Přeskočit navigaci

Tento blog byl již ukončen. Aktuální novinky ze světa Mozilly nyní hledejte na webu Mozilla.cz.

Tričko Mozilla Add-ons

Logo Mozilly

Obdobně jako u příležitosti vydání Firefoxu 2.0, rozdává i tentokrát server Mozilla Add-ons trička vývojářům, kteří aktualizovali své doplňky včas. Kupodivu se tentokrát nejednalo o aktualizaci s finální verzí Firefoxu 3.0, ale s některou z předchozích betaverzí (tuším, že se jednalo o Betu 3). Protože udržuji dva doplňky, týkala se tato akce i mě. Doplňky jsem aktualizoval včas a v týdnu mi dorazilo tričko. Stejně jako minule má světle modrou barvu, což mi nesedí, ale i tak si ho považuji, protože se jedná o tričko, které se běžně neprodává. Celým vývojem Firefoxu 3.0 se prolínají obrázky robotů (viz též about:robots), takže asi nikoho nepřekvapí, že na tričku je obrázek právě robota. Pro srovnání se můžete podívat, jak vypadalo tričko Mozilla Add-ons k Firefoxu 2.0.

Ukázka trička Mozilla Add-ons

Ukázka trička Mozilla Add-ons

Songbird 0.6 RC2 a nový web s doplňky

Logo Songbirdu

Multimediální přehrávač Songbird se pomalu blíží k vydání verze 0.6. V současné době je k dispozici verze 0.6 RC2 a finální verze je plánována na příští týden. Asi hlavní novinkou bude vylepšení výkonu aplikace, což je věc, která mi osobně nejvíce vadila na předchozích verzích. Hůře na tom je z aplikací Mozilla snad jen přehrávač Miro. Mimo to došlo k vylepšení správy paměti, takže paměťové nároky by měly oproti předchozí verzi klesnout o 15 – 20%. Songbird 0.6 bude také obsahovat nový editor metadat, vylepšený doplněk pro práci s protokolem MTP a řadu dalších novinek, které si můžete přečíst v poznámkách k vydání k verzi 0.6 RC2. Songbird 0.6 RC2 je k dispozici ke stažení. V rámci příprav na uvolnění verze 0.6 došlo též ke spuštění nové podoby stránek s doplňky.

Flock 1.2 (1.2.1) uvolněn

Logo Flocku

Ve čtvrtek byla uvolněna finální verze Flocku 1.2, která již oproti betaverzi nepřináší nic nového. Oproti verzi 1.1 tak v nové verzi naleznete podporu několika dalších webových služeb jako Digg, Pownce či AOL Mail. Mimo to samozřejmě přináší řadu oprav, což u nových verzí bývá zvykem. Znovu podotýkám, že tato verze Flocku je stále založena na Firefoxu 2.0 (ačkoliv Firefox 3.0 již klepe na dveře). Příští verze Flocku by pak dle slov vývojářů měla být již založena na Firefoxu 3.0. Verze by měla být k dispozici během několika měsíců a jsou již k dispozici noční vývojové verze, které nesou označení Flock 2.0. Tak uvidíme. Prozatím je k dispozici verze 1.2, o které naleznete detailní novinky v poznámkách k vydání a novou verzi si můžete stáhnout na domovské stránce (pouze anglická verze). V rámci automatických aktualizací by se měla nová verze nabídnout uživatelům starších verzí během několika týdnů.

Flock 1.2 se ale zdá se příliš dlouho neohřál a již tu máme verzi 1.2.1. Podle mikroblogu Flocku na Twitteru jsou příčinou vydání opravné verze některé problémy s messagebarem (nevím přesně, oč se jedná) u služeb Del.icio.us a Ma.gnolia.

Pokus o světový rekord v počtu stažení Firefoxu 3.0

Logo Firefoxu

Vydání Firefoxu 3.0 se pomalu blíží a při té příležitosti organizuje server SpreadFirefox.com Download Day 2008. Jedná se o akci, jejímž cílem je zapsat Firefox 3.0 do Guinnessovy knihy rekordů jako největší počet stažení software za 24 hodin. Konkrétní den, kdy akce vypukne, není znám, ale dá se očekávat, že tomu bude v den, kdy Firefox 3.0 vyjde či hned ten následující. Kolik stažení tipujete? Kopií Firefoxu 1.0 bylo staženo během prvních 24 hodin více jak 1 milión.

Firefox 3.0 RC2 plánován na 6. června

Logo Firefoxu

Nedávno uvolněný Firefox 3.0 RC1 se docela povedl, takže se chvíli uvažovalo o tom, že vyjde zkraje příštího týdne jako finální verze. Nakonec ale bylo rozhodnuto o vydání ještě jedné RC verze, která opraví některé nalezené chyby, s kterými autoři nechtějí čekat až na verzi 3.0.1. Kód Firefoxu 3.0 RC2 by měl být hotov dnes a samotné vydání je plánováno na konec příštího týdne (6. června). V závislosti na kvalitě této verze může být rozhodnuto o vydání RC3 či bude tato verze později prohlášena za finální.

Dorazila trička z Mozilla Store

Logo Mozilly

Dnes tak trochu netradiční zprávička. Po delším čekání mi dnes do práce dorazila trička z webu Mozilla Store objednaná v rámci akce TrikoZilla, o které jsem tu nedávno psal. Celou akci zorganizoval RNA, kterému tímto patří velký dík, protože samostatné objednávky jsou pro řadu našinců díky velkému poštovnému těžko dosažitelné. Trochu bych se pozastavil u zboží, které Mozilla Store distribuuje. Objednával jsem si celkem tři trička velikosti L a přijdou mi docela velká. Pokud tedy budete objednávat trička z Mozilla Store a budete váhat mezi velikostmi, berte rozhodně vždy menší. Nejedná se pouze o problém u velikosti L, kolega má tentýž u XL. Samotný materiál trička mi přijde průměrný, u „nažehledných“ obrázků však neočekávám příliš dlouhou životnost. Zvlášť u trička s logem Bugzilly. Mimo triček jsem si jako doplněk objednal podložku pod myš. Abych řekl pravdu, dá se to použít jako univerzální kulatý tácek většího rozměru, ale jako podložku pod myš ne. Myš po ní velmi špatně klouže a jako podložka by se to zničilo hodně rychle.

Nové logo MozBackupu

Logo Mozilly

Možná si ještě vzpomínáte, jak jsem zde hledal nové logo pro MozBackup. K mému překvapení se ozvalo hned několik lidí a dostalo se ke mně několik pěkných návrhů. Tímto všem děkuji (a poděkuji ještě soukromě) a myslím, že mohu oznámit, že hledání slavilo úspěch. Vítěné logo vytvořil Miro Pavelka z gLabs, kterému tímto děkuji.

Logo MozBackupu

Support Firefox Day

Logo Firefoxu

Včera se na Mozilla IRC na kanále #sumo uskutečnil Support Firefox Day. Jak již název napovídá, celá akce se točila okolo podpory uživatelů Firefoxu, nových stránek Mozilla Support a v rámci celého dne byla možnost se zeptat některých lidí z Mozilla Corporation na věci týkající se Firefoxu a souvisejících témat. Jednotlivé rozhovory jsou přepsány, takže si můžete přečíst rozhovor s Asou Dotzlerem, Johnem Lilli (CEO Mozilla Corporation), Mikem Beltznerem a Mikem Connorem (vývojář).

Firefox 3.0 a mikroformáty

Logo Firefoxu

Jednou z uváděných novinek Firefoxu 3.0 je podpora pro mikroformáty. Řada uživatelů se při té příležitosti ptá, kde ji ve Firefoxu 3.0 najdou. Vše se má tak, že podpora je v současné době realizována na úrovni API, které je dostupné autorům doplňků. Ve Firefoxu 3.0 jako takovém nenaleznete žádný grafický prvek, který by ukazoval, že navštívená stránka obsahuje mikroformáty nebo který by umožňoval s nimi nějakým způsobem manipulovat.

Michael Kaply, který se velkou měrou zasloužil o podporu mikroformátů ve Firefoxu 3.0, pak ve svém blogu vysvětluje, co je toho příčinou. Problém není technický, jen se řeší otázka, jak dostupnost mikroformátů na stránce vhodně zobrazit uživateli tak, aby s nimi mohl snadno pracovat a hlavně aby věděl, k čemu je to vlastně dobré. Michael Kaply je ostatně autorem doplňku Operator, které do Firefoxu přidává konkrétní podporu pro práci s mikroformáty, a které je součástí Mozilla Labs. Podpora je realizována ve formě nové lišty či tlačítka, které si uživatel přidá do existujících lišt Firefoxu.

Otázka se také vede o formě, jakou by uživatel přidával způsob, jakým se bude moci s nalezeným mikroformátem manipulovat. Pokud například bude na stránce umístěn mikroformát s kontaktem, budete moci jej chtít přidat do vašeho poštovního klientu, což může být například schránka na GMailu či libovolný poštovní klient na vašem desktopu. Budete tedy potřebovat něco, co bude říkat, jakým způsobem s mikroformátem manipulovat.

U vyhledávání ve Firefoxu je to například vyhledávací modul, který si můžete přidat či odebrat. U mikroformátů prozatím nic podobně rozšířeného neexistuje. Již zmíněné rozšíření Operator má způsoby manipulace s mikroformáty umístěné v JavaScriptových souborech, což jak Michael Kaply uvádí, není příliš vhodné (např. z bezpečnostních důvodů). Hledá se tedy vhodný způsob. Nedávno uvolněná betaverze Internet Exploreru 8.0 přišla se specifikací OpenService, na které je založena funkce Activities. Michael Kaply již pracuje na přidání podpory pro příští verzi Operatoru. K dispozici je i samostatné rozšíření Firefox Activities.

Camino 1.6.1

Logo Camina

Bylo uvolněno Camino 1.6.1. Jedná se o aktualizaci řady 1.6, která nepřináší novou funkcionalitu, ale pouze opravy chyb. Aktualizace na tuto verzi je samozřejmě pro všechny uživatele doporučena. K dispozici je anglická a multijazyková verze, jejíž součástí je tentokrát i čeština.

Flock 1.2 Beta

Logo Flocku

Webový prohlížeč Flock, který je založen na Firefoxu, je nyní dostupný ve verzi 1.2 Beta. Ta dle přehledu novinek nepřínáší nic moc nového, „jen“ přidává integraci se službami Digg, Pownce a AOL Mail. Docela překvapivé je pro mě zjištění, že tato verze je ještě založena na Firefoxu 2.0 namísto připravovaném Firefoxu 3.0. Tvůrci Flocku totiž nedávno deklarovali, že chtějí vydat Flock založený na Firefoxu 3.0 krátce po jeho vydání. Nu uvidíme. Zájemci o betaverzi Flocku 1.2 si ji mohou stáhnout na domovské stránce. K dispozici je pouze anglická verze.

Plánován Firefox 3.1 a Firefox 4.0

Logo Firefoxu

Mike Schroepfer z Mozilla Corporation včera v diskusní skupině mozilla.dev.planning informoval o plánech na budoucí verze Firefoxu. Jak jsem v předchozím příspěvku naznačoval, příští verzí by měl být Firefox 3.1. Jeho betaverze je aktuálně plánována na konec léta a finální verze před koncem roku. Tato verze by měla být založena na renderovacím jádře Gecko 1.9.1 a měla by obsahovat převážně novinky, které se z časových důvodů nevešly do Firefoxu 3.0. Mělo by se hlavně jednat o další vylepšení výkonu, adresního řádku či lepší integraci s jednotlivými systémy.

Poté je další plánovanou verzí je Firefox 4.0, jenž by měl být založen na výrazně upravené platformě Mozilla 2.0/Gecko 2.0. Betaverze by měla být dostupná v půlce roku 2009 a finální verze je předběžně plánována na konec roku 2009. Aktuálně se na Mozille 2.0/Gecku 2.0 pracuje už více jak 8 měsíců. Krátce je také zmíněn Firefox Mobile, který je aktuálně ve vývoji a u něhož jsou dostupné i první vývojové verze. Veřejné vývojové milníky by měly být dostupné ke konci tohoto roku a budou patrně založeny na Firefoxu 3.1.

Co se týče Firefoxu 2.0, pak jeho podpora bude končit standardně půl roku po vydání další hlavní verze tj. Firefoxu 3.0. Podpora tedy skončí pravděpodobně koncem roku spolu s uvolněním Firefoxu 3.1 a Firefox 3.0 bude podporován ještě nejméně půl roku po vydání Firefoxu 3.1. Četnost vydávání bezpečnostních aktualizací se měnit nebude a v závislosti na situaci to bude každých 6-8 týdnů. V případě výskytu kritické chyby samozřejmě bude vydána aktualizace co nejdříve.

Firefox 3.1 do konce roku?

Logo Firefoxu

Uvolnění Firefoxu 3.0 se pomalu blíží a řadu uživatelů již zajímá, co přijde po něm. Mozilla Corporation prozatím plány na další verzi oficiálně neřekla, ale již dlouhodobě se ví, že další hlavní verzí renderovacího jádra bude Gecko 2.0, které přijde spolu s větším redesignem platformy Mozilla označované jako Mozilla 2.0. Z tohoto důvodu se již delší dobu diskuovalo o tom, zda nevyjde před Mozilla 2.0 ještě nějaká verze. Přecejen, Mozilla 2.0 tu jen tak nebude.

V této souvislosti se v poslední době začalo mluvit o Firefoxu 3.1, který by byl založen na renderovacím jádře Gecko 1.9.1. V systému na správu chyb projektu Mozilla (Bugzille) se už o této verzi hovoří a někteří zaměstnanci Mozilla Corporation šli v diskusích na IRC Mozilly dokonce tak daleko, že prohlásili, že Firefox 3.1 je plánován již na listopad letošního roku. Šlo by tedy patrně o verzi s méně novinkami.

Novinky této verze prozatím pochopitelně nejsou známy, ale existuje krátký seznam novinek v Gecku 1.9.1. Z něj vyplývá, že se plánují práce související s připravovanou mobilní verzí Firefoxu, vylepšení v SVG, novinky v CSS (font-face, font-stretch, text-shadow atd.) a podpoře tagů pro audio a video ze specifikace HTML5. V Bugzille jsem též zaregistroval hotový kód na podporu selektorů z CSS3, čímž bude podpora selektorů z CSS v Gecku kompletní.

Vše je pochopitelně zatím předběžné a na detaily si budeme muset počkat.

MozBackup 1.4.8

Logo Mozilly

V průběhu dneška jsem dokončil MozBackup 1.4.8. Oproti 1.4.7 tato verze nově přináší podporu pro aplikace Mozilla Sunbird, Flock a Spicebird. Nová je možnost provádět automatickou zálohu a uživatelé mají též možnost zálohovat profily přenosných verzí aplikací (tzv. Portable). Program též nabízí zálohování neznámých souborů z uživatelských profilů a samozřejmě byla opravena i řada chyb. Zájemci mohou stahovat instalační program či ZIP verzi.

Mozilla Add-ons bude vydávat magazín about:addons

Logo Mozilly

Oficiální server s doplňky Mozilla Add-ons bude vydávat elektronický magazín. Bude zaměřen na vývojáře doplňků, kteří v něm naleznou informace o novinkách týkajících se vývoje doplňků či novinkách na serveru Mozilla Add-ons. Zájemci se mohou přihlásit k odebírání. První číslo by mělo být rozesíláno již příští týden a nebylo řečeno, jak často bude magazín vydáván. Mozilla již vydává magazín about:mozilla, který pravidelně každý týden shrnuje novinky ze světa Mozilly.

Firefox 3.0 RC1 k dispozici!

Logo Firefoxu

Mozilla Corporation včera uvolnila Firefox 3.0 RC1. Jedná se o prvního kandidáta na vydání Firefoxu 3.0, který ovšem není finální verzí Firefoxu 3.0. Oproti Firefoxu 3.0 Beta5 jsou viditelné změny pouze v úpravách vzhledu aplikace, opravena byla též řada chyb. Přehled hlavních novinek oproti Firefoxu 3.0 naleznete v poznámkách k vydání nebo v přehledovém článku na serveru Root.cz (druhá část). Uvedená verze je určena primárně pro vývojáře a testery. Běžní uživatelé by měli vyčkat až na finální verzi, protože řada doplňků ještě není aktualizována pro Firefox 3.0. Zájemci mohou Firefox 3.0 RC1 stahovat na webu Mozilla.com. Pokud nebudou v této verzi nalezeny žádné chyby blokující vydání, bude tato verze později označena jako Firefox 3.0. Ze zkušeností z předchozích verzí se však dá očekávat, že vyjde ještě minimálně jedna RC verze.

Firefox 3.0 a porovnání vzhledu na jednotlivých platformách

Logo Firefoxu

Jednou z novinek připravovaného Firefoxu 3.0 je rozdílný vzhled aplikace na jednotlivých platformách. Pokud tedy budete provozovat Firefox 3.0 například na Windows Vista a v Linuxu, budete mít na každé platformě jiný vzhled. Ukázky nového vzhledu pod Windows Vista jsem tu již několikrát publikoval. Alex Faaborg, který v Mozilla Corporation navrhuje grafické rozhraní, nyní publikoval porovnání vzhledu Firefoxu 3.0 na jednotlivých platformách. Pokud vás tedy zajímá, jak jsou jednotlivé vzhledy rozdílně, nahlédněte.

Jeden z bývalých hlavních vývojářů Thunderbirdu je zpět

Logo Thunderbirdu

Asi si ještě vzpomínáte, že krátce po zahájení diskuse o další budoucnosti Thunderbirdu opustili projekt oba hlavní vývojáři. O dalších plánech Scotta MacGregora a Davida Bienvenuva se od té doby jen spekulovalo a obecně se očekávalo, že budou vyvíjet produkt založený na Thunderbirdu pod vlastní hlavičkou. O to větší pro mě bylo překvapení včerejší oznámení Davida Aschera, CEO Mozilla Messaging, že Davida Bienvenu se stává zaměstnancem Mozilla Messaging. Jeden z hlavních vývojářů je tak zpět, což je rozhodně výrazná pomoc projektu.

Firefox Summit 2008

Logo Firefoxu

Obdobně jako u příležitosti vydání Firefoxu 1.5 a 2.0 se v souvislosti s blížícím se vydáním Firefoxu 3.0 uskuteční Firefox Summit 2008. Jedná se o setkání vývojářů Firefoxu spolu s lidmi, kteří se aktivně podílí na věcech okolo Firefoxu. Setkání se uskuteční na přelomu července a srpna v Kanadě a jeho cílem bude nejen diskuse okolo budoucnosti Firefoxu, ale protentokrát i o souvisejících projektech jako je například Thunderbird. Náklady spojené s akci hradí pozvaným Mozilla Corporation a vybraní přispěvatelé mají již pozvánky ve svých poštovních schránkách.

Mozilla Corporation vstoupila do LiMo Foundation

Logo Firefoxu

Jak oznámil Jay Sullivan, jeden z vývojářů připravované mobilní verze Firefoxu, Mozilla Corporation vstupuje do LiMo Foundation. LiMo Foundation je konzorcium společností snažící se o vytváření otevřené linuxové platformy pro mobilní zařízení. Konzorcium vzniklo v lednu loňského roku a jeho členy jsou nyní kromě Mozilla Corporation společnosti jako Motorola, Samsung, Panasonic nebo například Vodafone. Vstup do sdružení je jedním z dalších kroků Mozilla Corporation související s připravovanou mobilní verzí Firefoxu, která nese kódové označení „Fennec“. Ta kromě linuxové platformy bude podporovat i zařízení, na kterých poběží Windows Mobile.

Thunderbird 3.0 Alfa 1 k dispozici

Logo Thunderbirdu

Mozilla Messaging včera uvolnila Thunderbird 3.0 Alfa 1 (pod kódovým označením „Shredder“). Jedná se o první vývojový milník od uvolnění Thunderbirdu 2.0 a přináší nový Správce doplňků obdobný tomu, který je součástí Firefoxu 3.0. Nový je též nástroj na reportování pádů, vylepšena byla odezva aplikace a nově byla přidána podpora pro čtení z adresáře Mac OS X (jak aktivovat). V poznámkách k vydání se pro změnu nic nepíše o podpoře prohlížení zpráv v panelech, takže je otázka, zda je obsažena či prozatím není aktivována. Thunderbird 3.0 Alfa 1 je vývojová verze, která není určena pro koncové uživatele a můžete si ji stáhnout ze stránek Mozilla Messaging.

Mozilla Add-ons začal akceptovat doplňky pro Firefox 3.0

Logo Firefoxu

Server Mozilla Add-ons začal akceptovat doplňky kompatibilní s Firefoxem 3.0. Dosud mohli autoři doplňků nahrávat pouze verze, které byly kompatibilní s betaverzemi či s verzemi označených 3.0pre, což znamenalo, že doplněk bude fungovat ve vývojových verzích mezi 3.0 Beta a 3.0 RC1. Nyní je hotov kód Firefoxu 3.0 RC1, který již nese označení 3.0 a tvůrci doplňků tak mohou provést otestování svých doplňků a začít je na server nahrávat.

Dokončení přehledu novinek Firefoxu 3.0

Logo Firefoxu

Na serveru Root.cz dnes vyšel článek s dokončením přehledu novinek Firefoxu 3.0. Navazuje na první díl a protentokrát se točí okolo novinek souvisejících s bezpečností, upraveným adresním řádkem či plným zvětšováním stránky.

Kód Firefoxu 3.0 RC1 hotov, Thunderbird 3.0 Alfa 1 brzy

Logo Mozilly

Práce na Firefoxu 3.0 pomalu finišují a vývojáři o víkendu oznámili, že kód pro uvolnění Firefoxu 3.0 RC1 je již hotov. Nyní bude následovat testování, které bude důkladnější než u betaverzí. Uvolnění Firefoxu 3.0 RC1 je aktuálně plánováno na konec května, pokud se samozřejmě neobjeví nějaký závažný problém. Kód Firefoxu 3.0 RC1 je kód, o kterém se vývojáři domnívají, že by již mohl být finální. Pokud tedy nebude nalezen žádný závažný problém, bude verze RC1 později prohlášena za finální. U předchozích verzí Firefoxu však vždy vyšly alespoň dvě RC verze.

Ve fázi testování je nyní i první alfa verze Thunderbirdu 3.0. Ta je nyní v RC verzi a uvolnění Thunderbirdu 3.0 Alfa 1 je plánováno na tento týden. První alfa verze by měla například přinést podporu pro čtení zpráv v panelech či možnost číst systémové kontakty v Mac OS X.

Novinky ve vývoji Songbirdu 0.6

Logo Songbirdu

Multimediální přehrávač Songbird pomalu spěje k verzi 0.6. Její vydání je plánováno na začátek června a autoři do ní plánují několik novinek a vylepšení. V nadcházející verzi se autoři zaměřili hlavně na výkon, takže grafické rozhraní má mít nyní rychlejší odezvu a díky novému alokátoru paměti má dle slov autorů dojít ke snížení paměťových nároků o 15 – 20%. Songbird 0.6 má přinést nový editor metadat a vylepšen má být též doplněk MTP, který přináší podporu pro přenos multimédií mezi desktopem a mobilními multimediálními přehrávači. Novinkou bude též podpora OpenSolarisu a dotazník, jehož dobrovolné vyplnění má autorům pomoci vylepšit Songbird tam, kde si to uživatelé přejí.

Vietnamská lokalizace Firefoxu 2.0 kompromitována virem

Logo Firefoxu

V Mozilla Security Blogu se objevila informace, že došlo ke kompromitaci vietnamského lokalizačního balíčku Firefoxu 2.0 počítačovým virem. Lokalizační balíček neobsahoval vir přímo, ale pomocí vzdáleného volání, které balíček obsahoval, se jej pokoušel stáhnout. Vzhledem k ne úplně přesnému oznámení o celé záležitosti začalo po různých webových magazínech a blozích kolovat řada poloprad, na které vyšlo krátké FAQ s uváděním jednotlivých omylů na pravou míru.

Asi nejdůležitější informací je, že vietnamská lokalizace není oficiální lokalizací Firefoxu 2.0. To znamená, že se nejedná o lokalizaci oficiálně testovanou a distribuovanou Mozilla Corporation. Vientamská lokalizace je (byla?) dostupná formou samostatného lokalizačního balíčku distribuovaného serverem Mozilla Add-ons. Každý nahrávaný doplněk na tento server je automaticky testován na viry. Vzhledem k tomu, že vietnamská lokalizace vir (trojan) přímo neobsahovala, nedošlo k okamžitému odhalení potencionální virové nákazy. Do budoucna se plánuje přidání opatření, aby již k podobným situacím nedocházelo. Co se týče následků, tak od uvolnění Firefoxu 1.0 došlo ke stažení vietnamské lokalizace skoro v 17 000 případech. Infikovaný lokalizační balíček byl na Mozilla Add-ons dostupný od 18. února letošního roku a přesný počet poškozených uživatelů není znám.

Článek o novinkách Firefoxu 3.0

Logo Firefox

Dnes mi na serveru Root.cz vyšel článek o novinkách Firefoxu 3.0. Snažil jsem se v něm shrnout hlavní novinky připravované nové verze Firefoxu, takže pokud tento blog nesledujete pravidelně či si chcete udělat v novinkách přehled, doporučuji si článek přečíst. Vzhledem k tomu, že novinek je celá řada, je článek rozdělen na dvě části. Ta druhá vyjde na stejném serveru brzy.

Firefoxu 3.0 a nová úprava vzhledu správy záložek/historie

Logo Firefox

S dnešní vývojovou verzí Firefoxu 3.0 přišla na Windows Vista výraznější úprava vzhledu Správce stránek (ve Firefoxu 2.0 Správce záložek). Ten je nyní nově zlehka zabarven do modré barvy a horní lišta je pro změnu zabarvena do tmava. Úprava je dle mého názoru dobrá, protože dialog nyní více ladí se zbytkem systému.

Ukázka Správce stránek

Spicebird 0.7 a podpora pro blogování

Logo Mozilly

Jednou z novinek připravovaného Spicebirdu 0.7 je podpora pro blogování. Ještě donedávna nebylo zřejmé, jak přesně chtějí autoři Spicebirdu dát dohromady e-mail a podporu pro blogování, ale nyní nechali nahlédnout do způsobu realizace. Podpora bude realizovaná skrze speciální účet podobně, jako je poštovní účet či účet pro RSS. Pokud uživatel skze tento účet pošle e-mail, provede vlastně publikaci nového příspěvku do blogu. Způsob bude pravděpodobně realizován skrze rozhraní, které pro vzdálenou publikaci podporují dnes nejfrekventovanější blogovací systémy jako WordPress, Blogger či například MovableType. Nový příspěvek do blogu bude moci být opatřen štítky, čímž se sdělí, pod jakým štítkem/značkou/kategorií má být v blogu publikován. Práce s blogy má podporovat i komentáře k příspěvkům či například práci s přílohami. Osobně se na uvedenou funkci začínám těšit.

PluginWatcher - sledování vytěžování Firefoxu zásuvnými moduly

Logo Firefoxu

Jednou z častých příčin náhlého zpomalení Firefoxu bývají nainstalované doplňky či zásuvné moduly. V posledních vývojových verzích se do Firefoxu 3.0 dostala podpora pro sledování aktivity zásuvných modulů. Díky tomu lze snadno zjistit, nakolik zásuvné moduly vytěžují procesor. Za přidáním podpory stojí tvůrci doplňku PluginWatcher, který do stavového řádku prohlížeče přidává indikátor aktuálního zatížení procesoru zásuvnými moduly. Detailní popis tohoto zajímavého rozšíření naleznete ve wiki autorů.

Mozila, Mozzila vs. Mozilla

Logo Mozilly

U cizích a neznámých slov se člověk hodně často setkává s překlepy. Nejinak je tomu u slova Mozilla. Zatímco lidé, kteří o Mozille píší, vědí, že slovo obsahuje 2x znak „l“, pak naopak lidé, kteří uvedené slovo vyhledávají, nikoliv. Asi tedy nepřekvapí, že slovo Mozila se v Seznamu vyhledává 2x častějí než Mozilla. Druhým častým překlepem je pak Mozzila, což je opět špatně. Takže ještě jednou a pro všechny: správně se píše Mozilla, nikoliv Mozila či Mozzila.

Firefox 3.0 pod Windows 98?

Logo Firefoxu

Jak jsem tu již několikrát říkal, Firefox 3.0 již nebude podporovat verze Windows starší než Windows 2000. Ačkoliv je již rozšíření Windows 98 minimální, Firefox 2.0 je pro ně stále dostupný a ještě přibližně půl roku po vydání Firefoxu 3.0 budou k dispozici bezpečnostní aktualizace. Přesto existuje skupina nadšenců, kteří se rozhodli, že si Firefox 3.0 pod Windows 98 rozchodí. V Bugzille je na to již dokonce návod. Ten spočívá v nutnosti instalace podpory pro Unicode, instalaci KernelEx, který do Windows 98 portuje chybějící API z vyšších verzí Windows a drobná úprava konfiguračního souboru. Dle slov autora návodu funguje Firefox 3.0 korektně. Jedinou výjimkou je nemožnost použít některé parametry příkazové řádky jako např. -p.

Jak kompletně odinstalovat Firefox 3.0

Logo Firefoxu

Jedním z častých způsobů, jak lidé řeší problémy s nainstalovaným programem, je jeho reinstalace. Jednoduše jej odinstalují, znovu nainstalují a očekávají, že se tím všechny problémy odstraní. Pokud se uživateli Firefoxu stane, že se prohlížeč začne chovat nekorektně, je většinou chyba na straně některého z nainstalovaných doplňků. Ty jsou spolu s dalšími daty uloženy v uživatelském profilu a při odinstalaci se standardně neodstraňují. Uvedený způsob reinstalace programu tak u Firefoxu problémy neodstraní.

V odinstalátoru Firefoxu 3.0 přibyla možnost odstranění i uživatelských dat. Pokud vám tedy nevadí, že přijdete o svá uživatelská data a chcete hlavně problém co nejrychleji vyřešit, zaškrtněte při odinstalaci programu volbu Odstranit osobní data a nastavení aplikace Firefox. Buďte si ale vědomi, že tímto odstraníte své záložky, historii, nainstalované doplňky apod. Ve většině situací je vhodnější použít standardní způsob odstraňování problémů.

Odinstalace Firefoxu 3.0

Aktualizace Mozilla Add-ons

Logo Mozilly

Není to tak dávno, co server Mozilla Add-ons prošel výraznou aktualizací. Již tehdy jeho tvůrci deklarovali, že by rádi prováděli vylepšování serveru častěji a po měnších balíčcích. Od té doby již provedli dvě drobné aktualizace, které braly v potaz i nejčastější připomínky uživatelů. Došlo tak například k navrácení informace o kompatibilitě doplňku tj. rozsahu verzí, pro které je určen či přidání možnosti ignorovat kompatibilitu doplňku s verzí Firefoxu, s kterou uživatel na server přistupuje (nutné přihlášení na serveru). To se hodí zejména uživatelům, kteří používají vývojové verze Firefoxu a mají kontrolu kompatibility zakázanou. V další aktualizaci Mozilla Add-ons by pro změnu mělo dojít k přidání rozšířených možností vyhledávání.

Thunderbirdu 2.0.0.14 k dispozici

Logo Thunderbirdu

Mozilla Corporation včera uvolnila Thunderbird 2.0.0.14. Jedná se o pravidelnou bezpečnostní aktualizaci, která přináší několik oprav včetně dvou bezpečnostních chyb. Bližší informace naleznete v poznámkách k vydání. Aktualizace je jako vždy nabízena uživatelům skrze automatické aktualizace Thunderbirdu a stáhnout si můžete též plné instalační balíčky.

Jak snadno převést záložky z Firefoxu 3.0 do Firefoxu 2.0

Logo Firefoxu

Pokud se rozhodnete přejít na Firefox 3.0 v dnešní době, kdy ještě není k dispozici finální verze, můžete být překvapeni, že vám přestane fungovat řada doplňků. Jednoduše proto, protože jejich autoři je ještě neupravili pro Firefox 3.0. Jednou z novinek Firefoxu 3.0 je nová práce se záložkami, u které jsou v uživatelském profilu záložky nově ukládány do databáze databázové knihovny SQLite namísto HTML souboru, jak tomu bylo u Firefoxu 2.0. Při přechodu z Firefoxu 2.0 na Firefox 3.0 se záložky jednoduše převedou do nového formátu. Obráceně to pochopitelně nefunguje, takže pokud nějaký čas používáte Firefox 3.0, a následně se vrátíte k předchozí verzi, nebudete mít k dispozici záložky přidané ve Firefoxu 3.0. Co s tím?

Nejjednodušší způsob řešení je export záložek z Firefoxu 3.0 do HTML formátu a jejich import ve Firefoxu 2.0. Ve Firefoxu 3.0 zvolte v hlavní nabídce Záložky -> Knihovna stránek. V zobrazeném dialogu pak opět v hlavní nabídce zvolte Importovat a zálohovat -> Exportovat HTML. Tím vyexportujete záložky do souboru na disku. Ve Firefoxu 2.0 si pak otevřete Správce záložek, v hlavní nabídce dialogu zvolíte Soubor -> Importovat a v zobrazeném průvodci import záložek ze souboru.