Přeskočit navigaci

Tento blog byl již ukončen. Aktuální novinky ze světa Mozilly nyní hledejte na webu Mozilla.cz.

MozBackup 1.4.9

Logo MozBackupu

MozBackup, program na zálohování a obnovu dat aplikací jako Firefox či Thunderbird, je dostupný ve verzi 1.4.9. Nová verze přináší podporu přehrávače Songbird, podporu novějších verzí Firefoxu a Thunderbirdu, rychlejší zálohování, vylepšenou podporu pro zálohování přenosných verzí Firefoxu a Thunderbirdu a samozřejmě řadu oprav a drobných vylepšení. Nová verze je jako vždy dostupná v češtině (instalační program, ZIP verze) i slovenštině (instalační program, ZIP verze).

Jak z Firefoxu odstranit Microsoft .NET Framework Assistant

Logo Firefoxu

Pomocí automatických aktualizací Windows nabídl Microsoft na konci ledna aktualizaci .NET Frameworku 3.5 na verzi SP1. V rámci ní se uživatelům Firefoxu automaticky nainstalovalo rozšíření Microsoft .NET Framework Assistant 1.0. Jedná se o rozšíření, které do Firefoxu přidává podporu pro distribuci XBAP aplikací Windows Presentation Foundation (WPF). Pokud pomineme, že se rozšíření nainstaluje bez vědomí uživatele, je tu ještě jeden háček – rozšíření totiž nejde standardně odinstalovat. V seznamu nainstalovaných rozšíření ve Správci doplňků je tlačítko pro odinstalaci u uvedeného rozšíření jednoduše potlačeno.

Na blogu Firefox Extension Guru se však objevil návod, jak se uvedeného rozšíření zbavit. Jednoduše ukončete Firefox, přejděte do složky C:\Windows\Microsoft.NET\Framework\v3.5\Windows Presentation Foundation\DotNetAssistantExtension a obsah uvedené složky vymažte. Poté spusťte Firefox a rozšíření bude pryč. Nainstalované rozšíření taktéž drobně modifikuje user-agent řetězec prohlížeče, ve kterém naleznete text typu "(.NET CLR 3.5.30729)". Nejedná se o nic kritického, ale pokud chcete odstranit i to, přejděte na konfigurační stránku about:config a nastavte předvolbu general.useragent.extra.microsoftdotnet na výchozí hodnotu (nad předvolbou v místní nabídce volbou Obnovit).

Vyšel Thunderbird 3 Beta 2 i s novým webem

Logo Thunderbirdu

Mozilla Messaging dnes uvolnila druhou betaverzi Thunderbirdu 3. Jedná se o další milník vývoje Thunderbirdu 3, který z nových funkcí přináší možnost archivace pošty, nového správce aktivit, podporu pro vytváření nových nástrojových lišt či novou správu hesel. Bližší informace jsou dostupné v poznámkách k vydání a detailní přehled změn jako vždy přináší blog The Rumbling Edge. Thunderbird 3 Beta 2 je dostupný ve 43 jazycích včetně češtiny. Jako vždy přitom platí, že se jedná o vývojovou verzi, která není doporučena koncovým uživatelům.

Co se týče budoucnosti, měli bychom se v Thunderbirdu 3 ještě dočkat nového globálního vyhledávání, k úpravám dojde u nových funkcí archivace pošty i správce aktivit, ale dočkáme se též úprav vzhledu aplikace. Všech těchto změn se pravděpodobně dočkáme v poslední třetí betaverzi, jejíž datum vydání prozatím nebylo stanoveno.

U příležitosti vydání druhé betaverze se světu představil i nový web Mozilla Messaging. Uživatelé na něm naleznou představení Thunderbirdu, stránky podpory a odkazy na související projekty. Vzhled webu je v podobném stylu jako web Mozilla Corporation.

Ukázka nového webu Mozilla Messaging

Firefox 3.1 Beta 3 příští týden, v plánu Beta 4

Logo Firefoxu

Vývoj Firefoxu 3.1 nabral menší zpoždění. Důvodem jsou některé nedořešené záležitosti v upraveném JavaScriptovém engine označovaném jako Tracemonkey, který přinese velký výkonnostní skok v porovnání s Firefoxem 3.0, ale vyžaduje ještě trochu práce. Nicméně se zdá, že třetí betaverze by měla vyjít v průběhu příštího týdne.

Nyní bylo navíc oznámeno, že se dočkáme ještě čtvrté betaverze. Ta by měla vyjít přibližně šest týdnů po vydání třetí betaverze a bude zaměřena zejména na důkladné otestování úprav JavaScriptového engine. Množí se i diskuse o tom, zda by vzhledem k množství provedených změn, neměl být Firefox 3.1 přejmenován na Firefox 3.5. Dle Mika Shavera z Mozilla Corporation se o tom ještě povedou diskuse.

O čem se uvažuje do příští verze Firefoxu

Logo Firefoxu

O budoucí verzi Firefoxu, který přijde po verzi 3.1, se zatím hovoří pouze velmi obecně. Jedinou novinkou, která byla potvrzena, je určitá forma integrace Ubiquity, Prism a Personas, tj. rozšíření, které jsou aktuálně vyvíjeny v rámci Mozilla Labs. V Mozilla Wiki však začal vznikat seznam vlastností, které by rádi jednotliví vývojáři v budoucí verzi viděli. Jedná se tedy o směs názorů vývojářů Firefoxu, nikoliv seznam vlastností, které se v příští verzi určitě objeví.

A co by rádi vývojáři v budoucí verzi viděli? Seznam je skutečně pestrý a některé vypadají zajímavě.

  • Instalace/odinstalace doplňků bez restartu prohlížeče.
  • Podpora minimalizace do systémové oblasti (systray).
  • Vylepšení náhledu tisku.
  • Vylepšení vzhledu/funkčnosti nově otevřeného panelu.
  • Další vylepšení adresního řádku.
  • Vylepšení podpory rozšiřitelnosti prohlížeče.
  • Vylepšení dohledávání a instalace chybějících zásuvných modulů.
  • Podpora pro ukládání stránek do PDF.
  • ... a řada dalších.

Nutno znovu podotknout, že se jedná o první nástřely a na nějaký první reálný plán vývoje si budeme muset ještě nějaký čas počkat.

Thunderbird 3 Beta 2 ve více lokalizacích

Logo Thunderbirdu

Druhá betaverze Thunderbirdu 3 by měla být dostupná brzy a podle posledních zpráv i v rekordním počtu lokalizací. Celkem by měla být druhá betaverze Thunderbirdu 3 dostupná v 43 jazycích, což je navýšení počtu oproti předchozím verzím. Pro srovnání. Thunderbird 2 je dostupný v 38 jazycích a stejný počet byl i u první betaverze Thunderbirdu 3. Očekává se, že by počet lokalizací finální verze mohl překročit padesátku. K existujícím 43 lokalizacím je totiž nutné přičíst další tři, které byly dostupné v předchozí betaverzi, ale pro tu stávající ji lokalizátoři nestihli aktualizovat. Počet lokalizací Thunderbirdu tak pomalu dohání Firefox, který je ve verzi 3 dostupný v 56 jazycích.

Oficiální podpora Firefoxu nyní v češtině

Logo Firefoxu

Je tomu více jak rok co Mozilla Corporation spustila oficiální stránky podpory Firefoxu. Do té doby podporu pro anglicky mluvící uživatele defakto zajišťoval server MozillaZine, kde se stále nachází populární webové fórum, kam uživatelé píší své dotazy a wiki s řadou užitečných informací. Pro zbylé jazyky zajišťovaly podporu více či méně dobře lokální komunity. Počínaje Firefoxem 3 navíc došlo k odstranění nápovědy z programu a jejímu přesunutí na stránky podpory Firefoxu, kam tedy po stisknutí klávesy F1 ve Firefoxu mířila i řada českých uživatelů.

Ti si tam donedávna mohli přečíst nápovědu a články pouze v angličtině. Před pár týdny jsem začal postupně překládat rozhraní webu do češtiny a aktualizovat nápovědu pro Firefox 3 a připravovanou verzi 3.1. Nyní je tak rozhraní oficiálních stránek podpory k dispozici v češtině a uživatel má dostupnou českou nápovědu k Firefoxu. Součástí stránek je wiki, která v současné době obsahuje 235 návodů a rad týkajících se Firefoxu a webové fórum, které je však v současné době dostupné pouze pro anglicky mluvící uživatele. Psané návody jsou navíc koncipovány tak, že se při zobrazení zobrazí varianta platná pro vámi používanou verzi Firefoxu a operační systém.

Stránky podpory Firefoxu jsou jako u všeho, co se točí okolo projektu Mozilla, otevřenou záležitostí. Aktuálně je více jak 200 návodů a postupů nepřeloženo, což je přesně to místo, kde se řada z vás může realizovat a nějaký zajímavý návod pomoci přeložit či nový zajímavý napsat. Pokud si nebudete vědět s něčím rady, rád pomohu.

Přehled podporovaných platforem pro mobilní Firefox

Logo Fennecu

Na právě proběhlém Mobile World Congress server ZDNet vyzpovídal Jaye Sullivana z Mozilla Corporation. Ten se u Mozilly točí okolo připravovaného Firefoxu pro mobilní zařízení, který je vyvíjen pod kódovým označením Fennec. Asi nejzajímavější informace, která v rozhovoru padla, je přehled platforem, které by měl Firefox pro mobilní zařízení podporovat. V současné době se počítá s Windows Mobile, Maemo, Symbianem a LiMo s tím, že časová dostupnost pro jednotlivé platformy bude různá.

Zatímco verze pro Maemo bude brzy k dispozici v betaverzi, podpora pro Windows Mobile není prozatím ani v alfa verzi (dostupný pouze první milník vývoje) a betaverze pro Symbian se očekává koncem roku. Naopak nebude dostupná verze pro iPhone, kde není možné Firefox distribuovat z důvodů překážek v licenci ze strany Apple. Nepočítá se též s podporou BlackBerry a Androidu, které jsou postaveny na Javě.

V rozhovoru též padla zmínka, že finální verze se bude jmenovat jednoduše Firefox tj. nebude se jednat o Fennec (jedná se o kódové označení pro vývojové verze, nic víc) ani o Firefox Mobile. Cílem Mozilla Corporation totiž je nabídnout vše, co znáte z Firefoxu na desktopu a nikoliv prohlížeč okleštěný o některé funkce. Prohlížeč samozřejmě bude brát v potaz specifika mobilních zařízení, takže bude například dostupný přístup k zaintegrované kameře, akcelerometru či třeba k aktuální poloze (Geolocation API).

Český návod, jak psát příkazy pro Ubiquity

Logo Mozilly

Server Zdroják.cz v uplynulých týdnech vydal překlad návodu na psaní příkazů pro Ubiquity, který byl v originále uveřejněn v Mozilla Wiki. V celkem 4 dílech se naučíte vše potřebné od psaní jednoduchých příkladů po rady pro pokročilé.

Nový Správce aktivit v Thunderbirdu 3

Logo Thunderbirdu

Jednou z novinek připravovaného Thunderbirdu 3 je nový Správce aktivit, jenž je úzce spojen s připravovanými vylepšeními stavového řádku. Okno Activity Manager naleznete v nabídce Tools a obsahuje přehled naposledy provedených akcí v Thunderbirdu. Z přehledu například vyčtete seznam právě prováděných akcí (jako například synchronizace s IMAPem) či historii posledních aktivit. Lze tak snadno zjistit, že v konkrétní čas proběhlo stažení nové pošty, byl aplikován konkrétní filtr zpráv či že byla zpráva označena za nevyžádanou.

Samotné okno je sice zajímavé, lze jej použít pro přehled, ale hlavní síla bude spočívat jinde. Hlavním cílem totiž je skrýt modální operace na pozadí a zajistit uživateli lepší přehled o aktivitách, které aktuálně Thunderbird provádí. Tak například na již zmíněném vylepšeném stavovém řádku budou dostupné detailní informace o průběhu stahování pošty, v případě chyby stažení pošty se již nebudou zobrazovat modální dialogy a odesílání právě napsané zprávy bude probíhat na pozadí a nikoliv v modálním dialogu. Bližší informace naleznete v Mozilla Wiki. Zatímco na nový Správce aktivit se můžete podívat již nyní, zbylá funkčnost bude do Thunderbirdu 3 zahrnuta až po vydání druhé betaverze, která by měla vyjít 24. února (spíše ale o pár dní později).

Správce aktivit v Thunderbirdu 3

Ligthning nebude součástí Thunderbirdu 3 (oficiálně)

Logo Thunderbirdu

Jak jsem již dříve zmínil, na letošní konferenci FOSDEM 2009 padla z úst Davida Aschera z Mozilla Messaging zmínka o tom, že kalendářové rozšíření Lightning nebude součástí Thunderbirdu 3. Nyní je tato informace oficiální. V blogu vývojářů se o tom objevil příspěvek, na který navázal David Ascher. V obou je potvrzeno již dříve řečené tj. že Lightning nebude součástí Thunderbirdu 3, ale bude dostupný jako samostatný doplněk. Mimo časových důvodů je jedním z hlavních důvodů absence vývojářských kapacit. Několik vývojářů, kteří na projektu pracovali na plný úvazek, na něm totiž již z různých důvodů pracují jen ve svém volném čase. Navíc ani Thunderbird 3 prozatím není na integraci plně připraven.

Z důvodů omezených vývojářských kapacit bude pravděpodobně ukončen vývoj Mozilla Sunbird. Tento „klon“ Lightningu v podobě samostatné aplikace bude dostupný ještě ve verzi 1.0, ale následně již nebude vyvíjen. Prozatím se nejedná o definitivní rozhodnutí, ale pakliže se nenajdou vývojáři, bude projekt ukončen.

Firefox 3.1 a problémy s AVG Safe Search 8.0

Logo Firefoxu

V posledních dnech několik uživatelů zaregistrovalo problémy Firefoxu 3.1 v kombinaci s nainstalovaným rozšířením AVG Safe Search 8.0. Konkrétněji se jedná o nefunkční klávesu Enter v adresním řádku. O problému se ví a měla by jej vyřešit aktualizace bezpečnostního software AVG 8.0. Existuje též dočasné řešení, které vás uvedeného problému zbaví. Jak se též hovoří v příslušném záznamu v Bugzille, bude pravděpodobně rozšíření AVG Safe Search 8.0 a nižší ve Firefoxu 3.1 s pomocí funkce blokování doplňků zablokováno.

SeaMonkey 2 a korektní zobrazování diakritiky v adresním řádku

Logo SeaMonkey

Není to tak dávno, co prakticky všechny webové prohlížeče zobrazovaly diakritické znaky v adresním řádku v zakódované podobě. Ta byla bezpečná pro přenos v síti, ale již nebyla čitelná pro běžného uživatele. Uživatelé Wikipedie jistě vědí své. Postupně se však u prohlížečů situace měnila a například u Firefoxu přinesla změnu verze 3, kde se již diakritické znaky zobrazují korektně. Nyní se dekódování diakritických znaků dostalo i do SeaMonkey, takže v poslední vývojové verzi již uvidíte diakritické znaky v čitelné podobě. Jako u Firefoxu platí, že pokud adresu zkopírujete a vložíte do textového editoru, je zkopírována její nedekódovaná podoba.

SeaMonkey 1.1

Vzhled adresního řádku SeaMonkey 1.1

SeaMonkey 2.0

Vzhled adresního řádku SeaMonkey 2

Thunderbird 3 bude potřebovat méně paměti

Logo Thunderbirdu

V posledních vývojových verzích Thunderbirdu 3 byl u verze pro Windows aktivován alokátor jemalloc. Ten je například součástí Firefoxu od verze 3, ale využívá jej i Flock či Songbird. Pro koncového uživatele jeho zahrnutí v praxi znamená, že Thunderbird bude díky lepší správě alokací vyžadovat méně paměti. Jak ve svém příspěvku uvádí Mark Banner, vývojář Thunderbirdu, prozatím neví, kolik paměti se díky novému alokátoru ušetří. Díky prozatimní absence komplexnějších testů to jednoduše nelze spočítat, ale osobně odhaduje, že k výraznějšímu snížení paměťových nároků dojde zejména při delším spuštění Thunderbirdu.

Mozilla Prism a plány do budoucna

Logo Prism

Mozilla Prism, prohlížeč specializovaný pro běh webových aplikací, si za dobu své existence získal značný ohlas a jeho funkcionalita by se též měla objevit v budoucí verzi Firefoxu. Na proběhlé konferenci FOSDEM 2009 měl jednu z prezentací Matthew Gertner, bývalý vývojář AllPeers a aktuálně vývojář Mozilla Prism. Ve své prezentaci (PDF) pohovořil o aktuálním stavu projektu a jeho plánech do budoucna. V nadcházející verzi 1.0 by prý mělo dojít k zahrnutí automatických aktualizací, předvoleb, měl by být dostupný lepší balíček pro Mac OS X a mělo by též dojít k některým vylepšením uživatelského rozhraní. Do budoucna je plánován přechod na renderovací jádro Gecko 1.9.1, lepší integrace aplikací s desktopem či těsnější integrace s Firefoxem.

Vyšel Songbird 1.1 Beta 1

Logo Songbirdu

Multimediální přehrávač Songbird vyšel ve verzi 1.1 Beta 1. Ta přináší podporu pro dotahování obalů alb k aktuálně přehrávané hudbě, vylepšenou podporu MTP protokolu, automatické sledování změn v knihovně multimédií či zmenšení velikosti instalačního balíčku pro Linux a Mac OS X o cca. 45 %. Bližší informace naleznete v poznámkách k vydání a verzi 1.1 Beta 1 si můžete volně stáhnout.

SeaMonkey 2.0 s podporou obnovy relace

Logo SeaMonkey

Balík webových aplikací SeaMonkey obsahuje v poslední vývojové verzi nově podporu pro obnovu relace. Uživatelé tak mají možnost si nastavit, aby vždy prohlížeč nastartoval do stavu, kde před jeho posledním ukončením uživatelé skončili. Uvedená funkce se hodí i tehdy, když prohlížeč nenadále spadne a vám se po jeho opětovném startu otevřou znovu panely, které jste měli otevřeny před pádem. Uvedenou funkci dosud balík SeaMonkey narozdíl od Firefoxu neměl. Kdo ji chtěl, musel si nainstalovat rozšíření.

KompoZer 0.8 Alfa 1

Logo KompoZeru

Editor webových stránek KompoZer, který vychází z editoru NVU, je dostupný ve verzi 0.8 Alfa 1. Nová vývojová verze přináší odstranění možnosti přímé editace HTML kódu, která byla nahrazena nástrojem na editaci konkrétního elementu stránky. Došlo též k přidání nové postranní lišty na procházení DOMu stránky a vylepšení ovládání programu pomocí klávesových zkratek. Samotný editor též povýšil z prastarého Gecka 1.7 na 1.8.1 a dle slov autora je snahou přechod na verzi 1.9.1. KompoZer 0.8 Alfa 1 je vývojovou verzí, a jak autor uvádí, není vzhledem ke známým chybám primárně určena pro koncové uživatele. K dispozici je aktuálně verze pro Linux a Windows.

KompoZer vznikl jako projekt, který se snaží vylepšit kdysi populární editor Nvu, který jeho autor, Daniel Glazman, přestal vyvíjet a považuje ho za mrtvou historii. Daniel již delší dobu pracuje na novém editoru BlueGriffon, který by dle jeho slov měl přinést řadu zajímavých novinek. V současné době má ale tento editor do dokončení daleko a vývoj se nezdá moc živý. Nesmíme také zapomenout na SeaMonkey Composer, což je editor webových stránek, který je součástí balíku SeaMonkey. Ten je již řadu let distribuuje s aplikací v takřka nezměněné podobě. Nyní se ale zdá se blízká na lepší časy a dle slov Roberta Kaisera, který vede vývoj SeaMonkey, by mohlo dojít na portování funkcionality KompoZeru (a tudíž i bývalého Nvu) právě do SeaMonkey Composeru. Jak to ale reálně dopadne ukáže až čas.

Mozilla Labs představuje webový editor Bespin

Logo Bespinu

Mozilla Labs dnes představila webový editor Bespin. Jedná se o experimentální projekt, jehož cílem je představit webovou aplikaci jako možný nástroj na psaní vývojářského kódu. Cílem projektu je webový editor jednoduchý na používání s možností kolaborace více uživatelů, integrovanou příkazovou řádkou a možností snadného rozšíření. V současné době je k dispozici verze 0.1, která umožňuje jednoduchou práci s projekty, obsahuje základní funkce na editaci a barevné zvýraznění kódu. Bespin je lze volně vyzkoušet či se do jeho dalšího vývoje zapojit.

Postoj Mozilly k tažení EU proti Microsoftu

Logo Mozilly

V uplynulých dnech jste si na řadě míst mohli přečíst informace o zapojení Mozilly do procesu, kdy si Opera Software stěžuje na Microsoft u Evropské komise. Důvodem je integrace Internet Exploreru do Windows a údajná nepodpora standardů. Řada médií poněkud zjednodušila slova Mitchell Bakerové, a tak dnes Mozilla Corporation uveřejnila krátké FAQ s informacemi o tom, jaký je reálný stav věci.

V něm se mimo jiné píše, že byla Mozilla Evropskou komisí přizvána jako třetí strana, které se problematika týká, a která bude moci nahlížet tzv. pod pokličku celého sporu a vyjadřovat se k němu. Jak se dále uvádí, je to dle Mozilly nejlepší způsob, jak poskytnout Evropské komisi zkušenosti Mozilly z trhu prohlížečů, které jí pomohou učinit zodpovědné rozhodnutí. Mozilla se tedy nestaví na stranu Opera Software, jak bylo na mnoha místech prezentováno, ale v celém sporu figuruje jako třetí strana, které se celý spor bezprostředně dotýká. Cílem Mozilly v celém sporu je prosazovat otevřený a kolaborativní web, což je ostatně jedním z hlavních cílů projektu Mozilla. Mozilla též v současné době nenavrhuje žádné řešení ala odstranění Internet Exploreru z Windows.

Vyšel první milník Fennecu pro Windows Mobile

Logo Fennecu

Fennec, verze Firefoxu pro mobilní zařízení, je k dispozici oficiálně pro Windows Mobile. Jedná se o první milník vývoje, který je též označován jako pre-alfa. Jak již bylo dříve uvedeno, verze je primárně určena pro mobilní telefon HTC Touch Pro, snad proto, že Fennec zatím nepodporuje softwarovou klávesnici. Dále zatím nefungují například zásuvné moduly či automatické aktualizace, takže na příští verzi nebude automaticky upozorněni.

Z prvních osobních zkušeností se mi Fennec nezdá vhodný na běžné používání, je prozatím značně pomalý, i když jsem se již oproti prvním vývojovým verzím nesetkal s pády. Na použitelnou verzi to bude chtít ještě tak pár měsíců vývoje. Jedna perlička na závěr. Není to tak dávno, co v řadě médií proběhla informace o „uniklé“ verzi Fennecu právě pro Windows Mobile. Sami vývojáři se podivují, jak může být verze zveřejněná na Twitteru považována za uniklou. Veškerý vývoj je totiž stejně otevřený jako u ostatních aplikací Mozilla.

Zajímavé shrnutí historie prohlížečů pro Windows Mobile postavených na Mozille přináší Doug Turner, bývalý vývojář Minima, který nyní pracuje právě na Fennecu.

Poštovní klient PostBox ve veřejné betaverzi

Logo Thunderbirdu

Poštovní klient PostBox, o kterém jsem zde nedávno hovořil, je k dispozici ve veřejné betaverzi. Na domovské stránce PostBoxu je možné stáhnou verzi 1.0 Beta 7, která je z mého pohledu slušně stabilní. Tato verze je prozatím k dispozici pouze v angličtině a to pro Windows a Mac OS X. Aktuální dění okolo PostBoxu můžete sledovat ve firemním blogu.

Spicebird 0.7.1 vyjde tento měsíc

Logo Spicebirdu

Aplikace Spicebird, která v sobě kombinuje poštovního klienta postaveného na Thunderbirdu, kalendář, úkoly a komunikaci, vyjde tento měsíc ve verzi 0.7.1. Dle slov vývojářů by měla tato verze přinést řadu oprav, funkční podporu sítí ICQ a AOL či předvolby pro chat. Pokud vše půjde dobře, měla by verze 0.7.1 vyjít do 10 dní. Jen připomínám, že Spicebird je k dispozici i v češtině, takže jej neváhejte vyzkoušet.

Aktuální stav Firefoxu 3.1

Logo Firefoxu

Brzy vyjde třetí betaverze Firefoxu 3.1 a řadu uživatelů jistě zajímá, v jaké fázi se momentálně nachází. Na dnešním setkání vývojářů padla informace, že vydání Firefoxu 3.1 Beta 3 aktuálně blokuje 14 chyb, které se převážně týkají implementace JavaScriptu. Finální verzi pak blokuje 26 chyb ve Firefoxu a dalších 117 v renderovacím jádře Gecko. Chyby v samotném Firefoxu 3.1 by vývojáři rádi vyřešili do 14 dní. Datum vydání finální verze prozatím nebylo stanoveno.

Lightning nebude součástí Thunderbirdu 3

Logo Thunderbirdu

Na právě proběhlém FOSDEM 2009, což je každoroční největší konference o open-source v Evropě, se setkalo několik desítek přispěvatelů projektu Mozilla z Evropy a USA. Mezi účastníky byl i David Ascher, ředitel Mozilla Messaging, který mimo jiné prohlásil, že rozšíření na správu času a úkolů, Lightning, nebude součástí Thunderbirdu 3. Původně se plánovalo, že bude jeho nedělitelnou součástí, ale jak se nyní zdá, bude nadále dostupné samostatně. Osobně předpokládám, že důvodem tohoto kroku je zejména tlačící čas a Lightning se stane součástí některé budoucí verze Thunderbirdu.

Zajímavé statistiky okolo Firefoxu

Logo Firefoxu

Mozilla provozuje blog s názvem Blog of Metrics, v kterém prezentuje zajímavé statistiky související s weby Mozilly a Firefoxem. V posledních 14 dnech se v něm objevilo hned několik příspěvků:

V uvedených příspěvcích se například dozvíte, že existují země, kde má Firefox 2 stále podíl více jak 20 %, že za většinou návštěvnosti webu Firefox Support stojí nápověda ve Firefoxu či že se u webu Mozilla.com zobrazilo za poslední půlrok téměř 1,5 miliardy stránek.

Mitchell Bakerová o integraci Internet Exploreru ve Windows

Logo Firefoxu

Mitchell Bakerová, zaměstnankyně a bývalý prezidentka Mozilla Corporation, se ve svém blogu rozepsala o stížnosti Opera Software na Microsoft ve věci integrace Internet Exploreru do Windows. Ve svém příspěvku mimo jiné zmínila, že úspěch Firefoxu není důkazem toho, že trh webových prohlížečů je zdravý. Zároveň si postěžovala, že ačkoliv Microsoft ve své době vytvořil dobrý produkt v podobě Internet Exploreru 4, na další inovaci již rezignoval, což rozvoj webu zabrzdilo. Sama pak nabízí Evropské komisi pomoc ve snaze napravit tuto oblast.

Ubiquity, Prism a Personas v příští verzi Firefoxu

Logo Firefoxu

Když Mozilla Corporation v roce 2006 spouštěla projekt Mozilla Labs, uváděla jako jeden z hlavních cílů snahu o prozkoumávání (prototyping) webových technologií, software a interakci uživatelů s nimi. V rámci Mozilla Labs vzniklo řada projektů. Některé upadly v zapomnění, jiné, jako například Ubiquity či Prism, získaly velký ohlas. V souvislosti s budoucí verzí Firefoxu (ta, co přijde po verzi 3.1) se začíná hovořit o zahrnutí některých myšlenek z projektů Mozilla Labs.

Mike Connor, jeden z hlavních vývojářů Firefoxu, hovoří ve svém blogu o integraci myšlenek z projektů Personas, Ubiquity a Prism. Zatímco Personas přináší „odlehčené motivy vzhledu“, Ubiquity pak přináší zajímavé možnosti integrace obsahu s webovými službami a Prism je aplikace (či doplněk) na chod webových aplikací v samostatném okně prohlížeče. Nejen o těchto novinkách pak Mike Connor včera hovořil na konferenci FOSDEM 2009, kde měl přednášků na téma co přijde po Firefoxu 3.1.

Firefox 3.1 a vylepšení konfigurace adresního řádku

Logo Firefoxu

Připravovaný Firefox 3.1 obsahuje několik vylepšení konfigurace adresního řádku a Edward Lee o nich nyní sepsal dva zajímavé příspěvky. První se točí okolo nové možnosti v nastavení, kde můžete říci, co si přejete, aby se nabízelo v adresním řádku, když začnete psát. Implicitně se nabízí historie a záložky, ale nic vám nebrání zvolit jen jednu z možností či našeptávání vypnout úplně. Druhý příspěvek se pak točí okolo užitečných předvoleb, kterými si můžete chování adresního řádku přizpůsobit. V rámci zdejšího blogu si pak můžete na stejné téma přečíst příspěvky Jak na konfiguraci adresního řádku Firefoxu 3 či Firefox 3.1 a vylepšené vyhledávání v adresním řádku.

Thunderbird 3 a dvě nová vylepšení

Logo Thunderbirdu

Za posledních 14 dní mě na vývoji Thunderbirdu 3 zaujaly dvě novinky. Tou první je možnost vytvářet si vlastní lišty. Funkce, která je ve Firefoxu obsažena již dlouho, dosud v Thunderbirdu nebyla, což byla škoda. Druhá novinka nesouvisí ani tak s Thunderbirdem, jako spíš s rozšířením Lightning, které by se mělo stát součástí Thunderbirdu 3. V něm je nově možné tažením přeskupovat pořadí kalendářů, takže pokud máte více kalendářů a chcete si jejich pořadí přerovnat dle svých preferencí, uvedenou novinku jistě uvítáte.

Vyšel Firefox 3.0.6

Logo Firefoxu

Mozilla Corporation uvolnila Firefox 3.0.6. Jedná se o pravidelnou aktualizaci, která opravuje přes 70 chyb včetně několika bezpečnostních. Bližší informace jsou dostupné v českých poznámkách k vydání a nová verze se jako vždy nabídne existujícím uživatelům Firefoxu v rámci automatických aktualizací prohlížeče. Ostatní si mohou stáhnout instalační balíčky z webu. Příští plánovanou verzí je Firefox 3.0.7, který by měl vyjít 3. března. Pro tento týden to však ještě není vše a měli bychom se dočkat třetí betaverze Firefoxu 3.1 a též prvního milníku vývoje Firefoxu pro Windows Mobile.

Plány Mozilla Add-ons pro letošní rok

Logo Mozilla

Mozilla Add-ons, oficiální server s doplňky pro aplikace Mozilla, připravuje pro letošní rok řadu novinek. Jejich plán byl před pár dny uveřejněn v rámci Mozilla Air a jsou též uvedeny v prezentaci níže. Dle nich by měla řada stránek Mozilla Add-ons doznat vylepšení, dojde k přidání štítků, uživatelé by měli mít možnost vytvářet si kolekci svých oblíbených doplňků a měla by přibýt též část s dokumentací a příklady pro vývojáře. V prezentaci je též zmíněno, že aktuálně na Mozilla Add-ons hostuje 6000 vývojářů, kteří zde mají 8000 doplňků.

Mozilla Education

Logo Mozilla

Nezisková organizace Mozilla Foundation má na letošek hned několik cílů. Jedním z nich je nově vzniklý projekt Mozilla Education. Jeho cílem je do projektu Mozilla více zapojit vzdělávací instituce jako jsou například univerzity. Aktuální situace je totiž taková, že většina přispěvatelů projektu Mozilla pracuje ve svém volném čase, což se týká i studentů. Cílem je tuto situaci změnit a vzdělávací instituce (a nejen je) do projektu více zapojit. Aktuálně jsou naplánovány některé pilotní projekty, připravují se online výukové materiály a na adrese education.mozilla.org by měl vzniknout i web projektu. Uvidíme, nakolik bude projekt úspěšný.

Mozilla na konferenci FOSDEM 2009

Logo Mozilla

Jako každý rok, tak i letos, se v Bruselu koná největší konference o open source v Evropě pod názvem FOSDEM. Stejně jako v minulých letech bude na konferenci zastoupena i Mozilla Corporation/Foundation a konference se též zúčastní několik desítek přispěvatelů projektu Mozilla z celé Evropy. Z přednášek bude určitě zajímavé poslechnout si co příjde po Firefoxu 3.1, jak funguje Mozilla QA či co přináší připravované komunitní stránky Mozilly. Letošní FOSDEM proběhne ve dnech 7. a 8. února.

SeaMonkey 2 a upravitelné lišty

Logo SeaMonkey

Jednou z funkcí, u které starší verze SeaMonkey pokulhávaly oproti Firefoxu či Thunderbirdu, byla upravitelnost lišt aplikace. V zásadě šla změnit velikost ikon či odstranit popisek a tím vše končilo. V posledních vývojových verzích SeaMonkey 2 se však již objevila možnost upravovat lišty aplikace stejným způsobem jako u Firefoxu či Thunderbirdu. Prozatím je nastavení lišty dostupné pouze v prohlížeči, ale do finální verze by mělo jít upravovat všechny lišty.

Upravitelnost lišt v SeaMonkey 2

Firefox v lednu v USA opět rostl

Logo Firefoxu

Na stránkách společnosti Net Applications jsou jako každý začátek nového měsíce k dispozici statistiky tržního podílu jednotlivých webových prohlížečů v USA za uplynulý měsíc. Jako již několikátý měsíc po sobě Firefox opět povyrostl, když si oproti prosinci polepšil o 0,2 % na 21,53 %. Z ostatních prohlížečů povyrostlo Safari a Google Chrome. Naopak o více jak půl procenta si pohoršil Internet Explorer.