. Těchto stránek existuje celá řada a jejich kompletní přehled naleznete v Knowledge Base MozillaZine. Jednou z nich je též about:mozilla, která obsahuje citát z Knihy Mozilla, který připomíná citáty z bible. Kniha Mozilly neexistuje, jedná se o text sepsaný vývojáři, který má skrytý význam. O historii této stránky si můžete přečíst na Wikipedii. Ve Firefoxu 3.0 má tato stránka nový text. Pokud si v posledních vývojových verzích Firefoxu 3.0 zobrazíte tuto stránku, zobrazí se vám text:

Mamon stále spal. A tak znovuzrozené zvíře pokrylo zem a jeho počty narostly v zástupy. V těch časech o něm hlásili a s mazaností lišek v ohni obětovali obilí. I vystavěli nový svět k obrazu svému, jak slíbili v posvátném svitku, a hovořili o zvířeti se svými dětmi. Mamon se probral a hle, nebyl nic víc než jen následovník. (z Knihy Mozilly, 11:9 (10. vydání))

I tento text má samozřejmě svůj skrytý význam a je vysvětlen v příslušném záznamu v Bugzille. Slovo „mamon“ je narážka na Internet Explorer a v textu samotném se naráží na ztrátu pozice inovátora. Dále je zde zmíněn Mozilla Manifest, který vyjadřuje cíle projektu, magazín about:mozilla či logo Firefoxu v obilí, které v rámci propagace Firefoxu vytvořili studenti Oregonské státní univerzity.

Jak zjistit kompatibilitu nainstalovaných doplňků ve Firefoxu

Logo Firefoxu

Jednou z nejčastějších věcí, které uživatelé řeší při přechodu na novější verzi Firefoxu, je kompatibilita nainstalovaných doplňků. Zatímco u minoritních aktualizacích tento problém většinou nevzniká, u přechodu na novou hlavní verzi (např. z FF 2.0 na 3.0) to problém je. Problémem navíc je, že uživatel nemá možnost standardním způsobem zjistit, zda nainstalovaný doplněk bude s novou verzí Firefoxu kompatibilní.

Částečně se tento problém snaží řešit doplněk Extension List Dumper, který umožňuje vyexportovat seznam nainstalovaných doplňků s informací o rozsahu verzí, s kterými jsou kombatibilní. Částečně proto, protože informace, že daný doplněk není kompatibilní s novější verzí ještě nemusí být zcela pravdivá. Pokud totiž autor doplňku vydal jeho novější verzi speciálně pro novou verzi Firefoxu, nenabídne se ke stažení uživatelům starších verzí a ty tak ve výpisu vidí mylnou informaci. I přesto je tento doplněk užitečný a řadě uživatelům může usnadnit rozhodování, zda na novou verzi Firefoxu přejít hned či ještě počkat do té doby, než autoři doplňků provedou aktualizace pro novější verzi.

PayPal bude blokovat starší webové prohlížeče

Logo Mozilly

Nejznámější platební portál PayPal se chystá k poměrně zajímavému kroku. Asi nikoho nepřekvapí, že se PayPal, obdobně jako řada bankovních institucí, stává častou oběží phishingových útoků. PayPal se s tím snaží vypořádat jak může, ale vychovávat neodpovědné uživatele není zrovna jednoduché. Jedním z dalších kroků tak má být zablokování přístupu starším webovým prohlížečům. PayPal dokonce definoval kategorii bezpečných webových prohlížečů, kam řadí ty, které obsahují antiphishingovou ochranu a obsahují podporu EV certifikátů. Tyto podmínky tak splňuje Internet Explorer 7.0 a připravovaný Firefox 3.0, resp. Opera 9.5.

Pokud vám v seznamu bezpečných prohlížečů chybí Safari, tak je to z toho důvodu, že PayPal nepovažuje tento prohlížeč za bezpečný. Nesplňuje totiž ani jedno z výše uvedených kritérií. A jak konkrétně a kdy má blokování začít? Konkrétní datum jsem nikde nedohledal, ale podle PayPalu mají aktuální hlavní verze prohlížečů (předpokládejme IE 7.0, FF 3.0 a Operu 9.5) fungovat na stránkách PayPalu bez problémů, uživatelům starší hlavní verze (pravděpodobně IE 6.0, FF 2.0 a Opera 9) bude zobrazováno varovné hlášení o neaktuálnosti jejich prohlížeče a uživatelům ještě starších verzí bude nepovolen vstup. Jedná se o poměrně radikální přístup a osobně si myslím, že příjde na řadu až po pár měsících.

Jaké jsou plány pro Lightning/Sunbird 0.9

Logo Sunbirdu

Vydání Lightningu/Sunbirdu 0.8 je na světě již 14 dní, takže asi nikoho nepřekvapí, že se již pomalu připravuje další verze, kterou by měla být 0.9. Dle aktualizovaného plánu vývoje bysme se měli dočkat další optimalizace výkonu, úprav nového pohledu na úkoly a dialogu na jejich zadávání, další práce na podpoře práce v offline režimu (tato podpora je v Lightningu/Sunbirdu 0.8 pouze experimentální) či práce na posílání upozornění na e-mail. Zajímavě zní též podpora pro pozvánky služby Google Calendar (pravděpodobně jako součást rozšíření zajišťující podporu této služby) či podpora pro předdefinování serverů s kalendáří pro firemní klientelu. A kdy se toho dočkáme? Dle časového rozvrhu je finální verze plánována na 11. srpna letošního roku.

Camino 1.6 k dispozici

Logo Camina

Camino, webový prohlížeč pro Mac OS X postavený na Gecku, je nyní k dispozici ve verzi 1.6. Tato verze příchází s řadou novinek, mezi kterými lze oproti předchozí verzi nalézt vylepšenou práci s vyhledávacími moduly, novou lištu vyhledávání ala Firefox, vylepšení prohlížení v panelech o rolovací lištu ala Firefox, podporu pro inkrementální aktualizace či lepší integraci s AppleScriptem či Keychanem. Bližší informace jsou dostupné v poznámkách k vydání. Camino 1.6 je k dispozici v anglické a multijazykové verzi (absence češtiny).

Pokud se zamyslíte nad jednotlivými novinkami, s kterými Camino 1.6 přichází, patrně si všimnete, že většinu z nich již uživatelé Firefoxu znají. Vývojáři Camina vždy novinky Firefoxu přebírají s určitým zpožděním a jejich jedinou výhodou v současné době je, že mají lepší integraci s Mac OS X. To z velké části s příchodem Firefoxu 3.0 pande, takže bude zajímavé sledovat, jakou Camino čeká budoucnost.

Firefox 2.0.0.14 k dispozici

Logo Firefoxu

Mozilla Corporation uvolnila Firefox 2.0.0.14. Ten opravuje jednu chybu, která způsobovala pád prohlížeče díky chybě v JavaScriptovém enginu. Chyba byla klasifikována jako bezpečnostní, takže aktualizace je doporučena. Více informaci o vydání naleznete v poznámkách k vydání. Oprava bude jako vždy nabídnuta skrze inkrementální aktualizace a plné instalační balíčky jsou k dispozici na webu Mozilla.com.

Dromaeo: JavaScriptový test od Mozilly

Logo Mozilly

John Resig, zaměstnanec Mozilla Corporation, uveřejnil JavaScriptový test Dromaeo. Jedná se o test, jehož cílem je otestovat rychlost vykonávání JavaScriptu ve webových prohlížečích. Detailní informace o testu jsou k dispozici v Mozilla Wiki a test si můžete online vyzkoušet. Nakolik je uvedený test vypovídající a v čem se liší od svých konkurentů, nedokáži odhadnout, ale trochu více se o tom rozepisuje Martin Hassman. Sám John Resig říká, že test se bude dál vyvíjet a osobně s jeho zveřejněním chtěl ještě chvíli počkat, ale informace o něm prosákly rychleji než chtěl. Test si jednotlivé výsledky pamatuje a lze tak vytvářet zajímavá porovnání. Pro aktuální vývojové verze prohlížečů se můžete podívat na výsledky pod Mac OS X, Windows XP, Windows Vista a k dispozici je též porovnání rychlostí verzí Internet Exploreru.

Co se uživatelům nelíbí na novém Mozilla Add-ons

Logo Mozilly

Nová podoba serveru Mozilla Add-ons je dostupná již nějaký ten týden a za ten čas jeho tvůrci posbírali řadu ohlasů. Mimo těch pozitivních se vyrojilo i několik kritických, o kterých tvůrci sepsali příspěvek. V seznamu kritik je například odstranění informace o kompatibilitě doplňku (aplikace, verze), odstranění seznamu nových a naposledy aktualizovaných doplňků či problém s tlačítkem pro instalaci doplňku, které znemožňuje instalaci doplňku uživatelům vývojových verzí Firefoxu. S těmi jsou totiž doplňky často nekompatibilní, což uživatelé řeší vypnutím kontroly kompatibility. Jak se také dále píše, uživatelé jsou často zmateni, že instalace některých doplňků vyžaduje přihlášení (týká se neověřených doplňků) a přejí si rozšířené možnosti vyhledávání. Řada těchto kritik by prý měla být vyřešena v rámci příští aktualizace Mozilla Add-ons, která je naplánována na následující týden.

Drobné vzhledové úpravy u záložek Firefoxu 3.0

Logo Firefoxu

Firefox 3.0 se pomalu blíží k první RC verzi, což znamená, že nová funkcionalita a vylepšení se jiždo prohlížeče nepřidávají. Jednou z výjimek jsou drobné úpravy vzhledu. Těch se nyní dočkaly záložky, které mají nyní trochu poupravenou strukturu a Správce záložek/historie se dočkal nových ikonek. Jak si na obrázcích níže můžete všimnout, v nabídce Záložky přibyly podnabídky s posledními přidanými záložkami a značkami. naproti tomu na Liště záložek nyní naleznete složku s nejčastěji navštěvovanými stránkami. Jedná se vlastně o přeskupení složky Smart Bookmarks z dřívějších vývojových verzí Firefoxu 3.0.

Ukázka nových ikonek ve Správci záložek/historie

Ukázka struktury nabídky Záložky

K-Meleon 1.1.5 a 1.5 Beta jsou k dispozici

Logo Mozilly

Webový prohlížeč K-Meleon, který je založen na renderovacím jádře Gecko, je nyní dostupný ve verzi 1.1.5. Tato verze pravděpodobně přináší obdobné opravy jaké přišly s Firefoxem 2.0.0.13, a které přijdou s Firefoxem 2.0.0.14. K-Meleon je k dispozici pouze pro Windows a je k dispozici ke stažení na domovské stránce. Mimo této verze též vyšla betaverze K-Meleonu 1.5, která přináší několik novinek a oprav.

Oficiální 64 bitové verze Firefoxu 3.0 pro Linux

Logo Firefoxu

Na ftp.mozilla.org se v poslední době začaly objevovat buildy 64 bitové verze Firefoxu 3.0 pro Linux. Jak je obecně známo, Mozilla Corporation v současné době nenabízí 64 bitové verze Firefoxu. Obecně se dá říci, že 64 bitové verze webových prohlížečů zatím nemají na růžích ustláno a to zejména v souvislosti s problematickou podporou leckerých zásuvných modulů. To je ostatně důvod, proč například je v 64 bitové verzi Windows Vista jako výchozí Internet Explorer v 32 bitové verzi. Oficiální 64 bitové verze Firefoxu 3.0 pro Linux jsou v současné době k dispozici na úrovní nočních vývojových verzích a nejsou známy informace, zda bude finální Firefox 3.0 k dispozici i pro 64 bitový Linux. Mezi neoficiální poskytovatele 64 bitových verzí Firefoxu lze dnes zařadit například weby Mozilla for Windows x64 platform a Vector64.com či různé distribuce Linuxu. (Upozornil Luděk Janča [Joelp]).

Firefox 2.0.0.14 patrně příští týden

Logo Firefoxu

Od uvolnění Firefoxu 2.0.0.13 uplynulo ani ne 14 dní a zdá se, že Firefox 2.0.0.14 přijde na řadu již příští týden. Předběžné datum uvolnění je stanoveno na 15. dubna a důvodem urychleného vydání je oprava jedné chyby, která způsobuje cca 9% všech pádů Firefoxu 2.0.0.13. Zda budou součástí Firefoxu 2.0.0.14 i nějaké bezpečnostní opravy, není známo. V současné době je již k dispozici Firefox 2.0.0.14 RC1, takže pokud chcete pomoci s testováním, máte možnost. Z důvodu urychleného uvolnění Firefoxu 2.0.0.14 dojde pravděpodobně i k odložení uvolnění Thunderbirdu 2.0.0.13, který byl plánován na stejný den, a který nově ponese verzi 2.0.0.14.

Jak v Mozilla Prism nastavit přístup přes proxy

Logo Mozilla Prism

O prohlížeči pro webové aplikace Mozilla Prism jsem tu již několikrát psal a není to tak dávno, co o něm vyšel článek na Lupě. Mnoho lidí si jej pro provozování webových aplikací oblíbilo a řada z nich řeší problém, jak v něm nastavit přístup k Internetu skrze proxy. Řada nejen firemních sítí totiž neumožňuje přístup k Internetu přímo, ale právě jen prostřednictvím proxy. V Mozilla Prism ale nenaleznete standardní konfigurační dialog pro připojení k Internetu jako například ve Firefoxu. Existuje však řešení, jak si toto připojení nastavit manuálně v konfiguračním souboru.

V adresáři, kam jste si nainstalovali Prism, vyhledejte v cestě xulrunner/greprefs konfigurační soubor all.js. Zde vyhledejte předvolbu network.proxy.type a změňte její hodnotu na 1. Tím říkáte, že si přejete nastavit přístupové údaje k Internetu manuálně. Poté si nastavte předvolbu network.proxy.http na cestu vaší proxy a její port nastavte pomocí předvolby network.proxy.http_port. Pokud potřebujete nastavit i některé další předvolby související nejen s proxy, můžete tak taktéž učinit v tomto konfiguračním souboru.

Sunbird/Lightning 0.8 k dispozici

Logo Sunbirdu

Tvůrci kalendářové aplikace Mozilla Sunbird a dopňku Lightning včera oznámili dostupnost verze 0.8. Lightning 0.8 přináší nový pohled na úkoly, který dává správě úkolů větší prostor než v předchozích verzích a umožňuje jejich pohodlnou filtraci. Druhou hlavní novinkou je podpora pro práci s kalendáři v offline režimu. Tuto podporu se nepodařilo zcela vyladit, takže funkce je označena jako experimentální. Mimo to došlo k úpravě struktury hlavní nabídky, přepracovaní dialogu upozorňujícího na události, vylepšení postranní lišty Lightningu v poště Thunderbirdu či lepší práci s objemnějšími kalendáři.

Sunbird 0.8 přináší obdobnou funkcionalitu jako Lightning 0.8, přesto ale chybí nový pohled na úkoly. Celkově mi přijde, že se Sunbird vůči Lightningu dostává na vedlejší kolej. Detailní přehled novinek Lightningu/Sunbirdu 0.8 přináší blog The Rumbling Edge a současně s uvolněním Lightningu/Sunbirdu 0.8 byl uvolněn i Provider for Google Calendar, který umožňuje z Lightningu/Sunbirdu přístup ke kalendářům webové aplikace Google Calendar. Lightning 0.8 je dostupný na serveru Mozilla Add-ons a Sunbirdu 0.8 na domovské stránce projektu. Obě aplikace jsou dostupné i v češtině a slovenštině.

Jak je to s rychlostí JavaScriptu ve Firefoxu 3.0

Logo Firefoxu

Na mnoha místech se již hovořilo o tom, že Firefox 3.0 je oproti svému předchůdci výrazně rychlejší. To se týká jak samotného prostředí prohlížeče, tak rychlosti vykreslování webových stránek. Hezky se to ukazuje na testu rychlosti JavaScriptu, který je pro Firefox dvojnásobně důležitý. Jednak se vyskytuje hojně na webu a prakticky žádná webová aplikace se bez něj neobejde, druhak je pak základem části Firefoxu samotného. Konkrétně velká část kódu skrytá za grafickým rozhraním je v něm napsána. Zrychlení JavaScriptu tak uživatel může poznat hned na dvou frontách.

Rozhodl jsem se, že si udělám praktický test rychlosti JavaScriptu ve Firefoxu. K němu mi posloužil SunSpider JavaScript Benchmark od tvůrců WebKitu, který má dle jejich slov vypovídací hodnotu vzhledem k dnešnímu použití JavaScriptu v reálných webových aplikacích. Nakolik tomu tak ve skutečnosti je, nedokáži odhadnout, ale nic lepšího k otestování dnes pravděpodobně není. V rámci testování jsem nejprve otestoval aktuální stabilní verzi Firefoxu tj. verzi 2.0.0.13, a poté vyzkoušel postupně všechny betaverze Firefoxu 3.0. Na výsledky se můžete podívat v následujícím grafu a tabulce (menší hodnota znamená lepší výsledek).

Výsledky testu SunSpider ve Firefoxu

Verze Výsledná hodnota
Firefox 2.0.0.13 17095,6 ms +/- 4.0%
Firefox 3.0 Beta 1 12162,2 ms +/- 1.3%
Firefox 3.0 Beta 2 12588,8 ms +/- 1.4%
Firefox 3.0 Beta 3 10059,2 ms +/- 1.1%
Firefox 3.0 Beta 4 4825,0 ms +/- 1.6%
Firefox 3.0 Beta 5 4245,4 ms +/- 1.6%

Jak vidno, Firefox 3.0 oproti svému předchůdci zrychlil u JavaScriptu několikanásobně. Pokud si budete test pouštět u sebe, případně srovnávat s jinými webovými prohlížeči, pak berte v potaz, že srovnávání má význam jen tehdy, pokud jej provedete na stejné hardwarové a softwarové konfiguraci. Stejně jako u jiných testů také platí, že výsledky je nutné brát orientačně a nemají například vypovídací hodnotu o kvalitě implementace JavaScriptu.

Jak získat vzhled Firefoxu 3.0 pro Visty na Windows XP

Logo Firefoxu

Firefox 3.0 přichází s rozdílnými motivy vzhledů pro Windows XP, Windows Vista a Mac OS X. V Linuxu pro změnu nyní vzhled Firefoxu závisí na nastavení vzhledu prostředí GNOME. Vzhledy pro Windows XP a Windows Vista se liší hlavně v zabarvení s tím, že ten pro Windows Vista je laděný modře. Pokud provozujete Windows XP, vzhled pro Windows Vista se vám líbí více a rádi byste jej používali pod Windows XP, pak právě pro vás tu je motiv vzhledu Vista on XP. Ještě podotýkám, že tento motiv vzhledu je na Mozilla Add-ons mezi neschválenými doplňky, takže pro jeho instalaci budete potřebovat registraci na tomto serveru. (Na motiv upozornil Petr Krčmář).

Firefox 3.0: Předběžná data uvolnění RC verzí a finální

Logo Firefoxu

Dnes jsem si v nasdíleném kalendáři Mozilla QA, který je veřejně dostupný na Google Calendar, všiml naplánovaných dat uvolnění RC verzí Firefoxu 3.0 a finální verze. Podle tohoto kalendáře jsou plánovány tři RC verze a to s následujícími daty uvolnění. Je dobré poznamenat, že se nejspíš jedná o hrubé odhady. Zvlášt, pokud počet RC verzí nelze vždy přesně odhadnout.

  • 24. dubna: Firefox 3.0 RC1
  • 8. května: Firefox 3.0 RC2
  • 20. května: Firefox 3.0 RC3
  • 28. května: Firefox 3.0 Final

Na uvedených datech mě zarazilo, že jako datum uvolnění finální verze je zde uveden již konec května. Přecejen, je to pár dní zpátky, kdy Mozilla Corporation tvrdila, že uvolnění Firefoxu 3.0 je plánováno na červen. I když, při standardních zpožděních, které podobné odhady většinou mají, to na ten červen vyjde.

Rozhovor s Matthew Gertnerem z AllPeers

Logo Mozilla

Na serveru Lupa.cz se dnes objevil rozhovor s Matthew Gertnerem z dnes již bývalé společnosti AllPeers. Ta ještě donedávna vyvíjela stejnojmenné rozšíření pro Firefox, které do něj přinášelo zajímavou P2P síť. Bohužel celý projekt skončil, protože se nepodařilo naplnit očekávání investorů, kteří již nechtěli do projektu vložit další finance. Matthew v obsáhlejším rozhovoru hovoří o důvodech, proč se projekt nezdařil, jakých chyb se dopustili a hovoří též o souvisejících věcech. Určitě doporučuji přečíst.

Soutěž o oficiální tričko Firefoxu 3.0 má vítěze

Logo Firefoxu

Nedávno vyhlášená soutěž o návrh vzhledu oficiálního trička Firefoxu 3.0 má svého vítěze. Z 2000 přihlášených návrhů bylo do hlasování vybráno 5 návrhů, o kterých bylo veřejně hlasováno. Vítězný návrh neobsahuje logo Firefoxu a nebýt nápisu „Firefox 3“, člověk by v něm spojitost s prohlížečem hledal marně. Každopádně vzhledově nevypadá špatně.

Oficiální tričko Firefoxu 3.0

Firefox 3.0 Beta 5 k dispozici

Logo Firefoxu

Mozilla Corporation dnes uvolnila Firefox 3.0 Beta 5. Jedná se pravděpodobně o poslední betaverzi před RC verzemi, které by měly přijít na řadu v květnu a finální verzí, jenž je plánována na červen. Beta 5 již nepřináší mnoho novinek, spíš poslední dodělávky funkcionality, která je nyní pro Firefox 3.0 kompletní.

Mezi novinky tedy patří hlavně doladění vzhledu aplikace a to jak ve Windows, tak v Linuxu a Mac OS X. Zbývající vylepšení jsou již spíše drobnosti a hlavní cíl je nyní směřován k opravování chyb a ladění výkonu. Jen od čtvrté betaverze bylo odstraněno více jak 750 chyb a došlo k dalšímu zrychlení prohlížeče a to zejména při práci s JavaScriptem. Krátký přehled novinek Firefoxu 3.0 přináší server Mozilla Links a detailní přehled naleznete jako vždy v poznámkách k vydání. Firefox 3.0 Beta 5 přichází v rekordních 45 lokalizacích a jako vždy je k dispozici i česká verze.

Robot

Zajímavé novinky z Mozilla Labs

Logo Firefoxu

Server Mozilla Labs na náš včera vychrlil hned několik novinek, které stojí za pozornost. Tou první je nová verze doplňku Personas, která do Firefoxu přidává možnost dynamického stylování vzhledu prohlížeče. V aktuální verzi přibyla možnost stylování dalších prvků grafického rozhraní či možnost snazšího způsobu stylování vzhledu Firefoxu vlastními styly. Ke stylování je k dispozici jednoduchý návod a brzy by měla být dostupná galerie, kam budou moci uživatelé nahrávat vytvořené styly.

Druhou novinkou pak je aktualizace Weave, což je prototyp toho, jak by mohlo vypadat sdílení uživatelských dat skrze webové služby mezi přáteli či jednoduše mezi více PC. Co byste například řekli na sdílené záložky? O tomto projektu toho prozatím mnoho nevím, takže pro lepší představu doporučuji stáhnout a vyzkoušet.

Aby toho nebylo málo, připravuje se Test Pilot, což má být pravděpodobně doplněk, který bude informovat o nových prototypech a nápadech Mozilla Labs. Druhou úlohou má být sběr reakcí uživatelů, kteří tak svými názory a připomínkami budou moci určovat další směr vývoje. Z vlastní zkušenosti vím, že získat zpětnou vazbu je často obtížné a toto je myslím hezký způsob, jak ji snadno získat. Ostatně něco podobného už má v podobě rozšíření Mozilla QA. Poslední informací pak je spolupráce Mozilla Labs s LastFm, která v rámci akce Extend Firefox 3 Contest ocení nejlepší hudebně založené rozšíření.

Vývojová verze Firefoxu 4.0 prošla ACID3 testem

Logo Firefoxu

Když jsem tu v sobotu psal o důvodech, proč Firefox 3.0 neprojde ACID3 testem, vůbec jsem netušil, jak rychlé odpovědi se mi dostane. Ne snad, že by v souvislosti s Firefoxem 3.0 došlo k nějaké změně, stále platí co jsem řekl, ale vývoj pokračuje. Již nějaký ten pátek jsou na ftp.mozilla.org k dispozici vývojové verze Firefoxu 4.0 (i pro Linux a Mac OS X), které se stanou základem další verze Firefoxu po uvolnění Firefoxu 3.0. Je jedno, zda bude další verzí Firefoxu skutečně 4.0 či tato verze ve finále ponese jiné označení, podstatnější informací je, že tato vývojová verze v aktuálním buildu prochází dnes populárním ACID3 testem.

Prozatím jsem nikde nenašel oficiální oznámení, ale dle diskusí na IRC Mozilla na kanálu #developers by tak mělo být v průběhu dnešního či zítřejšího dne. Krátký úryvek z diskuse (přeloženo):

[22:34] <MrNaz> Takže to znamená, že Firefox 3.0 projde ACID3 testem?
[22:34] <brendan> Ne, toto jsou vývojové verze příští verze Firefoxu, tj. té verze, která přijde někdy po Firefoxu 3.
[22:34] <MrNaz> Když už to je, proč to neopravit i ve Firefoxu 3? Ještě je čas.
[22:35] <shaver> Jde o to, že pro zahrnutí do Firefoxu 3 je již pozdě.
[22:37] <shaver> brendan: Bude se psát tisková zpráva?
[22:38] <brendan> Tak to netuším, ale zkusím se poptat Davida.

Pozn: <brendan> je vlastním jménem Brendan Eich (tvůce JavaScriptu a zaměstnanec Mozilla Corporation) a <shaver> je Mike Shaver (technology evangelist v Mozilla Corporation)

Myslím, že teď bude zajímavé sledovat, jak se tvůrci a příznivci Firefoxu, Opery a Safari (resp. WebKitu) poperou s tím, kdo vlastně prošel testem jako první. Jak již totiž bylo několikrát zmíněno, test s výsledkem 100/100 ještě automaticky neznamená, že prohlížeč prošel testem bez chyby. Seznam chyb se v ACID3 skrývá za zobrazeným písmenkem „A“ a v případě vývojové verze Firefoxu 4.0 je prázdný. Daleko zajímavější je ale kuriózní výsledek testu ve vývojové verzi Firefoxu 4.0. Jak si můžete na obrázku níže všimnout, výsledné číslo je 101/100, což je na první pohled nelogické, ale Brendan Eich na IRC poskytl možné vysvětlení:

[23:02] <brendan> S tím 101/100 si nejsem úplně jist, ale myslím, že naše implementace je správná. Ve specifikaci zkrátka není řečeno, zda se v téhle situaci má bitový posun provést či nikoliv. My si myslíme, že ano, Hixie tvrdí, že nikoliv. Ještě o tom budeme diskutovat.

Pozn: Hixie je autor ACID 3 testu.

Celý uvedený problém spočívá v použití operátoru bitového posunu v JavaScriptu. Bitový posun je věc, kterou běžně používají programátoři v assembleru, ale do JavaScriptu se tato možnost dostala snad jen omylem. Tím spíš je zarážející, že se tato funkcionalita, kterou jsem snad nikde neviděl použitu, dostala i do ACID3 testu. Nejasnost ve specifikaci JavaScriptu pravděpodobně způsobila, že se k počtu projitých testů přičetla dvojka namísto jedničky. Docela jsem se u toho nasmál :)

Ti z vás, kteří si chtějí ACID3 test ve vývojové verzi Firefoxu 4.0 vyzkoušet, tak mohou učinit stažením z odkazů výše. Osobně jsem zkoušel vývojovou verzi s označením Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 6.0; en-US; rv:2.0a1pre) Gecko/2008033111 Minefield/4.0a1pre , z které je následující screenshot.

Ukázka Spicebirdu