Přeskočit navigaci

Tento blog byl již ukončen. Aktuální novinky ze světa Mozilly nyní hledejte na webu Mozilla.cz.

Vytvořena vývojová větev pro Firefox 3.1

Logo Firefoxu

Ačkoliv k vydání Firefoxu 3.1 dojde nejdříve v únoru příštího roku, z hlediska funkcí se jedná o hotový produkt. V následujících dnech vyjde Firefox 3.1 Beta 2, který přinese poslední novinky a připravovaná třetí betaverze již žádné nové funkce nepřinese. Další vývoj Firefoxu 3.1 tak bude přinášet pouze opravy chyb a celkovou stabilizaci produktu, která se bude nově odehrávat v samostatné vývojové větvi, aby se nebrzdil vývoj dalších verzí Firefoxu. Hlavní vývojová větev, ze které vzejde další verze Firefoxu po verzi 3.1, ponese verzi 3.2, což ovšem neznamená, že další verze Firefoxu bude zrovna 3.2. Nutno však podotknout, že na letošním Firefox Summitu o této verzi padla zmínka.

Pro uživatele vývojových verzí Firefoxu je důležitá informace, že vývojová verze Firefoxu 3.1 naleznou v samostatném adresáři a vývojové verze Firefoxu po verzi 3.1 jsou dostupné v původním adresáři.

Firefox a jeho další potencionální růst

Logo Firefoxu

Tržní podíl Firefoxu od uvolnění verze 1.0 neustále roste. Nejedná se o žádné revoluční skoky, ale trvalý růst zde je. Asa Dotzler z Mozilla Corporation vzal data tržních podílů prohlížečů z Net Applications od roku 2004, kdy byl vydán Firefox 1.0 a hodil je do grafu. Z nej lze vyčíst, že by v USA tržní podíl Firefoxu dosáhl 30 % někdy okolo května 2011. V říjnu letošního roku dosáhl dle stejné služby podílu 20 %. Uvedený graf je pochopitelně nutné brát s rezervou, protože nikde není zaručeno, že bude tržní podíl Firefoxu růst stejným tempem jako doposud.

Graf růstu tržního podílu Firefoxu

Thunderbird 3 a nová podoba dialogu kontaktu

Logo Thunderbirdu

Vývoj Thunderbirdu 3 pomalu míří k první betaverzi, která by měla být dostupná v první polovině prosince. Zatímco integrace kalendáře jsme se dosud nedočkali, jiné novinky stále přicházejí. V dnešní vývojové verzi Thunderbirdu 3 jsem například zaregistroval novou podobu dialogu kontaktu. Nejedná se o žádnou revoluční změnu, jak je ostatně patrné z následující ukázky.

Ukázka Spicebirdu

Plánován Firefox 3.1 Beta 3

Logo Firefoxu

Patrně mnozí z vás víte, že se brzy dočkáme druhé betaverze Firefoxu 3.1. Ta by měla vyjít zkraje prosince a jak bylo nyní oznámeno, bude mít svého následníka v podobě třetí betaverze. Vyjít by měla v lednu příštího roku a nebude obsahovat žádné nové funkce. Firefox 3.1 Beta 3 by měl být zaměřen čistě na opravy a jeho vydání by nemělo ovlivnit datum vydání finální verze Firefoxu 3.1, které je plánováno na únor příštího roku.

Add-on-Con 2008

Logo Mozilly

11. prosince letošního roku se v Mountain View (USA) uskuteční Add-on-Con. Jedná se o první ročník jednodenní konference věnované tvorbě doplňků pro webové prohlížeče a mezi hlavními účastníky nechybí Mozilla, Microsoft či Google. Přednášky se budou točit jak okolo tvorby doplňků pro jednotlivé prohlížeče z technického hlediska, tak okolo otázek business strategií a propagace doplňků. Registrační poplatek je 150$ a zisk z konference poputuje na projekt One Laptop Per Child.

Aktualizace z Firefoxu 2 na 3 začátkem prosince

Logo Firefoxu

Letos v srpnu byla uživatelům Firefoxu 2 nabídnuta aktualizace na Firefox 3, kdy se jednalo o přechod z Firefoxu 2.0.0.16 na Firefox 3.0.1. Na 3. prosince je pak plánováno další nabídnutí aktualizace. Konkrétně všem uživatelům Firefoxu 2.0.0.18 bude nabídnuta aktualizace na verzi 3.0.4. Po uvolnění Firefoxu 2.0.0.19, který je plánován na 16. prosince, by pak mělo dojít ještě k jednomu nabídnutí aktualizace, kterého se pravděpodobně dočkáme až zkraje příštího roku.

Článek o Operatoru (mikroformáty ve Firefoxu)

Logo Firefoxu

O rozšíření Operator, které do Firefoxu přidává funkce na práci s mikroformáty, jsem již psal. V pátek pak vyšel na serveru Zdroják.cz článek, který uvedené rozšíření blížeji popisuje a ukazuje, jak s ním pracovat, a jak si do něj přidávat podporu dalších (i českých) služeb. Operator je samozřejmě rozšiřitelný pomocí vlastních skriptů, o jejichž tvorbě vyšlo na stejném serveru před časem několik článků.

Přepínání panelů s náhledy z Firefoxu 3.1 odstraněno

Logo Firefoxu

Pokud patříte mezi pravidelné čtenáře tohoto blogu, pravděpodobně vám neunikla informace o připravovaném přepínání panelů s náhledy, resp. stránce s otevřenými panely ve Firefoxu 3.1. Uvedené funkce byly hodně diskutovány a nakonec byly z vývojové verze Firefoxu 3.1 odstraněny. Důvodů je hned několik. Tím prvním je malý počet zobrazených stránek v náhledu (pouze 9), na který si řada lidí stěžovala. Neméně závažným problémem je rychlost zobrazování náhledů, která nebyla zrovna valná. Z tohoto a dalších důvodů bylo rozhodnuto, že se funkce z vývojové verze Firefoxu 3.1 odstraní a přepracuje se. Do Firefoxu 3.1 by měla být znovu zahrnuta před druhou betaverzí či v další verzi Firefoxu, pokud se úpravy nestihnou včas.

Vyšel Spicebird 0.7

Logo Mozilly

Vzpomínáte si ještě na Spicebird? Jedná se o aplikaci integrující poštu, organizaci času a úkolů a další části do jedné aplikace. Její první verze s označením 0.4 vyšla letos v lednu a trochu jsem se o ní rozepisoval v článku na serveru Root.cz. Balík je zajímavý tím, že je založen na Thunderbirdu a Lightningu a snaží se v zásadě o podobný směr, jakým se ubírá vývoj Thunderbirdu 3 tj. integrací poštovního klientu s nástrojem na správu času.

Od vydání Spicebirdu 0.4 uběhl nějaký ten čas, tak se pojďme podívat, co na nás autoři vymysleli nového. Verze 0.7 přichází hned s několika novinkami. Tou první je integrace komunikačního frameworku Telepathy, který vám dává možnost komunikace pomocí řady IM protokolů jako Jabber, ICQ, AIM, MSN a další. Zde zamrzí, že dle slov autorů nefunguje protokol ICQ u verze pro Windows.

Zajímavou novinku přinesla souhrnná stránka programu, která nově umožňuje zobrazovat Google Gadgets, což jí dává pěkné možnosti co se týče jejího přizpůsobení.

Ukázka Google Gadgets

Již dříve byla avizována podpora pro blogování. Ta by měla být integrována v poštovním klientu, který obsahuje nový typ účtu, který umožňuje psát a posílat nové příspěvky do blogu stejným způsobem, jako když píšete nový e-mail. Co se týče podpory různých API, je podporován WordPress, Drupal, Windows Live Spaces, MetaWeblog API a několik dalších. Uvedenou funkci se mi však bohužel nepodařilo rozchodit. Patrně nějaká chybička :(.

Integrovaný kalendář nově přichází s podporou Google Calendar, kde se patrně se jedná o integraci rozšíření Provider for Google Calendar. Samotný Google pak kromě integrace Google Gadgets a přímé komunikace s Google Calendar dostal více prostoru v podobě samostatné volby ve vytváření nového účtu, která vám umožní nakonfigurovat příjem pošty z GMailu, událostí z Google Calendar a zpráv z Google Talku v jednom kroku.

Okno s vytvářením účtů služeb od Google

Další novinky, jako například možnost skrýt části aplikace, které nevyužíváte, lze považovat spíše za méně významné. Kromě řady oprav zaujme též informace, že Spicebird 0.7 je založen na druhé alfa verzi Thunderbirdu 3 a vývojové verzi Lightningu 0.9. Spicebird má být nově lokalizován do více jak 10 jazyků a to včetně češtiny. Lokalizované verze prozatím nejsou k dispozici, ale patrně se tak stane v dohledné době.

Spicebird 0.7 je prozatím k dispozici ke stažení v angličtině a to pro Windows a Linux. Dostupných je i několik doplňků.

Příjmy Mozilla Foundation/Corporation za rok 2007

Logo Mozilly

Mitchell Bakerová z Mozilla Corporation zveřejnila finanční výsledky Mozilla Foundation/Corporation za rok 2007. Příjmy dosáhly 75 miliónů dolarů, což je navýšení o 12 % oproti předchozímu roku (2006), kdy byly příjmy 67 miliónů dolarů. Valná většina pochází z integrovaného vyhledávání, kde drtivá většinu příjmů pochází od společnosti Google. Výdaje za rok 2007 činily 33 miliónů, což je nárůst oproti roku 2006, kdy byly náklady 20 miliónů dolarů. Finanční výsledky jsou tak více než dobré a díky nové smlouvě se společností Google lze očekávat stabilitu i do budoucna.

Miliarda stažených doplňků z Mozilla Add-ons

Logo Mozilly

Server Mozilla Add-ons, který je oficiálním místem s doplňky pro aplikace jako Firefox, Thunderbird či SeaMonkey, se dočkal zajímavého milníku. V předchozích dnech bylo dosaženo 1 miliardy stažených doplňků. Uvedený počet je počítán od roku 2005 a pochopitelně nezahrnuje doplňky stahované z jiných zdrojů jako jsou například domovské stránky doplňků či jiné servery shromažďující jejich přehledy. Pokud vás zajímá počet stažených doplňků z Mozilla Add-ons za den, pak aktuálně se toto číslo točí okolo 1,5 miliónu a stále narůstá.

Thunderbird 2.0.0.18 k dispozici

Logo Thunderbirdu

Mozilla Corporation uvolnila Thunderbird 2.0.0.18. Jedná se o pravidelnou aktualizaci, která opravuje chyby ovlivňující bezpečnost a stabilitu produktu. Jako vždy je opravná verze uživatelům nabízena v rámci automatických aktualizací Thunderbirdu, případně si lze stáhnout instalační programy. Vrcholí též práce na první betaverzi Thunderbirdu 3.0. Zmražení vývoje by mělo proběhnout 25. listopadu a betaverze bysme se tak měli dočkat někdy okolo poloviny prosince.

Thunderbird 3.0 a nové přepínání kalendářů v Lightningu

Logo Thunderbirdu

S posledními vývojovými verzemi Thunderbirdu 3.0 s nainstalovaným kalendářovým rozšířením Lightning jste si mohli všimnout drobné změny v přepínání kalendářů. Ta se týká formy přepínání mezi zobrazením kalendáře (denní, týdenní, měsíční apod.). V původní podobě se přepínání realizovalo pomocí tlačítek na liště, nově pak naleznete přepínání přímo v kalendáři v pravém horním rohu. Přepínání je tak řešeno obdobně, jako má například Google Calendar.

Ukázka nového přepínání kalendářů v Lightningu

Firefox 3.1 a přetažení panelu do nového okna

Logo Firefoxu

V posledních vývojových verzích Firefoxu 3.1 se můžete setkat s možností přetáhnout existující panel s otevřenou stránkou do nového okna prohlížeče. Dosáhnete toho uchopením hlavičky panelu a jejím přetažením mimo okno prohlížeče či volbou Open in a New Window v místní nabídce nad hlavičkou otevřeného panelu. Uvedenou funkci můžete také nalézt v Google Chrome.

Ukázka grafického prvku keyhole

Firefox 3.0.4, 2.0.0.18 a SeaMonkey 1.1.13

Logo Firefoxu

Mozilla Corporation uvolnila Firefox 3.0.4 a 2.0.0.18. Jedná se o pravidelné aktualizace, které jako vždy opravují řadu chyb včetně několika bezpečnostních. Nová verze je nabízena v rámci automatických aktualizací prohlížeče či je dostupná ke stažení. Součástí vydání Firefoxu 3.0.4 je 6 nových lokalizací a Firefox 2.0.0.18 je předposlední aktualizace Firefoxu 2. Poslední by měl být Firefox 2.0.0.19, který vyjde společně s Firefoxem 3.0.5 16. prosince. Bližší informace o Firefoxu 2.0.0.4 přináší české poznámky k vydání.

V návaznosti na uvolnění Firefoxu 3.0.4/2.0.0.18 vyšel SeaMonkey 1.1.13. Obdobně jako u Firefoxu se jedná opravidelnou aktualizaci, která opravuje obdobné chyby jako Firefox 2.0.0.18 a připravovaný Thunderbird 2.0.0.18, který má být uvolněn příští týden. Bližší informace o verzi naleznete v poznámkách k vydání a instalační program si můžete volně stáhnout.

Spuštěn propagační web SpreadThunderbird.com

Logo Thunderbirdu

Mozilla Messaging, organizace stojící za vývojem poštovního klientu Mozilla Thunderbird, spustila marketingový web SpreadThunderbird. Jedná se o obdobný web jako je SpreadFirefox, který je znám řadou podařených marketingových kampaní na propagaci Firefoxu. Na webu SpreadThunderbird toho prozatím mnoho nenaleznete, ale můžete se alespoň podívat na připravovanou podobu webu Mozilla Messaging. Uvidíme, s čím příjdou tvůrci do budoucna.

Novinky ve vývoji Google Chrome

Logo Google Chrome

Blog Google Chrome Releases přinesl informace o novém milníku vývoje Google Chrome, který nese označení 0.4.154.18 a je určen hlavně pro vývojáře a testery. Mimo klasických oprav chyb přináší i tři výraznější novinky. Tou první, a na pohled nejvýraznější, je nový dialog pro správu záložek s možností jejich importu a exportu. Jeho vzhled na první pohled připomíná obdobný dialog z Firefoxu 3.

V dialogu předvoleb pak byly seskupeny všechny předvolby související s posíláním dat různým službám. Uživatel tak získá lepší přehled, co povolil posílat a co nikoliv.

Upravený dialog předvoleb se seskupenými předvolbami o posílání dat

Poslední výraznější novinkou je nové upozorňování na zablokovaná vyskakovací okna (popups) v pravém dolním rohu okna prohlížeče s možností si konkrétní vyskakovací okno zobrazit.

Blokování vyskakovacích oken

Podíl Firefoxu u nás dle Navrcholu.cz

Logo Firefoxu

Navrcholu.cz po delší době uveřejnilo informace o podílu webových prohlížečů na trhu u nás, resp. na webech, které Navrcholu monitoruje. Ze statistik vyplývá, že si Firefox oproti loňskému listopadu polepšil ke konci října z 29,07 % na 32,52 % (dle zveřejněné tabulky). Samotná verze 3 pak měla podíl 22,86 %. Webový prohlížeč Google Chrome pak zakončil říjen s podílem 0,53 %. Osobně mě překvapilo, že je jeho podíl trochu nižší než například v USA, kde byl ke stejnému datu dle Net Applications 0,76 %.

Firefox 3.1 a aktivní odkazy u zobrazení zdrojového kódu

Logo Firefoxu

Nedílnou součástí Firefoxu 3.1 je možnost zobrazení zdrojového kódu stránky. Postačí jednoduše v hlavní nabídce zvolit Zobrazit -> Zdrojový kód stránky či využít klávesovou zkratkou CTRL+U. Zobrazí se vám samostatné okno s barevně zvýrazněným zdrojovým kódem stránky. V posledních vývojových verzích Firefoxu 3.1 jste si mohli všimnout, že všechny odkazy v zobrazeném zdrojovém kódu stránky jsou klikací. Máte tak možnost snadno přecházet na jednotlivé stránky či dokumenty.

Okno se zobrazeným zdrojovým kódem stránky

Jak ve Firefoxu 3.1 natrvalo zapnout private mód

Logo Firefoxu

Jednou z novinek připravovaného Firefoxu 3.1 je tzv. private mód, který umožňuje uživateli používat webový prohlížeč bez zaznamenávání jakýchkoliv informací o prohlížení webu. Uvedenou funkci lze aktivovat ručně v hlavní nabídce, ale existuje též způsob, jak zajistit její automatickou aktivaci při startu prohlížeče. Jednoduše přejděte na konfigurační stránku about:config a zde přepněte předvolbu browser.privatebrowsing.autostart na hodnotu true.

Firefox oslavil 4 roky od vydání verze 1.0

Logo Firefoxu

V neděli 9. listopadu uběhly přesně 4 roky, co byl uvolněn Firefox 1.0. Mnohým z nás může připadat, že se to stalo včera, ale čas člověk nezastaví. Za poslední čtyři roky se Firefox vypracoval 20 % podíl na trhu v USA a přes 30 % podíl u nás. Svépomocí dokázal prolomit do té doby neotřesitelnou pozici Internet Exploreru na trhu, přinesl řadu zajímavých novinek a získal si řadu spokojených uživatelů. Pakliže vás zajímá celá historie projektu, můžete si přečíst článek o historii na anglické Wikipedii, vyzkoušet některou ze starších verzí či se zapojit do dalšího vývoje.

Firefox 3.1 a blokování rozšíření a zásuvných modulů

Logo Firefoxu

Firefox 3 přinesl možnost správy zásuvných modulů přímo v dialogu Správce doplňků. Tato správa zahrnuje i jednu na první pohled neviditelnou funkci a tou je možnost blokování nebezpečných rozšíření a zásuvných modulů. Funkce je založena na pravidelném stahování seznamu nebezpečných doplňků, které obsahují závažnou bezpečnostní chybu či mají problém s kompatibilitou s Firefoxem. Jak je ze seznamu patrné, funkce je používána zřídka, ač podle některých statistik má 60 – 70 % prohlížečů nainstalován alespoň jeden zásuvný modul se známou bezpečnostní chybou.

V souvislosti s Firefoxem 3.1 se funkce blokování doplňků dočká rozšíření. To zahrnuje dvojí možnost vypořádání se s nebezpečnými doplňky. První je tzv. „soft block“, který uživatele pouze upozorní, že používá doplněk u něhož je znám bezpečnostní problém či problém s kompatibilitou. Bude pak na uživateli, zda bude uvedený problém ignorovat či se jej pokusí vyřešit. Druhý způsob počítá s okamžitým zablokováním problematického doplňku, kdy se uživateli pouze zobrazí informace o zablokování doplňku. Bližší informace o uvedené funkci jsou dostupné v Bugzille.

Pošťák SeaMonkey 2.0 přichází s podporou RSS

Logo Firefoxu

Thunderbird a poštovní klient obsažený v balíku SeaMonkey jsou prakticky totožné aplikace. Je to dáno tím, že jsou založeny na stejném kódu. Přesto ale existuje jeden velký rozdíl, který do dnešního dne platil – podpora RSS. V Thunderbirdu máte možnost si kromě poštovního účtu či účtu pro diskusní skupiny založit též účet pro RSS zdroje. Jinak řečeno, Thunderbird funguje i jako RSS čtečka.

SeaMonkey uvedenou možnost do dnešního dne neobsahoval, ale nyní je vše jinak. Počínaje dnešní vývojovou verzí mohou i uživatelé SeaMonkey 2.0 RSS čtečku využívat. Webový prohlížeč balíku již nějaký měsíc základní podporu RSS obsahuje a v porovnání s Firefoxem tak chybí už „jen“ podpora formátovaných náhledů na RSS a možnost provázat RSS s externími čtečkami.

Úvodní okno průvodce založením nového účtu

Úvodní okno průvodce založením nového účtu

Poštovní klient s RSS účtem

Poštovní klient s RSS účtem

Firefox 3.1 odstraňuje EULU

Logo Firefoxu

S poslední vývojovou verzí Firefoxu 3.1 nastala jedna zajímavá změna a tou je ostranění EULA. EULA je označení pro licenci, která vám sděluje, jaká práva a omezení jsou spojena s užíváním produktu. S uvedeným ujednáním se nejčastěji setkáte v instalačním programu, když s ním souhlasíte. Počínaje dnešní vývojovou verzí Firefoxu 3.1 se již v instalačním programu s odsouhlasením EULA nesetkáte a namísto toho se vám při prvním spuštění Firefoxu zobrazí informační lišta s možností zobrazit detailní informace o vašich právech.

Informační lišta

Informační stránka o vašich právech

Ze zobrazených práv je patrné, že Firefox je nyní šířen pod standardní MPL licencí s tím, že ochranné známky Firefox (jméno, logo apod.) vlastní Mozilla Foundation a ta vám k nim neuděluje práva. Z hlediska koncového uživatele se tak nic nemění, protože stejná práva jste měli i po odsouhlasení EULA. Na EULU Firefoxu si nedávno stěžovali lidé od Ubuntu, kteří tak teď budou pravděpodobně spokojeni, i když se změnila pouze forma zobrazení informací o právech a nikoliv jejich obsah.

Firefox 3.1 a upravení chybové stránky certifikátů

Logo Firefoxu

Počínaje Firefoxem 3 jste se mohli začít setkávat se striktnějším přístupem k certifikátům. Jakmile je certifikát zabezpečené stránky rozpoznán jako nedůvěryhodný, je určený pro jiný web či je nalezena jiná chyba, zobrazí se uživateli chybová stránka. Ten pak má možnost buď uvedenou stránku opustit nebo ji přidat do výjimek, aby se příště uvedená chybová stránka nezobrazila a certifikát, byť chybný, se akceptoval.

Uvedený krok, který dnes razí prakticky všechny webové prohlížeče, se nesetkal u některých uživatelů s pochopením. Někteří uživatelé se domáhali globální předvolby pro vypnutí uvedené funkce, jiným připadala chybová stránka nepřehledná a pro laika těžko stravitelná. Pro ně tak došlo ve Firefoxu 3.1 na uvedené stránce k menším úpravám. Přibylo více vysvětlujícího textu a stránka je tak dnes snad více pochopitelná.

Stránka s chybným SSL certifikátem

Firefox 3.1 a náhled na otevřené panely

Logo Firefoxu

Počínaje dnešní vývojovou verzí Firefoxu 3.1 si můžete všimnout nového náhledu na všechny otevřené panely. Po pravé straně lišty panelů byla dosud umístěna nabídka, díky které jste mohli rychle přepnout na libovolný panel, i když jste jich měli otevřeno větší množství. V aktuální vývojové verzi uvedená nabídka zmizela a byla nahrazena funkcí náhledu na všechny otevřené panely. Díky ní nevidíte pouze seznam s nadpisy otevřených stránek, ale také jejich náhledy. Není určitě bez zajímavosti, že do podobného vzhledu bylo upraveno i přepínání panelů pomocí klávesové zkratky CTRL+TAB. Na obrázcích níže si také můžete všimnout pole pro vyhledávání, která vám umožní rychle vyhledávat v otevřených panelech.

Ikona pro aktivaci náhledu na stránky

Ikona pro aktivaci

Náhled na otevřené stránky

Náhled na otevřené panely

Firefox 3.1 nově s podporou private módu

Logo Firefoxu

V dnešní vývojové verzi Firefoxu 3.1 se mohou uživatelé poprvé setkat s funkcí „private mód“. Jedná se o funkci, která zajistí, aby se v rámci prohlížeče nezaznamenávaly žádné informace o stránkách, které navštěvujete, neukládala se cookies, nezaznamenávala historie stahování či data zadaná do webových formulářů. Funkci aktivujete v hlavní nabídce v cestě Tools -> Private Browsing.

Aktivace funkce Private Browsing

Nejprve budete dotázáni, zda si skutečně přejete funkci aktivovat.

Dotaz na aktivaci funkce

A poté se vám zobrazí okno aplikace se stránkou about:privatebrowsing, která vysvětluje, k čemu aktivovaná funkce slouží.

Okno Firefoxu se zobrazenou stránkou about:privatebrowsing

Thunderbird 3 a vytváření nových událostí/úkolů v Lightningu

Logo Thunderbirdu

Jak jsem tu již několikrát zmínil, jednou z hlavních novinek Thunderbirdu 3 by měla být přímá integrace kalendářového rozšíření Lightning. Díky němu bude v Thunderbirdu zaintegrována podpora pro správu času a úkolů. V rámci tohoto cíle vývojáři pracují na lepší integraci obou celků. Pokud máte kromě vývojové verze Thunderbirdu 3 nainstalován i Lightning, mohli jste si v posledních verzích všimnout šipky u tlačítka na založení nové zprávy. Po rozbalení jsou dostupné volby na vytvoření nové události a úkolu.

Nabídka pod tlačítkem pro vytvoření nové zprávy

MozBackup 1.4.9 Alfa

Logo MozBackupu

V uplynulém týdnu jsem vydal MozBackup 1.4.9 Alfa. Tato verze nepřináší žádné revoluční změny, je zaměřena spíše na opravy. Za novinku tak lze považovat pouze možnost volby úrovně komprese zálohy, kterou lze provést v konfiguračním souboru backup.ini. Opravy zahrnují například řešení problému s objemnými zálohami, které několik lidí reportovalo či vylepšenou detekci balíku SeaMonkey, který se ne vždy detekoval korektně. MozBackup 1.4.9 Alfa je určen zejména pro testování a není určen pro vaše důležité zálohy. K dispozici je přehled změn a instalační balíček ve formě instalátoru či ZIP verze.

Firefox 3.1 a upravený dotaz na uložení hesla

Logo Firefoxu

Počínaje Firefoxem 3 byl při dotazu na uložení hesla nahrazen modální dialog informační lištou. Ta obsahuje pokaždé stejný text s dotazem, zda si uživatel přeje zadané heslo uložit. V posledních vývojových verzích Firefoxu 3.1 byl uvedený text upraven, takže je z něj nově patrné, pro jaké uživatelské jméno a pro jakou adresu je heslo ukládáno.

Podoba dotazu ve Firefoxu 3

Ukázka grafického prvku keyhole

Podoba dotazu ve Firefoxu 3.1

Ukázka grafického prvku keyhole

Firefox v USA atakuje 20 % trhu

Logo Firefoxu

Společnost Net Applications zveřejnila statistiky podílu webových prohlížečů na trhu. V nich Firefox za říjen atakuje 20 % trhu, když ve dvou týdnech října uvedenou hranici překonal. V konečném součtu je jeho tržní podíl za říjen 19,97 %. V rozložení verzí vede Firefox 3 s 14,5 %. Firefox 2 má podíl 5,07  a postupně ustupuje ve prospěch trojkové verze. Nástup Google Chrome se prozatím nekoná a jeho tržní podíl se ustálil na 0,7 %.