Přeskočit navigaci

Tento blog byl již ukončen. Aktuální novinky ze světa Mozilly nyní hledejte na webu Mozilla.cz.

Thunderbird 3 a fotky u kontaktů

Logo Thunderbirdu

Jednou z posledních změn ve vývojových verzích Thunderbirdu 3 je přidání podpory pro nahrání fotky ke kontaktu. V detailu kontaktu na to přibyl nový panel, kde můžete nahrát fotku jak z disku, tak přímo z webu. Fotky se pak neukládají přímo do kontaktů (soubory *.mab), ale naleznete je v podadresáři Photos v uživatelském profilu Thunderbirdu. Aktuálně se mi ale nezdá, že by byla fotka někde používána. Například v Postboxu se fotka zobrazuje v hlavičce zprávy.

Ukázka fotky u kontaktu v Thunderbirdu

Proč někteří uživatelé neaktualizují Firefox

Logo Firefoxu

V Blog of Metrics se pravidelně objevují zajímavé analýzy okolo produktů Mozilla. Po nedávné analýze nad počty nainstalovaných doplňků tentokrát autoři pátrali (druhá část) po důvodech, proč někteří uživatelé neaktualizují na novější verze Firefoxu. Aktuálně je přibližně 92 % instalací Firefoxu ve verzi, která je podporována na úrovni bezpečnostních aktualizací (Firefox 3 a 3.5). Zbývající uživatelé používají nejčastěji Firefox 2, případně ještě starší verzi. Na základě dotazníku bylo zjištěno, že nejčastější důvody patří nový adresní řádek prohlížeče, rychlost prohlížeče/paměťové nároky, kompatibilita doplňků a vzhled prohlížeče.

Graf

Vyšel Weave 0.6 s novým rozhraním

Logo Mozilly

Mozilla Labs včera uvolnila aktualizaci Weave, experimentálního rozšíření na bezpečnou synchronizaci dat mezi instalacemi Firefoxu. Jako hlavní novinka je prezentováno nové uživatelské rozhraní, které umožňuje snadnější konfiguraci doplňku a další zlepšení výkonu při synchronizaci. Není bez zajímavosti, že v září by mělo dojít na lokalizaci tohoto doplňku do dalších jazyků a to zejména s ohledem na Fennec, který Weave taktéž podporuje.

Aktualizace Mozilla Add-ons přináší veřejné statistiky

Logo Mozilla Add-ons

Server Mozilla Add-ons včera prošel malou aktualizací, v rámci níž došlo k přidání několika novinek. Nově se například na stránce doplňku ukazuje, jaké doplňky uživatelé nejčastěji používají právě s tímto doplňkem. Tyto informace jsou získávány na základě založených sbírek doplňků a nejedná se tedy o sběr informací o tom, jaké doplňky mají uživatelé nainstalovány.

Samotné sbírky prošly několika vylepšeními a nově je například možné provádět jejich hodnocení. Asi nejzajímavější novinkou je pak globální stránka statistik, která ukazuje aktuální statistické informace o doplňcích umístěných na serveru. Již dříve bylo možné se podívat na statistiky ke konkrétnímu doplňku (pokud je jeho autor povolil), ale globální statistika dosud chyběla.

Web Mozilla.org v novém

Logo Mozilly

Web Mozilla.org býval odjakživa domovskou stránkou projektu Mozilla. Před několika lety došlo ke spuštění webu Mozilla.com, který se zaměřil na propagaci Firefoxu a Thunderbirdu uživatelům a web Mozilla.org se tak dostal tak trochu na vedlejší kolej. Hostovalo na něm několik projektů, obsahoval různě zastaralý obsah a jeho cíl se stal neurčitý. Před pár dny došlo ke spuštění nové podoby webu, která má za cíl propagovat projekt Mozilla jako celek tj. jeho myšlenky a cíle. Nový vzhled vznikl na základě dřívějšího hlasování, kdy se vybíralo z několika návrhů.

Nová podoba webu Mozilla.org

Firefox 3.6 bez druhé betaverze?

Logo Firefoxu

V zápiscích ze včerejšího setkání vývojářů Firefoxu si lze povšimnout, že v časovém harmonogramu vývoje Firefoxu 3.6 se již nevyskytuje informace o druhé betaverzi. Podle původních informací měl mít totiž Firefox 3.6 betaverze dvě, ale zjevně tomu tak nebude. První betaverze by měla vyjít 29. září a RC1 je plánována na 20. října. Vydání finální verze Firefoxu 3.6 je pak plánováno na začátek listopadu.

Zrychlení Firefoxu defragmentací souborů snadněji

Logo Firefoxu

Není to tak dávno, jsem zde dával tip na zrychlení startu a běhu Firefoxu, který spočíval v defragmentaci obsahu databázových souborů v uživatelském profilu Firefoxu. Návod vyžadoval ukončení Firefoxu a použití externího nástroje. Nyní se však objevil popis způsobu, jak provést optimalizaci těchto souborů přímo z prostředí Firefoxu. Jednoduše postačí otevřít Chybovou konzoli, kterou naleznete v nabídce Nástroje a do textového pole vedle Kód: zadáte následující řetězec:

Components.classes["@mozilla.org/browser/nav-history-service;1"]
.getService(Components.interfaces.nsPIPlacesDatabase)
.DBConnection.executeSimpleSQL("VACUUM");

Poté jen stačí klepnout na tlačítko Vyhodnotit a chvíli počkat.

Připravované novinky Mozilla Add-ons

Logo Mozilla Add-ons

Server Mozilla Add-ons, který je oficiálním serverem s doplňky pro aplikace Mozilla, prochází pravidelnými inovacemi a přináší uživatelům nové možnosti a funkce. Není to tak dávno, co přibyla možnost vytvářet sbírky doplňků či možnost podpořit finančně vývojáře doplňků. Dnes se v blogu Mozilla Add-ons objevil příspěvek, který shrnuje hlavní novinky, kterých se dočkáme v blízké budoucnosti. Například dojde k rozšíření možností sbírek doplňků, které budou moci uživatelé nově hodnotit, budou k nim dostupné statistiky či bude rozšíření, které je pro správu sbírek dostupné, k dispozici i pro Thunderbird a Fennec. Druhou hlavní novinkou bude informační sekce pro vývojáře, kde najdou informace o tvorbě doplňků a souvisejících věcech. Zvažuje se též nástroj na reportování chybových či nekompatibilních rozšíření, který by byl zaintegrován přímo ve Firefoxu.

Vyšel Thunderbird 2.0.0.23 a Fennec 1.0 Beta 3

Logo Mozilly

V průběhu včerejšího dne jsme se dočkali hned dvou nových verzí. Tou první je vydání Thunderbirdu 2.0.0.23, což je pravidelná bezpečnostní aktualizace poštovního klienta a jako vždy se nabízí v rámci automatických aktualizací. Daleko zajímavější je však vydání Fennecu 1.0 Beta 3 pro platformu Maemo. Ta nově obsahuje rychlejší skrolování stránky, úpravy ve vzhledu prohlížeče, vylepšené zvětšování stránky a řadu dalších úprav, které jsou zaměřeny zejména na výkon. Pokud vlastníte zařízení postavené na platformě Maemo, můžete si novou verzi vyzkoušet. Pro ostatní je jako vždy připravena testovací verze pro Windows, Linux a Mac OS X. Připomínám, že tento měsíc by měla vyjít i verze pro Windows Mobile.

Thunderbird 3.1 vyjde krátce po verzi 3.0

Logo Thunderbirdu

Vývoj Thunderbirdu 3 aktuálně směřuje k vydání čtvrté betaverze. Protože již nezbývá mnoho času a vývojáři by rádi vydali finální verzi 3.0 co nejdříve, rozhodli se některé novinky přesunout do následující verze. Ta je aktuálně označovaná jako Thunderbird 3.1 a měla by převážně obsahovat věci, které se ve verzi 3.0 nestihly. Datum vydání je plánováno „brzy“ po vydání Thunderbirdu 3. Ve verzi 3 se tak pravděpodobně nedočkáme například nového souhrnu informací o složce či vylepšení integrace s vyhledáváním Windows Vista.

Postbox 1.0 Beta 15 s vylepšeným kalendářem

Logo PostBoxu

Poštovní klient Postbox vyšel již v 15. betaverzi. Ta přináší zejména vylepšený kalendář (Lightning), lepší možnosti dohledávání kontaktů, další zrychlení či zabudovaný nástroj na reportování chyb. Bližší informace jsou dostupné v poznámkách k vydání a nová verze je jako vždy nabízena v rámci automatických aktualizací. Jen připomínám, že finální verze Postboxu bude placená a do konce srpna jej můžete koupit za zvýhodněnou cenu.

Firefox 3.6 a spouštění anonymního režimu přes příkazovou řádku

Logo Firefoxu

Jednou z novinek Firefoxu 3.5 je režim pro anonymní prohlížení, který uživateli umožňuje prohlížet web bez toho, aby se v prohlížeči zaznamenávala historie. Tento režim si může uživatel nastavit i jako výchozí. Postačí v dialogu Možnosti přejít do sekce Soukromí a provést vlastní nastavení historie. Počínaje Firefoxem 3.6 bude možné režim anonymního prohlížení zapínat i přes příkazovou řádku. Jednoduše spustíte Firefox s parametrem -private.

Mozilla Labs spouští projekt Test Pilot

Logo Mozilly

Mozilla Labs koncem minulého týdne spustila projekt Test Pilot. Jeho cílem je snadněji získat informace o tom, jak uživatelé Firefox používají, co se jim na něm líbí či co nikoliv. Projekt má podobu rozšíření pro Firefox 3.5, které si uživatelé nainstalují a budou automaticky upozorňování na ankety, které pro ně Mozilla Labs připraví. Ty mohou být spojeny i s vyzkoušením nové funkčnosti, u které bude testováno, zda se uživatelům líbí. Více informací naleznete na domovské stránce projektu.

Uživatelům Firefoxu 3 byla nabídnuta aktualizace na 3.5

Logo Firefoxu

Uživatelé Firefoxu 3.0.13 patrně zaregistrovali, že došlo k opětovnému nabídnutí přechodu na Firefox 3.5 formou automatických aktualizací prohlížeče. Jako vždy, tak i tentokrát, mají uživatelé možnost aktualizaci odmítnout. Na starší verzi se lze vrátit i později a to stažením instalátoru starší verze a její instalací. Připomínám, že podpora Firefoxu 3 skončí koncem letošního roku.

Firefox 3.6 bude upozorňovat na rozšíření nainstalovaná z jiných aplikací

Logo Firefoxu

Firefox již delší dobu obsahuje podporu pro instalaci rozšíření z externích aplikací. V praxi to vypadá tak, že rozšíření je umístěno vně uživatelského profilu a přes zápis do registru se do Firefoxu „nainstaluje“. Tato možnost je určena zejména pro tvůrce třetích stran, kteří se chtějí s Firefoxem ve formě rozšíření nějakým způsobem integrovat či přidat pro něco podporu. Tento způsob přináší řadu výhod, ale je též zdrojem řady problémů, jak ostatně ukázal nedávný problém s rozšířením .NET Framework Assistant. Takto „nainstalovaná“ rozšíření totiž nejdou standardním způsobem odinstalovat a je nutné provádět odinstalaci ručně.

Na základě předchozích zkušeností by mělo ve Firefoxu 3.6 dojít k určitým úpravám a to zejména v informování uživatele, že jiná aplikace provedla „instalaci“ rozšíření. Nově by měl být uživatel při startu Firefoxu jasněji upozorněn, že bylo externí aplikací rozšíření nainstalováno. To by navíc mělo být při prvním spuštění zakázáno a uživatel by tak měl mít možnost zvolit, zda si rozšíření přeje či nikoliv. Pokud neprovede žádnou akci, bude rozšíření při příštím spuštění povoleno.

SeaMonkey 2.0 plánováno na říjen

Logo SeaMonkey

Vývojáři SeaMonkey 2.0 pomalu finišují práce na verzi 2.0. Aktuálně je připravována druhá betaverze, jejíž vydání je plánováno na 8 září. Z novinek zbývá pouze začlenit podporu panelů v poštovním klientu a dokončit nový vzhled pro Mac OS X. Finální verze je pak plánována na říjen a je pravděpodobné, že vyjde alespoň jedna RC verze. Z předpokládaného data vydání je tedy patrné, že poštovní klient v SeaMonkey 2 bude založen na betaverzi kódu, který se objeví v Thunderbirdu 3. Jeho vydání je aktuálně plánováno na listopad.

Mozilla plánuje kampaň proti nebezpečným zásuvným modulům

Logo Firefoxu

Ač se o tom mnoho nemluví, jsou dnes v oblasti webových prohlížečů více nebezpečné chyby v zásuvných modulech (pluginy) než v samotných webových prohlížečích. Chyba objevená v zásuvném modulu je velmi často zneužitelná skrze libovolný webový prohlížeč. Pokud se navíc objeví chyba v zásuvném modulu, který je hojně rozšířen (Flash, Java, Adobe Reader apod.), je o „zábavu“ postaráno. Mozilla Corporation by na tento problém ráda více upozornila, a proto připravuje projekt, který přístupnou formou uživatelům sdělí, zda náhodou nepoužívají nějaký zásuvný modul se známou bezpečnostní chybou.

Projekt bude mít pro začátek formu webové stránky a bannerů, které budou v závislosti na tom, jaké zásuvné moduly budou nadetekovány, zobrazovat informaci o nebezpečných modulech. Tyto bannery si budou moci uživatelé umístit na své weby a upozorňovat tak na problémy ostatní. Uvidíme, zda se informace o aktuálnosti zásuvných modulů bude někdy zobrazovat i ve Správci doplňků ve Firefoxu. Bylo by to jistě užitečné.

Aktualizovaný plán vývoje Firefoxu 3.6

Logo Firefoxu

V pátek jsem psal o známých plánech pro Firefox 3.6. V průběhu včerejška je Mike Beltzner z Mozilla Corporation zpřesnil v Mozilla Wiki. Je z nich patrné, že k již vydané alfaverzi přibudou dvě betaverze. Ta první by měla být dostupná začátkem září, druhá pak na konci září. RC verze je plánována na druhou polovinu října a finální verze bychom se měli dočkat v listopadu. Data jsou považována za předběžná a mohou se dle potřeb změnit.

Co se nemění je velké zaměření na výkon. Firefox 3.6 by tak měl být rychlejší než starší verze a měl by též startovat rychleji. Pozitivní je, že se ve Firefoxu 3.6 nakonec objeví i lehké motivy vzhledu Personas. Z dalších plánovaných novinek, které dosud ve Firefoxu 3.6 nejsou, zaujmou drobná vylepšení Správce stahování, podpora novinek Windows 7, vylepšení podpory Windows Aero či integrace s některými službami Mac OS X (Dictionary, Keychain apod.).

Vyšel Firefox 3.6 Alfa 1

Logo Firefoxu

Mozilla Corporation včera uvolnila Firefox 3.6 Alfa 1. Jedná se o první milník vývoje další verze Firefoxu, která by měla být dostupná ještě letos. První alfaverze přináší zejména další zrychlení prohlížeče a to jak u jeho grafického rozhraní, tak při vykreslování webových stránek. Z ostatních novinek si můžete všimnout náhledů při přepínání panelů, vylepšené našeptávání ve formulářích či možnost skrytí hlavní nabídky. Bližší informace naleznete v poznámkách k vydání, pro vývojáře je přehled novinek dostupný na Mozilla Developer Center. Není bez zajímavosti, že oproti Firefoxu 3.5 bylo realizováno přes 3000 změn.

Co bude součástí Firefoxu 3.6

Logo Firefoxu

Jak jsem tu před nedávnem psal, Firefox 3.6 by měl vyjít do konce letošního roku. Padla i zmínka o tom, že by Firefox 3.6 mohl vyjít již koncem října. Ač se to zdá velmi brzy, není to nic moc překvapivého, protože primárním cílem této verze je další zrychlování a to zejména s ohledem na Firefox pro mobilní zařízení (Fennec), který má být na Firefoxu 3.6 založen. Tato verze tak nebude přinášet nic moc nového, změny budou zejména na pozadí.

První alfa verze Firefoxu 3.6 by měla být dostupná během několika dní. Jak se aktuálně zdá, měla by ji následovat rovnou betaverze. A cože bude nového? Změny se týkají zejména dalšího zrychlování Firefoxu. Zrychlení se například dočká adresní řádek, zrychlený JavaScript bude využíván i pro chod samotného Firefoxu a dojde k dalšímu zrychlení ve vykreslování webových stránek. Dočkáme se též podpory některých nových vlastností Windows 7. Naopak se pravděpodobně nedočkáme integrace Ubiquity či Personas a na ně asi přijde řada až ve Firefoxu 3.7, který je plánován na jaro příštího roku. Vývoj této verze bude probíhat paralelně s Firefoxem 3.6.

Mozilla Add-ons přichází s testy doplňků

Logo Mozilla Add-ons

V rámci poslední aktualizace serveru Mozilla Add-ons došlo k přidání testů doplňků. Ty jsou dostupné jak autorům rozšíření, tak editorům, kteří je schvalují. Testů je prozatím omezený počet a jsou roztříděny do několika kategorií podle typu. Jak autorům doplňků, tak editorům, dávají možnost zkontrolovat si doplňky na nejčastější chyby, které se u nich mohou vyskytnout. Cílem těchto testů je pochopitelně zvýšit kvalitu dostupných doplňků a eliminovat nejčastější bezpečnostní chyby, které se v nich vyskytují.

Pro Personas je k dispozici již 20 000 vzhledů

Logo Personas

Koncept lehkých motivů vzhledu Personas si za dobu své existence získal značnou popularitu. Ačkoliv se jedná pouze o koncept, stáhlo si jej 7 miliónů uživatelů, kteří mají již k dispozici 20 000 vzhledů. Drtivá většina z nich je vytvořena samotnými uživateli. Připomínám, že Personas budou součástí některé z budoucích verzí Firefoxu a stanou se tak doplňkem standardních motivů vzhledu, které si můžete nainstalovat a změnit tak vzhled celého Firefoxu.

Speciální web k miliardě stažení Firefoxu

Logo Firefoxu

Mozilla Corporation ku příležitosti miliardy stažení Firefoxu připravila speciální web, který toto jubileum oslavuje a zároveň vysvětluje, co taková miliarda znamená a proč to stojí za oslavu. Na stejné téma napsal příspěvek do blogu Asa Dotzler z Mozilla Corporation, který v něm mimo jiné vysvětluje, proč je dobré podobná čísla evidovat. Jak píše, výsledky motivují lidi okolo projektu, aby ve své práci pokračovali. Úspěch Firefoxu je totiž hlavně díky jejich práci.

Vyšel Firefox 3.5.2 a 3.0.13

Logo Firefoxu

Mozilla Corporation dnes uvolnila Firefox 3.5.2. Jedná se o pravidelnou bezpečnostní aktualizaci, která opravuje přibližně 70 chyb včetně několika bezpečnostních. Firefox 3.5.2 je jako vždy nabízen v rámci automatických aktualizací a je též k dispozici ke stažení i v podobě samostatných balíčků. Mimo verzi 3.5.2 vyšla též aktualizace starší řady. Firefox 3.0.13 opravuje v zásadě pouze bezpečnostní chyby a je taktéž distribuován v rámci automatických aktualizací prohlížeče. U obou aktualizací není bez zajímavosti, že zahrnují i opravy bezpečnostních chyb prezentovaných na konferencích o bezpečnosti BlackHat a Defcon, které probíhaly v uplynulých dnech.

Měření Net Applications přichází s novou metodologií

Logo Firefoxu

Společnost Net Applications uveřejnila statistiky podílů webových prohlížečů za minulý měsíc. Ty jsou nyní počítány podle nové metodologie, která při výpočtu podílů jednotlivých prohlížečů (a nejen jich) zohledňuje počet uživatelů Internetu v jednotlivých zemích, odkud se získávají data. V praxi to znamená, že ačkoliv z Číny není k dispozici tolik dat z měření jako třeba z USA, prakticky mají tato data větší váhu, protože počet uživatelů Internetu v Číně je aktuálně vyšší než v USA. Zatímco původní statistiky vypovídaly zejména o podílech v USA, nové budou více odpovídat situacím i v jiných zemích.

Podle nové metodologie též došlo k přepočítání dat za minulé měsíce a některé výsledky jsou zajímavé. U webových prohlížečů si polepšily Internet Explorer, Firefox, Opera i Google Chrome. Naopak Safari ztratilo hned několik procent. Vzhledem k nové metodologii to ani moc nepřekvapí, protože podíl Safari je hodně vázán na tržní podíl Mac OS X, který je mimo USA výrazně menší. Co se týče Firefoxu, tak si oproti minulému měsíci nepatrně polepšil na 22,47 %.

K zajímavé změně též došlo na poli vyhledávačů. V nově přepočítaných statistikách si výrazně polepšil čínský vyhledávač Baidu. Z tabulky je patrné, že s rostoucím počtem uživatelů Internetu v Číně roste i on a jak si též můžete všimnout, klesá podíl vyhledávání Google.

Firefox 3.6 a vylepšené našeptávání ve formulářích

Logo Firefoxu

Jednou z populárních funkcí Firefoxu je našeptávání ve formulářových polích na webových stránkách. Pokud například jednou něco zadáte do formulářového pole, je vám tento text příště našeptáván podobným způsobem, jako v adresním řádku. S příchodem Firefoxu 3.6 se u této funkce setkáme s některými vylepšeními. Asi tou nejvýznamnější bude dohledávání zadaného textu ve všech částech textů v historii. Dojde tak na podobné chování, jako je od verze 3.0 v adresním řádku. Podobně se též bude Firefox snažit nejdříve našeptávat ty texty, které jsou nejčastěji zadávány. Obě funkce si můžete vyzkoušet v aktuální vývojové verzi.

Firefox 3.6 a našeptávání ve formulářích