Přeskočit navigaci

Tento blog byl již ukončen. Aktuální novinky ze světa Mozilly nyní hledejte na webu Mozilla.cz.

Představení novinek Ubiquity 0.5

Logo Ubiquity

Mozilla Labs v uplynulém týdnů nezůstala pouze u uvolnění nové verze Weave. Další z projektů, Ubiquity, představil novinky připravované verze 0.5. Mezi ně se řadí zejména multijazyková podpora pro vstupní příkazy, takže lze například překládat jednotlivé příkazy do jiných jazyků. Příjemnou novinkou je též možnost víceslovných příkazů, čímž odpadne nutnost mezi jednotlivá slova doplňovat pomlčku. Pro zpříjemnění práce je tu pak našeptávač a zobrazující se interaktivní návod. Ubiquity 0.5 si lze nainstalovat a vyzkoušet (xpi) a narozdíl od poslední verze Weave je k dispozici i pro Firefox 3.

Weave 0.4.0: Synchronizace Firefoxu v nové verzi

Logo Firefoxu

Mozilla Labs uvolnila projekt Weave ve verzi 0.4.0. Pokud jste dosud o Weave neslyšeli, pak je dobré připomenout, že se jedná o rozšíření, které umožňuje bezpečně synchronizovat data a nastavení Firefoxu mezi jednotlivými instalacemi a to včetně Fennecu. Ve verzi 0.4.0 přibyla podpora pro synchronizaci nastavení prohlížeče, došlo k celkovému zrychlení rozšíření, byla vylepšena podpora pro synchronizaci rozšíření a nově je k dispozici i podpora identit. Ta umožňuje automatické přihlašování k jednotlivým webům a jak by většina z vás předpokládala, součástí je i podpora OpenID. Novou verzi si můžete nainstalovat z Mozilla Add-ons a je též dobré vědět, že pro svůj chod vyžaduje alespoň Firefox 3.5 RC.

Vyšly nové verze Fennecu

Logo Fennecu

Všichni již netrpělivě očekávají vydání Firefoxu 3.5, ale ještě předtím nám vývojáři nadělili nové verze Fennecu (Firefoxu pro mobilní zařízení). Konkrétněji vyšla již druhá betaverze pro platformu Maemo a druhá alfaverze pro Windows Mobile. Mezi novinky se řadí vylepšení výkonu, nový motiv vzhledu, integrace konzole JavaScriptu či vylepšení podpory pro doplňky. Pokud nevlastníte mobilní zařízení ani s jednou z uvedených platforem, máte jako vždy možnost vyzkoušet verze pro Windows, Linux či Mac OS X. Aktuální alfaverzi pro Windows Mobile jsem zkoušel a osobně jsem nezaregistroval nějaké výraznější výkonnostní zlepšení oproti předchozí alfaverzi.

I logo Thunderbirdu dozná změn

Logo Thunderbirdu

Součástí Firefoxu 3.5 je i upravená podoba loga aplikace. Řada uživatelů se ptala, zda též nedojde k úpravám loga Thunderbirdu. Rafael Ebron odpovídá kladně. Logo by měla mít upravený vzhled během několika týdnů a proces jeho utváření bude obdobný tomu, který předcházel finální verzi loga Firefoxu 3.5. Upravené logo tak bude pravděpodobně součástí Thunderbirdu 3.

Firefox 3.5 vyjde 30. června

Logo Firefoxu

Jak se již na několika místech objevilo, Mozilla Corporation potvrdila, že datum vydání Firefoxu 3.5 bylo stanoveno na 30. června. Znamená to tedy, že Firefox 3.5 RC3 bude s největší pravděpodobností označen za finální verzi. Kvůli jedné chybě se sice původně uvažovalo, že by byla ještě vydána RC4, ale nakonec k tomu nedojde. Firefox 3.5 vyjde v 74 jazycích včetně češtiny a slovenštiny. Stránky podpory Firefoxu již nyní nabízejí aktualizovanou nápovědu k nové verzi a došlo též na aktualizaci řady existujících článků.

Thunderbird 3 a podpora relací u panelů

Logo Thunderbirdu

Jednou z novinek Thunderbirdu 3 je podpora pro prohlížení zpráv v panelech. Jedná se o užitečnou funkci, na které se však dále pracuje. Pokud používáte vývojové verze, mohli jste si všimnout, že s tou poslední si Thunderbird začal při ukončení pamatovat naposledy otevřené panely. Jinak řečeno, Thunderbird nyní obsahuje podporu relací, takže při jeho spuštění se automaticky obnoví i otevřené panely z minula. Potěšující je, že vývojáři též zpracují na možnosti implicitního otevírání nových zpráv v panelu namísto samostatného okna. Škoda jen, že se patrně do Thunderbirdu 3 nedočkáme možnosti otevřít do panelu i okno na psaní nového e-mailu.

Vyšel Firefox 3.5 RC3, finální verze brzy

Logo Firefoxu

Mozilla Corporation uvolnila Firefox 3.5 RC3. Jedná se pravděpodobně o posledního kandidáta na vydání, který bude pravděpodobně později prohlášen za finální verzi. Oproti RC2 opravuje 13 chyb a jako vždy je k dispozici ke stažení včetně české lokalizace. Pokud vše půjde dobře, platí stále termín vydání finální verze do konce června.

Firefox 3.5 vyhrál v porovnání využití paměti prohlížeči

Logo Firefoxu

Asa Dotzler z Mozilla Corporation se ve svém blogu zmínil o porovnání využití paměti jednotlivými prohlížeči. V rámci testu byly porovnávány Firefox 3.5 RC, Google Chrome 3.0 Dev, Safari 4.0 pro Windows a aktuální podoba vyvíjené Opery 10. Všechny prohlížeče byly postupně zkoušeny na 150 nejpopulárnějších stránkách dle Alexy. Z testu dopadl nejlépe Firefox 3.5 a to ve všech třech sledovaných ukazatelích (maximální využití paměti, průměrné využití paměti či konečné využití paměti). Ve dvou kategoriích si vedl nejhůře Google Chrome, v jedné pak Opera 10. Těžko říci, nakolik lze výsledky testu brát jako fakt, spíše bych je bral orientačně. Jednotlivé prohlížeče se liší množstvím kešovaných dat v paměti, jsou srovnávány stabilní verze s vývojovými a třeba Google Chrome v testu dojíždí díky multiprocesové architektuře.

Vyšel Thunderbird 2.0.0.22 a SeaMonkey 1.1.17

Logo Mozilly

Jak si možná řada z vás všimla, vyšel Thunderbird 2.0.0.22. Jedná se o pravidelnou aktualizaci, která opravuje několik chyb a bližší informace lze nalézt v poznámkách k vydání. Jak již bývá zvykem, spolu s Thunderbirdem vyšla též aktualizace balíku SeaMonkey. SeaMonkey 1.1.17 přináší několik oprav a to včetně těch bezpečnostních. Existujícím uživatelům Thunderbirdu 2 se verze 2.0.0.22 nabídne v rámci automatických aktualizací. Uživatelé SeaMonkey si musí stáhnout novou verzi ručně.

Vyjde Firefox 3.5 RC3

Logo Firefoxu

Firefox 3.5 RC2 bude mít „nástupce“ v podobě RC3, která by měla být dostupná dnes pozdě večer či v průběhu zítřka. Seznam oprav není znám, je jen jisté, že součástí budou dvě nové lokalizace, čímž se počet lokalizací Firefoxu 3.5 rozroste na 75. Firefox 3 byl v době vydání k dispozici v 56 jazycích, které se později rozrostly na číslo 62. Stále je dle slov Mozilla Corporation plánováno vydání v červnu, takže osobně tipuji 30. červen.

Ukázka multiprocesového Firefoxu

Logo Firefoxu

Před více jak měsícem jsem se tu zmiňoval, že Firefox bude do budoucna multiprocesový. Chris Jones, jeden z vývojářů, který na multiprocesové podpoře pracuje, uveřejnil video s první ukázkou multiprocesové podpory Firefoxu. Okno prohlížeče Firefox moc nepřipomíná, což vzhledem k počáteční fázi projektu příliš nepřekvapuje. Video demonstruje okno prohlížeče s dvěma procesy. Jedno obsluhuje grafické prostředí prohlížeče, to druhé přímo vykreslování webové stránky. Veřejná verze není v současné době k dispozici.

Video využívá nativní podporu pro přehrávání videa, která je součástí Firefoxu 3.5. Ve starších verzích jej tedy níže na stránce neuvidíte, ale můžete si jej stáhnout.

Jak ve Firefoxu zvýraznit nepřečtené panely

Logo Firefoxu

Existuje celá řada rozšíření, která umožňují nějakým způsobem zvýraznit hlavičky panelů, které dosud nebyly přečteny. Možná ani nevíte, že na tuto funkci ani žádné rozšíření nepotřebujete. Postačí jen trocha šikovnosti. Pro zvýraznění nepřečtených panelů stačí přidat do konfiguračního souboru userChrome.css následující řádek:

#content tab:not([selected]) {font-style: italic !important; }

V tomto případě se bude text hlavičky nepřečtených panelů vypisován kurzívou. Není ale problém hlavičku panelu zvýraznit jiným způsobem.

Thunderbird 3 a připomínání zapomenutých příloh

Logo Thunderbirdu

Možná se vám to stává také. Píšete e-mail a slibujete, že faktura, fotka apod. je v příloze. Po dopsání e-mail odešlete, ale až následně si uvědomíte, že jste slíbenou přílohu zapomněli přidat. S omluvou pak posíláte ještě jeden e-mail, který již přílohu skutečně obsahuje. Thunderbird 3 v tomto směru nabízí novinku, která by vás měla podobných situací ušetřit.

Pokud napíšete e-mail, ve kterém Thunderbird nalezne klíčové slovo indikující, že by zpráva měla obsahovat přílohu a při odeslání žádnou neobsahuje, budete dotázáni, zda jste přílohu náhodou nezapomněli přiložit.

Zapomenutá připojená příloha

Funkce je konfigurovatelná v dialogu Možnosti, kde ji máte možnost vypnout. Po klepnutí na tlačítko Klíčová slova máte možnost určit, u kterých klíčových slov má Thunderbird kontrolovat přítomnost přílohy. Ty základní jsou jsou již předvyplněny.

Konfigurace v dialogu Možnosti

Možnost definice klíčových slov

Pokud některá klíčová slova umažete a budete chtít obnovit jejich výchozí seznam, přejděte na konfigurační stránku about:config, kde nastavte předvolbu mail.compose.attachment_reminder_keywords na výchozí hodnotu.

Firefox 3.5 a aktuální kompatibilita doplňků

Logo Firefoxu

V souvislosti s přechodem na Firefox 3.5 jistě řadu z vás zajímá, jaký je aktuální stav kompatibility existujících doplňků s Firefoxem 3.5. Server Mozilla Add-ons nabízí pravidelně aktualizovaný přehled, z kterého je patrné, že v současné době je s Firefoxem 3.5 kompatibilní 81 % nejpopulárnějších doplňků. Mezi ty se řadí 722 doplňků, které pokrývají 95 % instalací doplňků. Pokud bychom do této statistiky zahrnuli všechny doplňky, které jsou dnes kompatibilní s Firefoxem 3.0, bylo by pravděpodobně procentuálně kompatibilních méně doplňků. Trochu jiná čísla pak nabízí server Mozdev, který taktéž hostuje řadu doplňků. Zde je údajně kompatibilních pouze 15 % doplňků. Server Mozdev aktuálně hostuje něco přes 250 doplňků pro různé aplikace Mozilla.

V případě existence nekompatibilních doplňků máte jako vždy možnost vypnout kontrolu kompatibility. Tím umožníte do Firefoxu 3.5 nainstalovat doplňky, které jsou standardně kompatibilní pouze se starší verzí. Platí však, že se jedná o neoficiální postup, při jehož aplikování nemusí všechny doplňky fungovat korektně.

Vyšel Firefox 3.5 RC2

Logo Firefoxu

Mozilla Corporation včera uvolnila Firefox 3.5 RC2. Oproti verzi RC1 bylo opraveno 5 chyb a prozatím se zdá, že verze RC3 není plánována. Je tak možné, že bude RC2 později označena jako finální verze. Přehled novinek Firefoxu 3.5 naleznete v článku, který jsem před časem sepsal pro server Root.cz. Firefox 3.5 RC2 je uživatelům předchozích betaverzí nabízen v rámci automatických aktualizací prohlížeče, ostatní si jej mohou stáhnout samostatně. Znovu podotýkám, že se stále nejedná o finální verzi a běžným uživatelům proto není doporučena.

Vyšel Songbird 1.2

Logo Songbirdu

Vývojáři multimediálního přehrávače Songbird vydávají nové verze poměrně často, takže nikoho nepřekvapí, že po nedávno uvolněné betaverzi 1.2 přichází s finální verzí. Ta oproti verzi 1.1 přináší zejména možnost automatické organizace multimediálních souborů a podporu rádií z Last.fm. Jako vždy jsou k dispozici verze pro Windows, Linux a Mac OS X. Zajímá vás, co plánují vývojáři do budoucna? Nahlédněte do plánu vývoje.

Nové logo Firefoxu ke stažení

Před pár dny jsem se tu zmiňoval, že RC verze Firefoxu 3.5 již obsahují novou ikonu aplikace, která vznikla evolucí starší podoby. Tato ikonka má nyní finální podobu a její jednotlivé velikosti si můžete stáhnout v blogu Alexe Faaborga. K dispozici je též archiv se všemi velikostmi (zip) a bylo též přislíbeno uvolnění vektorové podoby loga.

Logo Firefoxu 3.5

Firefox 3.6 Alfa 1 vyjde měsíc po vydání 3.5

Logo Firefoxu

Firefox 3.5 je téměř hotov, takže nepřekvapí, že řada vývojářů již pracuje na příští verzi, která je prozatím na úrovni vývojových verzí označována jako 3.6. Dnes na setkání vývojářů padla zmínka, že první alfa verze Firefoxu 3.6 bude k dispozici přibližně měsíc po vydání Firefoxu 3.5. Co bude obsahovat? Patrně to nebudou žádné významnější novinky, i když může dojít na začlenění sprintů, jak jsou označovány některé funkce, na kterých se pracovalo před dokončením Firefoxu 3.5, a ne všechny se pro něj stihly. Příkladem může být vylepšení dohledávání a instalace zásuvných modulů, vzhled nového panelu či nová podoba chybových stránek. Velké úsilí také vývojáři věnují zrychlování celého prohlížeče.

Firefox 3.5 koncem měsíce, RC2 brzy

Logo Firefoxu

Firefox 3.5 pomalu spěje do finále a zatímco dnes vyšel Firefox 3.5 RC1, již se pracuje na RC2, která by měla být k dispozici do pátku. Mozilla Corporation v případě Firefoxu 3.5 trochu pozměnila přístup k vydávání téměř finálních verzí. Zatímto u předchozích verzí Firefoxu byly jednotlivé RC verze vydávány jako regulerní vydání s velkými odstupy (podobně jako u betaverzí), v případě Firefoxu 3.5 se jedná o častější a menší aktualizace. Ty jsou primárně nabízeny formou automatických aktualizací uživatelům betaverzí, kterých je aktuálně přibližně 800 000. Na webu pak bude RC verze k dispozici až v pátek (patrně se bude jednat o RC2). A datum vydání finální verze? Lidé z Mozilla Corporation stále hovoří o konci června.

Firefox 3.5 RC1 vyjde tento týden (aktualizováno)

Logo Firefoxu

Řada z vás již jistě netrpělivě očekává vydání Firefoxu 3.5. Aktuálně je na řadě vydání první RC verze, která by podle dnešního setkání vývojářů měla vyjít na dvě etapy. Tou první je uvolnění aktualizace na RC1 pro stávající uživatele betaverzí Firefoxu 3.5 dnes večer. Plnohodnotný instalační balíček by měl být k dispozici, pokud vše půjde dobře, tento pátek. 25. června by se pak mělo rozhodnout, zda vyjde další RC verze či je její kvalita již dostatečná na to, aby bylo označena za finální Firefox 3.5.

Aktualizace: Firefox 3.5 RC1 je dostupný na ftp.mozilla.org.

Soutěž o vytvoření nejlepšího rozšíření pro Firefoxu

Logo Mozilla Add-ons

Ze soutěže Extend Firefox se stává již pomalu tradice a tak nepřekvapí, že u příležitosti blížícího se vydání Firefoxu 3.5 dnes odstartovalo již v pořadí třetí pokračování. Cílem soutěže je podpořit vývoj rozšíření pro Firefox, které budou využívat některé z řady novinek pro vývojáře, které jsou součástí Firefoxu 3.5. Určitě se tak dočkáme zajímavých rozšíření využívající otevřené video, Geolocation API a řady dalších novinek.

Soutěž končí 2. října a výsledky budou vyhlášeny začátkem listopadu. Stejně jako minule jsou vyhlášeny nezávislé kategorie pro nová rozšíření a významné aktualizace těch stávajících. Speciálními kategoriemi jsou pak rozšíření související s nakupováním a rozšíření související se zábavou. Bližší informace k soutěži jsou k dispozici na domovské stránce projektu.

Firefox 3.6 a nová stránka about:me

Logo Firefoxu

Firefox 3.5 dosud nevyšel, ale to nebrání tomu, aby se již nepracovalo na novinkách pro další verzi, která je aktuálně verzována jako 3.6 a běžně se označuje jako Firefox.next. Jednou z plánovaných novinek je nová stránka about:me, na které se uživateli budou zobrazovat různé souhrnné informace. Nalezne na ní přehled nejnavštěvovanějších stránek, statistiku záložek či technické údaje jako využití paměti, informace o připojení apod. Uvedená stránka je aktuálně k dispozici v podobě rozšíření (xpi) a vzhledem k tomu, co aktuálně nabízí, bych ho hodnotil jako prvotní nástřel. Pokud si jej nainstalujete, zobrazí se vám po navštívení stránky about:me přehled nejnavštěvovanějších stránek spolu s rozložením na jednotlivé hodiny dne.

Ukázka stránky about:me ve Firefoxu 3.6

Jak zajistit, aby se Firefox opět ptal na uložení hesla

Logo Firefoxu

Firefox, podobně jako jiné prohlížeče, umožňuje uchovávat hesla zadaná do webových formulářů. Při zadání hesla do formuláře a jeho potvrzení jste Firefoxem dotázáni, zda si jej přejete uložit. Uložená hesla pak umí při příští návštěvě stránky automaticky doplnit. Může se stát, že tak u konkrétní stránky nechcete učinit a jednoduše řeknete, aby se heslo neuložilo a již se vás Firefox nikdy neptal. Zmíněný dotaz vypadá následně:

Dotaz na uložení hesla ve Firefoxu

Pokud zvolíte volbu Nikdy na tomto serveru a budete svou volbu chtít odvolat, je to jednoduché. V hlavní nabídce Nástroje zvolte volbu Možnosti. V zobrazeném dialogu přejděte do sekce Zabezpečení a zde v části Hesla klepněte na tlačítko Výjimky.

Nastavení zabezpečení ve Firefoxu

V zobrazeném dialogu zvolte server, u kterého chcete, aby se vás Firefox znovu ptal na uložení hesla a klepněte na tlačítko Odebrat.

Seznam výjimek na uložení hesel ve Firefoxu

Firefox by se vás měl při příštím zadání hesla na konkrétní stránce zeptat, zda si heslo přejete uložit.

Detailní statistiky doplňků na Mozilla Add-ons

Logo Mozilla Add-ons

Server Mozilla Add-ons hostuje řadu doplňků hned pro několik aplikací. Řada uživatelů se často ptá, kolik jich je a zda jsou tyto informace někde veřejně dostupné. Jeden z vývojářů Mozilla Add-ons se na tyto otázky snaží odpovědět. Celkem lze aktuálně na Mozilla Add-ons nalézt 10 936 doplňků. Z toho je jich 9140 dostupných pro Firefox, 976 pro Thunderbird, 324 pro SeaMonkey a například 33 pro Fennec. Jak lze očekávat, převažují rozšíření (8937), následované motivy vzhledu (1109) a vyhledávacími moduly (470). Uvedené statistiky zahrnují i doplňky, které již nejsou vyvíjeny, tj. nejsou dostupné pro aktuální verze aplikací.

Firefox 3.5 RC1 již s novou ikonou aplikace

Logo Firefoxu

Před pár týdny jsem zmiňoval, že s příchodem Firefoxu 3.5 dojde k drobné úpravě vzhledu ikony Firefoxu. Po několika zveřejněných konceptech se zdá, že se již finální logo našlo. Naleznete jej v sestavení kandidáte na Firefox 3.5 RC1, který se objevil na ftp.mozilla.org. To zároveň znamená, že práce na Firefoxu 3.5 RC1 jsou hotové a již se testuje. Pokud se po vydání RC1 neobjeví žádné závažné chyby, bude později vydán jako finální verze Firefoxu 3.5. Podle předchozích verzí lze ale spíš usuzovat, že RC verze budou minimálně 2.

Na následujících obrázcích můžete porovnat starou ikonu (vlevo) a novou (vpravo).

Ikona Firefoxu 3.0 Ikona Firefoxu 3.5

V Thunderbird 3 bude vývojářům k dispozici jQuery

Logo Thunderbirdu

Připravovaný Thunderbird 3 by měl kromě řady nových vlastností pro uživatele přinést též lepší podporu pro vývojáře doplňků. Aktuálně to například vypadá, že součástí Thunderbirdu 3 bude JavaScriptová knihovna jQuery, její nadstavba v podobě jQuery UI či toolkit Protovis, který usnadňuje práci s SVG v JavaScriptu. Při vývoji tak budou moci vývojáři použít nástroje, které důvěrně znají z tvorby webových aplikací. Dočkají se jich však pravděpodobně až ve čtvrté betaverzi.

Vyšel Firefox 3.0.11, který zvyšuje stabilitu

Logo Firefoxu

Mozilla Corporation uvolnila Firefox 3.0.11. Jedná se o pravidelnou aktualizaci, která přináší řadu oprav včetně několika bezpečnostních. Mimo jiné též došlo k aktualizaci databázové knihovny SQLite, která je používána na práci se záložkami a historií a byla opravena i jedna chyba, která mohla za určitých okolností poškodit databázi záložek. Firefox 3.0.11 se nabízí v rámci automatických aktualizací prohlížeče a lze si jej též stáhnout samostatně. Příští aktualizace, Firefox 3.0.12, je plánována na 15. července.

Testovací verze Firefoxu 3.6 s integrovaným Ubiquity

Logo Firefoxu

Že se v budoucí verzi Firefoxu objeví zaintegrované rozšíření Ubiquity, se ví již nějaký čas. Celý projekt nese označení Taskfox a vyvíjí se již několik měsíců odděleně od Firefoxu. Taskfox přitom není přímou integrací Ubiquity. Spíše by se dalo říci, že se jedná o projekt, který z Ubiquity vychází a snaží se jej uvést do té podoby, aby byl užitečný co možná největšímu počtu uživatelů. Cílem je, aby Taskfox umožňoval snadno provádět akce, na které dnes musíte udělat více úkonů najednou.

Pokud si chcete vývojovou verzi Taskfoxu vyzkoušet na vlastní kůži, máte nyní možnost. Vývojáři totiž uvolnili ukázkovou verzi, která ukazuje aktuální stav projektu. V ní lze aktuálně v adresním řádku procházet informace z několika populárních vyhledávačů a služeb. Jak autoři podotýkají, jedná se o ukázku, která nemusí mít s finální verzí mnoho společného. Stále například není dořešena otázka lokalizace jednotlivých modulů, jejich správa či snadné ovládání pomocí klávesnice.

Na obrázku níže se můžete podívat na vyhledávání v obrázcích u Google.

Ukázka vyhledávání pomocí Taskfoxu

Nová Mozilla Add-ons s podporou sbírek doplňků

Logo Mozilla Add-ons

Server Mozilla Add-ons dnes prošel významnou aktualizací. Ta přináší kromě již dříve avizovaného nového vzhledu podporu pro sbírky doplňků. Ty si můžete volně zakládat, zařazovat do nich své oblíbené doplňky či odebírat oblíbené jiných. Server Mozilla Add-ons však šel i dále a nabízí speciální doplněk, pomocí kterého máte možnost spravovat vaše oblíbené sbírky přímo z prostředí prohlížeče. Velmi zajímavě se pak jeví možnost automatického odebírání sbírek jiných uživatelů či automatické publikování seznamu vámi nainstalovaných doplňků. Svůj seznam nainstalovaných doplňků tak můžete snadno vystavit a on se vám bude automaticky aktualizovat v závislosti na tom, jak doplňky instalujete či odebíráte. Sbírky ostatních pak naleznete v katalogu.

Mozilla umožní vytvářet vlastní verze Firefoxu

Logo Firefoxu

Jak dnes naťukl server Macworld, Mozilla plánuje po vydání Firefoxu 3.5 umožnit pomocí webové služby tvorbu upravené verze Firefoxu. Služba je primárně cílena do firemního prostředí, kde je v současné době hojně rozšířen Internet Explorer. Pomocí služby půjde vytvořit upravenou verzi Firefoxu a částečně se tak zlepší stávající situace, kdy je nasazení Firefoxu ve firemním prostředí složitější než v případě Internet Exploreru.

Novinky Firefoxu 3.5 pro vývojáře v 35 dnech

Logo Firefoxu

Mozilla v uplynulých dnech spustila projekt Mozilla Hacks, v rámci něhož vývojáři na demo ukázkách představují novinky Firefoxu 3.5 pro vývojáře. Ty budou prezentovat po 35 dní s tím, že se každý den ve speciálním blogu objeví nový příspěvek představující nějakou novinku. Firefox 3.5 přináší pro vývojáře podporu audia a videa z HTML5, podstatné zrychlení JavaScriptu, podporu dalších vlastností ze specifikací CSS či podporu Geolocation API. Detailní přehled novinek pro vývojáře přináší Mozilla Developer Center.

Uvolněn Firefox 3.5 Preview

Logo Firefoxu

Mozilla Corporation včera večer uvolnila Firefox 3.5 Preview. Jedná se o Firefox, který nese interně označení "3.5 Beta 99" a jedná se téměř o RC1. Verze je primárně určena pro vývojáře a testery a je jako aktualizace nabízena uživatelům Firefoxu 3.5 Beta 4. Je ji též možné stáhnout samostatně. Připravovaná verze RC1 by měla být dostupná do dvou týdnů. K jejímu vydání zbývá ještě dořešit několik úkolů.

Podpora Firefoxu má přes 60 přeložených návodů

Logo Firefoxu

Oficiální stránky podpory Firefoxu, které naleznete na adrese support.mozilla.com, jsou již nějaký čas k dispozici v češtině. Aktuálně na nich naleznete již více jak 60 přeložených návodů k Firefoxu, které pokrývají řešení nejčastějších problémů a popis řady z funkcí prohlížeče. Pro lepší přehled nad již přeloženými články jsem vytvořil přehledovou stránku. Počet přeložených článků bude pochopitelně narůstat a zapojit se můžete i vy. Nevíte jak na to? Nebojte se mi napsat.

Thunderbird 3 bude mít nový vzhled

Logo Thunderbirdu

Datum vydání třetí betaverze Thunderbirdu 3 prozatím nebylo stanoveno. Jisté je aktuálně pouze to, že jeho vydání blokuje připravované nové vyhledávání a také to, že je plánována i čtvrtá betaverze. V posledních vývojových verzích patrně většina uživatelů zaregistrovala úpravy v motivu vzhledu. Thunderbird 3 totiž bude mít po vzoru Firefoxu 3 na každé platformě odlišný vzhled, který by měl lépe zapadnout do systému, na kterém Thunderbird běží.

Aktuální stav je takový, že motiv vzhledu pro Linux bude vycházet z ikonek Tango Desktop Projektu. Otazník je aktuálně nad motivy vzhledu pro Windows 2000/XP, resp. Windows Vista. Ve Firefoxu mají tyto systémy rozdílné motivy, které nemají s tím z Linuxu nic společného. V Thunderbirdu 3 je aktuálně jeden motiv vzhledu společný pro všechny verze Windows a vychází též z ikonek Tango Desktop Projektu, což ne každý vidí rád. Řadě uživatelům vadí, že nové ikonky působí značně „linuxově“ a do Windows nezapadají. Osobně s výtkami souhlasím. Je však možné, že se nakonec do finální verze Thunderbirdu 3 dostane speciální motiv vzhledu pro Windows Vista.

Aktuální podoba motivu vzhledu Thunderbirdu 3 je něco mezi původním vzhledem a tím novým. Následující screnshoty ukazují části, které mají již novou podobu.

Lišta okna nové zprávy

Lišta v Adresáři

Složky Thunderbirdu

Songbird 1.2 Beta 1 s podporou rádií z Last.fm

Logo Songbirdu

Multimediální přehrávač Songbird, který je založen na Mozille, přichází s první betaverzi verze 1.2. Ta oproti předchůdcům přináší možnost automatické organizace souborů v knihovně médií, vylepšenou podporu pro synchronizaci s iTunes či podporu pro katalog rádií serveru Last.fm, které je nyní možné přehrávat přímo ze Songbirdu. Bližší informace o této verzi jsou dostupné v poznámkách k vydání a betaverzi si lze též volně stáhnout.

Nejrychlejší Firefox

Logo Firefoxu

Mozilla Corporation včera večer odstartovala novou marketingovou kampaň Nejrychlejší Firefox (v originále Fastest Firefox). Jejím cílem je propagovat Firefox 3.5 jako dosud nejrychlejší verzi Firefoxu. V rámci kampaně budou uživatelé nahrávat krátká videa s činnostmi, kterou umí dělat opravdu rychle. Z nejlepších videí bude sestaveno jedno větší video, které bude zveřejněno po vydání Firefoxu 3.5. Svá videa můžete nahrávat přes webový formulář a nejlepší budou odměněny. Jako inspiraci můžete shlédnout některá videa s činnostmi, které jeho protagonisté zvládají opravdu rychle!

Návod na řešení nejčastějších problémů s Firefoxem

Logo Firefoxu

Když se zamyslím nad nejčastějšími problémy, které řeší uživatelé s Firefoxem, dostávám krátký seznam příčin. Tou nejčastější je nainstalovaný doplněk, který způsobuje pády Firefoxu, jeho zasekávání či rozbití existujících funkcí. Prakticky do stejné kategorie patří zásuvné moduly (pluginy), zejména Flash. Pak je tu samozřejmě řada dalších potencionálních příčin, které zdánlivě s Firefoxem nesouvisí. On takový zavirovaný počítač plný spyware taktéž dokáže své. Pokud máte s vaší instalací Firefoxu problémy, není nic snazšího než vyzkoušet seznam nejčastějších řešení, které ve valné většině pomohou.