Přeskočit navigaci

Tento blog byl již ukončen. Aktuální novinky ze světa Mozilly nyní hledejte na webu Mozilla.cz.

Mozilla Add-ons bude opět rozdávat vývojářům trička

Logo Mozilly

Podobně jako před vydáním Firefoxu 2.0, bude i nyní server Mozilla Add-ons rozdávat trička vývojářům. Konkrétněji těm, kteří aktualizují své doplňky do 18. března tak, aby byly kompatibilní s Firefoxem 3.0 Beta 3. Cílem je motivovat autory, aby své doplňky aktualizovali včas pro Firefoxu 3.0, protože jak jistě víte, kompatibilita existujících doplňků je pro řadu uživatelů důležitá při přemýšlení o přechodu na novější verzi. E-mailovou zprávu dnes o této nabídce obdrželi všichni autoři doplňků.

Aby toho nebylo málo, autoři 50 nejpoužívanějších doplňků v den vydání Firefoxu 3.0 budou odměněni sponzorským darem na oslavu vydání Firefoxu 3.0. O konkrétní částce prozatím nebylo rozhodnuto. Zjištění 50 nejpoužívajějších rozšíření patrně proběhne na základě statistik aktualizační služby Mozilla Add-ons, které se pravidelně každý den dotazují jednotlivé instalace Firefoxu, zda neexistují novější verze nainstalovaných doplňků.

Thunderbird 3.0 Alfa 1 v dubnu?

Logo Thunderbirdu

Okolo Thunderbirdu se toho ještě donedávna mnoho nedělo. Po uvolnění ukázkové verze Spicebirdu, který je postaven na Thunderbirdu, přišlo před pár dny oznámení vzniku Mozilla Messaging, organizace, která bude zastřešovat další vývoj Thunderbirdu. Ten je pro verzi Thunderbirdu 3.0 již rámcově navržen a nyní se objevila informace, že předběžné datum zmražení vývoje pro první alfa verzi je 8. dubna. Pokud by bylo toto datum dodrženo, znamenalo by to reálné vydání Thunderbirdu 3.0 Alfa 1 v druhé polovině dubna (můj odhad).

Thunderbird 2.0.0.12

Logo Thunderbirdu

Mozilla Corporation včera uvolnila Thunderbird 2.0.0.12. Jedná se o pravidelnou aktualizaci verze 2.0, která přináší několik oprav včetně bezpečnostních (jedna označena jako kritická). Stávajícím uživatelům Thunderbirdu byla již aktualizace nabídnuta ke stažení, ostatní si mohou stáhnout plnou verzi z webu Mozilla.com.

Vytvořen Netscape Archive

Logo Netscape

Ačkoliv historie prohlížečů z dílny Netscape má utichnout koncem tohoto týdne spolu s ukončením podpory Netscape Navigatoru 9.0, stále je o něm slyšet. Nově byl spuštěn Netscape Archive, kde naleznete k dispozici ke stažení všechny starší verze tohoto prohlížeče spolu se stručnou historií a doprovodnými informacemi. Na samostatné stránce pak naleznete přehled specifických funkcí Netscape Navigatoru 9.0 ve formě doplňků pro Firefox. Pokud tedy hledáte například populární postranní lištu Link Pad, můžete si ji stáhnout.

DOM Inspektor nebude součástí Firefoxu 3.0

Logo Firefoxu

Jednou ze změn v připravovaném Firefoxu 3.0 je odstranění DOM Inspektoru. DOM Inspektor je nástroj, který umožňuje vývojáři procházet DOM model webové stránky či XULu. Pokud instalujete Firefox ve výchozí instalaci, pravděpodobně jste se s tímto nástrojem nesetkali, protože je dostupný jen v rámci volitelné instalace. Vzhledem k tomu, že se jedná o nástroj, který ze spektra uživatelů Firefoxu využije jen minimum z nich, je jeho odstranění vcelku logické.

A co bude vlastně s DOM Inspektorem dál? Jeho příznivci se o něj nemusí bát, protože bude nabízen na serveru Mozilla Add-ons jako samostatný doplněk. DOM Inspektor ostatně nebyl doteď nic jiného než nainstalované rozšíření, byť rovnou po instalaci Firefoxu a pro všechny uživatele. Dostupnost jako doplněk umožní i jeho další vývoj, který bude nezávislý na vývojovém cyklu Firefoxu. Prozatím DOM Inspektor na Mozilla Add-ons nenaleznete, ale mělo by tak být v dohledné době.

Podíl instalací Firefoxu dle jednotlivých zemí

Logo Firefoxu

Podíl Firefoxu stále roste a je zajímavé sledovat, jak se celosvětově mění rozložení jeho uživatelů. Zatímco ještě nedávno byl poměr instalací v USA ku zbytku světa přibližně 50/50 (starší zprávičku již bohužel nemohu dohledat), role se rychle mění. Dle statistik z aktualizační služby, kam se jednotlivé instalace dotazují na informace, zda není k dispozici novější verze Firefoxu, vyplynulo, že za prosinec 2007 jen 29% instalací pocházelo z USA. Na druhém místě bylo Německo s 19%, které bylo následováno Francií (6%), Polskem (4%) a Velkou Británií (4%). Podíl jednotlivých zemí je pochopitelná dán i jejich velikostí, ale postupná změna rozložení v rámci zeměkoule je zajímavá. Firefox je momentálně lokalizován do 50 jazyků a jeho aktuálně největší obliba je v Evropě. Jak se v příspěvku dále uvádí, nejvíce roste podíl „překvapivě“ v Číně.

Připravovaný redesign Mozilla.com

Logo Mozilly

S příchodem Firefoxu 3.0 dojde k úpravě řady webů týkajících se projektu Mozilla. Kromě úpravy vzhledu a funkčnosti Mozilla Add-ons a více méně nesouvisejících úprav webu Mozilla.org se dočkáme i úprav na webu Mozilla.com. Mělo by dojít k úpravě vzhledu webu a také k úpravě jejího obsahu. Na ukázce nového vzhledu, který je prozatím rozpracován, si můžete všimnout úpravy obsahu horní nabídky a taktéž dostupnosti rozšířené nabídky v dolní části stránky.

Eudora 8.0 Beta 3

Logo Mozilly

V průběhu včerejška došlo k uvolnění Eudory 8.0 Beta 3. Eudora je poštovní klient, který je ve verzi 8.0 založen na Thunderbirdu. Hlavní novinou třetí betaverze je přechod na vývojovou verzi Thunderbirdu 3.0, na které je nyní Eudora založena. Obsahuje tak vlastnosti, které Thunderbird teprve přinese jako třeba podporu čtení systémových kontaktů v Mac OS X. Třetí betaverze také přináší opravy, ale celkově se dá říci, že se spíš jedná o přebarvenou vývojovou verzi Thunderbirdu 3.0 do stylu starších verzí Eudory. Zájemci mohou stahovat ze stránek na Mozilla Wiki. Mimo verze pro Windows a Mac OS X je nově dostupná i verze pro Linux.

500 miliónu stažení Firefoxu

Na serveru SpreadFirefox se objevila informace, že Firefox dosáhl mety 500 miliónu stažení. Uvedené číslo bylo dosaženo od listopadu 2004, kdy byla uvolněna verze 1.0 a nezahrnuje inkrementální aktualizace dostupné přímo z programu. Gratuluji!

Firefox a 500 miliónu stažení

Tvorba rozšíření pro aplikace Mozilla v NetBeans

Logo Mozilly

Vývojové prostředí NetBeans nemusím asi řadě z vás představovat. Toto prostředí určené nejen pro vývoj Java aplikací umožňuje, obdobně jako například Firefox, velmi dobrou rozšiřitelnost, takže lze snadno napsat rozšíření, které do něj přidá další funkcionalitu. Jedním z nich je i Foxbeans, který přidává funkce podporující vývoj doplňků pro aplikace Mozilla. Přehledný návod na tento doplněk je dostupný v NetBeans Wiki.

Hledá se design pro oficiální tričko Firefoxu 3.0

Logo Firefoxu

S příchodem Firefoxu 3.0 se dočkáme i nové podoby oficiálního trička prodávaného skrze webový obchod Mozilla Store. Na jeho podobu byla serverem SpreadFirefox vyhlášena soutěž, takže pokud je mezi vámi schopný grafik, máte možnost uplatnit svůj talent. Na vítěze čeká poukázka na odběr zboží na Amazon.com a jeden exemplář trička. Své návrhy můžete posílat dle instrukcí do 16. března.

Netscape Navigator 9.0.0.6 a nabídka přechodu na jiný prohlížeč

Logo Netscape

Původně měla podpora Netscape Navigatoru 9.0 skončit ke konci ledna, ale nakonec byla prodloužena a končí k 1. březnu 2008. Dnes tak byla uživatelům nabídnuta aktualizace na verzi 9.0.0.6, která přináší obdobné opravy jako nedávno uvolněný Firefox 2.0.0.12. Mimo to je součástí aktualizace i nabídka na přechod na Firefox či Flock, která se uživatelům zobrazí v samostatném okně či je dostupná pod červeným výstražným vykřičníkem na stavovém řádku.

Nabídka na přecod na Firefox či Flock z Netscape 9

Flock 1.1 Beta k dispozici

Logo Flocku

Webový prohlížeč Flock, který je založen na Firefoxu, vyšel ve verzi 1.1 beta. Jak již bylo uvedeno dříve, mezi hlavní novinky patří podpora práce s GMailem či Yahoo Mail! přímo z rozhraní webového prohlížeče. Ta je dle screenshotu dostupná z výchozí domovské stránky prohlížeče (jedná se o MyWorld). Mezi další hlavní novinky pak patří podpora Google Picasa a jednoduchý přehled aktivit přátel. Vzhledem k tomu, že se jedná o betaverzi, není primárně určena pro koncové uživatele. Pokud si přesto přejete Flock 1.1 beta vyzkoušet, můžete z domovské stránky stahovat anglickou verzi pro Windows, Linux a Mac OS X.

Mozilla Messaging se představuje

Logo Thunderbirdu

V průběhu dnešního dne došlo k představení Mozilla Messaging. Jedná se o nově vzniklou organizaci, která je dceřinou organizací Mozilla Foundation a do budoucna bude zastřešovat další vývoj poštovního klientu Mozilla Thunderbird. Organizace byla dosud označována jako MailCo. Jak oznámil ve svém blogu David Ascher, CEO nově vzniklé organizace, bude jejím záběrem pošta a webová komunikace.

Co se týče plánů do budoucna, nebylo zvěřejněno nic převratně nového. Jak ji· bylo oznámeno dříve, cílem je uvolnit Thunderbird 3.0 koncem letošního roku. Verze 3.0 by přitom měla přinést integraci rozšíření Lightning, které do Thunderbirdu přidává funkce pro správu času a úkolů, dále pak vylepšené možnosti vyhledávání a dostane se i na vylepšení uživatelského rozhraní.

Co se týče dalších plánů, ty prozatím nemají konkrétní podobu. David Ascher hovoří o nutnosti úpravy architektury Thunderbirdu tak, aby mohl lépe využívat možnosti platformy Mozilla, kterou dnes táhne zejména vývoj Firefoxu. Zajímavou záležitostí jsou pak debaty nad integrací s webovými aplikacemi. Konkrétnější informace o vizi plánuje David zveřejnit brzy.

Zajímavé bude jistě sledovat, jak a zda se jednotlivé nápady a vize dočkají realizace. Po odchodu dvou hlavních vývojářů bude také jistě zajímavé sledovat, jak jejich místo zacelí nově přijatí zaměstnanci. Pokud máte zájem, můžete se ostatně stát jedním z nich. Samotný pohled na domovskou stránku Mozilla Messaging prozatím neskýtá příliš informací, uvidíme do budoucna.

Asociace protokolů s webovými aplikacemi ve Firefoxu 3.0

Logo Firefoxu

Jednou ze zajímavých novinek Firefoxu 3.0, o které jsem zde již hovořil, je podpora asociace jednotlivých protokolů s webovými aplikacemi. V praxi to znamená, že například u protokolu mailto již nebudete omezeni pouze na desktopové aplikace, ale budete moci provést asociaci s webovou aplikací. Budete tak moci například snadno docílit toho, aby se po klepnutí na odkaz s e-mailovou adresou otevřelo okno GMailu s formulářem pro odeslání nového e-mailu. Jediné, co je potřeba, je trocha podpory ze strany webové aplikace. Na Mozilla Developer Center nyní vyšel na toto téma článek, který pro webové vývojáře popisuje, jak do své aplikace začlenit podporu pro uvedenou funkci. Není bez zajímavosti, že se jedná o standardní součást připravovaného HTML 5.0.

Připravovaný vzhled Mozilla Add-ons

Logo Mozilly

Oficiální server s doplňky Mozilla Add-ons se brzy dočká nového designu. V rámci něj též dojde k vylepšení statistik pro vývojáře doplňků, lepší integraci sandboxu (v české verzi přeloženo jako „pískoviště“) a mělo by též dojít ke zjednodušení navigace v rámci webu. Nová podoba Mozilla Add-ons je již k dispozici v testovacím provozu.

Zejména lepší integraci sandboxu uvítají vývojáři doplňků. Platí totiž pravidlo, že pokud chce vývojář na Mozilla Add-ons přidat nový doplněk, putuje nejprve automaticky do sandboxu. Do něj uživatel nemá standardně přístup a lze se do něj dostat jen po registraci a zapnutí přístupu v registrovaném účtu. Ze sandboxu na veřejný web se doplněk dostane až tehdy, když má několik pozitivních recenzí. To je ze začátku velká překážka pro autora, který nemůže snadno získat pozitivní recenze, protože o sandboxu mnoho lidí neví. Nový podoba Mozilla Add-ons by měla tento problém odstranit.

V souvislosti s Mozilla Add-ons ještě jedna zajímavost. Jak jste si už asi přečetli, Správce doplňků Firefoxu 3.0 bude obsahovat integraci s Mozilla Add-ons, která umožní snadné vyhledávání a instalaci doplňků přímo z prohlížeče. Jak se dalo předpokládat, tato integrace přinese na servery Mozilla Add-ons zvýšené nároky. Ty se poprvé projevily při uvolnění Firefoxu 3.0 Beta 3. Server Mozilla Add-ons se při té příležitosti potýkal s výkonostními problémy, které po dobu několika dní poznamenaly odezvy serverů. Hlavní příčiny byly prý identifikovány a odstraněny. Osobně jsme zvědav, jak si poradí s náporem uživatelů po uvolnění finálního Firefoxu 3.0.

Přesouvám ne-Mozilla příspěvky na samostatný blog

Když jsem v půli roku 2005 zakládal tento blog, mělo se jednat o blog o věcech, co mě tak napadnou. Postupem času ale začaly převažovat příspěvky o aplikacích Mozillla a dnes tvoří téměř 100%. Z tohoto důvodu mi kolikrát přijde divné sem psát o něčem, co se aplikací Mozilla netýká ani vzdáleně. Před pár dny jsem se to rozhodl vyřešit a přesunul tyto příspěvky na nový samostatný blog u sebe na webu. Pokud tedy do budoucna budu mít tendenci něco sdělit a nebude se to týkat aplikací Mozilla, naleznete to právě tam. Můj první příspěvek je o důležitosti kompatibility.

Soutěž Extend Firefox má své vítěze

Logo Firefox

Loni v říjnu Mozilla Labs vyhlásil pokračování soutěže Extend Firefox, která byla určena pro tvůrce rozšíření pro Firefox. Ti měli posílat svá rozšíření, která podle nich přináší zajímavou inovaci pro uživatele Firefoxu. Ač byla soutěž primárně určena pro nově vytvořená rozšíření, mohli se jí zůčastnit i v té době již existující. Soutěž byla před časem ukončena a nyní již známe vítěze. Vítězem se stalo rozšíření Mini Map Sidebar, což je postranní lišta, která vám umožní snadno vyhledat v mapě umístění adresy uvedené na webové stránce. Na druhém místě se umístil „kecálek“ SamePlace Instant Messenger a třetí pak Shareaholic, který zpřístupňuje snadné sdílení odkazů.

K-Meleon 1.1.4 a Flock 1.0.9

Logo Mozilly

V návaznosti na vydání Firefoxu 2.0.0.12 jsme se dočkali aktualizace K-Meleonu, webového prohlížeče pro Windows postaveném na Gecku. Verze 1.1.4 přináší obdobné opravy jako již zmíněný Firefox 2.0.0.12. Druhou aktualizací je pak již tradičně Flock, který byl uvolněn ve verzi 1.0.9. Ten přináší taktéž stejné opravy jako Firefox 2.0.0.12 a navíc opravuje některé drobnosti v samotném Flocku. K dispozici je prozatím jen anglická verze.

Návrat zvětšování textu do Firefoxu 3.0

Logo Firefoxu

Jednou z novinek Firefoxu 3.0 je plné zvětšování stránek. To narozdíl od dřívějšího zvětšování, které zvětšovalo pouze text na stránce, provede plné zvětšení layoutu stránky a to včetně objektů na stránce. To s sebou nese výhody i nevýhody, záleží na úhlu pohledu. Mezi výhody určitě patří to, že layout plně zvětšené stránky se při této akci nerozpadne, jak se může někdy stát. Mezi nevýhody patří, že se při tomto zvětšování zvětšuje skutečně vše, takže obrázky na stránce vypadají rozmazaně. Pokud máte na monitoru menší rozlišení, nemusí se vám také po zvětšení stránky vejít stránka na šířku monitoru a zobrazí se nepříjemný horizontální scrollbar.

Pokud patříte podobně jako já mezi příznivce pouhého zvětšování textu na stránce, měli jste až do dnešní vývojové verze Firefoxu 3.0 smůlu. Jednoduše neexistovala předvolba na přepnutí do staršího chování funkce. Počínaje dnešní verzí je však na konfigurační stránce about:config dostupná předvolba browser.zoom.full. Ta ve výchozí hodnotě true zajistí, že se bude provádět plné zvětšování stránky. Pokud však provedete její přepnutí na hodnotu false získáte „pouhé“ zvětšování textu na stránce.

Dodatek: Jak jsem byl upozorněn, uvedené přepnutí můžete realizovat i přímo z hlavní nabídky a to v cestě View -> Zoom -> Zoom Text Only.

Firefox 3.0 Beta 3 k dispozici

Logo Firefoxu

Mozilla Corporation včera uvolnila Firefox 3.0 Beta 3. Jedná se o další vývojový milník Firefoxu 3.0, který od svého předchůdce opravuje přibližně 1300 chyb. Třetí betaverze nově přináší podporu EV certifikátů, vylepšenou ochranu proti malware, integraci se serverem Mozilla Add-ons, podporu pro práci s podcasty a částečně též nové ikonky na platformě Windows. Tato verze je jako vždy primárně určena pro vývojáře a testery. Pokud máte zájem si tuto verzi vyzkoušet, stáhněte si ji z webu Mozilla.com. Další vývojovou verzí by měla být beta 4, jejíž dostupnost je očekávána v první půlce března.

Firefox 3.0 a blokování nebezpečných pluginů

Logo Firefoxu

Součástí Firefoxu 3.0 je nová správa zásuvných modulů (pluginů), která umožňuje jednoduše ze Správce doplňků zakazovat jednotlivé zásuvné moduly. To však není jediná funkce, kterou nová správa zásuvných modulů poskytuje. Tou druhou a neméně důležitou funkcí je možnost blokování starších zásuvných modulů jako například Flash či Java, u kterých je známa závažná bezpečnostní chyba, která by mohla ohrozit bezpečnost uživatele.

V praxi to bude vypadat tak, že se ze serveru bude pravidelně stahovat seznam nebezpečných zásuvných modulů (či konkrétních verzí), které Firefox v případě nalezení nebude používat a jednoduše je zablokuje. Pokud pak navštívíte stránku, která daný zásuvný modul vyžaduje pro zobrazení obsahu a zásuvný modul bude z uvedeného důvodu zablokovaný, zobrazí se vám informační lišta s vysvětlením a odkazem na aktualizaci.

Ukázka informace o blokování zásuvného modulu

Firefox 2.0.0.13 koncem března, verze po Firefoxu 3.0

Logo Firefoxu

Firefox 2.0.0.12 je ještě „horký“, ale pomalu se již plánuje další aktualizace, kterou bude Firefox 2.0.0.13. Vydání této verze je předběžně plánováno na 25. března, ale vše závisí na datu uvolnění Firefoxu 3.0 Beta 4. V týdnu se také již objevily informace o verzích Firefoxu po verzi 3.0. Bude se jednat o tzv. „Technology Preview“ verze, jejichž cílem bude provedení a ověření vnitřních architektonických změn a nebudou pravděpodobně obsahovat žádnou novou funkcionalitu. Prozatím se hovoří o dvou verzích. Ta první by měla být dostupná na konci května či začátku června. Ta druhá pak přibližně v půli července. Vše ale pochopitelně závisí na datu uvolnění Firefoxu 3.0.

Připravované změny webu Mozilla.org

Logo Mozilly

Web na adrese Mozilla.org byl odjakživa domovskou stránkou projektu Mozilla. Obsahoval informace o jednotlivých produktech včetně odkazů ke stažení, byly zde informace pro vývojáře a samotné informace o projektu. Později se informace o jednotlivých produktech Mozilla Foundation (nyní Mozilla Corporation) přesunuly na adresu Mozilla.com a vše potřebné pro vývojáře nyní nabízí Mozilla Developer Center.

Zákonitě tak vyvstala otázka, co se samotným webem Mozilla.org, který nyní obsahuje mnoho nesourodého obsahu. Po dlouhé debatě bylo rozhodnuto, že novou rolí webu Mozilla.org bude komunitní portál. Obsah, který se s touto novou rolí neslučuje, bude archivován, přesunut jinám či aktualizován. Více o plánovaných změnách naleznete v Mozilla Wiki. Web Mozilla.org má za sebou už desetiletou historii. Kolik jeho podob pamatujete?

Původní vzhled

Původní vzhled mozilla.org

Po prvním výrazném redesignu

Po prvním výrazném redesignu

Aktuální podoba

Aktuální podoba

Zůstane Spicebird open-source?

Logo Mozilly

Řada uživatelů v současnosti pozoruje dění okolo Spicebirdu, programu integrujícím poštu a spravu času do jednoho balíku postaveném na Mozille. Pokud jste o Spicebirdu dosud neslyšeli, doporučuji si o něm přečíst článek na serveru Root.cz. Nejeden uživatel si také klade otázku, jak to bude s budoucími verzemi tj. zda budou volně dostupné jako aktuální verze či budou zpoplatněné. V blogu tvůrců se ale objevila informace, že produkt by měl být i nadále dostupný zdarma a jeho zdrojové kódy budou volně dostupné pod trojlicencí GPL/LGPL/MPL, což umožňuje jeho případné zahrnutí v Thunderbirdu, Lightningu apod. Z čeho ale hodlají autoři financovat vývoj, je mi prozatím záhadou. Dost možná spoléhají na prodej podpory či služeb.

Firefox 2.0.0.12, SeaMonkey 1.1.8 a Camino 1.5.5

Logo Mozilly

Mozilla Corporation včera večer uvolnila Firefox 2.0.0.12. Jedná se o pravidelnou bezpečnostní aktualizaci, která kromě řady oprav přináší také opravy několika bezpečnostních chyb. Firefox 2.0.0.12 je podobně jako předchozí verze automaticky nabízen uživatelům v rámci inkrementálních verzí či je možné jej stáhnout z webu Mozilla.com a to včetně české verze. Chvíli po vydání byla uvolněna aktualizace balíku SeaMonkey, jehož uživatelé se dočkali verze 1.1.8. Ta opravuje obdobné chyby jako Firefox 2.0.0.12 a několik dalších, které budou opraveny v Thunderbirdu 2.0.0.12, jehož vydání je plánováno na konec února. K dispozici je prozatím anglická verze, česká je aktuálně dostupná jen v rámci samostatného lokalizačního balíčku. A do třetice tu máme aktualizaci na Camino 1.5.5, které přináší obdobné bezpečnostní opravy.

Firefox 3.0 Beta 3 příští týden

Logo Firefoxu

Následující dny budou na nové verze aplikací Mozilla poměrně bohaté. Již koncem tohoto týdne bysme se měli dočkat Firefoxu 2.0.0.12, což je další plánovaná aktualizace Firefoxu 2.0. Prakticky současně by měl být uvolněn i SeaMonkey 1.1.8 s obdobnými opravami. Hned zkraje příštího týdne by měl vyjít Firefox 3.0 Beta 3 (dle data by to mělo být v pondělí, ale v poznámkách se hovoří o úterku). Vydání Thunderbirdu 2.0.0.12 je pak plánováno na 28. února a konečně zmražení vývoje pro čtvrtou betaverzi Firefoxu 3.0 je předbětně plánováno na 26. února (možná i dříve). Čtvrtá betaverze by pak vyšla pravděpodobně začátkem března.

Yahoo Music převzalo FoxyTunes

Logo Mozilly

Poměrně zajímavou zprávu včera oznámili tvůrci populárního rozšíření FoxyTunes, které umožňuje přímo z Firefoxu ovládat řadu multimediálních přehrávačů. Toto rozšíření a hlavně přilehlý hudební portál se nyní stává součástí Yahoo Music. Pro koncové uživatele to neznamená prakticky žádnou změnu, pro Yahoo Music je to jistě zajímavé rozšíření jeho portfólia. Jak autoři rozšíření dále uvádí, další vývoj bude samozřejmě pokračovat a měli bysme se tak například dočkat podpory dalších multimediálních přehrávačů.

Firefox 3.0 a podpora pro manipulaci s podcasty

Logo Firefoxu

V posledních vývojových verzích Firefoxu 3.0 se objevila podpora pro audio a video podcasty. Možná jste se již na některých stránkách setkali s RSS zdroji, které agregují jednotlivé podcasty. Firefox 3.0 nyní umí nově tento typ RSS zdrojů rozpoznat, zobrazit náhled s možností stažení podcastu a hlavně zajistit integraci s vámi oblíbenou aplikací pro přehrávání podcastů. Celé to funguje obdobně jako u klasických RSS zdrojů.

Náhled na RSS zdroj s podcastem

Ukázka Spicebirdu

Část dialogu Možnosti pro konfiguraci externích aplikací

Část dialogu Možnosti pro konfiguraci externích aplikací

Firefox 3.0 a úpravy ve výchozí konfiguraci JavaScriptu

Logo Firefoxu

Firefox standardně obsahuje konfiguraci JavaScriptu, pomocí které můžete říci, že si nepřejete, aby skript mohl dělat to či ono. Například mu nedovolíte, aby mohl skrývat stavovový řádek, nahrazovat místní nabídku stránky či přesouvat jednotlivá okna prohlížeče. Ve Firefoxu 3.0 je nově rozšířena konfigurace stránek, které smí přesouvat či rozšiřovat okna. To je ve výchozí konfiguraci zakázáno, ale nově to můžete pomocí výjimek konkrétním stránkám povolit. Některé aplikace totiž uvedené funkce JavaScriptu mohou využívat k naprosto korektnímu chování.

Dialog předvoleb JavaScriptu

SeaMonkey 2.0 a podpora RSS

Logo SeaMonkey

Jednou z věcí, kterými aktuální verze SeaMonkey zaostává za Firefoxem, je podpora RSS. Ta je v aktuální verzi 1.1 prakticky nulová, ale s příchodem SeaMonkey 2.0 by se ale tato situace měla zlepšit. V aktuální vývojové verzi přibyla částečná integrace RSS s prohlížečem. Ta zahrnuje detekci RSS zdrojů poskytujících navštívenou stránku a podporu pro aktuální záložky, tj. záložky, které jsou ve skutečnosti RSS zdroje a podle toho se i chovají.

Aktuálně tak podle ikonky v adresním řádku poznáte, zda stránka nabízí RSS zdroje. SeaMonkey 2.0 však bohužel stále nenabízí možnost integrace s jednotlivými RSS čtečkami (např. webovými) či podporu pro RSS v poštovním klientu podobně, jako jí má Thunderbird.

Lišta SeaMonkey 2.0 s ikonou RSS

Přesun tlačítka Domů na Lištu záložek ve Firefoxu 3.0

V posledních vývojových verzích Firefoxu 3.0 mě překvapila jedna poněkud nezvyklá změna a tou je přesun tlačítka Domů (v anglické verzi Home) z hlavní lišty na Lištu záložek.

Tlačítko Domů na Liště záložek