Přeskočit navigaci

Tento blog byl již ukončen. Aktuální novinky ze světa Mozilly nyní hledejte na webu Mozilla.cz.

Mozilla hledá způsoby, jak zvýšit počet uživatelů Firefoxu

Logo Firefoxu

Firefox celosvětově stále roste, i když už ne tak rychle, jak tomu bylo například před rokem. Mozilla Corporation však hledá způsoby, jak podíl Firefoxu zvýšit. Ví se například, že přibližně polovina uživatelů, co si Firefox stáhnou, jej pak aktivně používají. Cílem Mozilla Corporation je toto číslo zvýšit. Na Mozilla Wiki se o tom objevil samostatný dokument, kde je uvedeno 12 bodů, co by s tím šlo udělat.

Hned první bod hovoří o tom, že zástupce Firefoxu na ploše by měl být více jasný. Popisek "Mozilla Firefox" laikovi neřekne mnoho o tom, k čemu aplikace slouží. Mezi návrhy na změnu je tak možné nalézt "Firefox Web Browser", "Firefox Internet" či například "Internet with Firefox". Bohužel pro stále mnoho uživatelů je modrá ikonka na ploše s popisem "Internet Explorer" synonymem pro Internet. Mezi další body v seznamu patří zlepšení přístupu k Firefoxu v systému, připravované nové stránky podpory, lepší podpora pro práci s jednotlivými zásuvnými moduly či celkově větší srozumitelnost webu pro běžné uživatele.

Článek o budoucnosti Thunderbirdu na Root.cz

Logo Thunderbirdu

Když jsem psal aktuální shrnutí o diskusích o budoucnosti Thunderbirdu, zapomněl jsem zmínit článek, který na toto téma sepsal Petr Krčmář na serveru Root.cz. Jiné zamyšlení na stejné téma sepsal i Adam Hauner ve svém blogu.

Další vysílání Mozilla Air zítra

Logo Mozilly

Před nedávnem probíhalo živé vysílání Mozilla Air v rámci něhož Asa Dotzler živě zpovídal Mitchell Bakerovou, prezidentku Mozilla Corporation. Dotazy mohly klást přímo uživatelé a to jak na IRC kanálu #airmozilla na serveru irc.mozilla.org, tak jednoduše zasláním dotazu na e-mailovou adresu airmozilla@mozilla.org. Z diskuse jsou k dispozici krátké videa s tím nejzajímavějším, co během rozhovoru padlo.

Na zítřejší den se chystá další pokračování, v jehož rámci Asa Dotzler přivítá několik lidí z komunity. Mezi nimi bude například JT Batson, který v současné době organizuje přípravu nových stránek podpory Firefoxu. Určitě se tedy bude na co ptát, takže pokud se chcete na něco zeptat, navštivte zítra v mezi 23:00 – 24:00 výše zmíněný IRC kanál a zeptejte se na to, co vás zajímá či svůj dotaz pošlete na výše uvedenou e-mailovou adresu. Mozilla Air můžete navštívit kdykoliv. Jedná se o "Mozilla TV", kde neustále běží program, který je každý měsíc obměňován.

Aktualizace: Čas vysílání byl posunut o hodinu, takže zájemci nechť si naladí Mozilla Air o půlnoci.

Debata nad budoucností Thunderbirdu II

Logo Thunderbirdu

Od mého minulého příspěvku o budoucnosti Thunderbirdu uplynulo pár dní a jak se dalo čekat, rozproudila se okolo Thunderbirdu diskuse. Po přečtení řady příspěvků se však nemohu zbavit dojmu, že mnoho z nich spadá do kategorie "(ne)souhlasím se snahou Mozilla Corporation" a nic víc, což je škoda, protože o tom tato diskuse není. Daleko radši bych viděl úvahy nad tím, co udělat, aby byl o Thunderbird více zájem mezi uživateli a hlavně vývojáři, kterých je poskrovnu.

V souvislosti s debatou na různých místech jsem si přečetl i několik dezinformací či chybných úvah, které by možná bylo dobré uvést na pravou míru.

Thunderbird končí, budu si muset hledat nový poštovní klient.
Ne, Thunderbird nekončí. Mozilla Corporation se pouze rozhodla, že se chce více zaměřit na platformu Mozilla jako celek a na vlakjovou loď, Firefox. Mitchell Bakerová pouze ve svém blogu zahájila diskusi o tom, v jaké formě bude Thunderbird fungovat dále jako projekt mimo Mozilla Corporation tj. projekt, který bude fungovat samostatně jako dnes funguje například SeaMonkey, Sunbird, Camino či projekt někým zastřešený jako Flock či Songbird.

Thunderbird bude ukončen na základě nátlaku Google, protože dělá konkurenci GMailu.
Tento hoax je slušně pobavil a je smutné, čemu všemu dokáží lidé uvěřit. Pravděpodobně vzniklo na základě nějaké domněnky v komentářích bez reálného základu. Thunderbird nekončí a o nátlaku Google silně pochybuji. Ano, společnost Google platí ročně Mozilla Corporation desítky miliónů dolarů za výchozí vyhledávání právě v Google, ale je též dobré si uvědomit, že řada vyhledávačů za tuto pozici ráda zaplatí tytéž peníze. Nemusíme chodit daleko, v řadě asijských verzích Firefoxu je výchozí Yahoo. Zkrátka, společnost Google žádnou velkou páku nemá a za svůj výchozí vyhledávač je ráda.

Poštovní klient je vyvíjen ještě v rámci SeaMonkey
Zcela reálně, není. Poštovní klient v balíku SeaMonkey je defakto Thunderbird bez pár věcí. Většina kódu je totiž mezi Thunderbirdem a poštovním klientem balíku SeaMonkey sdílena. Vývojáři SeaMonkey tak povětšinou pouze přebírají kód Thunderbirdu a řeší případné problémy s jeho integrací. Tím nechci říci, že by nedělali nic a jen brali, občas něčím přispějí, ale sami mají velmi omezené lidské zdroje, takže na velké přispívání do poštovního klientu to není.

Dnes se ke všem diskusím vyjádřil i David Bienvenu, druhý hlavní vývojář Thunderbirdu (Scott MacGregor se vyjádřil již dříve). Ve svém příspěvku přináší řadu zajímavých informací. Například uvedl, že vedle dvou hlavních vývojářů je 12 pravidelných přispěvatelů, 4 lidé dělající review a práce na grafickém rozhraní a 8 dalších, co dělají totéž na pozadí (core). Tato čísla se mohou řadě z vás zdát slušná, faktem ale je, že do těchto čísel jsou započítány i vývojáři SeaMonkey, které mají starosti se SeaMonkey a do poštovního klientu moc nepřispívají. Zbytek jsou pak lidé, kteří vše dělají v malém či větším množství pouze ve svém volném čase.

David také publikoval další zajímavé údaje. Jak uvádí, polovinu času mu zabírají aktivity, které nejsou spojené se samotným psaním kódu. Do těchto aktivit spadá například plánování projektu, revize kódu či podpora vývojářů doplňků. Dalších 40% mu zabírá opravování chyb a jen 10% zbývá na vývoj nových funkcí. Jak sám uvádí, u Scotta MacGregora bude tento údaj nejspíš obdobný.

Jak je tedy vidět, pro budoucnost Thunderbirdu je klíčové získání nových vývojářů, kteří pomohou dostat Thunderbird někam dál. Se stávajícím vývojářským úsilím to půjde bohužel pomalu a to je podle mě to hlavní, o čem by diskuse měla být. Mohou se vést nekonečné diskuse o tom, zda Mozilla Corporation dělá či nedělá dobře, když již nechce držet ochranou ruku nad Thunderbirdem. Mohou se vést dlouhé diskuse nad tím, jakou podobu by měl mít projekt v budoucnu, ale vše bude k ničemu bez vývojářů.

Firefox 2.0.0.6 k dispozici

Logo Firefoxu

Mozilla Corporation uvolnila Firefox 2.0.0.6. Jedná se o nepravidelnou bezpečnostní aktualizaci, která opravuje dvě bezpečnostní chyby, z nichž je jedna hodnocena jako závažná (viz má nedávná zprávička). Všem uživatelům je aktualizace doporučena. Stávajícím uživatelům bude nabídnute skrze inkrementální aktualizace, ostatní si mohou stáhnout plnou verzi na webu Mozilla.com.

Nabízené doplňování ve formulářích v SeaMonkey 2.0

Logo SeaMonkey

V aktuální vývojové verzi SeaMonkey 2.0 je nově nabízené doplňování formulářových dat, která již jednou byla zadána. Jinak řečeno, pokud jste do formulářového pole, např. do vyhledávacího pole Google na webu, již jednou zadali frázi "firefox", pak při příštím zadávání vám bude tato volba nabídnuta v rozbalovacím seznamu. Podobnou funkci již obsahuje Firefox či Internet Explorer a balíku SeaMonkey (či dříve Mozilla Suite) byla absence této funkce často vytýkána. Ve verzi 2.0 tedy bude konečně k dispozici. Prozatím je její implementace chybová, to jen pro informaci, pokud byste si ji chtěli ve vývojových verzích vyzkoušet.

Nový vzhled adresního řádku

Připravována další úprava adresního řádku Firefoxu 3.0

Logo Firefoxu

Nedávná změna vzhledu adresního řádku Firefoxu 3.0 se příliš nelíbila, takže vývojáři plánují další úpravu, která je již k dispozici ve vývojových verzích, ale prozatím není aktivována. Nový vzhled adresního řádku by měl vypadat přibližně následovně.

Nový vzhled adresního řádku

Jak si můžete všimnout, je z adresy schován název protokolu a doména je oddělena od zbytku adresy. Skrývání nově zajišťuje předvolba browser.urlbar.hideProtocols, jenž je prozatím prázdná. Její výchozí hodnota by měla být "http https" tj. seznam skrývaných protokolů oddělených mezerou.

Nové dialogy událostí a úkolů v Sunbirdu a Lightningu

Logo Sunbirdu

Do posledních vývojových verzí Sunbirdu a Lightningu se dostala nová podoba dialogů pro vytvoření nové události a nového úkolu, které byly dosud k dispozici pouze jako prototypy.

Nový dialog pro vytvoření události Nový dialog pro vytvoření nového úkolu

Plné zvětšování stránek ve Firefoxu 3.0

Logo Firefoxu

Jednou z novinek připravovaného Firefoxu 3.0 bude možnost zvětšování/zmenšování obsahu stránky. To znamená, že namísto nynější možnosti zvětšování textu na stránce, která zvětší pouze velikost textu při zachování velikosti šířky webu a rozměrů obrázků, bude nově možné udělat zvětšení webu včetně obrázků a šířky webu. Něco takového v současné době podporuje webový prohlížeč Opera. Funkce je již zahrnuta ve vývojových verzích Firefoxu 3.0, ale prozatím ji nelze standardně využívat. K dispozici je však první rozšíření (xpi), které přidává do Firefoxu tlačítka pro využití této funkce. Standardní funkce pro zvětšování textu je stále v původní podobě a je otázkou, zda původní podoba pouhého zvětšování textu zůstane zachována vedle plného zvětšování. Osobně bych byl pro. Pro porovnání "starého" a nového zvětšování stránky jsem připravil následující dvě ukázky. Nová podoba je ta vpravo.

Ukázka původní podoby zvětšování stránky Ukázka nové podoby zvětšování stránky

Poznámka: Zvětšování celé stránky je realizováno pomocí výše uvedeného rozšíření, které na můj vkus zvětšuje na první krok až příliš.

Debata nad budoucností Thunderbirdu

Logo Thunderbirdu

Asi nikoho nepřekvapím tvrzením, že Thunderbird je z hlediska Mozilla Corporation produkt "ten vzadu" oproti Firefoxu. Kolem Firefoxu se točí nejvíce placených vývojářů či těch z komunity, píše se pro něj více doplňků a je celosvětově populárnější. Na to, proč tomu tak je, může být řada názorů. Faktem ale je, že narozdíl od Firefoxu se okolo Thunderbirdu nevytvořila příliš velká skupina vývojářů z komunity. V současné době je tak skoro celý vývoj Thunderbird tažen dvěma placenými vývojáři – Scottem MacGregorem a Davidem Bienvenuem. Mozilla Corporation tak řeší, co s Thunderbirdem dál.

CEO Mozilla Corporation, Mitchell Bakerová, dnes sepsala příspěvek na toto téma, který následoval příspěvek Scotta MacGregora, jednoho z hlavních vývojářů Thunderbirdu. Shodují se v tom, že současná situace, kdy Thunderbird nemá v rámci jedné společnosti takovou prioritu, jako Firefox, není ideální. A přemýšlí, co s tím dále. Thunderbird tak trochu nezapadá ani do stávajícího poslání Mozilla Corporation, kterým je "přinášet inovace do oblasti webu". V uvedených příspěvcích padly tři návrhy, co s tím.

  • Vytvořit novou neziskovou organizaci typu Mozilla Foundation, který by se například pod názvem Thunderbird Foundation starala o další vývoj Thunderbirdu.
  • Vytvořit novou dceřinou organizaci Mozilla Foundation podobně, jako je Mozilla Corporation.
  • Udělat z Thunderbirdu podobně komunitní projekt, jako je v současnosti balík SeaMonkey.

Prozatím panuje shoda, že první dvě možnosti jsou příliš náročné na administrativu a organizaci, takže se prozatím jeví nejreálněji možnost č. 3. Možné však je, že se objeví i jiná alternativa. Budoucnost Thunderbirdu je tedy otevřená. Uvedená diskuse neznamená, že by měl Thunderbird jako produkt skončit. Pravděpodobné jen je, že Thunderbird skončí jako produkt Mozilla Corporation, která se bude v budoucnu zaměřovat pouze na Firefox a platformu Mozilla jako takovou. V jaké podobě a odkdy bude Thunderbird existovat jako produkt mimo je prozatím otázkou.

Dvě bezpečnostní chyby ve Firefoxu 2.0.0.5

Logo Firefoxu

V posledních pár dnech se začalo hovořit o dvou nově objevených bezpečnostních chybách, kterými je postižen Firefox 2.0.0.5 a starší verze. První objevená chyba se týká možného získání uložených přístupových údajů z formulářů záškodnou stránkou. Ke zneužití je potřeba, aby byla záškodná stránka umístěna na stejném serveru jako formulář s uloženými přístupovými údaji. Možná si řada z vás vzpomněla na podobnou chybu, která byla opravena ve starších verzích Firefoxu. Zdá se, že ne úplně bezchybně. Protože uvedený scénář zneužití využívá JavaScript, můžete se chránit jeho vypnutím.

O druhé chybě se dnes objevila informace v Mozilla Security blogu. Pomocí speciálně upravené URL může být jiným aplikacím v systému zaslán záškodný kód. Jedná se tedy o podobnou chybu té, kdy Internet Explorer umožňuje posílat zákeřná data jiným aplikacím v systému. Firefox 2.0.0.5 se proti této chybě brání, vývojáři Internet Exploreru ji nepovažují za chybu na své straně. Vývojáři Firefoxu však chybu v práci s URL opravili, takže se k uvedenému typu problémů staví naprosto opačně než vývojáří Internet Exploreru. Chyba bude opravena v připravovaném Firefoxu 2.0.0.6. Co se týče opravy první chyby, nejsou prozatím dostupné informace, zda byla již chyba opravena či zda bude opravena již ve Firefoxu 2.0.0.6.

Firefox 2.0.0.6 brzy

Logo Firefoxu

Firefox 2.0.0.5 vyšel teprve před pár dny, ale zdá se, že se brzy dočkáme Firefoxu 2.0.0.6. V této verzi mají být opraveny tři chyby, z nichž jsou detailní informace známy pouze o jedné. Ta se týká regrese, která přišla s Firefoxem 2.0.0.5. Zbylé dvě nejspíš souvisí s bezpečností, ale na detailní informace si budeme muset počkat až do vydání opravné verze. Na ftp.mozilla.org je již k dispozici první RC verze.

Pyro Desktop

Logo Firefoxu

Pod názvem Pyro Desktop se ukrývá nové grafické prostředí pro operační systém Linux, které je založeno na Firefoxu. Cílem prostředí je poskytnout integraci webu a klasického desktopu v jeden celek s cílem smazat co nejvíce rozdílů. Pyro Desktop jsem neměl možnost vyzkoušet, takže netuším, nakolik se jedná o dobrý projekt. Zájemci si mohou z domovské stránky stáhnout první veřejnou verzi a vyzkoušet si ji. K dispozici je i několik ukázek.

Návod na úpravu instalátoru Firefoxu

Logo Firefoxu

Michael Kaply ve svém blogu publikoval návod na modifikaci oficiálního instalátoru Firefoxu. Uvedený návod se může hodit těm, kteří by si rádi vytvořili modifikovanou verzi Firefoxu a to jak například pro interní potřeby firmy, tak pro další distribuci na Internetu. Zde je jen nutné dát si pozor, aby takto distribuovaná verze nebyla v konfliktu s ochrannými známkami. Tento návod je další z řady příspěvků Miechaela, který se snaží o snadnější nasaditelnost Firefoxu ve firemní sféře, kde situace není zdaleka ideální. Příkladem budiž jeho série návodů či připravovaný meeting na toto téma.

Favicons v doplňování adresního řádku Firefoxu 3.0

Logo Firefoxu

V poslední vývojové verzi Firefoxu 3.0 se objevilo drobné vylepšení adresního řádku. Pokud zadáváte adresu webové stránky, Firefox vám stejně jako jiné webové prohlížeče nabízí již jednou zadané adresy v závislosti na tom, co jste zadali za znaky. Novinkou je, že se k nabízeným možnostem nyní automaticky doplňuje odpovídající favicon. Doposud se vedle adres zobrazovala jen výchozí favicon. Drobné vylepšení, které potěší.

Adresní řádek Firefoxu 3.0

WebRunner

Logo Mozilly

Pod jménem WebRunner se skrývá jednoduchý webový prohlížeč založený na XULRunneru, jenž je založen na konceptu označovaném jako Site Specific Browsers (SSB). Jedná se o prohlížeč, jenž je primárně určen pro chod webových aplikací. Od klasického prohlížeče se liší absencí hlavní nabídky, lišt a funkcí, které standardně prohlížeč obsahuje. Pokud tedy například používáte Google Calendar pro správu vašeho diáře, můžete mít spuštěno okno WebRunneru pouze s touto aplikací. Výhodou je, že chod této webové aplikace nebude ovlivněn tím, jak pracujete s vaším webovým prohlížečem (např. Firefoxem). Blíže se o WebRunneru rozepisuje Adam Hauner ve svém blogu.

Firefox Metrics

Logo Firefoxu

Projekt Firefox Metrics je zajímavá iniciativa několika studentů, kteří se snaží o vývoj doplňku pro Firefox, který bude sbírat anonymní data o tom, jak uživatelé používají prohlížeč. Takové rozšíření by pak dalo odpovědi na otázky typu, jak moc uživatelé instalují doplňky, zda používají záložky či kolik mají průměrně otevřeno panelů. Takto získaná data jsou pak velmi užitečná při vývoji prohlížeče, protože dávají vývojářům odpovědi na otázky, jaký je průměrný uživatel prohlížeče, jaké funkcionality nejvíce používá a jakým způsobem. Projekt je prozatím ve fázi vývoje a není dostupná žádná veřejná verze.

V souvislosti s tímto projektem nelze nevzpomenout na projekt Browser Metrics, který realizovala Mozilla Corporation a jehož cíl byl prakticky stejný. Bohužel netuším v jaké fázi tento projekt je. Každopádně si myslím, že zaintegrovaná možnost sbírání anonymních údajů přímo v prohlížeči by měla daleko větší šanci na úspěch. Obdobné informace dnes umožňuje sbírat například Opera, ale i řada dalších programů jako například multimediální přehrávač Winamp či linuxová distribuce Debian, která umožňuje sbírat informace o tom, jaké balíky uživatelé instalují.

Připravována nová podoba stránek podpory Firefoxu

Logo Firefoxu

Mozilla Corporation na svém webu provozuje stránky podpory Firefoxu, které mají v současné době do plnohodnotné podpory dosti daleko. Podporu tak dnes spíš poskytuje web MozillaZine, který obsahuje bázi znalosti s řadou pěkně zpracovaných návodů a tipů a fórem podpory. I v Mozilla Corporation se nyní blýská ne lepší časy a ve fázi přípravy jsou nové stránky podpory Firefoxu. Ty budou mít ze začátku podobu báze znalostí, ale později přibude i fórum podpory. V první fázi se bude jednat pouze o anglickou podobu, ale do budoucna je počítáno i s lokalizovaným obsahem. Nové stránky podpory se teprve utváření a pokud vládnete anglickým jazykem, můžete se do tvorby obsahu zapojit.

Flock 0.9.0.1 k dispozici

Logo Flocku

Jak už tak bývá zvykem, krátce po vydání Firefoxu 2.0.0.5 tu máme aktualizaci webového prohlížeče Flock. Verze 0.9.0.1 přináší pravděpodobně obdobné opravy s jakými přišel Firefox 2.0.0.5. Detailnější informace bohužel nejsou dostupné. Pokud používáte Flock 0.9, bude vám aktualizace na novou verzi nabídnuta. Ostatní můžete stahovat plnou verzi z webu Flocku. K dispozici je pouze anglická verze.

Thunderbird 2.0.0.5 a SeaMonkey 1.1.3 k dispozici

Logo Thunderbirdu

Mozilla Corporation uvolnila Thunderbird 2.0.0.5. Jedná se o pravidelnou aktualizaci, která kromě opravy řady chyb přináší i opravy dvou bezpečnostních chyb. Ke stažení je k dispozici na ftp.mozilla.org a existujícím uživatelům bude nabídnuta inkrementální aktualizace. Krom Thunderbirdu 2.0.0.5 vyšel i balík SeaMonkey 1.1.3, který opravuje řadu chyb. Přehled bezpečnostních oprav dosud není k dispozici. Seznam oprav však bude obdobný jako u Firefoxu 2.0.0.5, kromě nedávno objevené chyby ve Firefoxu 2.0.0.4, kterou balík SeaMonkey neobsahuje. SeaMonkey 1.1.3 můžete stahovat na ftp.mozilla.org včetně lokalizované verze.

Thunderbird 3.0 a změna pořadí diskusních skupin

Logo Thunderbirdu

Pokud v Thunderbirdu používáte diskusní skupiny, pak jste si nejspíš všimli, že pořadí odebíraných skupin se vytváří podle toho, jak je přidáváte či odebíráte. Řazení tedy není abecední podobně, jako je tomu u složek s poštou. V posledních vývojových verzích Thunderbirdu 3.0 se objevila možnost přeskupování pořadí diskusních skupin jednoduchým tažením myši. Není bez zajímavosti, že uvedená funkcionalita byla implementována v rámci Google Summer Of Code 2007 a je kromě Thunderbirdu 3.0 dostupná i ve vývojové verzi SeaMonkey 2.0.

Webový prohlížeč na Mozille pro Nokii N800

Logo Firefoxu

Projekt Maemo včera informoval o novém webovém prohlížeči pro internetový tablet Nokia N800, který je založen na Mozille, resp. renderovacím jádře Gecko. Prozatím je dostupná jeho vývojová verze, která je založena na vývojové verzi Gecka 1.9, která bude použita ve Firefoxu 3.0. Nejedná se však o klon prohlížeče Minimo, ale o zcela nový prohlížeč. Z dostupných informací může zaujmout podpora doplňků, i když je zdá se ve formě, která znemožňuje užití doplňků, které například používáte ve Firefoxu. Bližší informace o prohlížeči jsou dostupné na domovské stránce prohlížeče včetně možnosti stažení.

Firefox 2.0.0.5 k dispozici

Logo Firefoxu

Mozilla Corporation dnes uvolnila Firefox 2.0.0.5. Jedná se o pravidelnou aktualizaci, která měla původně vyjít až 31. července, ale vzhledem k objevené bezpečnostní chybě bylo vydání uspíšeno. Tato aktualizce kromě zmíněné bezpečnostní chyby opravuje i několik dalších včetně dvou závažných. Bližší informace jsou uvedeny v poznámkách k vydání, detailní přehled oprav je k dispozici ve fóru MozillaZine (přes 100 oprav). Aktualizace je jako vždy doporučena a je již distribuována v rámci inkrementálních aktualizací. Můžete též stahovat plné instalátory.

Aktualizace Flashe opravuje bezpečnostní chyby

Před pár dny společnost Adobe uvolnila aktualizaci přehrávače Flash. Důvodem vydání verze 9.0.47.0 jsou dvě objevené bezpečnostní chyby. První chyba souvisí se zpracováním FLV souborů, jejíž speciální formát může vést k přetečení zásobníku a spuštění záškodného kódu. Chybou jsou postiženy všechny starší verze. Druhá chyba souvisí s interakcí přehrávače s prohlížeči v Linuxu a Solarisu. Chyba je obsažena ve verzích 7.0.69.0 a dřívějších. Flash Player 9 jí není postižen. Všem uživatelům je doporučeno nainstalování nové verze.

Televizní program do Firefoxu

Logo Firefoxu

Na serveru Mozilla.sk se dnes objevila informace o novém rozšíření pro Firefox, které do něj přidává možnost rychlého přístupu k aktuálnímu televiznímu programu a to včetně informace, co aktuálně běží. Potěšitelné je, že mimo slovenských televizních programů jsou dostupné i ty české. Rozšíření je k dispozici ke stažení na webu Mozilla.sk včetně české lokalizace. Poděkování patří Mazarikovi za vytvoření rozšíření a společnosti URI s.r.o, která zdarma poskytuje pro rozšíření informace o aktuálním programu.

Mozilla Foundation slaví 4 roky

Logo Mozilly

Čas neúprosně letí a tak dnes jsou tomu přesně čtyři roky, co byla založena Mozilla Foundation. Tato nezisková organizace před čtyřmi lety vznikla s cílem pokračovat v činnosti projektu Mozilla v době, kdy zakladatel projektu Mozilla.org, společnost AOL, přestala mít o projekt zájem. Díky této nadaci, která se později rozrostla o dceřinnou organizaci Mozilla Corporation, máme i nyní k dispozici produkty jako Mozilla Firefox, Mozilla Thunderbird (oba nyní vyvíjí Mozilla Corporation) či například Mozilla Sunbird a SeaMonkey (hostující projekty na webu Mozilla Foundation). Nadace jako taková v dnešní době vlastní ochranné známky, spravuje některé weby a poskytuje podporu projektu. Nezbývá než doufat, že se i nadále bude dařit alespoň tak dobře jako doposud.

Netscape Mercury

Logo Netscape

Jak jste nejspíš zaregistrovali, vyvíjí Netscape novou verzi prohlížeče ze své dílny, která je prozatím k dispozici v druhé betaverzi. Dnes jsem čistě náhodou objevil na anglické Wikipedii zmínku o Netscape Mercury. Přibližně před měsícem v Netscape fóru proběhla informace o tom, že Netscape pracuje na samostatném e-mailovém klientu založeném na Thunderbirdu 2.0. Prozatím nejsou k dispozici žádné detailní informace o tom, co bude klient nad rámec Thunderbirdu obsahovat či kdy jej můžeme očekávat.

Thunderbird docílil 50 miliónu stažení

Logo Thunderbirdu

Na serveru SpreadFirefox se objevila informace, že 12. července Thunderbird docílil 50 miliónů stažení od uvolnění verze 1.0. K dosažení uvedené mety nezbývá než pogratulovat. Firefox, který je přecejen úspěšnější než Thunderbird, byl dosud stažen přibližně v 375 miliónech kopiích. Aktuální stav lze sledovat v grafu na Firefox Statistics a Thunderbird Statistics.

Nové statistiky XiTiMonitoru - Firefox na vzestupu

Logo Firefoxu

XiTiMonitor publikoval nové statistiky o podílu Firefoxu v Evropě. Dle ní si Firefox oproti březnovému měření polepšil z 24,1% na 27,8%. V České republice je podle této statistiky podíl Firefoxu 36.6%, což je již na první pohled nereálné. Jak jsem již hovořil minule, uvedená čísla je potřeba brát u jiných zemích než Francie s velkou rezervou.

Ukázka podílu Firefoxu v jednotlivých zemích Evropy

V globálních statistikách je pak Evropa na druhém místě za Austrálií, kde je uváděn podíl Firefoxu 28,9%. Dále je uváděna Severní Amerika (18,7%), Jižní Amerika (15,5%), Afrika (14,7%) a Asie (14,3%). Na všech kontinentech je pak rostoucí trend.

Netscape Navigator 9.0 Beta 2 k dispozici

Logo Netscape

Netscape v uplynulých dnech uvolnil druhou betaverzi Netscape Navigatoru 9.0. Ta oproti té první nepřináší žádné zásadní novinky. Jedná se o víceméně o verzi s drobnými úpravami a opravami existujících chyb. Druhá betaverze je k dispozici ke stažení na domovské stránce pro Windows, Linux a Mac OS X. Uživatelům první betaverze bude v dohledné době nabídnuta inkrementální aktualizace.

Firefox 2.0.0.5 nejspíš již příští týden

Logo Firefoxu

Další plánovaná aktualizace Firefoxu byla dosud plánována na 31. července. Z důvodu výskytu závažné bezpečnostní chyby bude vydání verze 2.0.0.5 uspíšeno a předběžné odhady hovoří o vydání Firefoxu 2.0.0.5 příští týden ve čtvrtek tj. 19. července.

Flock 0.9 k dispozici

Logo Flocku

Webový prohlížeč Flock, který je založen na Firefoxu, je nyní k dispozici ve verzi 0.9. Nová verze vychází z Firefoxu 2.0, takže přináší obdobné novinky, s kterými přišla tato verze a navíc znatelně vylepšuje existující spolupráci s webovými službami, sdílením dat či podporu blogování. Bez zajímavosti jistě není ani nové pojetí domovské stránky označené jako "MyWorld" (v překladu "Můj svět"). Bližší informace o novinách přináší poznámky k vydání a hezké je též porovnání verzí 0.7 a 0.9. Flock 0.9 je prozatím k dispozici ke stažení pouze v anglické verzi. Verze 0.9 je poslední plánovaná verze před vydáním finální 1.0, která bysme se měli dočkat ještě letošní rok. V souvislosti s vydáním nové verze byla spuštěna nová verze webu Flocku.

Bezpečnostní chyba ve Firefoxu 2.0.0.4

Logo Firefoxu

Server Secunia.com dnes informoval o nově objevené bezpečnostní chybě, která může postihnout uživatele Firefoxu. Chyba souvisí s registrovaným URI handlerem "firefoxurl://" v registrech Windows. Zneužití probíhá tak, že uživatel klepne v Internet Exploreru na speciálně vytvořený odkaz s využitím uvedeného URI handleru. Ten provede volání funkce ShellExecute, která podstrčí kód Firefoxu přes příkazovou řádku v kontextu místního počítače. Server Secunia.com chybu hodnotí jako Highly critical a v současné době na ní neexistuje oprava. Je však možné v registrech Windows zrušit URI handler "firefoxurl://".

Jak je z výše uvedeného popisu patrné, chyba je vlastně na obou stranách. Internet Explorer umožňuje spustit z webu externí aplikace s parametry, aniž by příliš zkoumal jejich obsah. Firefox pro změnu tomuto obsahu příliš důvěřuje. Thor Larholm, objevitel chyby, píše, že v tomto případě je díky této chybě zneužit Firefox, ale lze takto potencionálně zneužít i jiné aplikace.

Změna plánu vývoje Firefoxu 3.0

Logo Firefoxu

Mike Schroepfer z Mozilla Corporation publikoval v diskusní skupině mozilla.dev.planning informace o dalším vývoji Firefoxu 3.0. Jak jsem zde informoval, koncem července měla vyjít první betaverze. Nakonec se tomu tak nestane a na 31. července je plánována sedmá alfa verze. Ta by měla mimo jiné obsahovat ochranu proti mallware či finální podobu API pro provoz webových aplikací v offline režimu.

Co se týče dalšího vývoje, pak dle plánu se dočkáme verzí s označením M8 a M9, kde písmenko M značí slůvko Millestone. Tato označení kdysi nesly vývojové verze Mozilla Suite, tehdy ještě pod označením Mozilla. Verze M8 je plánována na 18. září letošního roku a měla by obsahovat kompletní funkcionalitu finální verze. Bude se též jednat o první verzi, která bude nabízena i v jiném jazyce než angličtině. Verze M9 pak přinese finální podobu lokalizačních řetězců a je plánována na druhou polovinu října.

Zatím není zřejmé, zda se bude jednat o poslední millestone a bude následovat betaverze. Podle potřeby může být přidán další. Co se týče důvodů přidání dalších vývojových verzí, pak Mike Schroepfer uvádí, že cílem Mozilla Corporation je uvolnit kvalitní verzi, která bude mimo jiné zahrnovat novou verzi renderovacího jádra Gecko, na kterém se pracuje již téměř dva roky. Prozatím prý není vzhledem k rozsáhlým změnám kvalita taková, jakou by si Mozilla Corporation představovala.

Změna vzhledu adresního řádku Firefoxu 3.0

Logo Firefoxu

Již v minulosti jsem zde hovořil o plánech na úpravu vzhledu adresního řádku ve Firefoxu 3.0. Diskuse byla dlouhá a v poslední noční verzi je možné zaregistrovat první výsledek. V zobrazení URL je nyní zvýrazněna pouze doména, zbytek je vyšedlý. Jedním z důvodů tohoto kroku je vyšší ochrana proti URL Spoofingu tj. situaci, kdy je vám podstrčena stránka vzhledově podobná například vstupu do vašeho internetového bankovnictví, ale ve skutečnosti je stejný pouze vzhled webu a cílem stránky je získat z vás přístupové údaje. Pro lepší představu o změně vzhledu jsem připravil screenshoty adresního řádku z Firefoxu 2.0 a z poslední noční verze.

Firefox 2.0

Vzhled adresního řádku ve Firefoxu 2.0

Noční verze Firefoxu 3.0

Vzhled adresního řádku ve Firefoxu 3.0

Na obrázcích je uvedena stejná URL, takže si jistě všimnete druhé změny. Tou je zpětné dekódování diakritických znaků z URL do čitelné podoby namísto dosavadního "%něco", která slouží pro bezproblémové přenesení adresy přes síť. Do budoucna se uvažuje i o dalších změnách, takže uvidíme, čeho se do finální podoby Firefoxu 3.0 dočkáme.

Mozilla Firefox eBay Edition ve finální verzi

Logo Firefoxu

Mozilla Corporation spolu s provozovatelem aukčního portálu eBay uvolnila finální verzi Firefox Companion for eBay. Jedná se o doplněk pro uživatele Firefoxu, který přidává možnost integrace s německou, francouzskou či britskou verzí eBay. Uživatel tak může snadno sledovat aukce, kterých se účastní, dostávat upozornění či snadno vyhledávat. Přehled všech možností je k dispozici na samostatná stránce. Doplněk si můžete stáhnout na domovské stránce a uživatelům, kteří nepoužívají Firefox, je nabízena instalační podoba Firefoxu s integrovaným rozšířením.

Thunderbird 2.0 a zrušení přepínání stromu s poštou

Přepínání zobrazení

Počínaje Thunderbirdem 2.0 je nad stromem složek možnost přepínání jejího zobrazení (vzhledu). Uživatel tak může snadno přepínat mezi klasickým stromovým zobrazením, zobrazením se složkami s nepřečtenými zprávami, oblíbenými složkami či naposledy používanými složkami. Pokud vám podobně jako mně standardní stromové zobrazení vyhovuje a panel s přepínáním vám akorát zabírá prostor, pak máte možnost si jej snadno skrýt. Do konfiguračního souboru userChrome.css přidejte následující kód a poté Thunderbird znovu spusťte.

#folderPaneHeader {
  display:none !important;
}

Thunderbird 3.0 a HunSpell

Logo Thunderbirdu

Spolu s Thunderbirdem 3.0 přijde na pozadí jedna zajímavá změna, které si běžný uživatel nevšimne. Současný engine na kontrolu pravopisu, MySpell, bude nahrazen HunSpellem, který z něj vychází, a který od loňského roku využívá například balík OpenOffice. Oproti MySpellu má HunSpell několik výhod jako podpora Unicode či podpora různých asijských jazyků. Dobrou vlastností HunSpellu je též plná kompatibilita s existujícími MySpell slovníky. HunSpell prozatím není obsažen ve vývojových verzích Thunderbirdu, ale v dohledné době by se součástí stát měl. Do budoucna se předpokládá začlenění i do Firefoxu.

Firefox 3.0 Alfa 6 k dispozici

Logo Firefoxu

Mozilla Corporation včera uvolnila Firefox 3.0 Alfa 6. Jedná se pravděpodobně o poslední alfa verzi připravované nové verze Firefoxu. Přehled hlavních novinek:

Bližší informace jsou k dispozici v poznámkách k vydání. Firefox 3.0 Alfa 6 je jako vždy k dispozici ke stažení na ftp.mozilla.org pro Windows, Linux a Mac OS X a to pouze v angličtině. Tato verze je určena primárně pro vývojáře a testery. Další plánovanou verzí je Firefox 3.0 Beta 1, která je plánována na 31. července.

Bude aktualizován plán vývoje Firefoxu

Logo Firefoxu

V diskusní skupině mozilla.dev.planning se dnes objevil příspěvek s odkazem na návrh aktualizace dlouhodobého plánu vývoje Firefoxu. Nejedná se ani tak o rozpis co která budoucí verze bude obsahovat a kdy vyjde, jako spíš o obecný pohled do budoucích plánů. Pokud se na návrh podíváte, asi vás zaujme informace o Firefoxu 3.5. Doposud se totiž jako o další verzi Firefoxu hovořilo o verzi 4.0 (po vydání aktuálně vyvíjené 3.0), která bude postavena na Mozille 2. Nyní to tedy vypadá, že před tuto verzi bude vložena meziverze, která bude podobně jako Firefox 2.0 primárně zaměřena na novinky pro koncové uživatele s mírně modifikovaných renderovacím jádrem z Firefoxu 3.0. Jak z další diskuse vyplývá, není zcela jasné další verzování, takže namísto verzí 3.5 a 4.0 se může jednat o 4.0 a 5.0.

Lightning 0.7 a lepší integrace s Thunderbirdem

Logo Thunderbirdu

Lightning je pěkné kalendářové rozšíření Thunderbirdu, které se po prvotních verzích neustále zlepšuje. Co však dosud brání jeho reálnému použití je jeho nešikovná integrace. Pokud si nainstalujete jeho poslední verzi (0.5), pak třetinu, ale klidně i půlku sloupce se složkami s poštou Thunderbirdu zabere kalendář a seznam úkolů. Pokud má člověk více poštovních složek či účtů, tak to jednoduše vadí. Počínaje verzí 0.7 bude tento problém vyřešen novou lištou v levé dolní části okna Thunderbirdu, kde budou tlačítka na přepínání mezi poštou a kalendářem.

Dialog Správy vyhledávacích modulů Dialog Správy vyhledávacích modulů