Uživatelé Firefoxu 3.0.13 patrně zaregistrovali, že došlo k opětovnému nabídnutí přechodu na Firefox 3.5 formou automatických aktualizací prohlížeče. Jako vždy, tak i tentokrát, mají uživatelé možnost aktualizaci odmítnout. Na starší verzi se lze vrátit i později a to stažením instalátoru starší verze a její instalací. Připomínám, že podpora Firefoxu 3 skončí koncem letošního roku.
Firefox již delší dobu obsahuje podporu pro instalaci rozšíření z externích aplikací. V praxi to vypadá tak, že rozšíření je umístěno vně uživatelského profilu a přes zápis do registru se do Firefoxu „nainstaluje“. Tato možnost je určena zejména pro tvůrce třetích stran, kteří se chtějí s Firefoxem ve formě rozšíření nějakým způsobem integrovat či přidat pro něco podporu. Tento způsob přináší řadu výhod, ale je též zdrojem řady problémů, jak ostatně ukázal nedávný problém s rozšířením .NET Framework Assistant. Takto „nainstalovaná“ rozšíření totiž nejdou standardním způsobem odinstalovat a je nutné provádět odinstalaci ručně.
Na základě předchozích zkušeností by mělo ve Firefoxu 3.6 dojít k určitým úpravám a to zejména v informování uživatele, že jiná aplikace provedla „instalaci“ rozšíření. Nově by měl být uživatel při startu Firefoxu jasněji upozorněn, že bylo externí aplikací rozšíření nainstalováno. To by navíc mělo být při prvním spuštění zakázáno a uživatel by tak měl mít možnost zvolit, zda si rozšíření přeje či nikoliv. Pokud neprovede žádnou akci, bude rozšíření při příštím spuštění povoleno.
Vývojáři SeaMonkey 2.0 pomalu finišují práce na verzi 2.0. Aktuálně je připravována druhá betaverze, jejíž vydání je plánováno na 8 září. Z novinek zbývá pouze začlenit podporu panelů v poštovním klientu a dokončit nový vzhled pro Mac OS X. Finální verze je pak plánována na říjen a je pravděpodobné, že vyjde alespoň jedna RC verze. Z předpokládaného data vydání je tedy patrné, že poštovní klient v SeaMonkey 2 bude založen na betaverzi kódu, který se objeví v Thunderbirdu 3. Jeho vydání je aktuálně plánováno na listopad.
Ač se o tom mnoho nemluví, jsou dnes v oblasti webových prohlížečů více nebezpečné chyby v zásuvných modulech (pluginy) než v samotných webových prohlížečích. Chyba objevená v zásuvném modulu je velmi často zneužitelná skrze libovolný webový prohlížeč. Pokud se navíc objeví chyba v zásuvném modulu, který je hojně rozšířen (Flash, Java, Adobe Reader apod.), je o „zábavu“ postaráno. Mozilla Corporation by na tento problém ráda více upozornila, a proto připravuje projekt, který přístupnou formou uživatelům sdělí, zda náhodou nepoužívají nějaký zásuvný modul se známou bezpečnostní chybou.
Projekt bude mít pro začátek formu webové stránky a bannerů, které budou v závislosti na tom, jaké zásuvné moduly budou nadetekovány, zobrazovat informaci o nebezpečných modulech. Tyto bannery si budou moci uživatelé umístit na své weby a upozorňovat tak na problémy ostatní. Uvidíme, zda se informace o aktuálnosti zásuvných modulů bude někdy zobrazovat i ve Správci doplňků ve Firefoxu. Bylo by to jistě užitečné.
V pátek jsem psal o známých plánech pro Firefox 3.6. V průběhu včerejška je Mike Beltzner z Mozilla Corporation zpřesnil v Mozilla Wiki. Je z nich patrné, že k již vydané alfaverzi přibudou dvě betaverze. Ta první by měla být dostupná začátkem září, druhá pak na konci září. RC verze je plánována na druhou polovinu října a finální verze bychom se měli dočkat v listopadu. Data jsou považována za předběžná a mohou se dle potřeb změnit.
Co se nemění je velké zaměření na výkon. Firefox 3.6 by tak měl být rychlejší než starší verze a měl by též startovat rychleji. Pozitivní je, že se ve Firefoxu 3.6 nakonec objeví i lehké motivy vzhledu Personas. Z dalších plánovaných novinek, které dosud ve Firefoxu 3.6 nejsou, zaujmou drobná vylepšení Správce stahování, podpora novinek Windows 7, vylepšení podpory Windows Aero či integrace s některými službami Mac OS X (Dictionary, Keychain apod.).
Mozilla Corporation včera uvolnila Firefox 3.6 Alfa 1. Jedná se o první milník vývoje další verze Firefoxu, která by měla být dostupná ještě letos. První alfaverze přináší zejména další zrychlení prohlížeče a to jak u jeho grafického rozhraní, tak při vykreslování webových stránek. Z ostatních novinek si můžete všimnout náhledů při přepínání panelů, vylepšené našeptávání ve formulářích či možnost skrytí hlavní nabídky. Bližší informace naleznete v poznámkách k vydání, pro vývojáře je přehled novinek dostupný na Mozilla Developer Center. Není bez zajímavosti, že oproti Firefoxu 3.5 bylo realizováno přes 3000 změn.
Jak jsem tu před nedávnem psal, Firefox 3.6 by měl vyjít do konce letošního roku. Padla i zmínka o tom, že by Firefox 3.6 mohl vyjít již koncem října. Ač se to zdá velmi brzy, není to nic moc překvapivého, protože primárním cílem této verze je další zrychlování a to zejména s ohledem na Firefox pro mobilní zařízení (Fennec), který má být na Firefoxu 3.6 založen. Tato verze tak nebude přinášet nic moc nového, změny budou zejména na pozadí.
První alfa verze Firefoxu 3.6 by měla být dostupná během několika dní. Jak se aktuálně zdá, měla by ji následovat rovnou betaverze. A cože bude nového? Změny se týkají zejména dalšího zrychlování Firefoxu. Zrychlení se například dočká adresní řádek, zrychlený JavaScript bude využíván i pro chod samotného Firefoxu a dojde k dalšímu zrychlení ve vykreslování webových stránek. Dočkáme se též podpory některých nových vlastností Windows 7. Naopak se pravděpodobně nedočkáme integrace Ubiquity či Personas a na ně asi přijde řada až ve Firefoxu 3.7, který je plánován na jaro příštího roku. Vývoj této verze bude probíhat paralelně s Firefoxem 3.6.
V rámci poslední aktualizace serveru Mozilla Add-ons došlo k přidání testů doplňků. Ty jsou dostupné jak autorům rozšíření, tak editorům, kteří je schvalují. Testů je prozatím omezený počet a jsou roztříděny do několika kategorií podle typu. Jak autorům doplňků, tak editorům, dávají možnost zkontrolovat si doplňky na nejčastější chyby, které se u nich mohou vyskytnout. Cílem těchto testů je pochopitelně zvýšit kvalitu dostupných doplňků a eliminovat nejčastější bezpečnostní chyby, které se v nich vyskytují.
Koncept lehkých motivů vzhledu Personas si za dobu své existence získal značnou popularitu. Ačkoliv se jedná pouze o koncept, stáhlo si jej 7 miliónů uživatelů, kteří mají již k dispozici 20 000 vzhledů. Drtivá většina z nich je vytvořena samotnými uživateli. Připomínám, že Personas budou součástí některé z budoucích verzí Firefoxu a stanou se tak doplňkem standardních motivů vzhledu, které si můžete nainstalovat a změnit tak vzhled celého Firefoxu.
Mozilla Corporation ku příležitosti miliardy stažení Firefoxu připravila speciální web, který toto jubileum oslavuje a zároveň vysvětluje, co taková miliarda znamená a proč to stojí za oslavu. Na stejné téma napsal příspěvek do blogu Asa Dotzler z Mozilla Corporation, který v něm mimo jiné vysvětluje, proč je dobré podobná čísla evidovat. Jak píše, výsledky motivují lidi okolo projektu, aby ve své práci pokračovali. Úspěch Firefoxu je totiž hlavně díky jejich práci.
Archiv:
Starší příspěvky
|
Novější příspěvky