Přeskočit navigaci

Tento blog byl již ukončen. Aktuální novinky ze světa Mozilly nyní hledejte na webu Mozilla.cz.

Firefox 2.0 Beta 2

Po několika odkladech je k dispozici Firefox 2.0 Beta 2. Druhá betaverze s sebou přináší upravený motiv vzhledu a vylepšení novinek, které se objevily ve Firefoxu 2.0 Beta 1. Opravena byla též celá řada chyb. Tato verze není primárně určen pro koncové uživatele, kteří by měli dát přednost finálním verzím produktu. Zájemci mohou stahovat z ftp.mozilla.org. K dispozici je i česká verze. Další verzí bude RC1, která je předběžně plánována na 19. září.

Nové zabarvení lišty s panely ve Firefoxu 2.0

Ve Firefoxu 2.0 Beta 2 bude ještě původní zabarvení lišty s panely, které bylo přidané v nočních verzích před Beta2, ale v RC1 již bude zabarvení aktivních/neaktivních panelů přecejen lepší.

Nové zabarvení lišty s panely

Ukázku staršího zabarvení naleznete zde.

SeaMonkey 1.1 Alpha

Po dlouhém čekání je k dispozici SeaMonkey 1.1 Alpha. Ta s sebou přináší několik novinek mezi kterými zaujme zejména nová verze ChatZilly či vylepšená podpora značek v poštovním klientu. Vzhledem k tomu, že se jedná o vývojovou verzi, nedoporučuje se pro koncové uživatele, ale pouze těm, kteří chtějí pomoci s testováním. Ti mohou stahovat z ftp.mozilla.org. V druhé polovině září či začátkem října by měla následovat betaverze a finální verze je plánována krátce po vydání Firefoxu 2.0.

Jak sloučit dva uživatelské profily Mozilla

Řekněme, že stojíte před problémem, jak sloučit dva uživatelské profily. Mohou to být uživatelské profily Firefoxu, Thunderbirdu či jiné aplikace postavené na Mozille. Jak na to? Touto problematikou se zabývá stránka na MozillaZine. Nemá smysl přepisovat uvedený článek, takže k němu přidám jen několik poznámek:

 • Záložky slučujte přes import ve Správci záložek. Případné duplicity korigujte skrze rozšíření Bookmark Duplicate Detector.
 • Poštu ze stejných účtů (kolize jmen složek) řešte přes dočasné vytvoření poštovního účtu navíc, kam nakopírujete složky druhého účtu. Po přesunu pošty jej můžete zrušit. Duplicity řešte přes rozšíření Remove Duplicate Messages. Hodit se vám může též rozšíření MBOX Import.
 • Slučování kontaktů proveďte přes jejich vyexportování a následný import do nového profilu. Duplicity odstraníte pomocí rozšíření Duplicate Contact Manager.

Návody, které se vám mohou hodit

Firefox 1.5.0.7 RC k dispozici

Zatímco dnes večer (či v noci) se očekává vydání Firefoxu 2.0 Beta 2, na ftp.mozilla.org se objevily první RC verze Firefoxu 1.5.0.7. Pokud chcete pomoci s jejím otestováním, stáhněte si ji a případné nalezené chyby hlašte přímo do Bugzilly. Jako vždy podotýkám, že se nejedná o finální verzi Firefoxu 1.5.0.7. Ta by měla vyjít někdy mezi 5. – 7. září a bude opravovat následující chyby. Přehled neobsahuje případné opravy bezpečnostních chyb.

Snadné znovuvygenerování indexového souboru složky v Thunderbirdu 2.0

V nočních verzích Thunderbirdu 2.0 je k dispozici funkce na znovuvygenerování indexového souboru složky s poštou. Indexový soubor je u každé složky s poštou v uživatelském profilu a má příponu msf. Slouží ke zrychlenému přístupu k obsahu složky s poštou. Občas však bývá zdrojem obtíží, kdy některý e-mail znenadále zmizí. Většinou pomůže právě smazání souboru s indexem u příslušné složky (nejčastěji Doručená pošta). Thunderbird si jej při prvním použití složky vytvoří znovu. V Thunderbirdu 2.0 však naleznete jednodušší způsob. Znovuvytvoření indexu provedete přímo ve vlastnostech příslušné složky.

Nový funkce na znovuvytvoření indexu

Jak navázat soubor, který je Firefoxem nekompletně stažen

Firefox obsahuje Správce stahování. Pokud s pomocí něho stahujete velký soubor a z nenadání dojde k výpadku proudu či pádu Firefoxu, dostanete se do situace, kdy máte částečně stažený soubor, který chcete dotáhnout. To je ovšem problém, protože Firefox v současné době neumožňuje navazovat částečně stažené soubory z předchozí relace. Jak to tedy řešit?

Ačkoliv se obecně tvrdí, že dotažení nekompletně stažených souborů z Firefoxu není možné, není tomu tak. Nekompletně stažený soubor má v cílovém adresáři jméno [jméno_souboru_s_příponou].part. Před jakoukoliv další akcí si tento soubor někam zkopírujte (pro jistotu). Následně u souboru odstraňte příponu .part. Pro navázání souboru budete potřebovat nějakého šikovného download managera. Já jsem pro tuto ukázku použil Getright.

Po jeho instalaci v hlavní nabídce pod Tools -> Recover Lost Downloads... naleznete funkci na obnovení nekompletně stažených souborů. Jednoduše skrze ní otevřete soubor (s odstraněnou příponou .part), program se vás zeptá na odkaz, odkud jste soubor stahovali a soubor umožní dotáhnout.

MozBackup 1.4.5 k dispozici

MozBackup, nástroj na zálohování a obnovu uživatelských profilů aplikací Mozilla, je k dispozici ve verzi 1.4.5. Nově byla přidána podpora pro novinky Firefoxu 2.0 Beta 2, Thunderbirdu 2.0 Alpha a vylepšena podpora několika rozšíření. Bližší informace naleznete v changelogu. Instalační balíčky jsou k dispozici v angličtině, němčině, češtině a slovenštině. Aplikaci lze však snadno lokalizovat do dalších jazyků.

Ke stažení:

Jak ve Firefoxu 2.0 odstranit tlačítko na výběr vyhledávacího modulu

Pokud používáte noční verzi Firefoxu 2.0, jistě jste si všimli, že volba vyhledávacího modulu probíhá skrze tlačítko po levé straně pole pro vyhledávání. Pakliže však používáte jen jeden vyhledávací modul a na další nepřepínáte, může vám toto tlačítko překážet. Jak se jej zbavit?

Jako vždy vede cesta přes soubor userChrome.css. Do něj přidejte následující řádky:

.searchbar-engine-button {
 display: none
}

Bližší pohled na Internet Explorer 7.0 RC1

Ač jsem uživatel Firefoxu, samozřejmě mě zajímá, co se děje okolo. Včera byl uvolněn Internet Explorer 7.0 RC1, a protože se jedná o téměř finální verzi, rozhodl jsem si jej nainstalovat a podrobit menšímu zkoumání. Níže uvedené neberte prosím jako recenzi, ale spíš jen jako pár poznámek, co mě zaujalo ve srovnání s Internet Explorerem 6.0 a samozřejmě Firefoxem.

Instalační balíček Internet Exploreru 7.0 RC1 pro Windows XP má přibližně 15 MB a krom angličtiny je k dispozici i pro pár jiných jazyků. Čeština chybí. Vzhledem k tomu, že vlastním anglickou verzi Windows XP, tak mi to nevadí. Počítám však, že anglická verze nepůjde do českých Windows XP nainstalovat. Jak již bylo dříve uvedeno, nepůjde IE 7.0 též instalovat do starších systémů než Windows XP.

Instalace na můj vkus probíhala trochu déle, ale nebral bych to jako zápor. Všiml jsem si, že se ještě před započetím instalace prohlížeč snažil stáhnout dostupné aktualizace z Internetu. Celkem pěkná myšlenka, co se týče bezpečnosti – vždy se instaluje nejnovější "verze". Instalace jako taková podléhá programu na ověření pravosti Windows. Pokud tedy nevlastníte legální kopii, nebudete si moci IE 7.0 nainstalovat. I díky tomu nebude odliv od IE 6.0 tak rychlý, jako tomu bylo u přechodu při předchozích verzích. Co si budeme namlouvat, nelegální je prakticky každá druhá instalace Windows.

Ukázka instalačního programu Ukázka instalačního programu

Po nutném restartu vás na ploše uvítá nová podoba ikonky IE.

Ikonka IE na ploše

Samotný vzhled IE doznal od betaverzí menších změn, takže v s klasickým motivem Windows XP již nevypadá nevzhledně. Po prvním spuštěním se vám též zobrazí stránka s úvodním nastavením IE. Hlavní volbou je, zda si přejete zapnout ochranu proti podvodným stránkám. Jedná se o obdobnou ochranu jako bude mít Firefox 2.0 s tím, že ochrana v IE je vázána na ověřování na serveru Microsoftu. Nelze tedy zvolit ověřování u jiné společnosti či ověřování vzhledem k lokální databázi podvodných stránek.

Ukázka hlavního okna IE 7.0

Nejspíš každý si asi všimne změny vzhledu oproti IE 6.0. Hlavní nabídka "je pryč", lišty překopány k nepoznání. Hlavní nabídka lze sice zapnout, ale nepodařilo se mi ji přesunout v okně úplně nahoru. To docela vadí.

Stejně jako nyní ve Firefoxu naleznete v IE 7.0 pole pro rychlé vyhledávání ve zvoleném vyhledávači. U IE je to "překvapivě" vyhledávání ve Windows Live. Samotné vyhledávací moduly jsou ve formátu OpenSearch (ten bude taktéž podporovat Firefox 2.0). Vyhledávací moduly jdou spravovat, snadno instalovat nové či obnovit výchozí.

Dialog přidání nového vyhledávacího modulu

Uživatelé IE se též dočkali podpory prohlížení v panelech. Je obdobné tomu, jaké je ve Firefoxu či Opeře. Obsahuje též základní nastavení.

Nastavení prohlížení v panelech

Další novinkou IE 7.0 je podpora RSS. Zatímco ve Firefoxu 1.5 je podpora na úrovni aktivních záložek a ve Firefoxu 2.0 je přidána podpora pro jiné RSS čtečky, IE 7.0 volí cestu integrované "čtečky". Tlačítko RSS na lište se vám vybarví, když stránka poskytuje RSS zdroj. Po klepnutí na něj se vám zobrazí dialog, kterým přidáte zdroj do RSS bookmarků. Ty se otevírají do postranní lišty, kterou si můžete kdykoliv zobrazit. Pokud klepnete přímo na odkaz na RSS zdroj, zobrazí se vám vzhledně formátovaná stránka. Obdobná bude k dispozici ve Firefoxu 2.0.

Ukázka formátovaného RSS dokumentu.

Dialog přidání nového RSS zdroje

Pěkné je, že každý přihlášený zdroj má své vlastnosti, kde si můžete nastavit, jak často se mají aktualizovat.

Dialog nastavení RSS zdroje

IE 7.0 v sobě obsahuje funkci na přepínání otevřených stránek, které si vedle sebe zobrazíte ve formě náhledu. Jednoduchým klepnutím na zvolenou stránku se přepnete na panel, kde je zobrazena. Pěkná funkce, ale myslím si, že spíš na hraní než na reálnou práci. Pokud si uvedenou funkci chcete přidat do Firefoxu, můžete. Existuje na to rozšíření, ale na název si teď bohužel nevzpomínám.

Přepínání stránek.

Drobného vylepšení se dočkala i správa záložek (či v terminologie IE oblíbených). Bohužel se stále jedná o poměrně nedostačující správu.

Upravený správce záložek.

Závěrem

Oproti verzi 6.0 je zde určitě výrazný posun dopředu. Pokud z nějakého důvodu nepoužíváte Firefox či Operu, budete potěšeni. Ovšem jen za předpokladu, že překousnete nový vzhled. Netvrdím, že je špatný, ale osobně mi nesedl. Pakliže patříte k uživatelům Firefoxu či Opery, pak vězte, že vám IE 7.0 nepřinese nic nového. Celkově IE 7.0 RC1 vnímám kladně, protože se po dlouhé době ze strany Microsoftu jedná o inovaci jeho prohlížeče. A to je dobře.

AllPeers Beta - sdílení souborů ve Firefoxu

Společnost AllPeers dnes uvolnila veřejnou betaverzi stejnojmenného rozšíření pro Firefox, které do něj přidá možnost sdílet soubory pomocí technologie BitTorrent mezi přáteli. Rozšíření můžete stahovat ze serveru Mozilla Add-ons a není jistě bez zajímavosti, že se uvedené rozšíření vyvíjelo v Praze.

Jak změnit pozadí lišty panelů ve Firefoxu 2.0

Firefox 2.0 přichází s upraveným motivem vzhledu. V něm je lišta s panely podbarvena.

To se však ne každému líbí. Jak se tohoto podbarvení zbavit? Jednoduše přes úpravu userChrome.css. Použijte jednu z následujících úprav:

.tabbrowser-tabs {
  background-image: none !important;
}

nebo

.tabbrowser-tabs {
  background-image: none !important;
  background-color: transparent !important;
}

Jak z Firefoxu vyexportovat RSS kanály

Začátečníci s RSS dávají ve Firefoxu dost často přednost aktivním záložkám před klasickou RSS čtečkou. Postupem času však často chtějí přejít na plnohodnotnou RSS čtečku a nevědí si rady s tím, jak převést uložené zdroje ze záložek jinam. Řešením je převod do OPML formátu, který umí každá plnohodnotná RSS čtečka importovat a exportovat. Firefox však standardně exportovat do tohoto formátu neumí. Jak to vyřešit?

V zásadě existují dva způsoby. První spočívá v nainstalování RSS čtečky Sage, která má též funkci na export RSS kanálů do formátu OPML. Druhou představuje rozšíření OPML Support, které do Správce záložek přidá možnost na import/export z/do OPML.

Microsoft Internet Explorer 7.0 RC1 k dispozici

Microsoft dnes uvolnil první RC verzi Internet Exploreru 7.0. Co je v této verzi nového podrobně popisují poznámky k vydání. Jedná se hlavně o vylepšení stability, zabezpečení a dokončení úprav na implementaci CSS. Verze není určena pro koncové uživatele a není k dispozici v češtině. Anglickou verzi můžete stahovat.

Firefox 2.0 Beta 2 Community Test Day zítra

Zítra se od uskuteční pravidelný Firefox Community Test Day. Jedná se o akce, kdy se lidé sejdou na IRC kanálu #testday a snaží se pomoci s testováním. Nalezené chyby můžou zkonzultovat přímo na kanále, a ty následně odpovědné osoby zadají přímo do Bugzilly (ne každý je s ní totiž spřátelený). Akci lze též využít k potvrzování již zadaných chyb v Bugzille. Tentokrát se testování točí hlavně okolo novinek Firefoxu 2.0 Beta 2.

Pokud chcete pomoci, můžete zítra tj. v pátek 25. srpna zavítat na IRC server irc.mozilla.org na kanál #testday a zapojit se. Akce se koná od 7am do 5pm PDT, což odpovídá našemu času 16:00 – 02:00. Pět nejaktivnějších testerů obdrží poukázku 25$ na zboží v Amazonu, pro testery mimo území USA je připravena stejná poukázka na zboží v Mozilla Store. Bližší informace naleznete na příslušné stránce Mozilla Wiki.

Co nového v CSS přinese Internet Explorer 7.0

V IEBlogu se dnes objevil příspěvek o tom, jaké novinky přinese v implementaci CSS připravovaný Internet Explorer 7.0. Většina z výčtu jsou opravy hlavních chyb, které obsahuje IE 6.0 a starší verze. Z novinek asi zaujme podpora některých selektorů a hlavně vlastností min/max width/height.

Jak snadno vytvářet vyhledávací moduly pro Firefox 2.0

Firefox 2.0 umí pracovat s novými formáty vyhledávacích modulů – OpenSearch a MozSearch. Zatímco OpenSearch je formát vyhledávacích modulů, který bude podporovat kromě Firefoxu 2.0 i Internet Explorer 7.0, MozSearch je formát odvozený z OpenSearch a bude podporován nejspíš jen v prohlížečích postavených na Firefoxu. To je jedním z důvodů, proč tento formát nemá smysl poskytovat na webu. Pokud jste se rozhodli vytvořit vyhledávací modul ve formátu OpenSearch a nevíte, jak na to, pak právě pro vás je určen generátor vyhledávacích modulů v tomto formátu.

Jak na Thunderbird 1.5 CZ v animacích

Jedním ze způsobu, jak přiblížit program méně zkušeným uživatelům, je bezesporu forma videa či animace. Nejinak je tomu i v případě e-mailového klientu Thunderbird. Právě pro tyto uživatele je určena stránka s animacemi, kde jsou ukázány základní operace s českou verzí tohoto klientu. Pěkně zpracováno.

Firefox 2.0 Beta 2 RC1 k dispozici

Na ftp.mozilla.org je ode dneška k dispozici první RC verze Firefoxu 2.0 Beta 2. Tato verze není konečnou verzí Firefoxu 2.0 Beta 2, ale jejím "kandidátem". Pokud se chcete zapojit do testování, stahujte a nalezené chyby hlašte do Bugzilly.

Rozhovor s Mikem Shaverem z Mozilla Corporation

Na serveru LinuxPlanet před pár dny vyšel rozhovor s Mikem Shaverem z Mozilla Corporation. Rozhovor pod názvem Six Things You Didn't Know About Firefox Extensions se točí okolo problematiky rozšíření pro aplikace Mozilla.

SeaMonkey 1.1 Alpha RC k dispozici

Po dlouhém čekání vše nasvědčuje tomu, že již brzy vyjde SeaMonkey 1.1 Alpha. Na ftp.mozilla.org je nyní k dispozici RC verze. Zájemci testujte a případné nalezené chyba dávejte přímo do Bugzilly.

Jak snadno získat seznam nainstalovaných rozšíření

Pokud ve fóru řešíte nějaký problém, můžete být požádáni o seznam nainstalovaných rozšíření. Může vás též požádat známý, zda byste mu neřekli, jaká rozšíření máte nainstalována. Jak toho nejsnadněji docílit? No, můžete je jednoduše ze Správce rozšíření opsat, ale to si přiděláváte práci. Daleko snazší způsob je použít rozšíření InfoLister. S pomocí tohoto rozšíření můžete jednoduše vyexportovat seznam vašich rozšíření, motivů vzhledu a zásuvných modulů do řady formátů.

Jak na správu položek ve stavovém řádku Firefoxu

Pokud si do Firefoxu nainstalujete pár rozšíření, můžete se velmi snadno dostat do situace, kdy na stavovém řádku díky různým přídavkům rozšířeních dojde místo. Případně vám nemusí pořadí jednotlivých položek na stavovém řádku vyhovovat. Co s tím? Nejjednodušší možnost řešení představuje rozšíření Organize Status Bar. Pomocí něj můžete měnit pořadí jednotlivých položek a ty nepotřebné jednoduše skrýt.

Co by se mohlo objevit ve Firefoxu 3.0

Firefox 2.0 dosud nebyl vydán a ještě nějaký čas nebude, přesto už probíhají diskuse, co by bylo dobré přidat do Firefoxu 3.0. Prozatím se jedná o nástřel myšlenek různých lidí, ale i z nich lze usuzovat, jakým směrem se bude vývoj dále ubírat.

K přečtení: Firefox 3 Themes

Experimentální buildy Reflow Refactoring

Pod pojmem Reflow Refactoring se skrývá největší změna renderovacího jádra Gecko za poslední roky. Do detailnějšího popisu se pouštět nebudu, protože se na to necítím dostatečně zasvěcený. Zájemce odkáži na podrobný popis. Důležité je, že to webovým vývojářům přinese řadu oprav chyb, které byli těžko opravitelné ve stavajících verzích Gecka a implementaci nových věcí ze specifikace CSS. Dnes byl uveřejněn nový experimentální build. Ten, mimo jiné, projde i populárním ACID 2 testem. Pokud chcete pomoci s jeho otestováním, doporučuji zkoušet s novým uživatelským profilem. Pakliže narazíte na chybně zobrazovaný web, který se ve stavajících verzích Firefoxu zobrazuje korektně, napište mi. Reflow Refactoring by se měl objevit jako součást vývojové větve Gecka po vydání Gecko 1.9a.

Dočasné pozastavení inkrementálních aktualizací nočních verzí Firefoxu

Pokud používáte noční verze Firefoxu, patrně jste si dnes všimli, že se v očekávanou dobu neohlásila nová aktualizace. Důvodem jsou menší technické problémy, které se vyskytly a které by měly být brzy odstraněny. Nové noční buildy proto musíte stahovat prozatím manuálně. Odkazy na jednotlivé z nich naleznete na této stránce vpravo dole.

Ukázky motivu vzhledu Firefoxu 2.0

Před nedávnem jsem zde hovořil, že Firefox 2.0 Beta 2 přijde s upraveným motivem vzhledu. Ten je teď již nyní kompletně součástí nočních buildů, takže si jej můžeme na screenshotech ukázat.

Hlavní okno Firefoxu

Okno předvoleb

Správce záložek

A na závěr pole vyhledávání s vybarvenou ikonkou aktuálního vyhledávače, která značí, že stránka nabízí vyhledávací modul.

Správce záložek

Upravený vzhled má prozatím ještě hodně chyb a jak jste si nejspíš všimli, je nevýrazný. To je však prý jen nedoladěností jeho nastavení a je to otázkou úpravy CSS stylů motivu. Pokud budete chtít nadále používat původní motiv vzhledu, budete si jej moci doinstalovat.

Jak zmigrovat poštu z Thunderbirdu do Outlooku (Express)

Thunderbird je bezesporu kvalitní e-mailový klient, ale nemusí sednou každému. Pokud se rozhodnete přejít na něj z Outlooku či Outlook Expressu a rozmyslíte si to, patrně budete chtít převést svou poštu zpět. Pošta je v Thunderbirdu uložena ve standardním formátu MBOX, ale bohužel Outlook (Express) neumožňuje import z tohoto formátu.

Existuje však několik možností, jak oklikou převést poštu zpět:

 • Přes stařičký Netscape Comunicator.
 • Přes e-mailový klient Eudora.
 • Užitím software, který převed MBOX do eml souborů, které lze pak importovat do Outlooku Express.
 • Přes IMAP účet.

Všechny tyto možnosti pěkně popisuje článek v Knowledge Base na serveru MozillaZine.

Upravené nastavení nevyžádané pošty v Thunderbirdu 2.0

V Thunderbirdu 2.0 a SeaMonkey 1.1 dochází k menší úpravě nastavování nevyžádané pošty. Dialog pro její nastavení již nenaleznete v nabídce Nástroje, ale je rozdělen na dvě části. První, globální nastavení, naleznete v dialogu Možnosti:

Dialog s globálním nastavením nevyžádané pošty

Druhou pak přímo u nastavení konkrétního poštovního účtu:

Dialog s nastavením nevyžádané pošty u konkrétního účtu

Firemonger 1.5.0.6

Včera vyšel Firemonger 1.5.0.6. Jedná se o projekt, který připravuje ZIP archiv či ISO obraz s posledními verzemi Firefoxu a Thunderbirdu. Vše je obohaceno o celou řadu rozšíření, motivů vzhledu, zásuvných modulů a doprovodných utilit. Bližší informace. Cílem je poskytnout komplet, který budete moci vypálit na CD, to dále distribuovat a šířit tak aplikace Mozilla mezi svými známými. Pokud máte o uvedený komplet zájem, můžete stahovat (58 MB). Z našeho pohledu je nevýhodou, že projekt obsahuje anglické verze produktů. Od verze 1.5.0.6 je jeho součástí i MozBackup.

Upravené předvolby RSS ve Firefoxu 2.0

Ukázka upravených předvoleb RSS

Firefox 2.0 odložen

To co se po odkladech betaverzí dalo očekávat, se stalo skutečností. Vydání Firefoxu 2.0 bylo o měsíc odloženo. Nové předpokládané datum vydání je 24. října 2006. Aktuální plán vývoje je tedy následující:

 • 25. – 31. srpna – Firefox 2.0 Beta 2
 • 19. září – Firefox 2.0 RC1
 • 2. října – Firefox 2.0 RC2
 • 11. října – Firefox 2.0 RC3
 • 24. října – Firefox 2.0 Final

Není určitě bez zajímavosti, že vydání Firefoxu 1.5.0.7 bylo z konce září přesunuto na 7. září.

Úprava aktualizačního mechanismu ve Firefoxu 2.0

Firefox od verze 1.5 obsahuje inkrementální aktualizace. Když vyjde bezpečnostní aktualizace, uživateli se stáhne malý rozdílový soubor a nemusí tak pokaždé stahovat celý Firefox znovu. Díky tomu se instalace Firefoxu aktualizují velmi rychle a objevená chyba nemá prakticky šanci být zneužita. S příchodem Firefoxu 2.0 dozná tato aktualizační služba dalších vylepšení.

První zajímavou novinkou je nové varování, které informuje o tom, že některá nainstalovaná rozšíření nebudou po aktualizaci funkční (+ seznam, která rozšíření). To bývá často problém zejména při přechodu na novou verzi (např. z 1.0 na 1.5).

Druhé vylepšení spočívá v možnosti výběru verze, kterou chcete používat. Až vyjde Firefox 2.0, Firefox 1.5 bude podporován ještě minimálně půl roku. Pokud z nějakého důvodu budete chtít zůstat na verzi 1.5, budete moci novou verzi, která se vám přes aktualizace nabídne, odmítnout a používat stávající řadu. Bezpečnostní aktualizace se vám budou dále instalovat až do skončení podpory, kterou vám aktualizační mechanismus oznámí a nabídne stažení nové verze Firefoxu.

Nová verze se, narozdíl od bezpečnostních aktualizací, nebude automaticky instalovat, ale bude pouze nabídnuta tj. uživatel se rozhodne, zda ji chce či chce nadále používat stávající řadu.

Firefox Circle

Každý alespoň jednou slyšel o "tajemných kruzích v obilí". Ale že už i Firefox? :) Více...

Take Back the Field :)

Nové nastavování domovské stránky ve Firefoxu 2.0

Firefox 2.0 obsahuje v posledním nočním buildu v dialogu Možnosti novou formu nastavování domovské stránky. Krom možností na nastavení domovské a prázdné stránky máte nyní k dispozici volbu na obnovení poslední relace tj. panelů, které jste měli otevřeny před posledním ukončením Firefoxu. Můžete tak snadno zapnout správu relací mezi jednotlivými spuštěními Firefoxu bez nutnosti konfigurace about:config. Podotýkám, že ve výchozí konfiguraci Firefox 2.0 obnovuje panely pouze po pádu prohlížeče.

Ukázka nového nastavování domovské stránky

Výsledky první ankety Firefox User Panel

O Firefox User Panel jsem zde již hovořil. K dispozici jsou již výsledky prvního dotazníku. Na něj prozatím odpovídalo přes 5000 respondentů a obsahuje některé zajímavé základní údaje o uživatelích Firefoxu. Odpovědmi na dotazníky můžete pomoci i vy!

Nový editor zdrojového kódu pro Gecko

Daniel Glazman, autor editoru Nvu, ve svém blogu publikoval ukázku nového editoru zdrojového kódu pro Gecko na kterém pracuje. Na ukázce níže si můžete všimnout zejména nabídky na doplnění kódu, která je jednou z novinek. Daniel prozatím neuveřejnil, čeho by měl být editor součástí. Editor je v současné době ve fázi rozpracování.

Ukázka možností editoru

Obrázek byl převzat z blogu Daniela Glazmana.

Thunderbird 2.0 s upraveným motivem vzhledu

Jak jistě víte, Firefox 2.0 přijde s upraveným motivem vzhledu. S úpravou vzhledu však nezůstane jen u něj. Obdobnou změnu čeká i připravovaný Thunderbird 2.0. Postup těchto úprav můžete sledovat v bugu 345887. K dispozici jsou již první ukázky:

Vzhled hlavního okna

Okno s předvolbami

MozBackup 1.4.5 Beta 2

Dnes jsem uvolnil druhou betaverzi MozBackupu 1.4.5. K dispozici je pouze v angličtině, ale češtinu si můžete snadno přidat. Jedná se o testovací verzi, takže ji nepoužívejte na své důležité zálohy. Oproti první betaverzi je opravena chyba, která se projevovala nezálohováním a chybovým hlášením Failed to load DelZip179.dll. Zájemci stahujte (860 kB).

K-Meleon 1.0.1

Webový prohlížeč K-Meleon, o kterém jsem zde již hovořil, vyšel ve verzi 1.0.1. Ta je založena na Firefoxu 1.5.0.6 a opravuje tak stejnou chybu, která se v této verzi vyskytla. Zájemci mohou stahovat opravenou verzi.

Alpha verze Gecka 1.9 bude vydána samostatně

Až dosud jsme si zvykli, že testovací verze renderovacího jádra Gecko vycházela vždy společně s alfa, beta... verzemi Firefoxu či kdysi Mozilla Suite. Alpha verze renderovacího jádra Gecko 1.9, která vyjde letos na podzim, však vyjde samostatně tj. nebude součástí Firefoxu 3.0 Alpha, jak by se dalo očekávat.

Zdroj: mozilla.dev.planning

Vylepšená Správa vyhledávacích modulů

Dialog Správy vyhledávacích modulů Firefoxu 2.0 doznal opět menšího vylepšení. Před nedávnem jsem zde hovořil, že Firefox 2.0 obsahuje možnost obnovit standardní vyhledávací moduly, které jsou instalovány přímo s Firefoxem. Toto obnovení se může hodit zejména tehdy, když si omylem některý ze standardních vyhledávacích modulů odstraníte. Nyní je tato volba standardní součástí dialogu na správu modulů.

Ukázka vylepšené dialogu

Jak na podpisy v Thunderbirdu

Thunderbird umožňuje, obdobně jako celá řada jiných e-mailových klientů, vkládat do poštovních zpráv podpisy (signatury). Podpis je krátký text, který se vkládá na konec poštovní zprávy a od samotného textu zprávy je oddělen dvěmi pomlčkami. Do podpisu se většinou vkládají kontaktní údaje, citáty apod.

Pokud chcete vkládat podpisy do poštovních zpráv, musíte si ho nejprve vytvořit. Podpis vytvoříte jednoduše jako textový soubor (*.txt) třeba v Poznámkovém bloku. Ne, textové dokumenty z Wordu (*.doc) skutečně nejsou možné. Tento textový soubor si libovolně uložíte na disku. Následně přejdete v hlavní nabídce do Nástroje -> Nastavení účtu, zde zvolte svůj účet klepnutím na e-mailovou adresu v seznamu vlevo, zaškrtněte volbu Připojovat tento podpis a klepnutím na tlačítko Vybrat zvolíte uložený textový soubor. Od této chvíle se vám bude do e-mailové zprávy vkládat podpis.

V souvislosti s podpisy se často objevují dva dotazy. První zní, jak odstranit dvě pomlčky, které začínají podpis. Odpověď zní, že ty odstranit nelze, protože podle nich e-mailový klient rozeznává, kde začíná podpis a podle toho s ním pracuje. Pokud chcete vkládat text bez uvedených pomlček, pak pravděpodobně hledáte rozšíření Quick Text či Signature.

Druhým častým dotazem je, zda je možné mít k jednomu poštovnímu účtu více podpisů a možnost mezi nimi snadno přepínat. Tato funkce v Thunderbirdu standardně není. Můžete si ji však doinstalovat formou rozšíření Signature Switch. Toto rozšíření umožňuje i vkládání náhodných textů z databáze, což se hodí například na vkládání vtipů či citátů.

Upravené předvolby pošty v SeaMonkey 1.1a

Upravené nastavení upozornění na novou poštu

Globální nastavení nevyžádané pošty

Vylepšená podpora štítků

Jak na oddělené poštovní účty v Thunderbirdu

Pokud jste používali starší verze Mozilla Suite či Thunderbirdu, pravděpodobně víte, že jediná možnost organizace více poštovních účtů spočívala v jejich oddělení. Jednoduše jste je měli seřazeny pod sebou s tím, že každý účet u sebe měl složky jako Doručená pošta, Koncepty, Šablony apod. Řadě uživatelů přecházejících z konkurenčních e-mailových klientů však tato organizace nevyhovovala. Chtěli mít pro více poštovních účtů jednu složku Doručená pošta, jednu složku pro Koncepty apod. Tato možnost se proto do Thunderbirdu zahrnula a stala se výchozí. Řada starších uživatelů se mylně domnívá, že koncepce oddělených účtů v Thunderbirdu není. Ona tam ale je.

Standardně se všechny nové účty integrují do účtu Místní složky. Pokud chcete samostatné účty, vždy ve třetím okně Průvodce vytvářením účtu odškrtněte volbu Použít globální Doručenou poštu (ukládat poštu v místních složkách). Účet bude vytvořen jako oddělený. Pakliže již máte vytvořené účty pod Místní složky a chcete je oddělit, přejděte do Nastavení účtů (v hlavní nabídce Nástroje -> Nastavení účtu), v konkrétním účtu zvolte Nastavení serveru, tlačítko Rozšířené a v zobrazeném dialogu změňte zvolenou volbu Globální doručená pošta na Doručená pošta pro tento účet.

V případě, že řešíte opačný postup tj. přechod z oddělených účtů na jeden globální, nastavte u všech účtů volbu Globální doručená pošta. Dejte však pozor na všechna varování, která při této operaci Thunderbird zobrazuje.

Mozilla Labs

Mozilla Corporation včera spustila nový projekt – Mozilla Labs. Pod mottem "Exploring the Future of the Web" se skrývá aktivita, jejíž cílem je stručně řečeno "výzkum" v oblasti webu, webových technologií a software, který je s ním v interakci. Detailnější cíle Mozilla Labs jsou shrnuty v prezentaci. Bližší informace o Mozilla Labs naleznete na stránce Mozilla Wiki.

MBOX Viewer

Jak asi řada z vás ví, Thunderbird ukládá svou poštu do uživatelského profilu do souborů, které jsou ve formátu MBOX. Pokud jste si zvykli archivovat starou poštu na CD/DVD a z Thunderbirdu ji následně odstraňujete, asi jste se někdy dostali do situace, kdy se potřebujete na nějaký starý e-mail podívat. Obnovovat kvůli tomu staré složky od Thunderbirdu je přecejen trochu nepraktické. Pro takovéto případy se vám může hodit utilitka MBOX Viewer s pomocí níž si můžete jednoduše prohlížet libovolně umístěné složky s poštou.

Jak snadno skrývat okénko s kalendářem v Lightningu

Když jsem zde kdysi hovořil o Lightningu 0.1 tj. rozšíření, které přidává do Thunderbirdu kalendářové funkce, nelíbilo se mi překážející okno s kalendářem. Mluvím o tom okně, kde je zobrazen kalendář, seznam úkol apod. To okno zkrátka zabírá místo a člověk se pak obtížně dostává ke složkám s poštou. V hodnocení Lightningu 0.1 jsem sice hovořil o jednom řešení, nebylo však úplně ideální. Nyní jsem objevil lepší řešení v podobě rozšíření ltnToggler. Po jeho nainstalování můžete do hlavní lišty přidat tlačítko, které slouží jako přepínání mezi zobrazením/nezobrazením uvedeného okna.

Firefox 2.0 Beta 2 odložen na 23. srpna

Na Mozilla Developer Center se dnes objevila informace, že vydání Firefoxu 2.0 Beta 2 se opět odkládá o týden. Původní datum vydání bylo ohlášeno na 9. srpna, následně bylo "potichu" posunuto na 16. srpna a nyní byl oznámen další odklad na 23. srpna, což by měl být konečný termín. Důvodem odkladu je dosud velký počet chyb, které brání jeho vydání. Vydání následujících RC verzí a finální verze zůstává zatím beze změn.

Jak funguje ochrana proti podvodným stránkám ve Firefoxu 2.0

Firefox 2.0 přichází s ochranou proti podvodným stránkám. Pokud jste četli poznámky k vydání Firefoxu 2.0 Beta 1, pravděpodobně to víte. Nicméně jak jsem zjistil, stále řada lidí nechápe, co uvedená funkce děla a na jakém principu to celé funguje. Zkusím to tedy jednoduše vysvětlit.

Celé se to točí okolo výrazu phishing. Jedná se o snahu oklamat vás a získat z vás údaje jako hesla, čísla kreditní karty apod. Typický scénář probíhá tak, že vám příjde e-mail, který se tváří jako e-mail od nějaké instituce (typicky banky), která vás kvůli nějaké zámince žádá, abyste se například přihlásili do banky, někam zadali citlivé údaje apod. V témže e-mailu je pak uveden odkaz na co máte klepnout. Vzhledem k tomu, že podobné e-maily bývají ve formátu HTML, odkaz se tváří jako kdyby směřoval např. na adresu banky (budí tudíž důvěru), ale ve skutečnosti směřuje na jinou stránku, která se sice tváří jako stránka banky, ale ve skutečnosti má jediný cíl – získat z vás požadované informace (např. hesla), aby je mohl záškodník zneužít.

Phishing je problémem hlavně v zahraničí. U nás se sice objevili první pokusy, ale nejednalo se o nic velkého. Firefox 2.0 přichází s ochranou proti phishingu a tato ochrana je standardně zapnutá. Ve výchozím nastavení si Firefox pravidelně stahuje z webu databázi podvodných stránek, kterou si ukládá do uživatelského profilu do souboru urlclassifier.sqlite. Pokud Firefox narazí na podvodnou stránku, dá to poměrně jasně vědět:

Ukázka varování před podvodnou stránkou

Jedná se tedy o klasické porovnávání adres vůči adresám v databázi. Databáze by tedy měla být co nejaktuálnější. Bohužel se mi nepodařilo zjistit, jak často Firefox svou lokální databázi z webu aktualizuje. Protože nové podvodné stránky rostou jako houby po dešti, máte též možnost online kontroly. Tu si můžete zapnout v dialogu Možnosti a probíhá tak, že po zadání adresy do adresního řádku a odklepnutí se provede kontrola adresy, zda náhodou nechcete navštívit podvodnou stránku. Toto ověřování probíhá zabezpečeně. Výhodou je, že toto ověřování probíhá vždy vůči aktuální databází a není nutné ji celou stahovat. Nevýhodou může být občasné zpomalení přechodu na novou stránku.

Data o podvodných stránkách jsou standardně stahována od společnosti Google, ale v zásadě lze Firefox nastavit na přijímání či online ověřování u libovolné služby tohoto typu. K jejich nastavení můžete použít předvolby začínající browser.safebrowsing na konfigurační stránce about:config. Pokud chcete nahlásit podvodnou stránku či máte pocit, že některá stránka je označena jako podvodná omylem, můžete k tomu použít webový formulář.

Blokování nebezpečných rozšíření ve Firefoxu 2.0

Pokud provozujete noční buildy Firefoxu 2.0, mohli jste si všimnout, že se ve vašem uživatelském profilu objevil nový soubor pojmenovaný blocklist.xml. Ten souvisí s novou funkcí Firefoxu 2.0 – blokování nebezpečných rozšíření.

Když se ve Firefoxu objeví závažná bezpečnostní chyba či chyba obdobná té, která byla objevena ve Firefoxu 1.5.0.5, jednoduše se vydá nová verze. Ta se díky inkrementálním aktualizacím rychle dostane ke koncovým uživatelům. Tím se snižuje riziko zneužití chyby na minimum. Ne nadarmo se však říká, že potencionálním problémem jsou různá rozšíření. Ta jednak mohou obsahovat bezpečnostní chyby, druhak mohou zahrnovat zákeřný kód, jak nedávno ukázal FormSpy. Vzhledem k pestrosti rozšíření a faktu, že každý má nainstalovánu jinou sadu rozšíření, dělá zneužití chyby obtížnější, ale různý spyware typu FormSpy představuje riziko. Od Firefoxu 2.0 se mu bude čelit "vzdáleným blokováním rozšíření".

Oč jde. Vznikla idea, že před rozšířeními, které obsahují zákeřný kód či mohou poškodit Firefox, lze uživatele varovat. Na straně serveru bude umístěn soubor se seznamem problematických rozšíření, před kterými by měl být uživatel varován (zákeřný kód, bezpečnostní chyba apod.). Tento seznam si bude nainstalovaný Firefox pravidelně stahovat, rozšíření v seznamu porovná s nainstalovanými rozšířeními a případně uživatele upozorní, že to či ono rozšíření by měl odinstalovat či zakázat. Případně jej rovnou zakáže. Nebezpečné rozšíření též odmítne Firefox nainstalovat.

Idea tedy velmi pěkná. Uvidíme, jak se ukáže v praxi. Pokud vás zajímá, jak bude takové varování vypadat, můžete se podívat na screenshot. Uvedená funkce půjde samozřejmě vypnout. K tomu bude sloužit předvolba extensions.blocklist.enable, kterou postačí nastavit na konfigurační stránce about:config na hodnotu false. Četnost aktualizací lze nastavit skrze předvolbu extensions.blocklist.interval. Výchozí hodnota je 86400 (v sekundách), což odpovídá 1x za den. Adresa aktualizačního serveru je uvedena v předvolbě extensions.blocklist.url. Její adresu nemá myslím smysl měnit.

Aktualizace článku s přehledem souborů v profilech aplikací Mozilla

Dnes jsem provedl aktualizaci článku s přehledem souborů, které můžete nalézt v uživatelském profilu aplikací Mozilla. Přehled jsem doplnil o následující soubory:

 • blocklist.xml – seznam blokovaných rozšíření, který je pravidelně stahován z webu Mozilly.
 • kf.txt – soubor s klíči funkce pro detekci podvodných stránek.
 • metrics.xml – sbíraná anonymní data o provozu Firefoxu. Funkce využívající tento soubor je standardně vypnuta a co vím, ještě není funkční.
 • metrics-config.xml – nastavení sbírání anonymních dat o provozu Firefoxu.

Všechny uvedené soubory naleznete až ve Firefoxu 2.0.

Porovnání bezpečnosti Firefoxu 2.0 a Internet Exploreru 7.0

V blogách na ZDNetu se objevilo rozsáhlejší porovnání "bezpečnostních funkcí" prohlížečů Mozilla Firefox 2.0 Beta 1 a Internet Exploreru 7.0 Beta 3. Porovnání je nutné brát s rezervou, protože ani u jednoho produktu se nejedná o jeho finální verzi. Nicméně i tak se jedná o pěkné porovnání a "zhodnocení" autora na závěr je více než výstižné: Ve finále žádný prohlížeč nemůže uživateli zabránit učinit rychlé a zdravé rozhodnutí. Může mu pouze ukázat správnou cestu.

Swift

Pod tímto názvem se skrývá pokus o další webový prohlížeč pro platformu Windows. Swift je webový prohlížeč založený na renderovacím jádře Apple WebKit tj. stejném renderovacím jádře, které využívá webový prohlížeč Safari na Mac OS X. V současné době je Swift ve velmi raném stádiu vývoje a na domovské stránce je k dispozici testovací verze. Prozatím mi prohlížeč přijde jako naprosto nepoužitelný, ale do budoucna uvidíme.

Povídání o prohlížeči Flock na ZDNetu

Na ZDNetu se před pár dny objevil článek o webovém prohlížeči Flock. Pokud se o tento prohlížeč zajímáte, rozhodně stojí za přečtení. Pakliže vám Flock nic neříká, pak vězte, že se jedná o webový prohlížeč postavený na Firefoxu, který do sebe integruje funkce na podporu blogování, sdílení fotek, lepší práci s RSS atd. Bližší informaci o tomto prohlížeči naleznete na jeho domovské stránce. Prohlížeč je ve vývoji a finální verze by měla být dostupná do konce tohoto roku.

Překlad Firefox FAQ na Mozilla.sk

Na webu Mozilla.sk byl dnes uveřejněn překlad Firefox FAQ do slovenštiny. Jedná se o překlad aktuální verze Firefox FAQ, které naleznete na webu Mozilla.org. Starší verzi tohoto FAQ naleznete v češtině na webu CZilla.cz.

Firefox 1.5.0.7 až po vydání Firefoxu 2.0

Další pravidelná aktualizace Firefoxu 1.5.0.x tj. 1.5.0.7 je nyní předběžně plánována na konec září/začátek října. Pokud se tedy nevyskytne nic mimořádného, vyjde až po vydání Firefoxu 2.0, který je předběžně plánován na 26. září. První testovací verze Firefoxu 1.5.0.7 jsou plánovány na konec srpna.

Zajímavý web o kravičkách :)

"Někdo má rád holky, jiný zase vdolky", říká se v jednom pořekadle. No a někdo zas rád kravičky. Link nejen pro plzeňáky.

Nové pojetí tlačítka Přejít ve Firefoxu 2.0

Po instalaci Firefoxu 1.5 s novým uživatelským profilem nalezne uživatel vedle adresního řádku standardně tlačítko Přejít. Po jeho stisknutí Firefox načte stránku uvedenou v adresním řádku. V upraveném motivu vzhledu, který bude ve Firefoxu 2.0, jste si mohli všimnout, že se již nejedná o samostatné tlačítko na liště, ale o tlačítko spojené s adresním řádkem. No a to se někomu líbí, někomu zase ne.

Ukázka tlačítka

Jak tomu při podobným změnách bývá, jsou doprovázeny celou řadou debat. Někteří uživatelé jsou zkrátka konzervativní (to chápu) a nemají rádi změny. S integrací tohoto tlačítka s adresním řádkem vyvstaly dvě otázky:

 • Jak toto tlačítko z lišty zrušit?
 • Jak vrátit to původní?

Na obě otázky existuje uspokojivá odpověď. Tlačítko zrušíte přes konfigurační soubor userChrome.css ve vašem uživatelském profilu. Do tohoto souboru stačí přidat následující řádky:

#go-button {
  -moz-image-region: rect(0px, 20px, 22px, 5px) !important;
}
.go-button-background, #go-button {
  display: none !important;
}

Pokud si přejete vrátit původní tlačítko Přejít, můžete si ho doplnit pomocí rozšíření Classic Go Button. Pakliže se chcete obdobně zbavit ikonky lupy spojené s polem pro vyhledávání, zadejte do stejného souboru následující řádky:

.search-go-button {
  -moz-image-region: rect(0px, 20px, 22px, 5px) !important;
}
.search-go-button-bkgnd, .search-go-button {
  display: none !important;
}

Jak ve Firefoxu potlačit lištu instalace zásuvného modulu

Firefox obsahuje funkci, která vám umožňuje automatické vyhledání a instalaci chybějících zásuvných modulů. Když například navštívíte stránku, na které některé prvky vyžadují pro zobrazení Flash, zobrazí se vám informační lišta informující o nutnosti instalace. Následně je vám nabídnut průvodce instalací zásuvného modulu. Pokud však uvedený zásuvný modul nechcete nainstalovat, jistě řešíte problém, jak tuto informační lištu vypnout, aby "neotravovala". Řešení je snadné. Přejděte na konfigurační stránku about:config a změňte hodnotu předvolby plugin.default_plugin_disabled na false.

Co když se v Thunderbirdu zobrazuje jako příloha soubor winmail.dat

Příjde vám e-mail a v příloze máte soubor winmail.dat. Pravděpodobně si chvíli budete myslet, že známý omylem přibalil nějaký svůj systémový soubor, ale to jen do té doby, než zjistíte, že e-mail měl obsahovat něco úplně jiného. Čím to, že místo toho zobrazil Thunderbird právě tento soubor?

Příčinou tohoto problému vězí v Microsoft Outlook/Microsoft Exchange odesílatele. Microsoft totiž kdysi vytvořil formát TNEF. Pokud se Microsoft Exchange domnívá, že protistrana používá též e-mailový klient od Microsoftu, který zvládá tento formát, u všech formátovaných zpráv oddělí formátování od textu právě do tohoto formátu. Pokud příjemce používá Microsoft Outlook, klient zprávu opět sestaví a uživateli se zobrazí formátovaný e-mail přesně tak, jak odesílatel zamýšlel.

Problém je, pokud je na druhé straně například Thunderbird. Ten místo tohoto formátování zobrazí nejčastěji právě soubor winmail.dat (občas též Part 1.2 či ATT00005.eml). Řešení spočívá v přesvědčení protistrany, aby tento nestandardní formát nepoužívala. V Outlooku stačí pro vypnutí v hlavní nabídce zvolit Nástroje -> Možnosti, v zobrazeném dialogu zvolit Formát pošty a formát pošty přenastavit z volby Formát RTF Aplikace MS Outlook na HTML nebo Prostý text. Návod na potlačení tohoto formátu u Microsoft Exchange naleznete na stránkách Microsoftu.

Pokud není zbytí a vy potřebujete zobrazit obsah tohoto souboru, doporučuji k tomu utilitku Winmail Opener.

SeaMonkey konečně umí upravovat záložky přímo v nabídce Bookmarks

V posledním nočním buildu SeaMonkey je konečně možné upravovat záložky pomocí místní nabídky přímo v nabídce Bookmarks. Funkce, která je ve Firefoxu již poměrně dlouho, se tak dočkali i uživatelé balíku SeaMonkey. Spolu s absencí historie formulářů a Správce rozšíření se jednalo o jednu z nejčastěji žádaných funkcí.

Klasický motiv vzhledu z Firefoxu 1.5.x pro Firefox 2.0

Pokud používáte noční verze Firefoxu 2.0, pravděpodobně jste si v posledních dvou dnech všimli, že se jeho součástí pomalu stává upravený motiv vzhledu, který nahradí ten původní z Firefoxu 1.0/1.5. Pokud se vám nový motiv náhodou nezalíbí, můžete si ten starý snadno doinstalovat.

Co dělat, když ve Firefoxu nejdou ukládat webové stránky či obrázky

Pokud máte problém s ukládáním webových stránek či obrázků ve Firefoxu, existuje poměrně jednoduchá pomoc. Ukončete prohlížeč, přejděte do uživatelského profilu a odstraňte z něj soubor downloads.rdf. Že jde o problém právě s tímto souborem, který je poškozen, dost často poznáte tak, že si spustíte Konzolu JavaScriptu (v hlavní nabídce pod Nástroje -> Konzola JavaScriptu) a uvidíte v ní chybová hlášení spojená s tímto souborem. Pokud odstranění souboru nepomůže, doporučuji vyzkoušet safe mód Firefoxu a v krajním případě nový uživatelský profil.

Snadné obnovení výchozích vyhledávacích modulů ve Firefoxu 2.0

S Firefoxem je standardně distribuováno několik vyhledávacích modulů. Čas od času se někomu stane, že si některé (či všechny) omylem odstraní. V takovém případě by je rád dostal co nejsnáze zpět. Od Firefoxu 2.0 je na to nově funkce v jeho safe módu. Naleznete ji v úvodním dialogu.

Ukázka úvodního dialogu safe módu

Produkty RealNetworks budou dodávány s instalací Firefoxu

Mozilla Corporation, Google a RealNetworks oznámili dohodu, že v rámci několika příštích let bude spolu s přehrávačem Real Player nabízen Firefox a Google Toolbar, který je spolu s Real Playerem nabízen již nyní. Dohoda se týká též nabízení těchto produktů v rámci služeb Rhapsody a RealArcade. Díky tomu se Firefox dostane k další řadě uživatelů. Objevili se však i hlasy, které říkají, že uvedená dohoda v konečném důsledku poškodí pověst Firefoxu.

Dodatek: Toto samozřejmě neznamená, že by se Real Player apod. stal součástí Firefoxu, to nikoliv. Firefox budete i do budoucna stahovat tak, jak jej znáte. Tato dohoda pouze znamená, že společnost RealNetworks bude ke svým produktům přidávat instalaci Firefoxu.

Firefox User Panel

Mozilla Corporation spustila projekt Firefox User Panel, který má za cíl formou jednoduchých webových dotazníků získávat informace o tom, jak uživatelé používají web, které funkce v prohlížeči používají, co jim chybí apod. Cílem projektu je získat data, která by pomohla ke směřování dalšího vývoje webového prohlížeče Firefox. Pokud se chcete projektu zúčastnit, vyplňte na domovské stránce projektu úvodní formulář a postupem času vám budou chodit odkazy na jednotlivé dotazníky.

Firefox 1.5.0.6, SeaMonkey 1.0.4

Mozilla Corporation dnes uvolnila Firefox 1.5.0.6. Jedná se o neplánované vydání, které opravuje chybu, která se vyskytla díky bezpečnostním opravám Firefoxu 1.5.0.5 a znemožňovala na některých webových stránkách přehrávat streamované video. Opravenou verzi můžete stahovat z ftp.mozilla.org. Brzy bude též k dispozici v rámci automatických aktualizací Firefoxu. Vzhledem k tomu, že stejnou chybou byl postižen i SeaMonkey 1.0.3, vychází opravná verze 1.0.4. Stahovat ji můžete taktéž z ftp.mozilla.org. Česká verze SeaMonkey bude k dispozici do týdne.

MozBackup 1.4.5 Beta

Před chvílí jsem nahrál na web betaverzi MozBackupu 1.4.5. Pokud se s touto verzí neobjeví nějaký problém, rád bych brzy vydal finální verzi. Mezi novinky, které obsahuje tato verze, se řadí hlavně podpora věcí, které s sebou přináší Firefox 2.0 (microsummaries, ochrana proti podvodným stránkám, perzistentní úložiště atd.), menší opravy v zálohování pošty Thunderbirdu a vylepšená podpora některých rozšíření. Bližší informace naleznete v seznamu změn, která je součástí distribuce. Stahovat můžete ZIP soubor (620 kB). Tato verze je určena primárně pro testování. Pokud narazíte na nějakou chybu, dejte mi prosím vědět.

Jak nastavit interval obnovování aktuálních záložek ve Firefoxu

Aktuální záložky, jinak řečeno RSS v záložkách, je jednoduchý způsob, jak odebírat RSS přímo ve Firefoxu bez nutnosti mít nainstalovanou RSS čtečku. Čas od času se uživatelé ptají, jak často se tyto záložky aktualizují a zda lze tento interval nastavit. Odpověď zní ano, lze. Na konfigurační stránce about:config vytvořte předvolbu browser.bookmarks.livemark_refresh_seconds a nastavte ji na počet sekund po kterých se aktivní záložky obnoví. Lze nastavit libovolnou hodnotu vyšší než 60 sekund včetně. Výchozí hodnota této předvolby je 3600 sekund tj. jedna hodina.

Co dělat, když po nekorektním ukončení aplikace Mozilla "zmizí" data

Pokud patříte k těm méně šťastným, patrně se vám již mohlo stát, že po nenadálém výpadku proudu a opětovném startu operačního systému jste neviděli svá data. Záložky, historie, kontakty, pošty... to vše mohlo být rázem "pryč". V té chvíli si asi člověk uvědomí, že to zálohování není vlastně tak špatná věc, ale na to je již pozdě. Co v takové situaci dělat?

Prvně se nevyplatí panikařit, protože uživatelský profil, kam si aplikace Mozilla ukládají svá data, nezmizí z disku jen tak. Většinou se poškodí jen nějaký ten konfigurák a důležitá data zůstanou v pořádku. Dříve než budete dělat nějakou úpravu, proveďte zazálohování profilu. Jednoduše jej zkopírujte na jiné místo na disku. Kde jej naleznete, to se dozvíte v jiném zdejším příspěvku. Druhou možností je celý profil přesunout jinam a začít tzv. nanovo. To znamená, že si vytvoříte nový profil a do něj pak budete obnovovat důležitá data z toho starého.

Příčiny toho, že aplikace Mozilla přestane vidět uživatelská data, bývají v zásadě dvojí. Buď dojde k poškození některého souboru (např. se záložkami) nebo se poškodí hlavní konfigurační soubor prefs.js, která například obsahuje informace o poštovních účtech či složkách s kontakty.

Před jakoukoliv další manipulací ukončete aplikaci Mozilla.

Pokud obnovujete po havárii Firefox, pravděpodobně vás zajímají hlavně záložky a hesla. Pakliže nevidíte své záložky a používáte Firefox 1.5 či vyšší, naleznete jejich zálohy v podadresáři bookmarksbackup. Více v samostatném příspěvku. Informace o tom, jak obnovit hesla, naleznete v jiném příspěvku. Pokud vás zajímají jakákoliv jiná data, nahlédněte do článku s přehledem souborů profilu. V případě poškození některého souboru (např. s historií) vám však bohužel nepomůže ani svěcená voda.

V případě Thunderbirdu jde primárně o obnovu pošty a složek s kontakty. Informaci o nich bývají bohužel právě v souboru prefs.js, který bývá výpadky nejčastěji poškozen. Jeho restaurace by byla pro laika obtížná, a proto zde doporučuji vytvořit si nový uživatelský profil a do něj přesunout data z toho starého. O tom, jak přesouvat poštu z jednoho profilu do druhého, jsem zde již hovořil.

U kontaktů to bude v případě poškození souboru prefs.js obtížnější. Pokud jste měli všechny kontakty uloženy ve výchozích složkách s kontakty, které se v Adresáři jmenují Osobní složky a Sebrané kontakty, postačí vám ze starého profilu do toho nového zkopírovat soubory abook.mab a history.mab. V opačném případě doporučuji následující postup:

Otevřete konfigurační soubor prefs.js v novém uživatelském profilu. Pro každý nalezený soubor s příponou mab přidejte na konec konfiguračního souboru následující řádky:

user_pref("ldap_2.servers.[název].description", "[jméno složky]");
user_pref("ldap_2.servers.[název].dirType", 2);
user_pref("ldap_2.servers.[název].filename", "[soubor.mab]");
user_pref("ldap_2.servers.[název].isOffline", false);
user_pref("ldap_2.servers.[název].protocolVersion", "2");

Místo [název] složte libovolné slovo bez diakritiky, mezer apod. Např. "mojekontakty". Pokud obnovujete více složek s kontakty, musí být každá složka jinak pojmenována. Je v zásadě jedno jak je pojmenujete. Jedná se o interní pojmenování programu. Název složky uvedete místo [jméno složky]. Pokud editujete konfigurační soubor v jiném kódování než UTF-8, pak po spuštění Adresáře budou mít jednotlivé adresáře špatně zobrazené diakritické znaky ve svém názvu. To snadno vyřešíte přejmenováním na správné jméno. Poslední věcí je pak určení souboru s kontakty. Ten napíšete místo [soubor.mab]. Výsledné řádky pak mohou vypadat třeba následujícím způsobem:

user_pref("ldap_2.servers.moje.description", "Mé kontakty");
user_pref("ldap_2.servers.moje.dirType", 2);
user_pref("ldap_2.servers.moje.filename", "abook-2.mab");
user_pref("ldap_2.servers.moje.isOffline", false);
user_pref("ldap_2.servers.moje.protocolVersion", "2");

Podle názvu souboru s příponou mab většinou nepoznáte, jaké kontakty v něm máte. Zvlášť, pokud máte více složek s kontakty. Jejich pojmenování většinou bývá ve formátu abook-[číslo].mab. Jak jsem však již řekl, na pojmenování nezáleží. Složky můžete přejmeovat následně v Adresáři.

Pokud se vše zadařilo, měli byste mít po spuštění znovu přístupnou poštu a kontakty. Pakliže se vám náhodou některý ze souborů s kontakty poškodil, doporučuji jeho obnovu podle návodu.