Přeskočit navigaci

Tento blog byl již ukončen. Aktuální novinky ze světa Mozilly nyní hledejte na webu Mozilla.cz.

PF 2008

PF 2008

Zdroj: SpreadFirefox

Eudora 8.0 Beta 2

Logo Mozilly

V předvánočním spěchu mi tak trochu unikla informace o uvolnění Eudory 8.0 Beta 2. Jak jste patrně zaregistrovali, je verze 8.0 založena na Thunderbirdu. Předchozí betaverze přinesla nějaké novinky, ale oproti klasickému Thunderbirdu se jednalo skoro jen o jiný motiv vzhledu, přeskupení položek hlavní nabídky a klávesových zkratek tak, aby se navodil dojem předchozích verzí Eudory. S druhou betaverzí to ale není o moc lepší. Ta je nově založena na vývojové verzi Thunderbirdu 3.0, takže obsahuje novinky jako podpora prohlížení zpráv v panelech či možnost číst z kontatků Mac OS X. Novinky nad rámec vývojové verze Thunderbirdu 3.0 prakticky nejsou, což je mrzuté. Pokud i přesto chcete druhou betaverzi Eudory 8.0 vyzkoušet, můžete si stáhnout verzi pro Windows či Mac OS X.

Netscape Navigator končí!

Logo Netscape

Konec roku bývá většinou poklidný, žádnými výraznými událostmi neoplývající. Tvůrci Netscape Navigatoru jako by chtěli nabourat zaběhnutá pravidla a oznámili ukončení Netscape Navigatoru. Jinak řečeno, Netscape (opět) končí s webovými prohlížeči. Poprvé tak učinil po verzi Netscape 7, která byla založena na Mozilla Suite, a kterou následoval jako obnovený prohlížeč Netscape Browser, který však již byl založen na Firefoxu. Jednalo se však o prohlížeč Netscape jen podle názvu, protože vývoj byl outsourcován a zajišťovala ho jedna kanadská společnost. Netscape Navigator 9.0 tak byl po delší době prohlížeč „přímo od Netscape“. Moc si na trhu nepobyl, protože finální verze byla uvolněna 15. října letošního roku. Nyní po více jak dvou měsících byl vývoj ukončen a oficiální podpora bude poskytována jen do konce ledna 2008.

Jako důvod je uváděno, že prohlížeč jednoduše „neprorazil“. Tomu se popravdě ani netřeba divit, protože s drobně přeleštěným Firefoxem do světa díra ani udělat nelze. Netscape Navigator 9.0 byl, jak jsem tu již zmiňoval, založen na Firefoxu 2.0. Řada uživatelů si pochopitelně kladla otázku, proč dát přednost právě Netscape. Pár drobností by se jistě našlo, ale bohužel nic výrazného. Narozdíl od Flocku zde mnoho rozdílů oproti Firefoxu jednoduše nebylo. Tak trochu mě překvapuje, že na to tvůrci nepřišli dříve.

Prohlížeč od Netscape je tedy opět u ledu a možná čeká na další reinkarnaci. Pevně doufám, že k ní už nikdy nedojde, ledaže by měli autoři pocit, že chtějí přinést něco fakt inovativního. Zajímavě bude ještě sledovat, jak to bude dále s Netscape Messengerem, který je v současné době dostupný v alfa verzi. Na můj vkus se až moc vyznačuje příznaky Netscape Navigatoru. Netscape by zkrátka neměl hazardovat se svým jménem, na které by mělo být vzpomínáno jako na synonymum dobrého prohlížeče své doby a nikoliv jako na toho, kdo se neúspěšně snažil obnovit svou předchozí slávu.

Jak ve Firefoxu 3.0 vrátit vzhled doplňování v adresním řádku do stylu Firefoxu 2.0

Logo Firefoxu

Jednou z novinek připravovaného Firefoxu 3.0 je upravené doplňování v adresním řádku. Zde je nyní každá z nabízených možností rozdělena do dvou řádků, kde v prvním je nadpis stránky a v druhém její adresa. Nejlépe je to vidět na obrázku:

Doplňování v adresním řádku Firefoxu 3.0

Někomu však může vyhovovat doplňování adres ve stylu Firefoxu 2.0. Pokud se řadíte mezi tuto skupinu uživatelů, pak právě pro vás je doplněk oldbar. Po jeho instalaci získáte vzhled doplňování ala Firefox 2.0. Doplněk je aktuálně určen pro vývojovou verzi Firefoxu 3.0 Beta 3 a je na serveru Mozilla Add-ons dostupný v sandboxu (pískovišti) tj. v části s neveřejnými doplňky. Pro jeho stažení se tak potřebujete na tomto serveru zaregistrovat a v nastavení uživatelského účtu povolit přístup do této sekce (volba Zobrazit pískoviště).

Jak vypnout upozornění na restart po instalaci aktualizace Windows Vista

Logo Windows Vista

Pokud jste uživateli Windows XP/Vista a máte aktivované automatické aktualizace, pravděpodobně jste se setkali s dialogem, který vás informuje, že pro dokončení instalace aktualizace je potřeba restart Windows. Tento dialog je však poněkud otravný, pokud máte zrovna rozdělanou práci či se vám zrovna nechce restartovat. Pokud zvolíte, že chcete restartovat později, dialog se po pár minutách objeví znovu. Ve Windows Vista byl navíc obohacen o možnost odložit toto opětovné připomenutí až o 4 hodiny. Existuje však způsob, jak toto upozorňování snadno zrušit.

Uvedený postup jsem zkoušel na Windows Vista, pravděpodobně bude stejný či podobný i u Windows XP. Cesta vede skrze Editor objektů zásad skupiny. Ten získáte tak, že si otevřete nabídku Start a v ní do vyhledávacího pole zadáte gpedit.msc. Alternativně můžete to samé zadat do příkazové řádky. V obou případech se vám otevře již zmíněný editor, v kterém přejdete do cesty Místní počítač – zásady -> Konfigurace počítače -> Šablony pro správu -> Součásti systému Windows -> Windows Update. Zde naleznete v pravé části dialogu předvolbu Zakázat automatické restartování po instalaci automatických aktualizací. Dvojklepněte na ni a v zobrazeném dialogu na panelu Nastavení zvolte volbu Povoleno. Následně potvrďte dialog. Nastavená hodnota by se měla projevit při příštím spuštění Windows.

Spicebird - malý Outlook postavený na Mozille

Logo Mozilly

Startup společnost Synovel uvolnila v půlce tohoto měsíce informaci o Spicebirdu. Spicebird se na první pohled jeví jako snaha o takový malý Outlook postavený na Mozille. Základními částmi jsou Thunderbird s databází kontaktů, doplněk na správu času Lightning a integrovaný IM postavený na Jabberu. Dle informací na domovská stránce produktu by měla být v budoucnu součástí i podpora pro blogování či práce s wiki. Dále by měla být dostupná serverová část s kalendářovým serverem, Jabber/SMTP/IMAP/POP3 servery, nástrojem na jednoduchou webovou konfiguraci či nástrojem na blogy a wiki.

Produkt v současné době není dostupný ke stažení v žádné podobě, dostupné je jen prezentační video. Z něho je patrné, že Spicebird obsahuje kromě pouhé integrace existujících produktů titulní stránku ala Outlook se základními informacemi jako aktuálními událostmi, e-maily, RSS zdroji apod. Všiml jsem si i nového pohledu na kontakty, který je více podobný tomu, který uživatelé mohou vidět v Outlooku.

Tím prozatím další informace končí, na detaily si budeme muset počkat. Každopádně bude zajímavé sledovat řešení ala Outlook postavená na Thunderbirdu a Lightningu. Spicebird je první vlaštovkou a dá se předpokládat, že podobným směrem půjde další vývoj. Na trhu lze očekávat ještě minimálně dva hráče. Prvním je vznikající MailCo, která bude zastřešovat další vývoj Thunderbirdu. Ta se pravděpodobně podle různých náznaků pustí obdobným směrem. Tím druhým budou pravděpodobně bývalí hlavní vývojáři Thunderbirdu, o kterých prozatím není slyšet, ale dá se očekávat, že jejich směrování je obdobné.

Ukázka Spicebirdu

Bugzilla 3.2 bude podporovat databázi od Oracle

Logo Bugzilly

Populární bug-trackingový systém Bugzilla, který slouží ke správě chyb a požadavků na novou funkcionalitu u řady open-source projektů, se dočkal podpory databázového serveru od společnosti Oracle. To znamená, že jako datové úložiště se bude moci od verze 3.2 použít MySQL, PostgreSQL či nově databázový server od Oracle. Podpora je prozatím experimentální a je obsažena ve stávající vývojové větvi Bugzilly, kterou si můžete stáhnout z CVS či si počkat na vývojový milník 3.1.3, který by měl být dostupný do 14 dní.

Thunderbird 1.5.0.14 k dispozici

Logo Thunderbirdu

Mozilla Corporation včera uvolnila Thunderbird 1.5.0.14. Jedná se o poslední aktualizaci řady 1.5, které tímto končí podpora. Pokud jste dosud nepřešli na Thunderbird 2.0, měli byste tak učinit. Aktualizace na Thunderbird 1.5.0.14 bude uživatelům řady 1.5 nabídnuta skrze inkrementální aktualizace a je též dostupná ke stažení na ftp.mozilla.org.

Jak na duplikování panelů ve Firefox 3.0

Logo Firefoxu

Jednou z nenápadných novinek Firefoxu 3.0 je duplikování panelů. Pokud používáte ve Firefoxu 3.0 nějaký doplněk, který rozšiřuje funkčnost prohlížení v panelech, pravděpodobně jste se setkali s funkcí, která vám umožňovala zkopírovat aktuálně otevřený panel se stránkou do nového panelu. Firefox 2.0 tuto minoritní funkci standardně nepodporuje, ve Firefoxu 3.0 ji v současné době v místní nabídce nad ouškem panelu také nenaleznete. Celé to funguje tak, že stisknete klávesu CTRL a přetáhnete panel myší do jiné části lišty panelů. A kopie bude na světe.

Oficiální fórum podpory Firefoxu otevřeno

Logo Firefoxu

Mozilla Corporation dnes spustila oficiální fórum podpory Firefoxu, které se stalo součástí Mozilla Support, resp. před časem zprovozněné knowledge base. Jedná se o klasické fórum podpory, které je určeno na dotazy uživatelů, které se týkají Firefoxu. Fórum je aktuálně určeno pro anglicky mluvící uživatele a tak trochu supluje existující fórum na serveru MozillaZine, na které bylo dosud odkazováno.

JavaScriptový benchmark od tvůrců WebKitu

Je tomu pár měsíců, co Mozilla Corporation uvolnila nástroj na testování JavaScriptových enginů prohlížečů. Uvolnění nástroje mělo velký úspěch a například tvůrci Opery a Safari díky němu odhalili několik potencionálně nebezpečných chyb ve svých produktech. Včera Mozilla Corporation následovali tvůrci WebKitu, renderovacího jádra, na kterém je hlavně založen webový prohlížeč Safari. Ti uvolnili JavaScriptový benchmark SunSpider, který slouží k výkonostnímu testování JavaScriptových enginů.

JavaScriptových testů běhá dnes po webu řada. Jejich kvalita je různá a většina z nich je zaměřena na různé části JavaScriptu. Jak tvůrci WebKitu uvádí, všechny testy jim přišly moc umělé, protože prý neodrážely reálné webové aplikace a reálné použití JavaScriptu. Rozhodli se tedy napsat si vlastní benchmark, který to dle nich odráží. Nedalo mi to, abych si neprovedl menší test. Testování jsem prováděl na již postarší konfiguraci AMD Sepron 2200+, 2 GB RAM s operačním systémem Windows Vista. Výsledky jsou zajímavé:

Prohlížeč Celkový výsledek
Internet Explorer 7.0 219903.0ms +/- 4.3% (Detaily)
Firefox 2.0.0.11 51462.4ms +/- 0.6% (Detaily)
Firefox 3.0 Beta 3 NB 24210.8ms +/- 1.0% (Detaily)
Opera 9.25 25826.8ms +/- 2.0% (Detaily)
Safari 3.0 Beta 29832.2ms +/- 1.2% (Detaily)

Nejprve pár slov k testu a výsledkům. SunSpider se spouští z webu a provádí jednotlivé sady testů. Ty prohlížeč celkem slušně zatíží, takže je dobré při testu nechat systém v klidu, aby jím nebyl výsledek ovlivněn. Ve výše uvedené tabulce jsou uvedeny celkové výsledky testů jednotlivých prohlížečů. Klepnutím na odkaz Detaily se dostanete na stránku s detailními statistikami, z které vyčtete, jak si ten či onen prohlížeč vedl v konkrétním testu. U výsledku platí, že čím menší číslo, žím lepší výsledek. Procento za číslem uvádí odchylku, která se při testování vyskytla. Jak jsem si všiml, sada testů se protočí nejméně 2x.

Jak tedy dopadly testy? Musím říci, že mě překvapily. Na mém PC dopadla nejlépe vývojová verze Firefoxu 3.0, následována Operou 9.25, Safari 3.0 Beta, Firefoxem 2.0.0.11 a z testovaných prohlížečů skončil jako poslední Internet Explorer 7.0. Co jsem pročítal komentáře pod oznámením nástroje, většinou jsem četl, že u řady lidí byl nejrychlejší Safari s Operou, a až poté následovala vývojová verze Firefoxu 3.0. Na druhou stranu je pravda, že většina z uveřejněných výsledků testů byla provedena pod Mac OS X a jen jeden pod Windows XP. Jiné testy pod Windows Vista než ty moje jsem nenalezl.

Co lze z testu vyčíst? Těžká odpověď. Jak je z mého výsledku patrné, co konfigurace PC a systém, toť pravděpodobně jiný výsledek. Naměřené hodnoty by se tedy neměly přeceňovat. Nakolik uvedený test odráží realitu dnešních webových aplikací, těžko říci, je možné, že ano, ale to při svých znalostech nedokážu posoudit. Z hlediska uživatelů Firefoxu je pozitivní, že vykonávání JavaScriptu je ve vývojové verzi Firefoxu 3.0 rychlejší než v předchozí verzi. Co jsem koukal do různých výsledků testů, zlepšení se pohybuje v řádu desítek procent a třeba u mě se čas provedení testů snížil na polovinu. Celkově ale platí, že o kvalitě JavaScriptového enginu rozhoduje nejenom jeho rychlost, ale i kvalita a chybovost podpory JavaScriptu. To se ale měří pomocí testu obtížně.

Firefox 3.0 Beta 2 k dispozici

Logo Firefoxu

Mozilla Corporation včera uvolnila Firefox 3.0 Beta 2. Jedná se o další milník ve vývoji Firefoxu 3.0, který oproti Firefoxu 3.0 Beta 1 přináší spíše drobné úpravy. Oproti předchozí betaverzi bylo také opraveno přibližně 900 chyb. Vývojáři a zájemci o testování mohou stahovat milník z webu Mozilla.com. Podobně jako u první betaverze je i nyní k dispozici česká verze. Stále se však nejedná o verzi, která by měla být z hlediska funkcionality kompletní. Chybí dopracovat správu záložek/historie, uživatelé Mac OS X se dočkají nového motivu vzhledu a pravděpodobně dojde i na úpravy Správce doplňků. Nejspíš poslední betaverze (Beta 3) je předběžně plánována na přelom ledna a února.

Libo Firefox 2.0 na disketách?

Logo Firefoxu

Že jsou diskety mrtvé? Zcela bezpochyby ano. To však nezabránilo jednomu nadšenci připravit distribuci Firefoxu na disketách. Zájemci si mohou zvolit, zda dají přednost 3.5" disketám o kacapitě 1,6 MB (formátováno s užitím DMF) či variantě 5.25" s kapacitou 1,2 MB. U obou variant je Firefox distribuován na 5 disketách a potisky jsou samozřejmostí. Jak autor distribuce uvádí, je jen škoda, že jeho 8" mechanika je už rozbitá :-).

Připravuje se český manuál k Firefoxu 3.0

Logo Firefoxu

Pavel Chovančík ze společnosti FOXINUS solutions s.r.o připravuje český manuál k Firefoxu 3.0. Ten by měl navazovat na český manuál k Firefoxu 2.0, který mimo jiné obsahuje i tipy a triky, které jsem publikoval v tomto blogu. Pavel Chovančík se při té příležitosti v blogu dotazuje, co by v manuálu chtěli a čím by jej vylepšili. Pokud tedy máte nápady, co byste rádi v manuálu viděli, napište to Pavlu Chovančíkovi do blogu.

Verzování Firefoxu 3.0

Logo Firefoxu

S příchodem Firefoxu 3.0 dojde ke změně ve verzování aplikace. Dosavadní čtyřčíselné verzování bude od příští verze Firefoxu trojčíselné. Namísto verzování 2.0.0.1, 2.0.0.2 atd. tak budou aktualizace Firefoxu 3.0 verzovány 3.0.1, 3.0.2 atd. Mozilla Corporation tak pravděpodobně upouští od myšlenky, že by někdy v budoucnu uvolnila „půlverzi“ jako 3.5, 4.5 apod. První číslo tak bude v budoucnu znamenat verzi produktu, druhé číslo případnou změnu, která způsobí nekompatibilitu doplňků a třetí číslo verzi aktualizace. Blíže o aktuálním verzování piší v samostatném příspěvku.

Fluid - takový Prism pro Mac OS X

S rozmachem webových aplikací se v poslední době dostávají na pořad dne „webové prohlížeče“, jejichž cílem je co možná nejvíce integrovat webovou aplikaci s klasickým desktopem. Můžete si to například představit jako Google Calendar, který se snaží tvářit jako desktopová aplikace. Má ikonu na ploše a pokud na ní klepnete, spustí se vám v samostatném okně. Ano, okno je stále takovým webovým prohlížečem, ale upraveným právě pro chod webové aplikace a její integraci s desktopem.

Prvně jsem tento typ prohlížečů zaregistroval, když se objevil WebRunner. WebRunner byl prohlížeč postavený na XULRunneru a využíval tak renderovací jádro Gecko. Později tento projekt převzala Mozilla Labs, kde je nyní vyvíjen pod názvem Prism. Jedná se o multiplatformní prohlížeč, takže je jedno, zda používáte Windows, Linux či Mac OS X. Jeho idea je zajímavá, osobně mi pouze vadí, že prozatím nejde minimalizovat do systémové oblasti Windows. To jeho použití na mém desktopu minimalizuje (a že bych ho upotřebil).

Včera jsem shodou okolností zaregistroval podobný projekt. Jmenuje se Fluid a jedná se o projekt se stejným cílem. Liší se hlavně tím, že je dostupný pouze pro Mac OS X (konkrétně pro Leoparda) a jako svůj „motor“ používá renderovací jádro WebKit. Mac OS X nevlastním, takže jsem neměl možnost tento projekt vyzkoušet a porovnat. Idea bude podle informací na domovské stránce velmi podobná.

Firefox 3.0 Beta 1 s podporou grafického formátu JPEG2000

Logo Firefoxu

S příchodem Firefoxu 3.0 se podpora grafických formátů prohlížeče rozšíří o podporu APNG. Jsou s tím sice menší problémy, ale to myslím nezabrání tomu, aby byla tato podpora zachována. Grafických formátu však dnes běhá po světě celá řada a jedním z takových je i JPEG 2000. Už dlouho je v Bugzille projektu Mozilla vyplněn záznam, který se týká potencionální podpory pro tento formát v prohlížeči.

V rámci něj se včera objevil příspěvek s odkazem na experimentální verze Firefoxu 2.0.0.11 a 3.0 Beta 1 s podporou tohoto formátu. Nejedná se o nic oficiálního, je to práce jednoho nadšence. Pokud si však chcete podporu vyzkoušet a používáte Windows či linuxovou distribuci OpenSUSE, máte možnost. Ani v případě zahrnutí podpory tohoto formátu do oficiální verze Firefoxu však nelze očekávat nějaké významné rozšíření tohoto formátu na webu. Případné zahrnutí by spíš mohli ocenit tvůrci různých doplňků či tvůrci produktů, kteří staví nad platformou Mozilla.

Jak na víceřádkovou lištu záložek ve Firefoxu 2.0

Logo Firefoxu

Před pár dny jsem narazil na jednoduchý návod, jak ve Firefoxu 2.0 zajistit, aby lišta záložek byla v případě potřeby víceřádková. Kupodivu na to není potřeba žádné rozšíření, ale postačí jen přidat pár řádek do konfiguračního souboru userChrome.css:

#bookmarks-ptf {
   display:block !important;
}
#PersonalToolbar:not([collapsed]) #bookmarks-ptf > toolbarbutton {
   visibility: visible !important;
}
#bookmarks-stack {
   overflow: visible !important;
}
#bookmarks-stack > .bookmarks-toolbar-overflow-items {
   display: none !important;
}

Výsledek pak může vypadat následovně:

Víceřádková lišta záložek ve Firefoxu 2.0

Opera si stěžuje na Microsoft, ale chyba je jinde

Jak jste dnes patrně zaregistrovali na řadě míst, norská společnost Opera Software, tvůrce webového prohlížeče Opera, si stěžuje na společnost Microsoft u Evropské komise. Jak si můžete přečíst v jejich tiskové zprávě, požadují, aby Microsoft přestal dodávat Internet Explorer jako nedílnou součást Microsoft Windows a/nebo umožnil předinstalaci jiných webových prohlížečů. Jako druhý bod je požadováno, aby byl Microsoft Evropskou komisí donucen k implementaci webových standardů.

Popravdě řečeno nevím, co si o tom mám myslet. Buď je to dobře promyšlená PR, kterou jsem nepochopil, nebo se Opera Software zařadila do v poslední době populární fronty na vybrečení se u Evropské komise. Ač nepatřím mezi příznivce Internet Exploreru, nemohu se zařadit ani k jeho zarytým odpůrcům. Když se podívám na operační systém dnes, jen těžko si ho dokážu představit bez webového prohlížeče. Windows je dodáván s Internet Explorerem, s Mac OS X dostanu Safari a když si nainstaluji některou distribuci Linuxu, taktéž nějaký webový prohlížeč očekávám.

Jak ostatně trefně poznamenal Dave Massy, vývojář (bývalý?) Internet Exploreru, jak byste si jinak chtěli stáhnout vámi oblíbený webový prohlížeč? Ftp? Už vidím tvůrce ftp klientů, jak se tváří na komfortní integrovaný ftp klient se systémem. CD/DVD? Ne, PC magazíny si nekupuji. A děkuji, Linux a jeho balíčkovací systémy také nepoužívám. Zkrátka když nainstaluji Windows, spustím Internet Explorer a stáhnu si skrze něj Firefox. Nedivil bych se, kdyby řada lidí postupovala obdobně.

Instalovat si v dnešní době operační systém, který standardně obsahuje i webový prohlížeče, beru jako samozřejmost. Samozřejmost, nad kterou se v případě Mac OS X nikdo nepozastavuje, v případě KDE v Linuxu také ne. Možná proto, že nemají tak silnou pozici na trhu, možná proto, že za nimi nestojí Microsoft. Mít vlastní webový prohlížeč integrovaný s operačním systémem je určitě tržní výhoda, ale pakliže není bráněno v instalaci jiného, nevidím důvod za to někoho popotahovat.

Když Opera Software před nějakým rokem přešla u Opery z placeného prohlížeče (shareware) na freeware, určitě očekávala, že díky tomuto novému modelu distribuce získá Opera na vyšší popularitě a tím pádem získá Opera Software více peněz od společností Google/Yahoo za integrované vyhledávání v prohlížeči. Není totiž žádným tajemstvím, že webové prohlížeče zdarma jako Firefox či Opera mají hlavní zdroj příjmu právě z této oblasti. Jak však ukazují statistiky za letošní listopad, Opera se v USA drží stále okolo půl procenta a celosvětově to není o moc lepší. Česká republika je v tomto ohledu spíš výjimkou. Jak ukazuje poslední měření Navrcholu, u nás je její podíl aktuálně cca. 5%.

Očekávaný nástup Opery se jak vidno nedostavil. Kde se stala chyba? V řadě komentářů jsem se dočetl, že za to může špatný marketing. S tím lze částečně souhlasit. Propagace supermanem se příliš neujala a vysmátí „cool“ lidé také zjevně netáhnou. Když to porovnám s marketingovými akcemi okolo Firefoxu, je to slabota. Zde má Opera Software hodně co dohánět. Nicméně to podle mě není hlavní příčina.

Ať se to pánům z Norska líbí či ne, jejich prohlížeč pro desktop zkrátka netáhne. Mohou se chlubit prohlížečem, který je možné ovládat hlasem (používá to někdo?), mohou se chlubit tou či onou funkcí, ale od řady lidí nakonec slyší „je to příliš přeplácané“, „neumí to to, nač jsem zvyklý“ či prosté (bohužel i tak to je) „vypadá to jinak než ostatní programy“. Dokud na tyto připomínky neuslyší, nedočkají se lepší výsledků. Volání po obecném blahu na webu je v tomto případě pouze zástěrka.

Když Evropská unie vyhověla stěžovatelům na integrovaný přehrávač Windows Media Player, musel Microsoft uvolnit speciální edici Windows bez něj. Nějaký pozitivní výsledek? Kdepak. O tuto edici není zájem a práce příslušných úředníků spolkla jistě nemalé peníze. Pozitivum jaksi chybí. V případě aplikování tohoto postupu u Internet Exploreru si jednak nedovedu představit systém bez webového prohlížeče, druhak, chtěl by takovou verzi Windows vůbec někdo? Těžko.

Možná předinstalace jiného webového prohlížeče mi přijde stejně úchylná jako představa, že Coca Cola bude muset ke každým 4 flaškám dodávat povinně 2 další flašky konkureční Pepsi. Nemluvě o tom, jakou lavinu by tu způsobilo. Windows by se pak stal jakýmsi distribučním kanálem konkurenčních produktů, kteří se nedokáží propagovat sami.

Myslím si, že Firefox je příkladem, že to jde i bez toho. Nelze myslím očekávat, že by někdy získal majoritu, ale vypracoval se do pozice, kdy je nutné ho brát vážně. A stále roste. Kupodivu není distribuován s žádným systémem, nemá žádnou konkurenční výhodu, je jednoduše na stejné úrovni jako Opera. Liší se jen v dobře pojatém marketingu a vyslyšení toho, co uživatelé žádají. Bez pochopení těchto dvou věcí se mohou z Norska odvolávat k kde komu, ale nebude jim to k ničemu platné.

phpBB 3.0 k dispozici

Populární software na tvorbu webových fór, phpBB, je po dlouhém vývoji dostupný ve verzi 3.0. Pokud dosud používáte či jste používali phpBB 2.0.x, pak novou verzi nejspíš nepoznáte. Skoro celý kód byl totiž přepsán a jak uvádí sami autoři, celé phpBB má nyní přes 200 000 řádek kódu, což je úctyhodné. Novinek je celá řada a osobně jsem v této verzi nalezl prakticky vše, co jsem v té předchozí postrádal. Nejlépe to vše vystihuje porovnání s konkurenčními produkty (často placenými). Druhou stranou mince pochopitelně je, že se správa takového fóra zesložitila, takže pokud hledáte opravdu jednoduchou aplikaci na rozjetí webového fóra, pak phpBB 3.0 nejspíš není pro vás. Pro zájemce je phpBB 3.0 dostupné na domovské stránce.

Firefox 3.0 a úprava vzhledu aplikace

Logo Firefoxu

S pomalu přicházejícím Firefoxem 3.0 přijdou i úpravy výchozího motivu vzhledu. Jak už jsem tu psal, snahou vývojářů je, aby Firefox vzhledově co nejvíce zapadal do prostředí, v kterém je spuštěn. Alex Faaborg, který se v Mozilla Corporation zabývá návrhy grafického rozhraní, ve svém blogu publikoval příspěvek shrnující, jakých změn se v této oblasti dočkáme ve Firefoxu 3.0.

Prvně, Firefox 3.0 bude na každé platformě vypadat odlišně. V návrzích ikon se rozlišuje vzhled pod Windows XP, Windows Vista, Linuxu a Mac OS X. Asi nejvíce odlišný bude „překvapivě“ vzhled pod Mac OS X, který je v současné době ve fázi prototypu. Ten si, pokud používáte vývojovou verzi Firefoxu 3.0 pod Mac OS X, můžete stáhnout a vyzkoušet. Jak již obrázky napovídají, vzhled bude daleko více ladit k Mac OS X a spolu s nativním vzhledem webových formulářů se bude jednat o příjemné novinky.

Zkrátka nepřijdou ani uživatelé Linuxu, kteří se setkají s vzhledem, který bude daleko více respektovat aktuální nastavení motivu vzhledu GTK aplikací. Nově se budou lišit vzhledy motivů pro Windows XP a Windows Vista. Jak je z návrhu patrné, některé ikony se budou lišit pouze drobně, jiné se dočkají úplně jiného zabarvení. Prozatím se samozřejmě jedná pouze o návrhy, které se mohou měnit. A kdy se jich dočkáme? Ve Firefoxu 3.0 Beta 2, který je plánován na 21. prosince, ještě nebudou, ale v poslední betaverzi bysme se plánovaných úprav vzhledu dočkat měli. Tato verze je prozatím předběžně plánována na přelom ledna a února.

Camino 1.6 Alfa 1

Logo Camina

Vývojáři Camina, webového prohlížeče pro Mac OS X založeného na Gecku, včera uvolnili Camino 1.6 Alfa 1. Jako hlavní novinky je uváděno vylepšení prohlížení v panelech o rolování v liště s panely a podpora inkrementálních aktualizací. Obojí je převzato z Firefoxu. Dále může být pro uživatele zajímavá vylepšená podpora pro AppleScript. Nyní je například možné skrze AppleScript pracovat se záložkami či panely a lze též přidávat nové lišty. Bližší informace o nové verzi můžete nalézt v poznámkách k vydání. Camino 1.6 Alfa 1 si též můžete stáhnout, ale pro koncové uživatele není tato verze příliš vhodná.

Firefox dosahuje dle Navrcholu.cz téměř 30% podíl

Logo Firefoxu

Služba Navrcholu.cz, která se zabývá monitoringem návštěvnosti webů u nás, dnes vydala tiskovou zprávu, ve které konstatuje, že webový prohlížeč Firefox má u nás již téměř 30% podíl mezi prohlížeči. Jeho přesný podíl činil v měření z letošního listopadu 29,07% oproti loňskému 17,68%. To je poměrně velký nárůst, který překvapil i mě. Velký rozdíl v číslech má patrně na svědomí nová metodika měření, která prý lépe vystihuje rozložení podílu jednotlivých prohlížečů.

Ač jsou to jistě potěšitelná čísla, osobně si myslím, že tržní podíl Firefoxu je u nás někde níže. Můj osobní tip (ale nemám jej ničím podložený) je někde mezi 20 – 25% a spíše bych se blížil k té dolní hranici. Pro srovnání, podíl Firefoxu v USA je aktuálně pohybuje v různých statistikách okolo 15%. Ale zpět ke statistikám Navrcholu. Podíl všech prohlížečů Mozilla činí 29,90%. To tedy znamená, že když odečteme podíl Firefoxu, zbude nám na ostatní prohlížeče Mozilla podíl 0,83%. Ve statistikách se hovoří ještě o stařičkém Mozilla Suite 1.7.x, jehož podíl nyní dosahuje 0,38%. Na zbylé prohlížeče Mozilla jako Flock, SeaMonkey a některé prohlížeče v Linuxu založené na Gecku zbývá necelé půl procento (přesněji 0,45%). To není mnoho a poměrně zřetelně to vystihuje dominantní pozici Firefoxu mezi prohlížeči Mozilla dnes.

Z ostatních čísel je patrné, že s novou metodikou měření si polepšila i Opera, která si z loňských 2,95% polepšila na letošních 4,95%. Trochu mrzutí mohou být v Microsoftu, protože jejich Internet Explorer 7.0 má po více jak roce na trhu podíl pouze 15,59%. Osobně jsem očekával trochu rychlejší nástup. Internet Explorer 7.0 je na tom přecijen lépe než jeho předchůdce. Na vině pomalejšího nástupu bude patrně ověřování pravosti Windows, kterým byla donedávna instalace nové verze Internet Exploreru podmíněna a pravděpodobně i trochu nezvyklé uživatelské rozhraní pro uživatele Windows XP.

Sunbird 0.8 a nový vzhled upozorňování na události

Logo Sunbirdu

V posledních vývojových verzích Sunbirdu 0.8 je k dispozici upravený dialog upozorňující na blížící se události v kalendáři. Pro porovnání jsem připravil i obrázek z aktuální verze 0.7. Na první pohled je zřejmé, že nedošlo jen k vzhledové úpravě. Nyní je například možné snadno přejít na detaily blížící se události či posunout čas opětovného upozornění pro všechny blížící se události v seznamu najednou.

Sunbird 0.7

Alarm v Sunbirdu 0.7

Sunbird 0.8

Alarm v Sunbirdu 0.8

MozBackup a podpora portable aplikací

MozBackup v aktuální verzi 1.4.7 umožňuje zálohovat data Firefoxu, Thunderbirdu a SeaMonkey. Počínaje verzí 1.4.8 se počet podporovaných aplikací rozroste o Sunbird, Flock, Netscape Navigator 9.0 a Netscape Messenger 9.0. To však není vše. Počínaje verzí 1.4.8 budou podporovány i tzv. portable verze tj. verze aplikací Mozilla, které jsou upravené pro přenosné USB klíčenky či podobné použití. V aktuální vývojové verzi již podpora šlape dobře, veřejná verze bude snad do konce roku. Jako další bych rád realizoval podporu pro automatizaci zálohování skrze parametry příkazové řádky a podporu pro instalaci MozBackupu ve Windows Vista pod normálním uživatelským účtem tj. ne-administrátorským.

Tlačítko pro volbu umístění profilu portable aplikace Volba umístění profilu portable aplikace

Firefox 3.0 a změna formátu souboru s hesly

Logo Firefoxu

Firefox standardně ukládá uložená hesla do uživatelského profilu do souboru signons2.txt. Pokud si chce uživatel zazálohovat hesla, musí si zazálohovat tento soubor a spolu s ním i soubor key3.db, který je ke korektní obnově hesel potřeba. V rámci jednoho bugu byl nyní formát souboru signons2.txt upraven, takže ve vývojové verzi naleznete nově soubor signons3.txt. Pokud používáte vývojovou verzi, pravděpodobně jste uvedenou změnu vůbec nezaregistrovali, protože se hesla ze staršího formátu automaticky naimportovala.

Uvedená změna je prozatím pouze ve vývojové verzi Firefoxu 3.0, ale může se také stát, že se po pár dnech objeví i ve vývojové verzi další aktualizace Firefoxu 2.0. Standardní praxí totiž je, že úpravy zdrojového kódu pro stabilní řadu Firefoxu se nejprve testují ve vývojové větvi. To je však zatím pouze otázka, protože již zmíněný bug není veřejný.

Flock 1.0.2 i ve slovenštině

Logo Flocku

Webový prohlížeč Flock, který je založen na Firefoxu, povýšil na verzi 1.0.2. Jedná se o verzi založenou na Firefoxu 2.0.0.11 a opravuje tudíž stejnou chybu jako toto vydání Firefoxu. Uživatele ze Slovenska jistě potěší zpráva, že je k dispozici ke stažení i slovenská verze. Pokud si tedy chcete aktualizovat Flock na nejnovější verzi, stáhněte si nabízenou inkrementální aktualizaci či přejděte na stránku ke stažení, kde je též k dispozici již zmiňovaná slovenská verze.

Operator 0.9 Beta

Logo Firefoxu

Michael Kaply z IBM uvolnil betaverzi Operatoru 0.9. Jedná se o rozšíření pro Firefox 3.0, které demonstruje využití mikroformátů na webu. Pokud jste prozatím o mikroformátech neslyšeli, doporučují si přečíst článek o mikroformátech, který před pár měsíci sepsal Martin Hassman. Ten mikroformáty charakterizuje: „Mikroformáty, někdy symbolicky označované µF, stanovují, jakým způsobem vkládat do webových stránek informace, jako jsou adresa, událost, geografická pozice a mnohé další tak, aby byly srozumitelné nejen pro člověka, ale i snadno strojově čitelné.“. Vývojová verze Firefoxu 3.0 podporu mikroformátů obsahuje, ale pouze na pozadí, takže bez Operatoru či jiného rozšíření si ji nemůžete vyzkoušet. Možná je to škoda, idea mikroformátů se mi líbí a pro řadu případů je zde myslím velmi praktické využití.

Ukázka Operatoru 0.9

Složka Smart Bookmarks ve Firefoxu 3.0

Logo Firefoxu

Po aktualizaci na dnešní vývojovou verzi Firefoxu 3.0 se mi na liště záložek objevila nová složka nazvaná Smart Bookmarks. Při letmém shlédnutí mě napadlo, že se pravděpodobně jedná o náhradu složky Places, o které jsem tu psal nedávno. Složka má méně podnabídek, které byly zredukovány na nejčastěji navštěvované stránky, naposledy přidané záložky a poslední štítky.

Ukázka složky Smart Bookmarks