Přeskočit navigaci

Tento blog byl již ukončen. Aktuální novinky ze světa Mozilly nyní hledejte na webu Mozilla.cz.

Firefox 2.0 a problémy s ICQ 6.0

Logo Firefoxu

V poslední době se stává skoro tradicí, že kdejaký instalovaný software ve Windows se hned a rád integruje do webového prohlížeče. Přenastaví titulní stránku, přidá toolbar apod. V lepším případě se zeptá, v horším případě jste postaveni před hotovou věc. Zatímco do nedávné doby byl tímto postižen pouze Internet Explorer, v poslední době se stává čím dál častější "obětí" i Firefox. Příkladem může být Java 6.0 instalující rozšíření do Firefoxu či ICQ 6.0, které přenastaví, co se dá. Pokud jste se nechali zlákat a nainstalovali si ICQ 6.0, pak je vám ve výchozí instalaci Firefoxu přenastavena domovská stránka, výchozí vyhledávací modul a vyhledávání v adresním řádku pomocí klíčových slov. Zatímco prvních dvou se zbavíte velmi snadno, u vyhledávání v adresním řádku většina lidí neví. Pomoc je poměrně snadná. Přejděte na konfigurační stránku about:config, vyhledejte předvolbu keyword.URL, označte ji a klepněte pravým tlačítkem myši. V zobrazené místní nabídce zvolte volbu Obnovit.

Gran Paradiso Alpha 4 k dispozici

Logo Firefoxu

Mozilla Corporation uvolnila Gran Paradiso Alfa 4. Tato čtvrtá alfa verze připravovaného Firefoxu 3.0 přináší zahrnutí JavaScriptové knihovny FUEL, která usnadní vývoj rozšíření pro Firefox, nový dialog Informace o stránce či vylepšení grafického rozhraní pod Mac OS X. Bližší informace o této verzi naleznete v poznámkách k vydání. Jedná se o testovací verzi, která je primárně určena pro vývojáře a testery. Ke stažení je k dispozici na ftp.mozilla.org a to pouze v angličtině.

FoxTorrent 1.0 - BitTorrent klient pro Firefox

Logo Firefoxu

Tak jsme se konečně dočkali, dalo by se říci. Po řadě projektů, které slibovaly přidání podpory pro BitTorrent do Firefoxu formou rozšíření, se konečně první z nich dostal do fáze "od slov k činům". Od včerejšího dne je k dispozici FoxTorrent 1.0. Nedělám si iluze, že by byl od první verze bez chyb, ale určitě je fajn, že je něco takového konečně k dispozici. Pokud po podpoře BitTorrentu ve Firefoxu toužíte, můžete stahovat z domovské stránky a instalovat.

Wikipedia na CD běží na XULRunneru

Logo Mozilly

Řada z vás jistě pár dní nazpět zaregistrovala zprávičku, že Wikipedie je nyní k dispozici i na CD. Jedná se zatím o testovací verzi, která obsahuje 1964 článku z anglické Wikipedie. Zajímavé však je i to, že prohlížeč obsahu CD, který dostal název Kiwix, je založen na XULRunneru tj. technologiích Mozilla.

Specifikace APNG zamítnuta

Jednou z novinek Firefoxu 3.0 bude podpora formátu APNG, který rozšiřuje stávající PNG o možnost animací. Před pár dny proběhlo hlasování o standardizaci, které skončilo neúspěchem. V konečném hlasování bylo 8 hlasů PRO, 10 PROTI. Pro schválení byla potřeba dvoutřetinová většina PRO a minimálně 5 hlasů PRO. Jeden z autorů specifikace, Vladimir Vukićević, ve svém blogu popisuje zklamání nad celým procesem a důvodech, proč nebyl formát APNG schválen. Své výhrady též dlouze popsal pod výsledky hlasování. Dle jeho názorů v současné konstalaci nemůže projít žádný návrh a říká též, že bylo chybou více nezahrnout další potencionální implementátory, kteří by pomohli specifikaci prosadit. Jaký bude další postup ohledně formátu APNG není jasné. Vladimir Vukićević čeká na reakce ostatních a jejich návrhy. Nevylučuje též cestu WHATWG, pokud bude z jiných stran zájem.

Thunderbird 2.0 a konfigurace upozorňování na nové zprávy

Logo Thunderbirdu

Jednou z novinek Thunderbirdu 2.0 je nové okno upozorňující na nově stáhnutou poštu. Toto okno bylo samozřejmě i ve starších verzích Thunderbirdu, ale nově je toto okno konfigurovatelné. Pokud v hlavní nabídce zvolíte Nástroje -> Možnosti, v sekci Obecné klepnete v části Při příchodu nové zprávy na tlačítko Přizpůsobit, zobrazí se vám dialog s detailnější konfigurací. Můžete zde nastavit, co vše se vám má v upozorňovacím dialogu zobrazovat.

Často též uživatelé chtějí ovlivnit čas, po který je upozornění zobrazeno. Standardně je v Thunderbirdu zobrazeno upozornění na nové zprávy tři sekundy, ale tento čas lze změnit. Pokud tak chcete učinit, přejděte na konfigurační stránku about:config a zde změňte předvolbu alerts.totalOpenTime. Hodnota je udávaná v milisekundách, takže výchozí hodnota 3000 odpovídá třem sekundám.

Bezpečnostní chyba v Apple QuickTime

V multimediálním přehrávači Apple QuickTime (aktuálně ve verzi 7.1.5), který je kromě platformy Mac OS X rozšířen i na Windows, byla objevena bezpečnostní chyba. Pokud váš webový prohlížeč obsahuje zásuvný modul Apple QuickTime a Javy, může potencionální útočník po navštívení speciálně upravené stránky spustit záškodný kód, který kompromituje váš operační systém. Důležitá je informace, že bez dostupného zásuvného modulu Javy není uvedené bezpečnostní chyba nebezpečná, protože se týká práci s Javou. Uvedená chyba může být zneužita v libovolném webovém prohlížeči, který podporuje zásuvné moduly Apple QuickTime a Javy. Oprava této chyby v současné době není k dispozici. Jedinou ochranou je buď zakázání zásuvného modulu Apple QuickTime či Javy.

Jak migrovat z Firefoxu a Thunderbirdu na SeaMonkey

Logo SeaMonkey

Firefox jako webový prohlížeč a Thunderbird jako poštovní klient jsou samostatné aplikace. SeaMonkey je balík webových aplikací, který obsahuje jak webový prohlížeč, tak poštovního klienta. Pokud se rozhodnete používat SeaMonkey, nejspíš budete řešit, jak převést svá data z Firefoxu a Thunderbirdu do SeaMonkey. Zatímco Firefox a Thunderbirdu obsahují nástroje na migraci ze SeaMonkey, opačně tomu tak bohužel v současné době není. Jak tedy na to?

Firefox, Thunderbird i SeaMonkey mají svá data uloženy v uživatelském profilu. Velká většina souborů je stejná u všech produktů, čehož lze využít. Prvně nahlédněte do přehledu souborů v profilech aplikací Mozilla a podle toho, která data chcete migrovat, zkopírujte příslušné soubory z Firefoxu či Thunderbirdu do SeaMonkey. Například záložky jsou ve Firefoxu uloženy v souboru bookmarks.html a historie prohlížení v souboru history.dat. Co se vám z Firefoxu nepodaří migrovat jsou hesla, která jsou v SeaMonkey uložena v jiném formátu, rozšíření a historii formulářů, kterou SeaMonkey nepodporuje. Co se týče importu pošty a kontaktů z Thunderbirdu, lze s úspěchem využít návod na převod pošty na jiné PC.

Jak na import záložek z Firefoxu do Internet Exploreru

Logo Firefoxu

Pokud se rozhodnete přestat používat Internet Explorer a namísto něj začít používat Firefox, máte přechod poměrně jednoduchý. Vaše uživatelská data jako například záložky (u Internet Exploreru nazývané Oblíbené), hesla apod. Firefox umožní při prvním spuštění importovat. Později je tato volba dostupná v hlavní nabídce pod Soubor -> Importovat. Pokud se z nějakého důvodu rozhodnete pro návrat a rádi byste si importovali záložky zpět do Internet Exploreru, nejspíš na první pohled nebudete vědět jak.

Záložky jsou ve Firefoxu umístěny v uživatelském profilu v souboru bookmarks.html. Pokud tento soubor nechcete hledat na disku, přejděte ve Firefoxu do nabídky Záložky -> Správce záložek. V zobrazeném dialogu pak zvolte v hlavní nabídce Soubor -> Exportovat a soubor si uložte na zvolené místo na disku.

Před importem do Internet Exploreru je potřeba vyřešit problém s kódováním souboru. Ten exportovaný z Firefoxu je totiž uložen v UTF-8, což při jeho importu do Internet Exploreru způsobí zmršení diakritiky. Z tohoto důvodu je nutné nejprve provést konverzi použitého kódování. To můžete provést ve svém oblíbeném editoru. Můžete použít i Poznámkový blok, v kterém soubor otevřete, v hlavní nabídce zvolíte Soubor -> Uložit jako a v zobrazeném dialogu v dolní části přepnete znakovou sadu z UTF-8 na ANSI. Následně spusťte Internet Explorer a v něm postupujte následovně podle vámi používané verze Internet Exploreru.

Pokud máte nainstalovanou verzi 6.0, zvolte v hlavní nabídce Soubor -> Import a export a v zobrazeném dialogu klepněte na tlačítko Další. V dalším okně průvodce zvolte v seznamu volbu Importovat oblíbené položky a klepněte na tlačítko Další. V dalším okně průvodce klepněte na tlačítko Procházet, zadejte cestu k vyexportovanému souboru bookmarks.html a klepněte na tlačítko Další. V posledním okně zadejte cílovou složku v Oblíbených, kam chcete záložky ze souboru importovat. Po klepnutí na tlačítko Další a ukončení průvodce se provede import.

Pokud používáte Internet Explorer 7.0 a nemáte zobrazenu hlavní nabídku (výchozí konfigurace), klepněte na liště na tlačítko pro přidání stránky mezi Oblíbené a pod ní naleznete volbu Import a export. Následující postup je ekvivalentní k postupu v případě Internet Exploreru 6.0.

Zalamování dlouhých "titles" ve Firefoxu 3.0

Logo Firefoxu

Počínaje zítřejším nočním buildem bude vyřešen jeden poměrně starý problém, který se táhne s produkty Mozilla již několik let. Možná jste zaregistrovali, že nad některými odkazy na webových stránkách, které měly definovaný atribut title příliš dlouhý, se zobrazil ve Firefoxu jen začátek textu následovanými třemi tečkami a dále nic. Tento problém byl loni vyřešen v SeaMonkey 1.1 a nyní zobrazování dlouhých title opraveno i ve Firefoxu.

WebRenderer Swing Edition - Mozilla v Javě

Logo Mozilly

JadeLiquid Software uvolnil WebRenderer Swing Edition. Jedná se o Swingovou komponentu, která do Javy přináší možnost snadného využití renderovacího jádra Gecko, které v aplikacích Mozilla zajišťuje vykreslování webových stránek. Jedná se však o komerční produkt, který si můžete bezplatně vyzkoušet po dobu 30 dní. Druhou nevýhodu spatřuji ve využití renderovacího jádra Gecko 1.8, kterému brzy končí podpora. Při této příležitosti připomínám i projekt JRex, který se snaží o totéž, ale jedná se o open source produkt.

Končí podpora SeaMonkey 1.0

Logo SeaMonkey

V návaznosti na ukončení podpory Firefoxu 1.5 oznámil Robert Kairo z projektu SeaMonkey ukončení podpory SeaMonkey 1.0. V návaznosti na vydání Firefoxu 1.5.0.12, jehož vydání je plánováno na půlku května, vyjde ještě SeaMonkey 1.0.9, který bude poslední aktualizací SeaMonkey řady 1.0. Uživatelům je doporučen přechod na SeaMonkey 1.1, který bude podporován i nadále.

Končí podpora Firefoxu 1.5

Logo Firefoxu

Letmým pohledem do kalendáře můžete zjistit, že v úterý 24. dubna tomu bude půlrok, co vyšel Firefox 2.0. Tímto dnem podle politiky Mozilla Corporation končí podpora starší řady produktu tj. Firefoxu 1.5. Uživatelům bude ještě 15. května nabídnuta poslední aktualizace – Firefox 1.5.0.12. Uživatele by proto měli přejít na verzi 2.0. Co se týče dlouho odkládaného nabídnutí aktualizace na Firefox 2.0 uživatelům verze 1.5 skrze automatické aktualizace, podle posledních informací by tak mělo nastat až po vydání Firefoxu 1.5.0.12.

Thunderbird 2.0 a problém se souborem mozmapi32.dll při instalaci

Logo Thunderbirdu

V souvislosti s instalací Thunderbirdu 2.0 několik uživatelů hlásilo problém se souborem mozmapi32.dll, který nemohl být zapsán. Jednalo se o hlášení Chyba při otevírání souboru pro zápis: mozMapi32.dll. Pro opakování klepněte na Znovu a nebo na Storno pro ukončení instalace. Nejčastější příčinou této chyby je software Logitech Webcam, který uvedený soubor blokuje. Pro bezproblémovou instalaci Thunderbirdu jej tedy ukončete či zakažte.

Thunderbird 2.0 a přílohy v poště

Logo Thunderbirdu

V Thunderbirdu 2.0 doznalo změn i zobrazení příloh v poštovních zprávách. V Thunderbirdu 1.5 se přílohy zobrazovaly v dolní části okna se zprávou. To zůstalo, ale namísto malých ikonek se jménem přiloženého souboru se nyní zobrazují velké ikonky. To je přehlednější, pokud vám přichází poštovní zprávy s menším počtem souborů, nešikovné však, pokud jich je více. Co s tím?

Řešení "leží" na konfigurační stránce about:config, kde musíte změnit předvolbu mailnews.attachments.display.largeView z hodnoty true na false. Pro projevení změn musíte ukončit Thunderbird a znovu jej spustit. V souvislostí s přehledem příloh je též zajímavý tip, který se objevil v komentářích v blogu Chrise Iliase. Jedná se o úpravu, pomocí níž můžete omezit maximální velikost (šířku) plochy, kterou si může zabrat zobrazování příloh. Postačí do konfiguračního souboru userChrome.css přidat následující řádky:

#attachmentView {
  -moz-appearance: none !important;
  max-height: 40px !important;
  overflow: auto !important;
}

Šířku si samozřejmě můžete upravit dle svých potřeb.

Thunderbird 2.0 a absence Lišty vyhledávání

Logo Thunderbirdu

Jednou z věcí, které si všimne uživatel Thunderbirdu migrující z verze 1.5 na 2.0, je kromě nového motivu vzhledu i zmizení Lišty vyhledávání. Tato lišta měla ve verzi 1.5 následující podobu:

Lišta vyhledávání Thunderbirdu 1.5

Zatímco vyhledávání se jen přesunulo do pravé částí hlavní lišty, Pohledy na zprávy "zmizely". Samozřejmě ne úplně. Můžete si je na hlavní lištu přidat její úpravou tj. stejně, jako když na lištu přidáváte nové tlačítko. Jednoduše na hlavní liště klepněte pravým tlačítkem a z místní nabídky (pravé tlačítko myši) zvolte Vlastní. V dialogu vybere Pohledy na zprávy, přetáhněte je na hlavní lištu a klepněte na tlačítko OK.

V souvislosti s Pohledy na zprávy bych rád upozornil na jeden potencionální problém, který může některé uživatele zmást. Představte si, že přesunete na hlavní lištu Pohledy na zprávy a nějaký pohled nastavíte – např. zobrazit jen nepřečtené zprávy. Poté z lišty seznam s pohledy odstraníte. Nastavení pohledu však zůstane. Zákeřné, že?

Vylepšené blokování obsahu ve Firefoxu 2.0.0.4

Logo Firefoxu

Řada z vás možná používá doplňky jako AdBlock Plus na blokování reklamních bannerů. Toto blokování, které na základě nastavených pravidel odstraňuje nežádoucí obsah z webových stránek, je velice účinné. Tvůrci webů však přišli na několik fint, jak podobné blokování obejít. Jednou z nich je použití vzdáleného asynchronního volání skrze XMLHttpRequest (možná spíše znáte pod pojmem AJAX), druhou je využití Flashových animaci, které provádějí obdobné volání. Oběma těmito způsoby lze obejít pokus o blokování doplňky jako AdBlock Plus. Autor tohoto rozšíření, Wladimir Palant, nyní přispěl do kódu Firefoxu dvěmi úpravami, které umožní, aby i tyto způsoby byly blokovatelné. Uvedených úprav se dočkáme již ve Firefoxu 2.0.0.4, který je předběžně plánován na 15. května. Autor rozšíření AdBlock slibuje, že verze 0.7.5 tohoto rozšíření spolu s Firefoxem 2.0.0.4, bude umět nových možností blokování využívat.

Vydán Mozilla Thunderbird 2.0

Logo Thunderbirdu

Mozilla Corporation uvolnila Mozilla Thunderbird 2.0, další verzi populárního poštovního klientu postaveném na Mozille. Nová verze přináší vylepšenou podporu pro štítky, nový motiv vzhledu, pohledy na složky se zprávami, nové upozorňování na došlou poštu a celou řadu dalších novinek. Bližší informace naleznete v poznámkách k verzi, detailnější přehled novinek pak přináší blog The Rumbling Edge. Připomínám též starší článek o novinkách Thunderbirdu 2.0 na serveru Root.cz. Nová verze je k dispozici pro Windows, Linux a Mac OS X v řadě jazyků včetně češtiny. Řada 1.5 bude podporována do 18. října 2007.

Mozilla Thunderbird 2.0 nejspíš již tento týden

Logo Thunderbirdu

Pro ty, kteří netrpělivě vyhlíží vydání Mozilla Thunderbirdu 2.0, je tu dobrá zpráva. Pokud nenastanou neočekávané okolnosti, dočkáme se podle posledního týdenního setkání vývojářů vydání finální verze již koncem tohoto týdne. Vypadá to tedy, že jako finální verze bude označen Thunderbird 2.0 RC1.

Windows Media Player plugin pro Firefox

Logo Firefoxu

Společnost Microsoft uvolnila Windows Media Player plugin pro Firefox. Jedná se primárně o řešení pro uživatele Firefoxu, kteří jej provozují pod operačním systémem Windows Vista. V něm totiž instalace Windows Media Playeru neobsahuje plugin pro spolupráci s prohlížeči jako Firefox či Opera, což se projevuje nemožností přehrát video na webových stránkách či poslechnutí rádia přes web. Instalaci uvedeného pluginu jsem zkoušel a příjemně mě překvapilo, že nalezla mou instalaci Firefoxu, i když není ve výchozím umístění tj. v cestě C:\Program Files\Mozilla Firefox. Uvedený plugin (zásuvný modul) je určen kromě Windows Vista i pro Windows XP SP2. Pokud tedy máte problém s přehráváním videa z důvodů nenalezení odpovídajícího pluginu, doporučuji vyzkoušet jeho instalaci. Po instalaci je samozřejmě dobré Firefox ukončit a opět spustit. Plugin je ke stažení ze stránek Technet.com. Pokud používáte prohlížeč z balíku SeaMonkey či vám uvedený plugin z nějakého důvodu nefunguje, doporučuji následující řešení problémů či manuální řešení pro Windows Vista.

Correo - poštovní klient pro Mac OS X

Logo Mozilly

Pod názvem Correo se skrývá poštovní klient pro platformu Mac OS X, který je postaven na Thunderbirdu. Snahou tohoto klienta je lepší integrace s prostředím Mac OS X, které není u klasického Thunderbirdu zdaleka ideální. Correo tak přichází s podporou Cocoa, integrací s Keychainem (správa hesel) a Address Book z prostředí Mac OS X. Produkt je v současné době ve vývoji a vývojáři slibují do dalších verzí přidat další zajímavé funkce jako například podporu pro panely. Ukázky aplikace můžete shlédnout na domovské stránce, kde si též můžete aktuální verzi 0.2 stáhnout. (Upozornil Martin Hassman)

Altap Salamander 2.5 RC3 k dispozici

Společnost Altap uvolnila Altap Salamander 2.5 RC3. Tento správce souborů, jehož původní jméno bylo Servant Salamander, tak nejspíš přichází s poslední RC verzí před finální verzí 2.5. Vydání přináší dokončenou nápovědu programu, počáteční podporu Windows Vista, vylepšení operací kopírování a přesunu možnostmi jako limitování rychlosti přenosu, podpora pro Icons Overlays (Tortoise SVN a Tortoise CVS) a řada dalších novinek. Novou verzi můžete stahovat na domovské stránce. Finální verze by dle autorů měla vyjít již tento měsíc.

Mozilla Foundation a Google Summer Of Code 2007 II

Logo Mozilly

Tak trochu naváži na předchozí zprávičku, protože i tato se týká Google Summer Of Code. Tentokrát však letošního ročníku. Před nedávnem jsem zde psal o návrzích témat, který pro letošní ročník Summer Of Code vypsala Mozilla Foundation. Nyní je již známo, jaká témata si někdo vybral. Mezi tématy je například možné nalézt přidání podpory pro Cestovní profily do Thunderbirdu (v současné době umí balík SeaMonkey), podporu pro přerušované stahování ve Firefoxu, implementace podpory grafického formátu JPEG2000, integraci Thunderbirdu s vyhledáváním Windows Vista či přidání podpory RSS do balíku SeaMonkey. Na konci srpna uvidíme, kolik z témat bude úspěšně řešiteli realizováno.

Nový dialog informací o stránce ve vývoji Firefoxu 3.0

Logo Firefoxu

Když jsem tu nedávno psal o tom, co přinesl loňský Google Summer Of Code projektu Mozilla, zmínil jsem se i o připravovaných úpravách dialogu Informace o stránce, které se chystají do Firefoxu 3.0, a které vznikly jako výstup z Google Summer Of Code 2006. Tyto úpravy se již pomalu dostávají do nočních verzí Firefoxu 3.0, takže úvodní část implementace si můžete prohlédnout na následujících screenshotech.

Nový dialog Informace o stránce – General Nový dialog Informace o stránce – Media Nový dialog Informace o stránce – RSS Nový dialog Informace o stránce – Permissions Nový dialog Informace o stránce – Security

Uvedená podoba není finální a dá se předpokládat, že do vydání Firefoxu 3.0 se ještě změní. Například se pracuje na úpravě panelu Security (ukázka). Výše uvedené úpravy dialogu budou k dispozici ve vývojové verzi Firefoxu 3.0 ode dnešního dne.

Jak vypadá typický uživatel Firefoxu

Logo Firefoxu

Analytická společnost comScore prezentovala výsledky studie, která analyzovala, jaký typ uživatelů používá Firefox a jaké je porovnání s konkurenčním Internet Explorerem. Některé výstupy jsou zajímavé. Ze studie například vyplývá, že tržní podíl Firefoxu na univerzitách je 17%, ve firmách je to "pouhých" 8%. Dalším zajímavým ukazatelem je rozložení uživatelů dle věku. Z tohoto ukazatele vyplývá, že průměrný uživatel Firefoxu je mladší než je tomu u průměrného uživatele Internet Exploreru. Ve věkové kategorii 18 – 24 let je 22% z celkového počtu uživatelů Firefoxu, naproti tomu u Internet Exploreru je to jen 13%. Studie přináší některá další čísla a její další část bude zveřejněna později. Podotýkám, že výsledky uvedené studie se nejspíše vztahují pouze na území USA.

Rozhovor se Scottem MacGregorem o Thunderbirdu 2.0

Logo Thunderbirdu

U příležitosti připravovaného vydání Thunderbirdu 2.0 se na serveru Wired.com objevil rozhovor se Scottem MacGregorem, jedním ze dvou hlavních vývojářů Thunderbirdu 2.0. Celý rozhovor se točí okolo novinek Thunderbirdu 2.0 a otázky, proč řada uživatelů dává v době rozmachu webových aplikací přednost desktopovému e-mailovému klientu.

Motiv Netscape 9 pro Firefox

Logo Firefoxu

Netscape 9 ještě není k dispozici, ale motiv vzhledu, který bude obsahovat, již ano. Vývojáři Netscape 9 jej uvolnili pro Firefox 2.0. Motiv se jmenuje Netstripe a je k dispozici na Mozilla Add-ons. Jeho ukázky jsou ke shlédnutí v Netscape Blogu.

Mozilla Add-ons i v češtině

Logo Mozilly

Server Mozilla Add-ons, který uživatelům přináší databázi doplňků pro aplikace Mozilla, je v rámci dnešní aktualizace k dispozici i v češtině. Lokalizováno je "pouze" uživatelské rozhraní serveru, takže veškeré popisky doplňků jsou v angličtině. Lokalizaci těchto popisků mohou v současné době provádět pouze autoři doplňků. Kromě nově přidané češtiny bylo opraveno i přibližně 80 chyb.

Debian 4.0 Etch a aplikace Mozilla

Logo Mozilly

Jak asi řada z vás zaregistrovala, vyšel Debian 4.0 Etch. Konečně, řekl by leckdo. Pokud v této linuxové distribuci budete hledat Firefox, Thunderbird či SeaMonkey, pravděpodobně je nenaleznete. Ne že by tam nebyly, ale nejsou pod původními názvy. O důvodech, proč tomu tak je, jsem zde již psal. Pokud tedy budete hledat vaše oblíbené aplikace Mozilla, hledejte je pod následujícími názvy:

Jméno aplikace Balíček v Debianu Verze v 4.0rv0
Mozilla Firefox iceweasel 2.0.0.3
Mozilla Thunderbird icedove 1.5.0.10
SeaMonkey iceape 1.0.8

Oproti originálním aplikacím se liší ikonkami programů, odstraněním nástroje pro oznamování pádu aplikace a vyhledávání chybějících zásuvných modulů záměrně nevyhledává moduly s uzavřeným kódem. K Firefoxu a Thunderbirdu (IceWeaselu a IceDove) jsou v distribuci i balíčky pro počeštění, k SeaMonkey (resp. IceApe) nikoliv, takže si je musíte stáhnout z webu.

Cyclone3

Logo Firefoxu

Občas je dobré představit projekt, který alespoň trochu souvisí s technologiemi Mozilla. Jedním takovým je i content management framework Cyclone3, který je vyvíjen na Slovensku. Ten obsahuje nástroj pro správu obsahu, který je koncipován jako doplněk do Firefoxu. Pro lepší představu se můžete podívat na stránku se screenshoty, videa či si vyzkoušet demo.

Jak vytvářet soubory pro snadné vytváření účtů v Thunderbirdu 2.0

Logo Thunderbirdu

Thunderbird 2.0 podporuje konfigurační soubory na snadné vytváření účtů. Jedná se o způsob, jakým může poskytovatel usnadnit uživatelům vytváření poštovních účtů v Thunderbirdu. Na serveru Mozilla Developer Center postupně vzniká článek, který vysvětluje, jakým způsobem tyto konfigurační soubory vytvářet a jak je distribuovat.

Foxiewire - nový projekt serveru SpreadFirefox

Logo Firefoxu

Před pár dny byl spuštěn nový projekt serveru SpreadFirefox, který byl pojmenován Foxiewire. Nejedná se o nic jiného než o web typu Linkuj.cz s tím rozdílem, že je zaměřen čistě na příspěvky týkající se aplikací Mozilla. Naleznete tam tedy odkazy na zajímavé příspěvky o Firefoxu, Thunderbirdu a dalších příbuzných aplikací. Nové můžete samozřejmě přidávat.

AVC SH (ne)končí

Audiovizuální centrum Silicon Hill asi řada z vás zná. Po léta vám zprostředkovává (zprostředkovával) videa z různých akcí typu Installfest, OpenWeekend a celé řady dalších. Velice užitečný projekt pro lidi, kteří nemají zrovna čas či možnost dorazit na tu či onu akci a rádi si ji pustí ze záznamu. Jak už to tak u podobných "fanouškovských" projektů bývá, občas se to "porafá" a výsledky na sebe nenechají dlouho čekat. Lidé okolo Audiovizuálního centra se od Silicon Hillu odtrhli a nyní fungují jako Audiovizuální centrum studentů ČVUT. O pozadí sporu nic nevím, takže si přečtěte názor první a druhé strany a udělejte si obrázek sami. Jako vždy je problémem lidský faktor. Při této příležitosti jsem si vzpomněl na nedávné problémy Gentoo, příspěvěk Pasti a propasti socioware a knihu Peopleware: Productive Projects and Teams od Toma DeMarca a Timothy Listera, kterou mam aktuálně rozečtenou. Pokud máte možnost a čas, doporučuji dříve uvedené pročíst.

Mozilla Thunderbird 2.0 RC1

Logo Thunderbirdu

Mozilla Corporation včera uvolnila Mozilla Thunderbird 2.0 RC1. Jedná se o verzi určenou pro vývojáře a testery, která, pokud nebudou nalezeny žádné závažné chyby, bude později prohlášena za finální. Detailní přehled, co vše je nového, přináší blog The Rumbling Edge. Tato verze je k dispozici ke stažení ve všech podporovaných jazycích včetně češtiny. Pokud se vám zdá, že už jsem tu jednou Thunderbird 2.0 RC1 oznamoval, pak se nepletete. Vycházel jsem tehdy ze slov Scotta MacGregora (hlavního vývojáře Thunderbirdu), který o dostupnosti RC verze informoval. Ve skutečnosti tím však myslel kandidáta na tuto verzi. Za uvedený překlep se omlouvám.

Pár slov o Mozille 2

Logo Mozilly

V souvislosti s příspěvkem Brendana Eicha v diskusní skupině mozilla.dev.platform se začíná opět hovořit o Mozille 2 (neplést s nesmyslem Web 2.0). Zjednodušeně se jedná o to, co přijde po Firefoxu 3.0, který je plánován na konec tohoto roku. V souvislosti s dalším vývojem je zde totiž řada výzev, které jsou popsány na příslušné wiki stránce. Jedná se například o zjednodušení vývoje pro Mozillu (ve smyslu platformy) či JavaScript 2.0, což si vyžádá přepsání větších částí kódu. Část uvedené stránky též pojednává o tom, co Mozilla 2 nepřinese. Nedočkáme se kompletního přepisování platformy, nebude se bezdůvodně "bourat" kompatibilita či nebude cílem přinést tuto platformu oficiálně pro mobilní zařízení. Stránka též popisuje předběžný plán vývoje, který počítá s tím, že první alfa verze Firefoxu 4.0/Gecka 2.0 bude v prvním čtvrtletí 2008 a finální verze o rok později. Je však dobré poznamenat, že podobné plány vývoje na delší čas bývají hodně nepřesné, takže je berte s hodně velkou (ne, raději ještě větší) rezervou :).

The Coop - prototyp komunitních služeb Firefoxu

Logo Firefoxu

Na webu Mozilla Labs, o němž jsem zde hovořil nedávno, se objevil prototyp rozšíření, jehož cílem je navrhnout a ukázat, jakým způsobem by šla do Firefoxu zahrnout podpora pro "social browsing" (český ekvivalent mě nenapadá) a různé komunitní služby. Dalo by se tedy říci, že se jedná o něco, o co se snaží obohatit klasické prohlížení webu prohlížeč Flock. Uvedený prototyp je teprve první verze, ale přesto se mu dostalo poměrně velkého ohlasu a objevily se hlasy, že se tak prohlížeč Flock stane prakticky zbytečný. Na tyto hlasy reagoval Shawn Hardin z Flocku, který se naopak domnívá, že podobná "konkurence" je naopak velmi prospěšná. Uvidíme, kam se vývoj těchto funkcí dostane. Budoucnost může být ještě hodně zajímavá.

Bezpečnostní aktualizace Firebugu

Logo Firefoxu

Firebug je mocné rozšíření, které usnadňuje tvorbu a ladění webových aplikací. V tomto rozšíření bylo v uplynulých dnech nalezeno několik bezpečnostních chyb, které vyústily ve vydání opravných verzí 1.02, 1.03 a nyní 1.04. Pokud uvedené rozšíření používáte, měla by se vám přes automatické aktualizace rozšíření nabídnout nová verze, kterou si rozhodně nainstalujte.

Integrace Firefoxu s GnuPg

Logo Firefoxu

Pokud se nadhodí téma GnuPg a šifrování, řada z vás si představí bezpečnou komunikaci formou elektronické pošty a automaticky si to asociuje s rozšířením Enigmail. To slouží k integraci Thunderbirdu či SeaMonkey Pošta s GnuPg. Existuje však i možnost integrace GnuPg s Firefoxem. K tomu se vám bude hodit doplněk FireGPG. Pokud jste si třeba oblíbili webové rozhraní GMailu a rádi byste využívali možnosti, které GnuPg poskytuje, je toto rozšíření právě pro vás.

OpenDocument Viewer postavený na XULRunneru

Logo Mozilly

Kancelářský balík OpenOffice.org asi řada z vás zná. Jedním z jeho nepřímých nedostatků je absence jednoduchého prohlížeče dokumentů vytvořených v tomto balíku (formát OpenDocument). Zkrátka malá aplikace, v které si uživatel může dokumenty v tomto formátu zobrazit bez nutnosti instalovat celý kancelářský balík. K Microsoft Office je k dispozici Word Viewer, Excel Viewer apod., pro formát OpenDocumentu je možností více, ale prozatím jsou všechny nedokonalé. Jedním z prohlížečů je OpenDocument Viewer. Na něm je zajímavé to, že je postaven na XULRunneru tj. na Mozille. Produkt je prozatím ve vývoji, takže prozatím obsahuje některé nedostatky. K dispozici je pro Windows, Linux a Mac OS X.

Firefox 3.0 a možnost výběru nesouvislého textu na stránce

Logo Firefoxu

Pokud chcete ve Firefoxu 2.0 označit určitou část textu na stránce a přes schránku si ji zkopírovat jinam, můžete. Na tom není nic zvláštního. Jediným omezením zde je možnost takto najednou vybrat pouze souvislý text. Nelze tak najednou vybrat první, třetí a třeba šestý odstavec článku. Počínaje aktuálními nočními buildy Firefoxu 3.0 to však již možné je. Pro nesouvislý výběr postačí podržet klávesu CTRL. Jedná se sice o drobnost, ale potěší.

Firefox bude "řešit" chybu Windows související s animovanými kurzory

Logo Firefoxu

Nedávno proběhla médii zpráva o závažné chybě ve Windows, která se vyskytla ve zpracování animovaných kurzorů (ANI). Vzhledem k závažnosti chyby Microsoft vydal opravu dříve, než v obvyklé druhé úterý v měsíci. To by nebylo zas až tak zajímavé. Pro uživatele Mozilla Firefoxu je podstatné, že ačkoliv se jedná o chybu ve Windows, je zneužitelná jak formou Internet Exploreru 7.0, tak skrze Firefox a pravděpodobně i jiné prohlížeče. Doporučuji tedy opravu nainstalovat. Přestože se jedná o chybu Windows, bude v další pravidelné bezpečnostní aktualizaci Firefoxu 2.0 "řešena" tak, aby k její zneužití nemohlo dojít skrze Firefox i tehdy, když nemáte uvedenou opravu nainstalovánu ve Windows. I přesto si tuto aktualizaci Windows nainstalujte!

Jak počeštit Firefox Portable

Logo Firefoxu

Se vzrůstajícím zájmem o Firefox Portable vzrůstá i počet lidí, kteří se ptají, jakým způsobem jej počeštit. Standardně je totiž tato verze Firefoxu dodávána pouze v angličtině. Na webu je sice k dispozici návod na lokalizaci, ale řada lidí postrádá český návod. Pokusím se zde tedy vysvětlit, jakým způsobem postupovat, abyste na vás i tato verze mluvila česky.

Ze všeho nejdříve si stáhněte anglickou verzi Firefoxu Portable a rozbalte ji. Ze serveru Mozilla Add-ons si nainstalujte rozšíření Locale Switcher (na uvedené stránce klepněte na tlačítko Install Now). Dále si z domovské stránky Firefoxu Portable nainstalujete balíček s češtinou, kterou nalezete na stránce dole v tabulce. Poté Firefox Portable restartujte. Po opětovném spuštění v hlavní nabídce zvolíte Tools -> Languages -> Czech. Následně Firefox Portable ukončete a znovu spusťte. Nyní by měl být v češtině.

Uvedený postup lze aplikovat i na Thunderbird Portable či Sunbird Portable. Pro Thunderbird Portable potřebujete jen jinou verzi rozšíření Locale Switcher a stáhnout si vždy aktuální lokalizační balíček Thunderbirdu. Pro přepínání jazyků v Sunbird Portable upotřebíte rozšíření Quick Locale Switcher.

Paměťové nároky Firefoxu a Java

Logo Firefoxu

Již dvakrát jsem zde psal o paměťových nárocích Firefoxu (první příspěvek, druhý příspěvek). V těchto příspěvcích jsem se snažil popsat důvody, proč si může Firefox vzít více paměti než by bylo obvyklé. Jako jeden z důvodů jsem uváděl doinstalované doplňky či zásuvné moduly. Wladimir Palant, autor rozšíření Adblock Plus, ve svém blogu popisuje svou zkušenost s Javou. Při nedávném upgradu totiž zjistil, že přechodem z Javy 5.0 na 6.0 mu poměrně znatelně kleslo množství zabrané paměti Firefoxu. Jak je na tomto případu (a jiných) vidět, zásuvné moduly dokáží hodně.

Mozilla Firefox 2.0.0.3 Portable Edition

Logo Firefoxu

Po nedávno vydaném Firefoxu 2.0.0.3 je nyní k dispozici i verze pro přenosná média jako například USB flash disky. Nová verze je založena na Firefoxu 2.0.0.3 (překvapivě) a oproti verzi 2.0.0.2 mění některá nastavení. Jedná se o historii prohlížení, historii webových formulářů či historii stahování. Tato verze též nově umožňuje spouštět pomocné "portable verze" aplikací. Firefox 2.0.0.3 Portable Edition je k dispozici na domovské stránce. Pokud ho chcete mít v češtině, můžete si jej podle návodu lokalizovat.

Thunderbird 2.0 a pohledy na složky se zprávami

Ukázka přepínání složek

Thunderbird 2.0 obsahuje jednu novou užitečnou funkci, která není na první pohled vidět, ale pro řadu uživatelů je jistě užitečná. Ve výchozí konfiguraci máte standardně po levé straně stromový seznam složek. Znám však řadu uživatelů, kterým podobná stromová struktura nevyhovuje. Pro ně Thunderbird 2.0 přichází s možností jiných pohledů na složky. Nad stromovou strukturou jsou dvě malé šipečky (viz obrázek vpravo), pomocí níž se můžete přepnout na další pohledy pojmenované Nepřečtené složky (zobrazí složky s nepřečtenou poštou), Oblíbené složky (zobrazí oblíbené složky) a Poslední složky (zobrazí naposledy použité složky). Popis jednotlivých pohledů je vcelku jasný, zastavím se jen u Oblíbené složky. To, jaké složky jsou vaše oblíbené, zvolíte v místní nabídce nad složkou zaškrtnutím volby Složka Oblíbené.

Proč se v Thunderbirdu 2.0 zrušilo nastavení lišt?

Logo Thunderbirdu

Jedné z prvních věcí, které si mnozí všimli při prvním spuštění Thunderbirdu 2.0, je vyresetování lišt. Pokud jste si lišty upravovali, mohlo se vám stát, že máte lišty v původním stavu jako po instalaci s čistým profilem. Důvodem tohoto není žádná chyba na vaší straně. Vývojáři realizovali v Thunderbirdu 2.0 určité změny lišt, které se při aktualizaci mohou projevit právě tímto způsobem. Řešení spočívá v opětovném nastavení lišt či pouhém spuštění dialogu pro úpravu lišt a jeho následném ukončení. Původní nastavení se tak "chytne".

Netscape 8.1.3 k dispozici

Logo Netscape

Webový prohlížeč Netscape je k dispozici ve verzi 8.1.3. Nová verze opravuje bezpečnostní chyby, které se vyskytly ve Firefoxu 1.5.0.8 a starších verzích. Tato verze tedy neřeší problémy, které byly opraveny ve Firefoxu 1.5.0.9 a vyšších verzích. Podle serveru MozInfo701 je tato verze založena na renderovacím jádru Gecko 1.7.5, které bylo nejspíš obohaceno pouze o výše odkazované bezpečnostní opravy. Netscape 8.1.3 je k dispozici ke stažení v anglické verzi a pouze pro Microsoft Windows.

Co přinesl Google Summer Of Code 2006 projektu Mozilla

Logo Mozilly

Před pár dny jsem zde hovořil o Google Summer Of Code 2007. Ten se již pomalu rozbíhá a při té příležitosti publikoval Gervase Markham z Mozilla Foundation zajímavé shrnutí předchozího ročníku z pohledu projektu Mozilla. Z 12 zahájených projektů bylo 9 hodnoceno jako úspěšných a 5 z nich bylo zahrnuto do zdrojových kódů některého produktu Mozilla tj. reálně použito. Číslo se to může zdát malé, ale je to každopádně pozitivní pokrok oproti roku 2005, kdy nebyl úspěšný žádný. A čeho nového jsme se vlastně dočkali? Renderovací jádro Gecko bylo rozšířeno o podporu grafického formátu APNG, bylo vylepšeno prohlížení v panelech prohlížeče Camino či realizována úprava dialogu Informace o stránce, která bude brzy zahrnuta do vývojové větve Firefoxu. Doufejme, že ročník 2007 přinese ještě lepší výsledky než ten minulý.

Co dělat, pokud Thunderbird 2.0 nepřesouvá nevyžádanou poštu

Logo Thunderbirdu

Většina uživatelů Thunderbirdu má nastaveno, aby se příchozí pošta, která je označena jako nevyžádaná (spam), přesouvala do samostatné složky (nejčastěji Nevyžádaná). Někteří uživatelé přecházející z verze 1.5 však narazí na problém, že označování jako spam probíhá korektně, ale pošta se již nepřesouvá do složky, kam by měla. Jak takový problém řešit?

Prvním zdrojem problému může být poškozený indexový soubor složky. Pokud nevíte, oč jde, nevadí. Jednoduše na složkách Doručená pošta a Nevyžádaná klepněte pravým tlačítkem myši a v místní nabídce zvolte volbu Vlastnosti. V zobrazeném dialogu na panelu Obecné informace naleznete tlačítko Přeindexovat. Klepněte na něj. Tato operace bude v závislosti na velikosti vaší složky chvíli trvat.

Pokud se poté nově přijatá nevyžádaná pošta nezačala přesouvat, zkontrolujte nastavení. V hlavní nabídce zvolte Nástroje a pod ní volbu Nastavení účtu. V zobrazeném dialogu přejděte do sekce Nevyžádaná pošta u vašeho účtu. Zde kontrolujte, zda máte zaškrtnutu volbu Pro tento účet povolit kontrolu na nevyžádanou poštu a Přesunout příchozí nevyžádanou poštu od:. Dále zkontrolujte, zda je správně nastavena cílová složka. Pokud máte globální složku Doručená pošta (výchozí volba), podívejte se též do sekce Nevyžádaná pošta pod "účtem" Místní složky. Zde musíte mít též aktivován filtr nevyžádané pošty a nastaveno její přesouvání.

Uvedený návod je platný i pro balík SeaMonkey 1.1. Zde však dialog Nastavení účtu naleznete pod nabídku Úpravy a globální složka Doručená pošta není výchozí.

Mozilla slaví 9 let

Logo Mozilly

Letí to letí. Projekt Mozilla, který dal světu řadu zajímavých aplikací a technologií, oslavil včera 9 let své existence. Přesně před 9 lety byly uvolněny zdrojové kódy Netscape Communicatoru a započalo tak něco, co dnes řada lidí vnímá jako produkty Mozilla Firefox, Mozila Thunderbird a řadu dalších. Jak už tomu tak u podobných věcí bývá, vše vzniklo z pouhé myšlenky, kterou pár měsíců předtím napsal open-source vývojář Eric Raynmond, a kterou Netscape přijal. Pokud vás zajímá tato historie blíže, přečtěte si článek, který jsem na toto téma před dvěma roky sepsal pro časopis LinuxExpres. Mozille jako celku nezbývá než popřát vše nejlepší do toho desátého roku.